Πού πήγε το site μου;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikos

Πού πήγε το site μου;

Δημοσίευση από oikos » 11 Δεκ 2006 11:55

Είπα κι εγώ να τεστάρω τις δυνατότητες του joomla και το ανέβαζα όλη τη νύχτα στο server. Σήμερα το πρωί μπήκα στην αρχική του σελίδα που λέει pre-installation check. Εκεί μου έδειχνε ότι τα directories του joomla δεν είναι writeable. Μπήκα στο plesk και άλλαξα τα permissions του πρώτου directory (administrator) σε rwxrwxr-x (ενώ πριν ήταν rwxr-xr-x). Πάτησα πάνω δεξιά το κουμπί check again και ιδού ... εξαφανίστηκε το /installation/index.php ή για την ακρίβεια ο browser δεν το βλέπει ενώ αυτό είναι στη θέση του.
Τα επανέφερα όπως ήταν αλλά και πάλι τίποτα. Ο browser μου βγάζει:
This is the placeholder of the domain you choose.
This page has been automatically generated by Plesk in Keyservers.
Και τα λοιπά χαρακτηριστικά του server.

Τι φταίει;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πού πήγε το site μου;

Δημοσίευση από patriot » 12 Δεκ 2006 00:05

εξαφανίστηκε το /installation/index.php ή για την ακρίβεια ο browser δεν το βλέπει ενώ αυτό είναι στη θέση του.
Όταν λες ότι δεν το βλέπει.... Σίγουρα έγραψες το σωστό path? Γιατί αυτά ψιλοαλλάζουν στο μάτι που δεν μπορεί να συγκρατεί όλο αυτό το ατελείοτο κατεβατό...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
oikos

Πού πήγε το site μου;

Δημοσίευση από oikos » 12 Δεκ 2006 20:26

Τελικά το βρήκα, αλλά έχει αλλάξει το path και έχει μείνει το domain name χωρίς www

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πού πήγε το site μου;

Δημοσίευση από patriot » 13 Δεκ 2006 00:41

Να ελέγξεις το DNS να δεις τι τρέχει. Υποτίθετε ότι είτε όταν γράφεις http://www.domain.com ή είτε www.domain.com ή domain.com πρέπει να εμφανίζεται το περιεχόμενο του domain σου. Αν όμως γράφεις domain.com και αυτό δεν εμφανίζεται σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει κάτι σωστά στο redirect του DNS και απλά το βλέπει ως ένα απλό folder που τυχαίνει να έχει το όνομα "domain.com". Ο λόγος που ξεχωρίζει από το αν είναι ένα απλό folder ή ολόκληρο domain είναι το http://. Τσέκαρε τα DNS να δεις αν όλα είναι εντάξει.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
oikos

Πού πήγε το site μου;

Δημοσίευση από oikos » 13 Δεκ 2006 10:06

Αυτό ήταν. Thanks!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες