CorelDraw X3

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chr2005

CorelDraw X3

Δημοσίευση από chr2005 » 12 Δεκ 2006 12:53

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες

Κατ' αρχάς να σας πω πως χρησιμοποιώ το CorelDraw από την έκδοση 3 (προ απομνημονεύτων ετών...)
Τα τελευταία χρόνια, έχω παραμείνει στην έκδοση 9, αφού οι εκδόσεις 10, 11 και 12 μου δημιουργούσαν προβλήματα γραμματοσειρών κυρίως, τα οποία αφού δεν είχαν προφανή ή εύκολη λύση, δεν ασχολιόμουν περεταίρω. Αφού το 9 δούλευε μιά χαρά άλλωστε...

Πριν μερικές ημέρες παρέλαβα την έκδοση Χ3 και την εγκατέστησα ανυπόμονος (αν και απαισιόδοξος ότι τα προβλήματα θα είχαν λυθεί). Η εγκατάσταση κύλησε γρήγορα και απροβλημάτιστα. Το πρώτο βήμα ήταν να ανοίξω ένα υπάρχον αρχείο, το οποίο άνοιξε σχετικά γρήγορα και ...σωστά! Γραμματοσειρές, bitmaps, γραμμικά, όλα σωστά (αντίθετα με προηγούμενες εκδόσεις). Το δεύτερο βήμα ήταν να κάνω αυτό που κάνω καθημερινά τα τελευταία 7 χρόνια. Δηλ. copy/paste ένα worksheet του Excel (μερικά κελιά δηλαδή) σε ένα paragraph text frame στο Corel. Μόλις κάνω paste, εμφανίζεται το παράθυρο όπου επιλέγω το "Maintain Fonts and Formatting" και το "Force CMYK Black" και εδώ εμφανίζεται το πρόβλημα ή μάλλον ...δεν εμφανίζεται το κείμενο. Κενό.
Δοκίμασα πολλές αλχημείες. Μία δούλεψε:
Copy τα cells από το excel και paste στο Word σ' ένα καινούριο αρχείο.
Εκεί επικολλάται όλο το κείμενο μαζί με τα κελιά τα οποία όμως δεν τα θέλω/χρειάζομαι. Γι' αυτό επιλέγω όλο το table και πηγαίνω στο menu/Table/Convert/Table to Text και στο παραθυράκι που ανοίγει, επιλέγω Separate text with Tabs. Κάνω copy το κείμενο και paste στο Corel μέσα στο text frame και... VOILA!
Σα να λέμε Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Πρέβεζας. Φτάνεις στη Θεσσαλονίκη αλλά σου παίρνει το διπλάσιο χρόνο.

Χρησιμοποιείτε το Χ3; Αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα;
Κάθε ιδέα ή πρόταση θα λύσει πολλά χέρια και θα γλιτώσει αρκετό χρόνο από ταλαίπωρους Κορελάκηδες.

Χρήστος
Digital Photography GReece
Για τους λάτρεις της ερασιτεχνικής φωτογραφίας

Άβαταρ μέλους
geofil

CorelDraw X3

Δημοσίευση από geofil » 12 Δεκ 2006 13:45

Για να πω τη αλήθεια δεν κατάλαβα για ποιο λόγο γίνεται όλο αυτό.
Δεν σου αρκεί το: paste special/paste/text?
Περιέχει κάτι ειδικό το worksheet και δεν σου δουλεύει;
Απ όσο κατάλαβα εσύ θες μόνο το κείμενο. Ή κάνω λάθος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geofil την 12 Δεκ 2006 20:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
chr2005

CorelDraw X3

Δημοσίευση από chr2005 » 12 Δεκ 2006 14:02

Μάλλον δεν έγινα απόλυτα κατανοητός.
Είπα ότι θέλω να κάνω paste μέσα σ' ένα υπάρχον text frame.
Το paste special/paste/text δημιουργεί νέο text frame και δεν κρατάει το formatting.
Αντίστοιχα το paste special/paste/rich text (το οποίο υποτίθεται ότι κρατάει το formatting) κάνει ένα περίεργο paste, ένα γκρουπ από κελιά δηλαδή όπου το κάθε κελί είναι κι ένα ξεχωριστό text frame. Και βέβαια όχι μέσα στο δικό μου frame.

Το δικό μου frame είναι μετρημένο, τοποθετημένο και με φτιαγμένα καμιά 20αριά tabs αφού είναι πάνω σε ένα φονταρισμένο table (με στήλες, γραμμές κλπ.). Επίσης με μετρημένα όλα τα spacings (character/paragraph κλπ.). Όλα αυτά θέλω να τα κρατήσω και να μην τα φτιάχνω από την αρχή κάθε φορά που κάνω ένα paste. Αυτή η δουλειά στο 9 (και μέχρι εκεί) γινόταν απλούστατα. Copy το excel, και μετά στο Corel select το υπάρχον κείμενο από το πρώτο γράμμα - όχι από την αρχή αρχή (για να κρατηθούν όλα τα properties της παραγράφου) και paste. Το μόνο που είχα να κάνω μετά ήταν να μετατρέψω το RGB σε CMYK Black.

Tώρα;...

Άβαταρ μέλους
geofil

CorelDraw X3

Δημοσίευση από geofil » 12 Δεκ 2006 21:10

Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα.
Έχεις δίκαιο. Αυτά που πρότεινα, ισχύει μόνο για ένα νέο text frame. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν μου έτυχε ποτέ να χρειαστώ δεδομένα από κελιά του excel, στο corel, σε ειδικό formating.
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τι ακριβώς είναι αυτό το table που κάνεις συνέχεια ανανέωση δεδομένων και γιατί είναι φτιαγμένο με το corel draw?

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

CorelDraw X3

Δημοσίευση από e-times » 12 Δεκ 2006 22:47

Για παρουσιαση (προσφορα) ισως :think:

Αν και δεν ειμαι απο αυτους που πολυσυμπαθουν το corel εχω να πω οτι αφου σε εχει βολεψει το 9 γιατι να προχωρησεις σε νεοτερες εκδοσεις?
Εκτος και αν χρειαζεσαι καποιες λειτουργιες που εχουν οι νεες εκδοσεις και δεν εχουν οι παλιες.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
geofil

CorelDraw X3

Δημοσίευση από geofil » 13 Δεκ 2006 00:17

e-times έγραψε:Για παρουσιαση (προσφορα) ισως :think:
Για κάτι τέτοιο μάλλον θα ήταν προτιμότερο κάποιο από τα προγράμματα του ms office.
Γι αυτό ρώτησα.
To Corel Draw είναι φοβερό πρόγραμμα αλλά όχι για διαχείριση δεδομένων.
Φαντάζομαι θα μας λύσει την απορία ο chr2005 :D

Άβαταρ μέλους
chr2005

CorelDraw X3

Δημοσίευση από chr2005 » 13 Δεκ 2006 11:36

geofil έγραψε:Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα.
Έχεις δίκαιο. Αυτά που πρότεινα, ισχύει μόνο για ένα νέο text frame. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν μου έτυχε ποτέ να χρειαστώ δεδομένα από κελιά του excel, στο corel, σε ειδικό formating. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τι ακριβώς είναι αυτό το table που κάνεις συνέχεια ανανέωση δεδομένων...
Δεν υπάρχει κάποιο ειδικό formatting. Υπάρχουν κελιά με δεδομένα τα οποία πρέπει να μεταφερθούν σ' ένα ήδη φτιαγμένο template στο Corel το οποίο έχει έτοιμες (μετρημένες) γραμμές και στήλες και τα δεδομένα που γίνονται paste από πάνω έχουν επίσης φτιαγμένα όλα τα paragraph properties τα οποία και προφανώς δεν θέλω να ξαναφτιάχνω απ' την αρχή κάθε φορά.
geofil έγραψε:...και γιατί είναι φτιαγμένο με το corel draw?
Καλή ερώτηση. Όταν ξεκίνησα αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά ήταν και δικό μου ερώτημα. Η απάντηση είναι απλή. Γιατί τότε, ήξερα το Corel σαν την παλάμη μου και δεν ήθελα να πειραματιστώ με κάτι άλλο. Επίσης, γιατί απλούστατα στο Corel η δουλειά αυτή γινόταν γρήγορα, απροβλημάτιστα και απολύτως σωστά.
e-times έγραψε:Αν και δεν ειμαι απο αυτους που πολυσυμπαθουν το corel εχω να πω οτι αφου σε εχει βολεψει το 9 γιατι να προχωρησεις σε νεοτερες εκδοσεις?
Εκτος και αν χρειαζεσαι καποιες λειτουργιες που εχουν οι νεες εκδοσεις και δεν εχουν οι παλιες.
Θα σου αντιστρέψω το ερώτημα. Όταν βγαίνει μία νέα έκδοση ενός προγράμματος που χρησιμοποιείς δεν σε "καίει" να την δοκιμάσεις;
Το 9 μέχρι σήμερα μ' έχει βολέψει αφάνταστα. Από το 10 και μετά έβρισκα και νέα προβλήματα, διαφορετικά σε κάθε έκδοση μέχρι και τη 12. Γι' αυτό και συνέχισα με το 9. Και γι' αυτό συνεχίζω. Δεν χρειάζομαι απαραίτητα (στη συγκεκριμένη δουλειά) καινούριες λειτουργίες αν και υποθέτω ότι θα τις χρησιμοποιούσα ενίοτε. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η Corel έχει σταματήσει να υποστηρίζει την έκδοση 9. Αυτά.
geofil έγραψε:Για κάτι τέτοιο μάλλον θα ήταν προτιμότερο κάποιο από τα προγράμματα του ms office.
Γι αυτό ρώτησα.
To Corel Draw είναι φοβερό πρόγραμμα αλλά όχι για διαχείριση δεδομένων.
Φαντάζομαι θα μας λύσει την απορία ο chr2005 :D
Το Corel δεν ενδείκνυται για διαχείρηση δεδομένων, δεν κάνω αυτό ακριβώς (όπως περιέγραψα και πιο πάνω) αλλά και το MS Office δεν είναι με τίποτε για pre-press. Ούτε συζήτηση, ούτε καν σκέψη.

Ελπίζω να σας έλυσα όλες τις απορίες.
Τη δικιά μου... δεν την έχει λύσει κανείς... :hammer:

Χρήστος

ProgramA
Επικοινωνία:

CorelDraw X3

Δημοσίευση από ProgramA » 07 Φεβ 2007 14:05

Αν μπορείς, στείλε το αρχείο στο οποίο κάνεις paste τα δεδομένα και το Excel από το οποίο προέρχονται, στο support@programa.gr να το κοιτάξουμε.
Προσπαθώ να γίνω λίγο πιο ανεξάρτητος - http://anexartisia.info

Άβαταρ μέλους
chr2005

CorelDraw X3

Δημοσίευση από chr2005 » 07 Φεβ 2007 15:50

Μόλις σας έστειλα το e-mail με τα 2 αρχεία.
Εν αναμονή της απάντησής σας λοιπόν.

Ευχαριστώ
Χ

Milaree

CorelDraw X3

Δημοσίευση από Milaree » 08 Μαρ 2007 13:38

Καλησπέρα παιδία είμαι νέος χρήστης του Coreldraw έχω την έκδοση 12.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής ,έχω δημιουργήσει ένα πίνακα στο excel μόλις κάνω copy τον πίνακα από το excel και μετά paste στο Corel μου εμφανίζει μια μαύρη γραμμή στην δεξιά πλευρά,ενώ στο excel δεν έχω βάλει γραμμές γύρο από τον πίνακα .
Μήπως γνωρίζει κανένας να μου πει πώς να την κάνω να μην φαίνεται ??

Άβαταρ μέλους
chr2005

CorelDraw X3

Δημοσίευση από chr2005 » 08 Μαρ 2007 14:26

Milaree έγραψε:...μόλις κάνω copy τον πίνακα από το excel και μετά paste στο Corel μου εμφανίζει μια μαύρη γραμμή στην δεξιά πλευρά...
Aυτό κάνει και η έκδοση 12 αλλά και η 11. Γι' αυτό και τα προσπέρασα και πήγα στην 13 (από το 9 που τελικά παραμένω ακόμα). Στην 13 δεν εμφανίζει γραμμές, αλλά και τίποτε άλλο (όπως περιγράφω πιο πάνω).
Milaree έγραψε:...Μήπως γνωρίζει κανένας να μου πει πώς να την κάνω να μην φαίνεται ??
Μάλλον κανείς. Πάντως δοκίμασε το κολπάκι που εφάρμοσα για την 13 (και που ξαναπεριγράφω από κάτω) και πες μου σε παρακαλώ αν δουλέψει.
Copy τα cells από το excel και paste στο Word σ' ένα καινούριο αρχείο.
Εκεί επικολλάται όλο το κείμενο μαζί με τα κελιά τα οποία όμως δεν τα θέλω/χρειάζομαι. Γι' αυτό επιλέγω όλο το table και πηγαίνω στο menu/Table/Convert/Table to Text και στο παραθυράκι που ανοίγει, επιλέγω Separate text with Tabs. Κάνω copy το κείμενο και paste στο Corel μέσα στο text frame και... VOILA!
Χρήστος

Milaree

CorelDraw X3

Δημοσίευση από Milaree » 20 Μαρ 2007 00:56

Το έκανα αυτο που ειπες και δεν ειχα προβλήμα,ο πινακας ήταν μια χαρα :)
Ευχαριστώ πολυ !

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες