Δύσπιστοι οι Έλληνες για τις αγορές εξ αποστάσεως

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 17 Δεκ 2006 00:31

Ημ: 5/12/2006
knowhow.gr

Οι Έλληνες δεν εμπιστεύονται διόλου τις εξ αποστάσεως αγορές. Αλλά δεν έχουν και τη δυνατότητα να τις εμπιστευτούν λόγω της χαμηλής διάδοσης του Διαδικτύου. Αυτό προκύπτει σύμφωνα με απάντηση του επιτρόπου για θέματα προστασίας καταναλωτών, Μάρκου Κυπριανού, στον ευρωβουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Κωστή Χατζηδάκη.

Ο κ. Χατζηδάκης ζήτησε να πληροφορηθεί για τη διάδοση των εμπορικών συναλλαγών εξ αποστάσεως στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ειδικότερα στην Ελλάδα. Στην απάντησή του ο επίτροπος αναφέρει ότι οι αγορές που πραγματοποιούνται εξ αποστάσεως δεν είναι καθόλου διαδεδομένες στην Ελλάδα σε σύγκριση με το μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σημειώνεται ότι στις αγοραπωλησίες εξ αποστάσεως περιλαμβάνονται συναλλαγές που πραγματοποιούνται μέσω Διαδικτύου, τηλεφώνου και ταχυδρομείου. Έτσι, για το έτος 2005, οι πολίτες που δήλωσαν ότι πραγματοποίησαν έστω και μία αγορά μέσω διαδικτύου στην Ελλάδα βρίσκονταν στο 4% ενώ ο αντίστοιχος ευρωπαϊκός μέσος όρος ήταν 27%. Τα ποσοστά μέσω ταχυδρομείου είναι ακριβώς τα ίδια. Τέλος, αγορές μέσω τηλεφώνου πραγματοποίησε το 4% των Ελλήνων, ενώ ο ευρωπαϊκός μέσος όρος ήταν 15%.

Στους λόγους για τους οποίους οι αγορές εξ αποστάσεως παραμένουν ιδιαίτερα χαμηλές στη χώρα μας, ο κ. Κυπριανού περιλαμβάνει τη χαμηλή διείσδυση του Διαδικτύου, ιδιαίτερα δε τη σημαντική υστέρηση της Ελλάδας σε ευρυζωνική κάλυψη. Ως δεύτερο λόγο επισημαίνει τον ανεπαρκή ανταγωνισμό που υπάρχει στην ελληνική αγορά. Παράλληλα, αναφερόμενος στο τελευταίο ευρωβαρόμετρο για θέματα καταναλωτών που δημοσίευσε η Κομισιόν, σημειώνει ότι τα ποσοστά συναλλαγών που πραγματοποίησαν Έλληνες πολίτες από άλλα κράτη μέλη της ΕΕ μέσω διαδικτύου είναι σταθερά τα χαμηλότερα στην Ευρώπη μεταξύ 2003 και 2006. Το σχετικό ποσοστό είναι 1%. Οι Έλληνες που απαντούν στο ευρωβαρόμετρο δηλώνουν ότι έχουν δυσπιστία, αλλά και έλλειψη ενημέρωσης, για συναλλαγές με άλλες χώρες της ΕΕ.

Αγορές από απόσταση στην Ελλάδα και την ΕΕ
http://www.knowhow.gr/Documents/AgoresApoApostasi.doc
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 17 Δεκ 2006 09:48

Πάντως εαν ρωτούσαν εμένα μάλλον το αντίθετο θα έβγαινε. Το Amazon το έχω κάνει φύλλο και φτερό... Και το Αγγλικό και το Αμερικάνικο. Και έχω πάρει και από αλλού...
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Δεκ 2006 00:47

Μα τι αγορές να κάνουμε από το internet; Δεν έχουμε αυτήν την δυνατότητα στην ελληνική αγορά. Μόνο με την ξένη κάνουμε κάτι. Όπως είπε και η Darkchild ότι έχει κάνει το amazon φύλλο και φτερό, κάπως έτσι το έχω κάνει και εγώ. Αλλά μόνο το amazon δηλ την ξένη αγορά. Στην ελληνική άστα βράστα.

Τα περισσότερα ελληνικά sites έχουν την συνήθεια να λένε τα προϊόντα τους μισά (επειδή συνήθως είναι απλοί μαγαζάτορες που δίνουν πενταροδεκάρες για την σελίδα τους) χωρίς δηλ μερικά χρήσιμα στοιχεία όπως π.χ η τιμή τους. Πως θα με εξυπηρετίσουν εμένα ως πελάτη όταν θέλω να αγοράσω κάτι -οτιδήποτε- αλλά σε όσες εταιρίες και αν έχω ψάξει στοίχημα αν έχω βρει 4 ή 5 που να λένε την τιμή του προϊόντος; Δηλ εγώ θα μυρίσω τα νύχια μου για το πόσο κάνει το πράγμα που θέλω να αγοράσω; Και θα το αγοράσω σαν γουρούνι στο σακί χωρίς να ξέρω πόσο θα μου κοστίσει; Καλά ποιος είναι τόσο άσχετος ώστε να μην ξέρει να βάλει την τιμή δίπλα;; Ή μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που εγώ δεν τον ξέρω;

Άσε... έχουμε καιρό ακόμα μέχρι η Ελλάδα να φτάσει στην ανάπτυξη των αγορών...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 18 Δεκ 2006 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Δεκ 2006 00:51

ego pisteuo oti idi eiparchei "psomi" se oti afora tis agores sto internet... kai echo palaiotera pei oti mporei i agora na kinite giro sta 200miria euro -mono gia agores apo eksoteriko pros ellada- alla auksanei mera me tin mera

opote pisteuo oti siga siga vgenoume apo to telma
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Δεκ 2006 03:20

Όσο βγαίνουν οι Ευαγγελάτοι και αρχίζουν τα ανεκδιήγητα του στυλ "έκλεψαν εκατομμύρια μέσω πιστωτικής κάρτας στο internet, γι αυτό προσέχετε" και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά απαίδευτου πληθυσμού πάντα πίσω θα είμαστε.

Πάντως τα τελευταία χρόνια πάμε καλά σε σχέση με το παρελθόν. Αλλά τι να το κάνεις, εμείς πάμε από το 1 στο 2 με ρυθμό ανάπτυξης 50% και οι άλλοι από το 99 στο 100 με ρυθμό ανάπτυξης 1%. Και πάλι γ@μ@με στους ρυθμούς ανάπτυξης :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Δεκ 2006 13:27

teleuteai oi "euaggelati" euaggelizoun pros to kalitero to internet kai fenete...vevea oi kakopistes ma1akies akoma eiparchoun alla doksa to theo einai periorismenes kai logo enimeroseis pou echei archisei kai iparchei pernane "apates"

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Ιουν 2007 17:45

Η προσκόληση στις παραδόσεις και οι δημοσιογράφοι εμποδίζουν την εξέλιξη του ecommerce στο Ελλαδιστάν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες