Αγορά αυτοκινήτου !!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Ιαν 2007 17:55

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά αυτοκινήτου για τα παρακάτω 2 μοντέλα.

Nissan Xtrail 2Lt 140HP
Renault Laguna 2Lt 170HP

Ξέρω είναι δυο πολύ διαφορετικά αυτοκίνητα απλά θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν εμπειρία από τα παραπάνω μοντέλα τα συν και τα πλην τους.

Ευχαριστώ,
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιαν 2007 23:07

καμία σχέση όπως είπες κι εσύ... εγώ θα έπαιρνα laguna, γιατί έχω 4x4 :P
απλά αυτό που θέλω να σου επισημάνω είναι ότι η laguna είναι αρκετά πιο παλιό μοντέλο από το Xtrail. Αλλά όλα έχουν να κάνουν με το τι χρήση θέλεις να τους κάνεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από Giannis78 » 05 Ιαν 2007 00:06

thnx cordis

Εγώ θέλω να με καλύπτει για ταξίδια, για την πόλη να είναι άνετο και να είναι πάνω από όλα ασφαλές.
Τώρα σαν οικογενειάρχης και μπαμπάς δεν είμαι για παιχνίδια θέλω κάτι που να μην αναγκαστώ να το αλλάξω σε 2-3 χρόνια .
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιαν 2007 00:28

κάτι άλλο που πιστεύω ότι πρέπει να έχεις υπόψη σου είναι ότι αγοράζοντας την laguna αγοράζεις το top την Renault, ενώ το Xtrail είναι απλά το 4x4 της Nissan...
Σίγουρα το Xtrail θα σε κάνει να αισθάνεσαι πιο ασφαλής λόγο της υπερυψωμένης θέσης οδήγησης, αλλά από την άλλη θα γνωρίζεις ότι η Renault έχει σχεδόν σε όλα της τα μοντέλα 5 αστέρια στο EURO NCAP και η laguna ήταν το πρώτο αμάξι στον κόσμο που το απέσπασε.

Ζήτα να κάνεις test drive, κι αν γίνετε παραπάνω από μια βόλτα για να δεις πιο σε βολεύει καλύτερα και ποιο σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα. Αν δε μπορείς να αποφασίζεις εύκολα κοίτα στα ενοικιαζόμενα και πάρε κάποιο από τα δύο για 1-2 ημέρες, αν και νομίζω ότι αν τους πιέσεις θα σου το δώσουν για παραπάνω γιατί είναι πολλά τα λεφτά.. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από id12586 » 05 Ιαν 2007 02:58

Έχω οδηγήσει και τα 2 αυτοκίνητα έστω και για λίγο.
Συμφωνώ με το σκεπτικό του Cordis, και να προσθέσω λίγο τις δικές μου απόψεις:
1. Laguna = Μεγάλη κατανάλωση, απίστευτη ροπή. Η τούρμπο πρέπει να είναι, ε? Πολλά ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια, έχει όμως μετρημένα ακόμα χρόνια στην Αγορά, αφου πάει για (face)lifting. Μέτρια αξία μεταπώλησης.
2. Χ-trail = Μεγαλύτερη αξιοπιστία (κατα την γνώμη μου), ποιο βολικό για μεσαία ταξίδια λόγω ανάρτησης και μεγάλης ροπής. Χώρους μεγαλυτέρους και πιο βολικούς λόγω του αμαξώματος. Μεγαλύτερη Αξία μεταπώλησης.

Εξαρτάται απο εσένα τί πραγματικά σου αρέσει και σε βολεύει.
Τα θεωρώ και τα 2 πολύ όμορφα αυτοκίνητα, αλλά μάλλον θα έπερνα το Νισσαν..
Ο,τι και να διαλέξεις, να σκεφτείς και το κοστος συντήρησης..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
georged

Αγορά αυτοκινήτου !!!

Δημοσίευση από georged » 05 Ιαν 2007 13:43

αν θες να πηγαινεις οφροουντ παρε 4Χ4.αλλιως μη το τολμησεις.
το ρενω που λες εχει και γαμω τις σταθεροτητες.Δυναμη κ ροπη πολυ καλη.Βεβαια γαλλος ειναι εχει καποια μικρα ηλεκτρονικα προβληματακια εν καιρω.Επειδη το εχω δει πως παει στο συνιστω εκτός κ αν εχεις χρηση για το 4Χ4.
Προσωπικα το ΝΙΣΑΝ ΧΤΡΑΙΛ δεν θα το επαιρνα ποτε ,δν μ αρεσει εξωτερικα.αλλα αστο αυτο.

Με 140 αλογα εχεις να κινησεις 4κινηση και αμαξι.Δεν ειναι για γρηγορη οδηγηση γιατι θα σ αρχισει στη ζημια.
στο αλλο εχεις 170 διχως 4κινηση

Εσυ αποφασίζεις
Καλοριζικο οτι και να ειναι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες