database απο το μηδέν???

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

database απο το μηδέν???

Δημοσίευση από fmayakos » 02 Φεβ 2003 23:30

Πιθανόν πολλοί από σας να ξέρετε τη σελίδα μου, το GPRC ( http://www.gprc.tk/ ). Eπειδή έχω αρκετά tutorials και σκοπεύω να βάλω ΠΟΛΛΑ ακόμη συν το γεγονός ότι σχεδιάζω ήδη την version2 του site, θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου...

:arrow: Αρχίζω το πρόβλημα
Tα tutorials τα έχω με την εξής διακλάδωση:

[+] tutorials
.....[+] pic_tuts
..........[-] pic_tut1
..........[-] pic_tut2
.....[+] gui_tuts
..........[-] gui_tut1
.....[+] fx_tuts
..........[-] fx_tuta
..........[-] fx_tutb

Και σε κάθε φάκελο περιέχονται (χύμα) τα αρχεία εικόνων και το .htm.
Όμως για κάθε version πρέπει να κάνω τα εξής: Ένα html για κάθε κατηγορία στο οποίο θα πρέπει να βάζω ένα-ένα όλα τα εικονίδια, να τα κάνω link στα αντίστοιχα .htm, να γράφω και ένα κείμενο 1-3 σειρές για το tutorial και για κάθε update να ξαναβάζω εικονίδιο κτλ. κτλ. κτλ.
:arrow: Εδώ τελειώνει το πρόβλημα...

:question: Εδώ αρχίζει το ερώτημα...
Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να έχω μία db στην οποία θα έχω αυτές τις στήλες:
Όνομα tut | Εικονίδιο | link | Περιγραφή | Κατηγορία
Και να βάλω τα στοιχεία των tuts εκεί μέσα.
Και κάθε φορά που ανανεώνω την db (και ανεβάζω βέβαια τα αντίστοιχα .htm στους φακέλους) να μου ανανεώνεται αυτόματα και η σελίδα που έχει τα links για τα tuts.... Κάτι ανάλογο θέλω και για τα downloads... Γίνεται?
:question: Πάει και το ερώτημα

Παρατηρήσεις:
α) Θα πάω σε server με php, mySQL, SSI κδσ.* έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί
β) Δεν έχω ιδέα από db's
γ) Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; αν ναι m@il me.
δ) Γενικότερα ψάχνω συνεργάτες για το site οι οποίοι θα είναι moderators, θα γράφουν στη στήλη "νέα" και θα ανεβάζουν tutorials. όποιος ενδιαφέρεται m@il me!

Σας ευχαριστώ!

*κδσ.= και δε συμμαζεύεται
βαρέθηκα να διαβάζω greeklish!
κάντε έναν κόπο http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μεταφράζετε τα μηνυματα σας
περισσότεροι θα τα διαβάσουν στα ελληνικά!

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

database απο το μηδέν???

Δημοσίευση από tsiger » 03 Φεβ 2003 05:50

proswpika etoimazw ena site me tutorials gia coldfusion kai kapoia dika mou gia photoshop. exw ftia3ei ena tetoio sistima to opoio sti periptwsi mou einai se mySQL alla otan sxediaseis ti akrivws theleis mporei na gineis se opoia vash theleis.. an koita3eis kala mporei na vreis kamia free ekdoxh alliws mallon tha sou stoixisei... :)

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

database απο το μηδέν???

Δημοσίευση από fmayakos » 03 Φεβ 2003 12:18

Πιστεύεις ότι στην περίπτωση μου θα βοηθούσε ένα phpnuke ? (σκοπεύω να το παραμετροποιήσω πολύ όμως)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερο θα ήταν να έκανα το site user-based... Τι λέτε γι' αυτό?
Ποιο είναι το καλύτερο (free) php module?
βαρέθηκα να διαβάζω greeklish!
κάντε έναν κόπο http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μεταφράζετε τα μηνυματα σας
περισσότεροι θα τα διαβάσουν στα ελληνικά!

Άβαταρ μέλους
Psyx
Επικοινωνία:

database απο το μηδέν???

Δημοσίευση από Psyx » 10 Φεβ 2003 20:48

Psifizo Xaraya (www.xaraya.com) me kleista matia san kalytero Content Managment System (CMS) grammeno se PHP. Alla epeidi einai arketa fasarioziko sto install kai stin anaptyksi tou (themes, modules, klp), tha sou proteina Postnuke (www.postnuke.com). H apopsi mou einai kathara prosopiki kai meta apo dokimi peripou 30 CMS se PHP edo kai 2 xronia. An thes na deis mia arketa megali syllogi apo CMS rikse mia matia edo:

http://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_a ... anagement/

Olo kai kati tha vreis. Yparxoune ekei ekso poly kala stimena CMS se PHP all i diafora tous me ta dimofili einai pos ta teleftaia (phpNuke, PostNuke, Xoops, phpMyWebsite kai alla) exoune kai mia arketa megali kai zontani koinotita ypostiriksis pou se voithaei stin "parametropoihsh" opos les, me modules, blocks, hacks, themes, security updates klp. Episis, kapoia poly kala CMS opos to Xaraya mporei na se pedepsoune poly gia na ta trekseis, eno alla sou dinoune tin efkeria na ekmetalefteis idi poly gnosta CMS opos to Envolution (www.envolution.com) pou einai vasismeno sto Postnuke. Dialekse kai pare :pint:

Psyx

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες