Μεγάλη απάτη της εταιρείας LG στις οθόνες της.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 20 Σεπ 2007 23:04

profanws otan den einai mayro sto leyko fonto h leyko,kokkino,mple,kitrino,prasino sto mayro fonto tote ti einai? otan lew fwtizei oso mia myti ths karfitsas ennow san na ftyseis ligo panw stin o8oni alla san stagonitsa,etsi fwtaei: san na exei spasei kati...den exei xrwma. Profanws epeidi to exw dei na einai kai diplo,to ena dipla sto allo,tote einai xalasmeni mallon o8oni h problimatiki. Se LG einai syxno fainomeno. Den fainetai se mayro fonto alla mono se leyko fonto h kai se alla xrwmata kai einai panta fwteino. Ayta...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Σεπ 2007 01:08

Ειναι κολλημενο πιξελ.. Απλα ελπιζεις να ξεκολλησει

Blackie

Δημοσίευση από Blackie » 21 Σεπ 2007 01:16

Καλησπέρα παιδιά! Τυχαίνει το 1ο μου post να αναφέρεται σε πρόβλημα. Απέκτησα πριν 1 βδομάδα μια LG 1900J στην οποία η εικόνα, όσο πήγαινε προς τη βάση, "άνοιγε" και η φωτεινότητα. Το δοκίμασα σε 2 pc με 2 διαφορετικές κάρτες (Gforce FX5700 και ATI Radeon 9250 νομίζω ο αριθμός) και το πρόβλημα υπήρχε κανονικά. Μου την αντικατέστησαν αρκετά σύντομα, αλλά και στη νέα οθόνη υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 21 Σεπ 2007 03:45

Blackie έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Τυχαίνει το 1ο μου post να αναφέρεται σε πρόβλημα. Απέκτησα πριν 1 βδομάδα μια LG 1900J στην οποία η εικόνα, όσο πήγαινε προς τη βάση, "άνοιγε" και η φωτεινότητα. Το δοκίμασα σε 2 pc με 2 διαφορετικές κάρτες (Gforce FX5700 και ATI Radeon 9250 νομίζω ο αριθμός) και το πρόβλημα υπήρχε κανονικά. Μου την αντικατέστησαν αρκετά σύντομα, αλλά και στη νέα οθόνη υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Καλώς ήρθες στο freestuff.
Φοβάμαι ότι η οθόνη που παρέλαβες είναι ανασκευασμένη.
Φοβάμαι ότι και η πρώτη που είχες ήταν κάτι αντίστοιχο.
Τώρα λεπτομέρεια για το πρόβλημα που σου παρουσιάζει δεν έχω κάτι υπόψη αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν σου φάνηκε παράξενο το ότι στην άλλαξαν με τόση ευκολία και χωρίς να την ελέγξουν.

Blackie

Δημοσίευση από Blackie » 21 Σεπ 2007 05:05

Εντάξει, παράξενο μου φάνηκε, αλλά από καλής πλευράς, κοινώς πως η εταιρεία σέβεται τον πελάτη κλπ κλπ... Βασικά η οθόνη ήταν σε τέλεια κατάσταση, δε φαινόταν αν πειράξαν κάτι! Τα πάντα ήταν στην εντέλεια! Θα μου πεις, αν θες να κάνεις απάτη την κάνεις και σωστά, αλλά προσωπικά δε με πονήρεψε κάτι. Τώρα και οι 2 ανασκευασμένες, αλλά και οι 2 με το ίδιο πρόβλημα; Μάλιστα, η πρώτη ήταν κατασκευής Μάρτη 07 και αυτή Μάη 07. Εγώ δεν παίζει να κρατήσω οθόνη αν δε μου δουλεύει ρολόι, αρκεί να ξεκαθαρίσουμε αν είναι θέμα υπόλοιπου Η/Υ ή οθόνης...

ΥΓ: Δε φταίει η γωνία θέασης. Απ'όποια γωνία και να την προσέξω πάνω θα είναι σκουρότερη απ'ότι κατω.
ΥΓ 2: Η ατάκα "περίεργο, δε μας έχουν επιστραφεί πολλές οθόνες σαν τη δικιά σας πέρα από καμμένα pixel" παίζει να είναι κολπάκι της LG, για να νομίζεις πως κατα τ'άλλα η οθόνη είναι σούπερ, μου το έχουν πει και σ'εμένα! :lol:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Σεπ 2007 12:15

θέμα οθόνης είναι

Blackie

Δημοσίευση από Blackie » 21 Σεπ 2007 14:24

Μάλιστα... Τώρα το θέμα είναι να δούμε τι κάνουμε! 2 στις 2 προβληματικές, κάποιο λάκκο έχει η φάβα! Κάποιος που να έχει την ίδια οθόνη μπορεί να μου πει αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο forte manager που εγώ τυχόν δεν πρόσεξα, ώστε να απαλοιφθεί το φαινόμενο;

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 21 Σεπ 2007 22:24

Ως επίσημος γνώστης και έχοντας μεγάλη εμπειρία στις οθόνες LG, έχω να πω τα εξής: Φίλε blackie: η LG έχει απατεώνικο σέρβις και οθόνες.τι εννοώ. Η συγκεκριμένη LG 1900J ή JAR έχει σε όλα τα μοντέλα το έντονο πρόβλημα να φωτάει πιο πoλύ στο κάτω μέρος της οθόνης.Αυτό λέγεται backlight bleeding.Ότι και να σου δώσουν το ίδιο θα σου κάνει.η μόνη λύση είναι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω από κει που το αγόρασες και έπειτα να αγοράσεις μια οθόνη ή samsung 940 ή 920 ή να πάρεις για σιγουριά BENQ. Πληρώνοντας 20 ευρώ για 3 χρόνια έχεις zero pixel επίσημη εγγύηση BSI. προτείνω το μοντέλο FP92ES που θα έρθει Ελλάδα τέλος σεπτέμβρη. ΜΗΝ ξαναγοράσεις ποτέ LG. η θα κάνει αυτό που λες να φωτάει ή πάνω ή κάτω ή θα έχει τρομάρα της καμμένα πίξελ. Το ίδιο θα σου πει και ο τάκης 1985. ΕΠΙΣΗΣ ξέρεις κάτι: αν κλείσεις όλα τα φώτα θα δεις ότι η οθόνη φωτάει πάντα με ολομαύρο φόντο όχι μόνο από κάτω αλλά και λίγο στα πλάγια όσο και από πάνω. Δεν το έχεις ακόμα προσέξει αλλά το κάνει. Εγώ πήρα τα λεφτά μου πίσω από το Πλαίσιο και άντε γεια.Έχεις δικαίωμα επιστροφής χρημάτων στις πρώτες 10 μέρες νομίζω.Η samsung δεν δίνει zero pixel αλλά αν δεν βγάλει από την αρχή δύσκολα βγάζει μετά.ΑΥΤΑ

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 21 Σεπ 2007 22:28

Με το φόρτε μάνατζερ δεν μπορείς δυστυχώς να κάνεις κάτι.Επίσης χαλάει τον πίνακα ελέγχου της Nvidia. Βγάζει πρόβλημα όταν πας ρυ8μίσεις nvidia kai μετά πίνακας ελέγχου. Κολάει και βγάζει μήνυμα ότι κόλησαν τα windows. Πάρε μια BENQ να ησυχάσεις.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Σεπ 2007 22:53

τη Benq που προτείνεις με κλειστά μάτια, την έχεις δει/δοκιμάσει; όσο για το πρόβλημα με το forte manager (ή όπως αλλιώς λέγεται) λύνεται με την αναβάθμιση των οδηγών της κάρτας γραφικών..

ΠιΕς. όλες οι εταιρίες, όταν ζητήσεις rma σου δίνουν ανακατασκευασμένη. Είτε η εταιρία λέγεται lg, είτε philips, benq, samsung, dell. ΔΕΝ είναι υποχρεωμένες να σου δώσουν καινούριο προϊόν :wink:

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 22 Σεπ 2007 02:03

deninho έγραψε:τη Benq που προτείνεις με κλειστά μάτια, την έχεις δει/δοκιμάσει; όσο για το πρόβλημα με το forte manager (ή όπως αλλιώς λέγεται) λύνεται με την αναβάθμιση των οδηγών της κάρτας γραφικών..

ΠιΕς. όλες οι εταιρίες, όταν ζητήσεις rma σου δίνουν ανακατασκευασμένη. Είτε η εταιρία λέγεται lg, είτε philips, benq, samsung, dell. ΔΕΝ είναι υποχρεωμένες να σου δώσουν καινούριο προϊόν :wink:
Ναι φίλε μου αλλα να διευκρινίζουν κάποια πράγματα έστω και με μικρά γραμματα.
Γιατι εμενα η ελτζι στο τηλέφωνο μου είπε ότι είμαστε μεγάλη εταιρία και αυστηρη και δεν θα κάτσουμε να εξηγουμε στον κάθε πελάτη την πολιτική μας.
Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν καινουργια lcd tft όταν πας για παράδειγμα στο πλαίσιο ή στο cosmodata και ζητάς μια καινουργια οθόνη που την πληρώνεις.
Με αυτή τη λογική οι οθόνες που αγοράζουμε απο τα καταστήματα ως καινούργιες ενδέχεται να είναι ανασκέυασμένες ή απο την βιτρίνα ή και και γώ δεν ξέρω τι άλλο.
Πάνε οι εποχές με τις CRT που όταν αγόραζες μια καλή οθόνη μάρκας , για να σου χαλάσει έπρεπε να συμβούν σημεία και τέρατα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Σεπ 2007 02:22

Εγω ξερω τι λεω, κι αν δεν ξερω δε μιλαω.. Συμφωνα με τους νομους του ελληνικου κρατους εχουν δικαιωμα να σου αλλαξουν το προϊον με αλλο, πληρως λειτουργικο, ανακατασκευασμενο ή καινουριο..

Για οταν πας και αγοραζεις καινουριο δε μιλησα, κι ουτε προκειται να μιλησω για να πω τα αυτονοητα...

ΥΓ μην ξεχνας οτι ειμαι κι εγω καταναλωτης...

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 22 Σεπ 2007 04:32

deninho έγραψε:Εγω ξερω τι λεω, κι αν δεν ξερω δε μιλαω.. Συμφωνα με τους νομους του ελληνικου κρατους εχουν δικαιωμα να σου αλλαξουν το προϊον με αλλο, πληρως λειτουργικο, ανακατασκευασμενο ή καινουριο..

Για οταν πας και αγοραζεις καινουριο δε μιλησα, κι ουτε προκειται να μιλησω για να πω τα αυτονοητα...

ΥΓ μην ξεχνας οτι ειμαι κι εγω καταναλωτης...
Εκτός απο καταναλωτής είσαι και τιποτα άλλο;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 22 Σεπ 2007 13:58

takis1985 έγραψε:Εκτός απο καταναλωτής είσαι και τιποτα άλλο;
Για σπάστο και ξαναρίχτο αυτό
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες