Baby sitter, νταντά, ψάχνω και τα έχω χάσει

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
random

Δημοσίευση από random » 18 Ιαν 2007 23:02

Θέλουμε μια γυναίκα να φροντίζει το παιδί
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος random την 23 Μαρ 2009 00:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 19 Ιαν 2007 01:30

random έγραψε:Εδώ και 3 μήνες ειμαι πατέρας. Ολα καλά μεχρι σήμερα, υγεία όλα οκ, τρώει, ψηλώνει, γελάει :)
Μπράβο, να σου ζήσει :)
random έγραψε:Ηρθε λοιπον και η δυσάρεστη στιγμή που η άδεια της γυναίκας μου τελείωσε. Σε 1 βδομαδα πιάνει ξανά δουλειά.
Θέλουμε μια γυναίκα να φροντίζει το παιδί, ώρες 9-15.30. Δουλειές στο σπίτι δεν ζητάμε να κάνει, παρα μονο τα του παιδιού (μαγείρεμα, τάϊσμα, βόλτα, καθάρισμα). Να μένει και κοντά στη Ν.Σμύρνη.

Γιαγιάδες υπάρχουν, αλλα για διάφορους λόγους δεν μπορούν να το φυλάνε 7 ώρες. Απλά μπορούν να περνάνε 1-2 φορές τη βδομάδα για λίγο.
Να παραιτηθεί η γυναίκα μου απο τη δουλειά ειναι δύσκολο. θα έχουμε οικονομικό πρόβλημα.
Βρεφικούς σταθμούς, δεν τον πάμε. Μας είπαν οτι ειναι πολύ μικρός, θα αρρωσταίνει συνέχεια, και -ακόμα και ιδιοκτήτης σταθμού μας ειπε καλύτερα οχι τόσο μικρό.
Πρέπει να βρείτε τρόπους να προσέξετε το παιδί μέχρι να πάει 8-10 μηνών τουλάχιστον για να πάει παιδικό. Εδώ πρέπει οι γιαγιάδες να αναλάβουν ευθύνη, η γυναίκα σου και εσύ να πάρετε οτι άδεια καλοκαιριού υπάρχει, απλήρωτη κτλ 2 άδειες (μία εσύ και μία η γυναίκα) είναι 2 μήνες και το παιδί πάει 5 μηνών. Επίσης αν οι απλήρωτες άδειες δημιουργούν πρόβλημα, τότε να σας βοηθήσουν οι γιαγιάδες οικονομικά 'που δεν μπορούν' να δούνε το παιδί.

Επίσης δεν θηλάζει η γυναίκα σου? Να ξέρεις ότι ο θηλασμός είναι το πιο σημαντικό πράγμα για την υγεία του παιδιού σου. Μην το ρίξετε σε σκόνη ενώ μπορεί να θηλάσει ...

Εγώ ποτέ δεν θα άφηνα το παιδί μου με ξένο άτομο σπίτι, καλύτερα στον παιδικό και μάλιστα δημόσιο. Δεν ξέρω εκεί αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την καθαριότητα, το φαγητό, την αντιμετώπιση κτλ στον παιδικό που παίρνει από 5 μηνών. Εγώ έκανα τα αδύνατα δυνατά και τον πήγα 16 μηνών ... και χωρίς γιαγιάδες αλλά είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.Βέβαια στενοχώρησα πελάτες, έχασα δουλειές αλλά δεν γινόνταν αλλιώς και ακόμα δεν μπορώ να δουλέψω κανονικά και αναγκαστικά επιλέγω δουλειές.

Νομίζω ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι με το παιδί δεν συνεχίζονται τα πράγματα όπως παλιά.Και θα χρειαστεί να μείνει η γυναίκα σου σπίτι πολλές φορές και αν χρειαστεί θα κάνεις 2 δουλειές μόνος σου. Και βέβαια ....το παιδί δεν έχει καμία δουλειά να μπει σε τραμ ή σε ξένο αμάξι σε ηλικία 3 μηνών :-?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2007 07:36

καλημερα
να σας ζησει

αυτο που πας να κανεις χριαζεται μεγαλη προσοχη
πηγενε σε εξιδικευμενα γραφεια παροχης βοηθειτικου προσωπικου

αν μπορεις βαλε μια καμερα κρυφη καπου και δες αντιδρασεις οταν δεν θα εισαι σπιτι

ψαξε απο κανα παιδικο σταθμο μπας και βρεις καμια μαθητευωμενη που εξ΄ορισμου αγαπα τα παιδια και εχει θετικο ψυχικο κοσμο

αν εμενες κοντα δυτικη αθηνα θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα εισαι λιγο μακρια

ΠΟΤΕ μην ψαξεις απο αγγελια
προσπαθησε να ερθεις σε επαφη με καποιο ΤΕΙ νηπιαγωγων εκει εχουν αρκετες κοπελες που ψαχνουν ισως τροπο να κανουν εξασκηση για το πτυχιο τους

οχι σε ξενο σπιτι οχι το παιδι βολτες εκτος σπιτιου ειναι σημαντικο αυτο ειναι μικρο το παιδι σου να προσεχεις ιδιετερα

random

Δημοσίευση από random » 19 Ιαν 2007 15:08

ok ευχαριστώ.
αλλα γιατι ποτε απο αγγελια; αν ειναι η αλλη ανεργη πως αλλιως θα βρει δουλειά; εκ των προτέρων ολες ειναι για τα μπαζα;

ειπα οτι απο γνωστούς και φίλους δεν βρηκαμε καμια (καμια κατάλληλη ή διαθέσιμη τώρα)
και οι νεαρές εχουν αλλα προβληματα. θελω τουλαχιστον 30 ετών, και καλυτερα να εχει ηδη δικα της παιδιά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2007 15:12

το ποτε απο αγγελια σημενει οτι ειναι καταρχην αγνωστη
και ναι οταν προκειται για το παιδι σου ολες εκ των προτερω ειναι για τα μπαζα !
και σε αυτη θα εμπιστευθεις το παιδι σου που ειναι οτι πολυτιμοτερο εχεις
μονο απο γραφειο και μονο αν εχει χαρτια οπως βιβλιαριο υγειας και συστασεις που ΘΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ και θα μαθεις το ποια ειναι !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης