Πώς να διαχειρίζεστε καλύτερα τα PlugIn στο Photoshop.

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 04 Φεβ 2003 21:44

Εάν χρησιμοποιείται πολλά PlugIns στο Photoshop ένας τρόπος για να τα διαχειρίζεστε καλύτερα είναι ο εξής.

Για να μην χρειάζεται να τα κάνετε Uninstall εάν δεν σας αρέσουν ή θέλετε να τα κρατήσετε για να τα χρησιμοποιήσετε κάποια άλλη φορά, δημιουργήστε ένα directory π.χ. External μέσα στο directory PlugIns του Photoshop.

Στην συνέχεια δημιουργήστε ένα άλλο directory σε έναν φάκελο έξω από το Photoshop π.χ. PlugIns2.

Τώρα όσα PlugIns κάνετε εγκατάσταση βάλτε τα σε αυτόν τον φάκελο PlugIns2, τα καθένα με το δικό τους όνομα φακέλου.

Όσα PlugIns θέλετε να δει τώρα το Photoshop πηγαίνετε πάνω στο κάθε directory πατήστε δεξί πλήκτρο στο mouse και επιλέξτε Create Shortcut.
Μέσα στο directory PlugIns2 θα δημιουργηθούν τα Shortcuts.

Αντιγράψτε τώρα τα Shortcuts μέσα στο directory External του Photoshop.
Όταν ξεκινήσετε το Photoshop θα δει όλα αυτά τα PlugIns.

Εάν δεν θέλετε να δει κάποιο από αυτά το Photoshop το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να σβήσετε το αντίστοιχο Shortcut.

Έτσι μπορείτε να δείτε πολλά PlugIns μέχρι να αποφασίσετε ποιά από αυτά θα χρησιμοποιείται ως κύρια, και θα μπορείτε όποτε θέλετε να βάζετε και κάποιο άλλο εύκολα. :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joia » 19 Οκτ 2005 17:43

Να ρωτήσω κάτι για τα plugins . Εχω κατεβάσει κάποια αρχεία πχ 300 plugin for photoshop . Αυτά δεν βλέπω να έχουν installer. Αν τα ρίξω μέσα στο φάκελο plugins με τους φακέλους τους θα τα δει το photoshop ? Θα μου πείτε γιατί δεν δοκιμάζεις να δεις .Δεν ξέρω και πολύ καλά πως δουλεύουν αυτά και καλύτερα να ακούσω μια άποψη απο τους έμπειρους πριν κάνω καμια βλακεία :hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Οκτ 2005 19:17

ναι αυτό πρέπει να κάνεις.. ;) αλλά μη τα βάλεις όλα μαζί και τα παίξει! :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joia » 19 Οκτ 2005 19:28

cordis σ ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει καμιά σχετική δημοσίευση στο φόρουμ για τα plugins? Στο help βλέπω για παράδειγμα ποιά έχει εγκατεστημένα αλλά για τη χρήση τους δεν έχω καταλάβει και πολλά .Παρεπιπτόντως διαβάζω τα tutorial που κάνετε εδώ και συγχαίρω την ομάδα για την πολύ καλή προσπάθεια. :clap: keep the good work

Quino

Δημοσίευση από Quino » 11 Μαρ 2006 06:47

ok...kai poy mporoyme na vroyme plugin...xerei kaneis na moy pei..asxeto alla den xero... :kaloe:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 11 Μαρ 2006 09:37

@Quino μπορείς να δεις εδώ!

Άβαταρ μέλους
geofil

Δημοσίευση από geofil » 11 Μαρ 2006 20:46

joia έγραψε:Να ρωτήσω κάτι για τα plugins . Εχω κατεβάσει κάποια αρχεία πχ 300 plugin for photoshop . Αυτά δεν βλέπω να έχουν installer. Αν τα ρίξω μέσα στο φάκελο plugins με τους φακέλους τους θα τα δει το photoshop ? Θα μου πείτε γιατί δεν δοκιμάζεις να δεις .Δεν ξέρω και πολύ καλά πως δουλεύουν αυτά και καλύτερα να ακούσω μια άποψη απο τους έμπειρους πριν κάνω καμια βλακεία :hammer:
Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα περισσότερα από αυτά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Αρκετά θα τα χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά για να δεις τι κάνουν.
Και μέσα στην σαβούρα θα βρεις και 5-6 που θα αξίζει τον κόπο να τα κρατήσεις. Στην καλύτερη περίπτωση.
edit
Ουπς. Τώρα είδα την ημερομηνία του μηνύματος. :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες