[TUT] Pen Tool vs Lasso Tool

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 24 Ιαν 2007 13:40

Αφορμη γι αυτο το tutorial ειναι ενα Post εδω στο freestuff
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=26648
και ειπα να γραψω μερικα πραγματα σχετικα μαζι με ενα παραδειγμα

Οι τροποι επιλογης αντικειμενων (ξεφονταρισμα) στο Photoshop ειναι αρκετοι δινοντας μας τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε αυτους που μας βολευουν. Πολλες φορες ομως οι τροποι που μας βολευουν δεν ειναι οι πιο αποδοτικοι. Οταν προκειται για επαγγελματικη εργασια πολλες φορες (αν οχι παντα) ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος με αποτελεσμα η χρηση πολυπλοκων τεχνικων επιλογης να μην ειναι δυνατη. Προσωπικα, ειναι πολλες φορες που πλεον αυτες οι "πολυπλοκες τεχνικες" λειτουργουν ποιο γρηγορα απ οτι ποιο απλες.

Το Lasso Tool ειναι καθαρα εργαλειο επιλογης. Το πλεονεκτηματα του ειναι πως μας δινει τη δυνατοτητα απολυτης επιλογης (Polygonal Lasso), ελευθερης επιλογης (Lasso Tool) και "μαγνητικης επιλογης" (Magnetic Lasso) οπου το εργαλειο ανιχνευει τα ορια (οχι παντα σωστα) του αντικειμενου που θελουμε να κρατησουμε. Οι λειτουργιες αυτες ειναι πραγματικα καταπληκτικες σε σεναρια επιλογων οπως τα παρακατω:

- Μικρες επιλογες χωρις πολυπλοκο περιγραμα
- Εντονη διαφορα αντικειμενου και background (Magnetic Lasso)
- Επιλογες που η λεπτομερεια δε θα κανει τη διαφορα
- Επιλογες οπου το περιγραμμα του αντικειμενου που κραταμε δεν χρειαζετε για αλλες εργασιες.

Ενα μειονεκτημα του Lasso Tool ειναι η μη προσωρινη αποθηκευση της επιλογης με αποτελεσμα (με τα δικα μου χερια που τρεμουν συνεβει απειρες φορες) με ενα λαθος κλικ η επιλογη να χανεται.

Το Pen Tool απο την αλλη ειναι ενα ποιο εξελιγμενο εργαλειο που χρησιμοποιειται και για αλλες λειτουργιες περαν της επιλογης αντικειμενων (Δημιουργια vector γραφικων κλπ).

Στην επιλογη αντικειμενων τωρα, το εργαλειο μας δινει τη δυνατοτητα μετα τη βασικη επιλογη μας να κανουμε διορθωσεις, να αποθηκευσουμε την επιλογης μας για μελλοντικη χρηση ή ακομα και για χρηση σε αλλη εφαρμογ που υποστηριζει Paths.

Το Pen Tool ειναι ιδανικο για:

- Ξεφονταρισμα με λεπτομερεια
- Μελλοντικη χρηση της επιλογης
- Μεταφορα της επιλογης σε αλλη εφαρμογη (Π.χ Corel, Illustrator)

Ενα πολυ καλο tutorial για οσους δεν εχουν ασχοληθει με το εργαλειο μπορει να βρεθει εδω (ειναι παλιο αλλα δεν εχει αλλαξει κατι απο τοτε στο συγκεκριμενο εργαλειο):
http://www.elated.com/articles/paths-and-the-pen-tool/

Αν διαβασατε το tutorial η γνωριζεται τη χρηση του εργαλειου ας δουμε ενα παραδειγμα:
http://www.bigbookofwebdesign.com/ps/pe ... ntool.html
(Camtasia Video 3,4 mb)

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 24 Ιαν 2007 23:54

Χρήσιμο tut ευχαριστούμε tsiger τώρα το κατάλαβα καλύτερα, η αλήθεια είναι ότι σαν εργαλείο δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου & συνήθως το ξάκρισμα που κάνω το κάνω πάντα με το polygon lasso & δεν έχω πρόβλημα με τις λεπτομέρειες και τις καμπύλες με αρκετό zoom έρχομαι στο επιθυμητό αποτέλεσμα, μόνο που φυσικά μου τρώει πολύ χρόνο....σίγουρα το pen tool είναι πιο γρήγορο όμως δεν θέλει και την εξασκησή του όσο αναφορά τα κλικ σε μια επιφάνεια όπου μετά πρέπει να γίνει η σωστή καμπύλη του αντικειμένου;
Αν δείς σε ένα site που έχω δημιουργήσει τα αντικείμενα που είναι ξακρισμένα είναι πολλά και πολύπλοκα σε καμπύλες και σχήματα, άραγε τι χρόνους θα πετύχαινα αν πρέπει να προσέχω τα κλικς σε τι αποστάσεις είναι για να δημιουργήσω τις σωστές καμπύλες απ' το να κάνω πολλά σημεία μαζί πάνω στις γραμμές του με το Lasso; θεωρείς για πολύπλοκα πράγματα το pen tool ή το lasso είναι καλύτερο;
Δες το site στην υπογραφή μου είναι το stylefantasy.gr

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 26 Ιαν 2007 09:51

Εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες μιας και ειναι αυτο που λεμε οπως συνηθισει κανεις. Απλα προσωπικα οταν εχω πολλα αντικειμενα για ξεφονταρισμα πλεον χρησιμοποιω το Fluid Mask και το Path Tool μιας και μπορω να επεμβω πανω στο Path σε περιπτωση που κατι δε μου πηγε καλα. Οταν ομως καποιος εχει μαθει το Lasso Tool σιγουρα ειναι κι αυτο μια καλη λυση.

Για τους χρονους τωρα με το Path Tool εχω φτασει πλεον σε σημειο να ξεφονταρω ανθρωπους, μαλλια κλπ σε πολυ λιγα λεπτα μιας και εχω συνηθισει. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες