Έναρξη εταιρείας web hosting..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2009 09:55

Χμ...μπορείς να δηλώσεις, ό,τι κωδικό θέλεις, και όσους θέλεις, απεριόριστα;
Εγώ δηλαδή, σαν μηχανολόγος μηχανικός που θα κάνω έναρξη μόλις πάρω από το ΤΕΕ την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μπορώ να βάλω και web design, e-business και διάφορα συναφή μέσα;
Και δηλαδή, αν δεν τα έχεις βάλει (έχεις παραβλέψει, βρε αδερφέ) και δραστηριοποιηθείς σε κάτι από αυτά παίζει πρόβλημα;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
trumanps

Δημοσίευση από trumanps » 10 Ιαν 2009 10:04

Gia na mporesei kapios na kanei enarksi mias epixeirisis web hosting apla xriazete na exei ena aplo apolitirio lukeiou pliroforikis kai tipota parapano.
Kai poli apla kanei mia enarksi tis epixeirisis tou akomma kai me edra to spiti.
apla se periptiso epidotis apo OAED erxonte kai kanoun elegxo arki na exeis epixeirisi me enoikio kai xoro.
To 8ema ton server den tous endiaferei mporeis na noikiasis apo opiadipote xora kai to parastatiko pou plironis to dilonis sta eksoda sou.
Elpizo na egina katanoitos
Mporo na boh8hso se opiadipote aporia

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 10 Ιαν 2009 10:34

mechpanos έγραψε:Χμ...μπορείς να δηλώσεις, ό,τι κωδικό θέλεις, και όσους θέλεις, απεριόριστα;
Εγώ δηλαδή, σαν μηχανολόγος μηχανικός που θα κάνω έναρξη μόλις πάρω από το ΤΕΕ την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μπορώ να βάλω και web design, e-business και διάφορα συναφή μέσα;
Και δηλαδή, αν δεν τα έχεις βάλει (έχεις παραβλέψει, βρε αδερφέ) και δραστηριοποιηθείς σε κάτι από αυτά παίζει πρόβλημα;
Αναλόγως τους κωδικούς που θα δηλώσεις θα αποκτήσεις αντίστοιχες δραστηριότητες. Αν κόψεις μπλοκάκι (απόδειξη/τιμολόγιο παροχης υπηρεσιών) για κάτι που δεν το έχεις δηλώσει και σε ελέγξουν θα έχει πρόστιμο. Αλλά μπορείς να προσθαφαιρέσεις απεριόριστες φορές και δραστηριότες όποια στιγμή θέλεις...

Για να κάνεις έναρξη εργασιών ως επιχείρηση webhosting δεν θέλεις ούτε απολυτήριο λυκείουτ ούτε τίποτα. Απλά πας και την κάνεις.

Εαν είσαι ατομική επιχείρηση για να δηλώσεις έξοδα από άλλη χώρα δεν το δεχόταν μέχρι πριν λίγα χρόνια η εφορία, δεν ξέρω εαν άλλαξε κάτι...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιαν 2009 12:32

Το δέχονται κανονικά εάν είναι από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τώρα για άλλες χώρες νομίζω πως όχι.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Ιαν 2009 15:53

Από όλες τις χώρες δέχονται έξοδα. Αυτό έλειπε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 10 Ιαν 2009 16:07

cdhyper έγραψε:Από όλες τις χώρες δέχονται έξοδα. Αυτό έλειπε.
Σωστά.....περνάνε όλα κανονικά.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2009 16:13

Ανάλογα με τους κωδικούς που δηλώνεις στην έναρξή σου, πληρώνεις και κάποιο παράβολο, ή είναι free?
Θέλει πράγματι ψάξιμο το θέμα και συμβουλές από κάποιον που να ασχολείται με αυτά, από ό,τι βλέπω...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2009 16:15

Ιδέα: κάνε έναρξη, αλλά στην Κύπρο! Να έχεις offshore... (χωρίς πλάκα, παίζουν πολλά τέτοια...)
Θα έχεις 100% φοροαπαλλαγή...

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 10 Ιαν 2009 19:15

Απ΄όλες τις χώρες; Χμ... μάλλον πρέπει να ξαναμιλήσω με τον λογιστή μου....

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2009 20:07

Είναι χώρα της Ε.Ε. και είσαι 100% νόμιμος και γλιτώνεις πολύ... Για μίλα, για μίλα!!!
(και μετά να μας πείς κι εμάς) :hammer:

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 12 Ιουν 2009 01:25

Παιδιά μια ερώτηση για κάτι που με απασχολεί. Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος ασφαλισμένος στο ΤΑΞΥ και θέλω να νομιμοποιήσω έσοδα απο διαφημίσεις σε διάφορες σελίδες που έχω ωστε να μπορώ να κόβω αποδείξεις σε διαφημιστές. Θα πρέπει να κάνω έναρξη εταιρίας ή έναρξη επαγγέλματος ; και αν κάνω έναρξη ενος εκ των 2 δεν χάνω την ασφάλιση μου στο ΤΑΞΥ;

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 12 Ιουν 2009 03:27

mechpanos έγραψε:Ιδέα: κάνε έναρξη, αλλά στην Κύπρο! Να έχεις offshore... (χωρίς πλάκα, παίζουν πολλά τέτοια...)
Θα έχεις 100% φοροαπαλλαγή...
100% φοροαπαλλαγή? Αφού δεν θεωρείσαι νόμιμος κάτοικος Ελλάδας πληρώνεις την εφορία σου στην Κύπρο. Είναι κάπως καλύτερο το φορολογικό σύστημα εκεί ακόμα και μεγαλύτερο αφορολόγητο 22500€ σε σχέση με τα 12500€ που ισχύει στην Ελλάδα άλλα μεγαλύτερο κόστος λογιστή και ελέγχων στα βιβλία σου.
web-IQ Interactive Quality
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 12 Ιουν 2009 03:32

chrispen έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση για κάτι που με απασχολεί. Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος ασφαλισμένος στο ΤΑΞΥ και θέλω να νομιμοποιήσω έσοδα απο διαφημίσεις σε διάφορες σελίδες που έχω ωστε να μπορώ να κόβω αποδείξεις σε διαφημιστές. Θα πρέπει να κάνω έναρξη εταιρίας ή έναρξη επαγγέλματος ; και αν κάνω έναρξη ενος εκ των 2 δεν χάνω την ασφάλιση μου στο ΤΑΞΥ;
Αν έχεις κάνει έναρξη μετά το 83 δικαιούσαι να έχεις ένα ασφαλιστικό φορέα και να παίρνεις απαλλαγή από τον άλλον.
Θα πρέπει στην εφορία σου να κάνεις έναρξη δραστηριότητας και μετά να πας στο ΤΕΒΕ και να ζητήσεις απαλλαγή λόγο κύριας ασφάλισης στο ΤΑΞΥ.
Αν είσαι πριν το 83 πληρώνεις ένα μικρό ποσό που πρέπει να είναι ανάλογα τα χρόνια εργασία σου.
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 12 Ιουν 2009 12:44

Stadem έγραψε:
chrispen έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση για κάτι που με απασχολεί. Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος ασφαλισμένος στο ΤΑΞΥ και θέλω να νομιμοποιήσω έσοδα απο διαφημίσεις σε διάφορες σελίδες που έχω ωστε να μπορώ να κόβω αποδείξεις σε διαφημιστές. Θα πρέπει να κάνω έναρξη εταιρίας ή έναρξη επαγγέλματος ; και αν κάνω έναρξη ενος εκ των 2 δεν χάνω την ασφάλιση μου στο ΤΑΞΥ;
Αν έχεις κάνει έναρξη μετά το 83 δικαιούσαι να έχεις ένα ασφαλιστικό φορέα και να παίρνεις απαλλαγή από τον άλλον.
Θα πρέπει στην εφορία σου να κάνεις έναρξη δραστηριότητας και μετά να πας στο ΤΕΒΕ και να ζητήσεις απαλλαγή λόγο κύριας ασφάλισης στο ΤΑΞΥ.
Αν είσαι πριν το 83 πληρώνεις ένα μικρό ποσό που πρέπει να είναι ανάλογα τα χρόνια εργασία σου.
όχι 83 αλλά 1993

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 12 Ιουν 2009 13:15

intelcore2 έγραψε:
όχι 83 αλλά 1993
Ναι σωστά, ήταν περασμένη ώρα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”