Έναρξη εταιρείας web hosting..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 17:19

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την περιπτωση μου, επειδη οι λογιστες δεν με καλυψαν.
Ειμαι χημικος μηχανικος και εκανα εναρξη επαγγελματος ελευθερου επαγγελματια. Δηλωσα ομως και τα παρακατω.
62.01.11.04 Υπηρεσίες δημιουργίας ιστοσελίδων στο διαδίκτυο
62.01.11.01 Παραγωγή προγραμμάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών, που παράγονται ή ολοκληρώνονται κατόπιν παραγγελίας
63.11.12 Υπηρεσίες ιστοφιλοξενίας (web hosting)

Τα ερωτηματα.
1)Σαν ελευθερο επαγγελματα μου θεωρησαν μονο αποδειξη παροχης υπηρεσιων και ειναι σαν τιμολογιο αυτο. ΙΣΧΥΕΙ αυτο για τους ανω κωδικους.
2)Για τους ανω κωδικους πρεπει να αποδιδω ΦΠΑ.
3)Για τους ανω κωδικους ισχυει η παρακρατηση φορου 20%.
Αν ναι τι ειναι ακριβως, πχ αν κοστολογησω μια δουλεια 1000 ποσα θα παρω απο τον πελατη?

Ευχαριστω για προκαταβολικα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2009 18:09

hydrogen_factory έγραψε:Θα ηθελα τη γνωμη σας για την περιπτωση μου, επειδη οι λογιστες δεν με καλυψαν.
Ειμαι χημικος μηχανικος και εκανα εναρξη επαγγελματος ελευθερου επαγγελματια. Δηλωσα ομως και τα παρακατω.
62.01.11.01 Παραγωγή προγραμμάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών, που παράγονται ή ολοκληρώνονται κατόπιν παραγγελίας

Τα ερωτηματα.
1)Σαν ελευθερο επαγγελματα μου θεωρησαν μονο αποδειξη παροχης υπηρεσιων και ειναι σαν τιμολογιο αυτο. ΙΣΧΥΕΙ αυτο για τους ανω κωδικους.
Αν ναι τι ειναι ακριβως, πχ αν κοστολογησω μια δουλεια 1000 ποσα θα παρω απο τον πελατη?

1. Lathos! prepei na ekdideis kai timologia... allo apodeiksh allo timologio..

2. Oles oi yphresies kai oi polhseis proionton plhronoun fpa..

3. Oxi... den yparxei kammia parakrathsh forou... forologhse me ta esoda meion eksoda..

apo ton pelath tha pareis 1000+190fpa= 1190..
....
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 18:32

fafos έγραψε:
hydrogen_factory έγραψε:Θα ηθελα τη γνωμη σας για την περιπτωση μου, επειδη οι λογιστες δεν με καλυψαν.

Τα ερωτηματα.

1. Lathos! prepei na ekdideis kai timologia... allo apodeiksh allo timologio..

2. Oles oi yphresies kai oi polhseis proionton plhronoun fpa..

3. Oxi... den yparxei kammia parakrathsh forou... forologhse me ta esoda meion eksoda..

apo ton pelath tha pareis 1000+190fpa= 1190..
....
Ευχαριστω πολυ, μου ανοιξες λιγο τα ματια, μια διευκρινηση ακομα
σαν κυρια δραστηριοτητα υπηρεσιες παροχης τεχνικων συμβουλων και σαν δευτερευουσες τα παραπανω. Στην εφορια μου ειπαν την εξης ατακα. Οι ελευθεροι επαγγελματιες κοβουν μονο αποδειξη παροχης υπηρεσιων.
Υπαρχει καποια βιβλιογραφικη αναφορα να τους το προσκομισω για να μη λενε τα ιδια παλι ωστε να μου θεωρησουν τελικα τιμολογια
Ευχαριστω και παλι

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 06 Ιούλ 2009 18:34

Ναι πρέπει να πας να θεωρήσεις και τιμολόγια. Περίεργο μου φαίνεται που στα είπαν λάθος στην εφορία.

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 18:39

Τι να κανω ρε παιδια, εχω μπλεξει με τη γραφιοκρατεια, Το γραφει καπου για να τους το πω για να μην μου κανουν μανουρα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Ιούλ 2009 19:18

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο χάος. Ούτε λίγο ούτε πολύ δεν στα έχουν πει λάθος στην εφορία απλά δεν μπορείς να τα καταλάβεις μάλλον γιατί θα είσαι λογικός άνθρωπος. Λοιπόν, ούτε λίγο ούτε πολύ όταν ασκείς ελεύθερο επάγγελμα (τα ελεύθερα επαγγέλματα ορίζονται κάπου, και μάλλον ασκείς) δικαιούσαι να κόβεις Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών. Όταν παρέχεις 'υπηρεσίες', ο 'εργοδότης' σου υποχρεούται να σου κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών και να παρακρατεί φόρο 20% από το συνολικό ποσό, τον οποίο έχει υποχρέωση να αποδίδει στην εφορία (ο φόρος είναι σαν τον Φόρο Μισθωτών Υπηρεσιών). Άρα το συνολικό ποσό που θα λαμβάνεις θα είναι πχ 100+19% μείον το 20% του 100+19% (περίπου 99). ΑΛΛΑ υπάρχουν περιπτώσεις όπου ενώ εκδίδεις ΑΠΥ δεν πρέπει ο 'εργοδότης' να σου παρακρατεί φόρο αλλά να σου δίνει όλο το ποσό (πχ 100+19%). Αυτές οι περιπτώσεις εξαρτιούνται από τον ΚΑΔ που αντιστοιχεί στην απόδειξη που θα κόψεις. Μπορείς να έχεις μόνο ΑΠΥ και αυτό αναγνωρίζεται κανονικά στα έξοδα μιας εταιρίας σαν να ήταν τιμολόγιο.

Ακολουθεί το γνωστό disclaimer:
Τα παραπάνω μου τα έχει πει η λογίστρια μου και αντιστοιχούν στη δικιά μου περίπτωση (έχω κόψει και ΑΠΥ με παρακράτηση και χωρίς). Σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλεύεσαι το λογιστή σου και αν πιστεύεις ότι δεν είναι καλός να ψάξεις να βρεις κάποιον άλλον.

@CyberCr33p του τα είπαν έτσι μάλλον λόγο κύριας δραστηριότητας

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 19:26

Λοιπον ας ανακεφαλαιωσουμε, ειμαι ''ελευθερος επαγγελματιας'' ως μηχανικος
Για τους παρακατω κωδικους που ειναι δευτερευουσα δραστιριοτιτα,
1.Μπορω να θεωρησω τιμολογια αν οχι με την ΑΠΥ βολευετε ο πελατης παιρναει στα εξοδα του.
2.Ισχυει η παρακρατηση.

HELP!!!!

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 06 Ιούλ 2009 19:31

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας, ισχύει η παρακράτηση.

Δεν μπορείς να κάνεις έναρξη ατομικής επιχείρησης, ταυτόχρονα με την άσκηση του επαγγέλματος;

Θα γλιτώσεις την παρακράτηση.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 19:44

Ξεκινησα τη διαδικασια σαν ελευθερος επαγγελματιας επειδη ειμαι πληρωνω τσμεδε.
Γινεται ατομικη επιχειρηση χωρις τεβε αλλα με τσμεδε?

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 06 Ιούλ 2009 19:49

Αν είναι στο ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ - ρώτα τον λογιστή σου.

Ισως υπάρχει χρονολογικό όριο(πότε έκανες έναρξη στο ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή)
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 19:53

24/10/08 γραφτηκα στο τσμεδε.

Σημερα εκανα εναρξη ελευθερου επαγγελματος και θεωρησα βιβλια και αποδειξη παροχης υπηρεσιων.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 06 Ιούλ 2009 19:56

Μήπως για χημικος μηχανικος δεν χρειάζεται να θεωρήσεις τιμολόγιο και για αυτό σου είπαν αυτό που σου είπαν στην εφορία;

Για τον 63.11.12 Υπηρεσίες ιστοφιλοξενίας (web hosting) στο λέω με βεβαιότητα ότι πρέπει να θεωρήσεις και το μπλοκάκι για τιμολόγια.

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 06 Ιούλ 2009 20:07

Μαλλον ο υπαλληλος δεν θα ειδε τους κωδικους που δηλωσα.
Αυριο παλι θα ξαναπαω.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 06 Ιούλ 2009 20:13

Γενικά, καλύτερα θα ήταν μια ατομική επιχείρηση.
Απαλλαγή από ΤΕΒΕ λόγω ΤΣΜΕΔΕ ισχύει σίγουρα - δεν ξέρω αν έχει σχέση η χρονολογική εγγραφή/1ο ένσημο.

Αν έχεις απαλλαγή(ο λογιστής σου θα το μελετήσει αν τον ενημερώσεις), κάνεις μια ατομική επιχείρηση με τους σωστούς ΚΑΔ, θεωρείς ΤΠΥ,ΑΠΥ και είσαι έτοιμος.
Μέχρι 10500 αφορολόγητα(θα καταργηθεί soon), και ΦΠΑ ανά 3 μήνες(ΦΠΑ εσόδων-ΦΠΑ Εξόδων)

Δεν έχεις παρακράτηση κτλ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Ιούλ 2009 20:28

1host ξέρεις αν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και ΤΠΥ και ΑΠΥ? Με ποια δικαιολογία πας στην εφορία για να σου θεωρήσουν ΤΠΥ αν έχεις ήδη ΑΠΥ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες