Πόσο Ηλίθια μπορεί να είναι μια Δασκάλα όταν . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 27 Ιαν 2007 13:31

Παιδιά για εμένα δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να είσαι ρουφιάνος!
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Ιαν 2007 15:30

Για πείτε και τι θα κάνατε αν ήταν το παιδί σας αυτό που έριχνε την αμπούλα στο σχολείο;
Και δεν θέλω απαντήσεις του τύπου "το δικό μου το παιδί αποκλείεται να έκανε κάτι τέτοιο"... ας υποθέσουμε ότι το έκανε σε μια κακή στιγμή και γινόταν τέτοιος ντόρος, τι θα κάνατε ;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Ιαν 2007 16:40

Εγώ θα προσπαθούσα να του εξηγήσω γιατί δεν θα έπρεπε να το κάνει, τι κακό προκάλεσε κτλ.

Επίσης θα το τιμωρούσα, με παιδαγωγικούς πάντοτε τρόπους. Εντάξει, όλοι έχουμε νεύρα κάποια στιγμή και πιθανότατα να νευριάζαμε. Θα του μιλούσα όμως μόνο εφόσον είχα ηρεμίσει.

Θα μιλούσα με τους δασκάλους γιατί θα με ανησυχούσε μια τέτοια συμπεριφορά. Θα ρωτούσα για το φέρσιμο του στο σχολείο.

Τι άλλο υπάρχει για να κάνεις ;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 28 Ιαν 2007 02:00

Για να πω πάλι την άποψή μου... :wink:
Ναι, πάρα πολύ κακός έκανε και έριξε αυτός που την έριξε, την αμπούλα μέσα στην αίθουσα!
Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό!
Ηταν λάθος του παιδιου, δεν λέω, μπορει να φταίνε οι γονεις για αυτην την συμπεριφορά του, η κοινωνιας μας, η ηλικίας τους, μπορει να φταιει και η γάτα μου! Μπορει λέω! :P
Δυστυχως, αυτο που με πείραξε εμένα, δεν ηταν το ίδιο το συμβαν, αλλά το παράνομο της υπόθεσης, να αυτοδικήσει κάποιος πάνω στα ιδια μας τα παιδια!!! Ε οχι, αυτο δεν το ανέχομαι! Δεν το ανέχομαι για τον εαυτό μου, να το ανεχτω για τα παιδια μου????
Και όχι μόνο αυτοδίκησε, αλλά έδωσε και συλλογική ευθύνη στα παιδιά!!! Αν είναι δυνατόν!!! Δηλαδή μαθαίνει στα παιδιά ότι και αθώος να είσαι, ασχέτως αν είδες το "έγκλημα" ή όχι, θα την πληρώσεις επειδή κάποιος έτσι θέλει και γουστάρει!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

Και ξαναλέω.... Ναι κακός ρίχτηκε η αμπούλα! Αλλά μην ρίχνουμε ευθύνες από εδώ και από εκεί σε αόριστους γονείς και κοινωνία και να προσπαθούμε να βγάλουμε λάδι την καθηγήτρια που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ έκανε το μεγαλύτερο λάθος και ζημιά στην όλη υπόθεση!!!

Υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς στα σχολεία και όποιος δεν τους ακολουθεί θα πρέπει να συμμορφωθεί! Ιδιαίτερα αν είναι ενήλικας και έχει μια γεύση εμπειρίας ζωής!

Τεσπα...
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Ιαν 2007 14:20

Παρόμοιο συμβάν είχε συμβεί και στο διπλανό τμήμα όταν πήγαινα Β'Γυμνασίου.Είχε ρίξει ένας αμπούλα,και η καθηγήτρια κράτησε τα παιδιά μέσα με κλειστά παράθυρα,και μάλιστα έβγαλε έξω με απουσία όσα παιδιά έβαλαν το χέρι τους να κλείσουν τη μύτη...

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 29 Ιαν 2007 12:49

Μήπως τελικά είναι οδηγία από το υπουργείο να κλείνουν πόρτες και παράθυρα σε αυτές τις περιπτώσεις? :)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιαν 2007 13:54

Πλάκα πλάκα και εγώ αυτό σκέφτηκα spookyb52... Μήπως και γίνετε δλδ μετά από κάποια "συνενόηση" μεταξύ καθηγητών, γιατί να τους πρότεινε κάτι τέτοιο κάνα υπουργείο παιδείας δεν θέλω να το πιστέψω :p

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Ιαν 2007 14:39

iffor έγραψε:Δηλαδή μαθαίνει στα παιδιά ότι και αθώος να είσαι, ασχέτως αν είδες το "έγκλημα" ή όχι, θα την πληρώσεις επειδή κάποιος έτσι θέλει και γουστάρει!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!
Είσαι σε ένα club με μία παρέα και κάποιος από την παρέα σου πλακώνει έναν άλλο στο ξύλο. Έρχεται η αστυνομία και δεν μπορεί να μάθει αμέσως ποιος το έκανε και έτσι σας μαζεύει όλους και σας ρωτάει ποιος το έκανε.

Τι κάνεις;

Δεν λες τίποτα με κίνδυνο να φας την ίδια τιμωρία με τους άλλους;
Τον δίνεις στεγνά;
Δεν υπάρχει επιλογή δεν ξέρω, δεν απαντώ

Απ' ότι καταλαβαίνω με τα λεγόμενά σου μάλλον θα απαντήσεις το πρώτο οπότε:

ΕΙΣΑΙ ΑΘΩΟΣ - ΕΙΔΕΣ ΤΟ "ΕΓΚΛΗΜΑ" - ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ

Τώρα όσο για τους υπόλοιπους που είπανε για ρουφιανιά τι θα κάνανε;

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 29 Ιαν 2007 22:45

lunarmedia έγραψε:
iffor έγραψε:Δηλαδή μαθαίνει στα παιδιά ότι και αθώος να είσαι, ασχέτως αν είδες το "έγκλημα" ή όχι, θα την πληρώσεις επειδή κάποιος έτσι θέλει και γουστάρει!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!
Είσαι σε ένα club με μία παρέα και κάποιος από την παρέα σου πλακώνει έναν άλλο στο ξύλο. Έρχεται η αστυνομία και δεν μπορεί να μάθει αμέσως ποιος το έκανε και έτσι σας μαζεύει όλους και σας ρωτάει ποιος το έκανε.

Τι κάνεις;

Δεν λες τίποτα με κίνδυνο να φας την ίδια τιμωρία με τους άλλους;
Τον δίνεις στεγνά;
Δεν υπάρχει επιλογή δεν ξέρω, δεν απαντώ

Απ' ότι καταλαβαίνω με τα λεγόμενά σου μάλλον θα απαντήσεις το πρώτο οπότε:

ΕΙΣΑΙ ΑΘΩΟΣ - ΕΙΔΕΣ ΤΟ "ΕΓΚΛΗΜΑ" - ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ

Τώρα όσο για τους υπόλοιπους που είπανε για ρουφιανιά τι θα κάνανε;
:wink: Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!!! Στην υπόθεση του club που αναφέρεις, δεν έχουμε πουθενά απόδοση τιμωρίας σε μια ομάδα ανθρώπων!!! Τους μάζεψαν για καταθεση, οκ, που ειναι το πρόβλημα?!?!? :wink:
Στην υπόθεση όμως της καθηγήτριας φυσικά και έχουμε απόδοση ευθύνης αλλά και απόδοση τιμωρίας σε ολόκληρη ομάδα!!!
Τώρα που το σκέφτομαι και όλας, δυσκολεύομαι να σκεφτώ αν υπάρχει νόμος κράτους ο οποίος να αποδίδει τιμωρίας σε ομάδα ανθρώπων μόνο και μόνο επιδή δεν έχουν τον ένοχο!!! Τεσπα... απλά θέλω να πω ότι δεν είναι το ίδιο αυτό που λέω και αυτό που λες!!!

Επίσης, σκέψου αυτό, τα παιδιά μας κάνουν παρέα και ξαφνικά στην δίπλα παρέα αλληλοσκοτώνονται, και τα παιδιά μας δεν πρόλαβαν να δουν τίποτα!!! Έτσι, τους μαζεύουν όλους και τους καταδικάζουν και όλους!!! Εσύ τι θα έκανες?!!?!? Εγώ σίγουρα θα έκανα αντάρτικο!!! :wink:
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιαν 2007 09:32

Άσχετο ,

Άν ένας μαθητής δημοτικού έπερνε κιμωλία και ζωγραφρισει ολόκληρο το αμάξι σας τι θα κάνατε;

Η καλλύτερη περίπτωση ε'ιναι να πάρεις τον μπαμπά του να τήλ ; Ένα ξύλο ίσως έτρωγε απο τους γονείς του αλλά΄δεν θα άλλαζε κάτι, γιατί το ίδιο ζώο θα είναι και αυτός που το μεγάλωνει.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 30 Ιαν 2007 20:12

Θα πήγαινα με κάποιον φίλο μου να πιάσουμε τον μαθητή, θα έβαζα τον φίλο μου να τον κρατάει με το κεφάλι μπροστά στη ρόδα του αυτοκινήτου και εγώ θα έκανα ότι ξεκινάω το αυτοκίνητο για να του πατήσω το κεφάλι :p :p :p
Είδες τι καλός που είμαι ???

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 30 Ιαν 2007 20:21

gaucho έγραψε:Άσχετο ,

Άν ένας μαθητής δημοτικού έπερνε κιμωλία και ζωγραφρισει ολόκληρο το αμάξι σας τι θα κάνατε;

Η καλλύτερη περίπτωση ε'ιναι να πάρεις τον μπαμπά του να τήλ ; Ένα ξύλο ίσως έτρωγε απο τους γονείς του αλλά΄δεν θα άλλαζε κάτι, γιατί το ίδιο ζώο θα είναι και αυτός που το μεγάλωνει.
Εύκολο:

Αν ήταν μαθήτρια και "καλή" :wink: θα την έβαζα να το πλύνει γυμνόστηθη μαζί με καμια "φίλη" μου για "παραδειγματισμό". 8)

Αν ήταν μαθητής. Θα φώναζα τον mrpc :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιαν 2007 20:21

¨Εχοντας 10 -15 χρόνιοα διαφορά;;;;;

Εγψ δεν θα ασχολούμουνα θα το έβγαζα απλά έξω, σαν να μή υπήρχε.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 02 Φεβ 2007 16:45

μπορεί κιόλας αυτή η δασκάλα να έκανε μικρή το ίδιο πράγμα και να την ρουφιάνεψε κάποιος συμαθητής της και τώρα που έγινε δασκάλα να πέρασε κρίση μη μπορόντας ίδια της να αντιμετωπίσει διαφορετικά την κατάσταση... όχι δεν λέω, άλλα εφόσον δεν γνωρίζω τους λόγους που έχει ενεργήσει κατά τον τρόπο που κατηγορείται πως θα είμαι σίγουρος για την αξίας της γνώμης μου; επομένως δεν έχω τίποτα χειροπιαστώ μη βασιζόμενο σε γνώμες τρίτων, να πω...

Evi_J

Δημοσίευση από Evi_J » 03 Φεβ 2007 04:41

Η ποιο σωστή τιμωρία για τέτοια παιδιά είναι να τα βάλεις να κάνουν μία κοπιαστική αγγαρία τόσες πολλές φορές, ώστε να σιχαθούν την ιδέα ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ να ξανακάνουν την κακή πράξη που διέπραξαν. Π.χ να πλύνουν 10 φορές ποιο πολλά αυτοκίνητα από όσα βρώμισαν.

Με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο μαθαίνουν την αξια της περιουσίας του άλλου, αλλά εμπεδώνουν και το δικαίωμα της επιλογής της δικής τους ελευθερίας πράτοντας την επόμενη κακή πράξη ή όχι. Έτσι με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες