Συγνώμη αλλά υπάρχουν προβλήματα!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 15:21

Για την 2α και 3η Λυκείου, μάλλον θα μου λείψουν -αφού θα περνάω ωραία γιατί θα έχω επιλέξει την κατευθυνσή μου-, αλλά προς το παρόν το γυμνάσιο όχι απλά δεν θα μου λείψει, αλλά θα νιώσω και χαρούμενος. Το μόνο που γουστάρω στην τρίτη γυμνασίου είναι το 20 λεπτο break, και έχει και καλό καιρό... :D

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 06 Φεβ 2007 15:23

Ναι , μη το βλέπεις μόνο απο την άποψη των μαθημάτων γιατί τα "κατεύθυνσης" είναι παλούκι...αρκετα ;)

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 06 Φεβ 2007 15:24

Ξέρεις, κ στην 3η κ στη 2α Λυκείου, υπάρχουν κ τα μαθήματα Γενικής Παιδείας... Δε θέλω να σε πληγώσω αλλά κ αρχαία θα κάνεις κ όλα. :P
.

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 16:14

nat δεν θα κάνω αρχαία στην 2α και 3η λυκείου :D Θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση... (Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Πληροφορική κλπ)

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 06 Φεβ 2007 16:25

Υπάρχουν κ τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που θα τα κάνεις, απλά δεν τα δίνεις στο τέλος, Πανελλήνιες εννοώ. Οπότε μην "ανησυχείς" καθόλου. :P Δευτέρα Λυκείου μάλιστα θα κάνεις κ Αντιγόνη που είναι κ παλουκάκι (σχετικά). Κι εγώ θετική κατεύθυνση ήμουν αλλά όλα τα έκανα. :P :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 18:17

Αυτό που λες ελπίζω να μην είναι αλήθεια ( :o ) για το σημερινό Λύκειο γιατί αν είναι να κάνω Αντιγόνη στο Λύκειο ή Αρχαία ή ότι άλλο δεν μ' αρέσει τότε να μην πάω... Εγώ μαθήματα του τύπου Αρχαία, Ελένη, Αντιγόνη δεν τα γουστάρω καθόλου γιατί όλα είναι παραμμύθια και τίποτα παραπάνω! Δεν με νοιάζει τι λέτε εγώ στο Λύκειο δεν κάνω τίποτα από αυτά που να χτυπάει η κυβέρνηση τον πισινό (LMFAO) της κάτω!

Όλα είναι ψέμματα και παραμύθια που ερχόντουσαν στο μυαλό των ανθρώπων και για να περάσουν την ώρα τους τα γράφαν και σε χαρτιά. Εγώ τι φταίω να κάθομαι να τα ανέχομαι ένα μάθημα που θα μου "διδάξουν"...? :evil: :evil: :evil: :evil:

Το σχολείο έχει καταντήσει αηδία και όσες φιλότιμες προσπάθειες και να έκανα για να διαβάσω δεν μου βγαίνει σε διάβασμα και ας μου βάλουν και 0 στον έλεγχο δεν με νοιάζει!

PROBLEM:
Την ώρα των Θρησκευτικών κάνουμε αναφορές στην Ιστορία και επειδή η καθηγήτρια των Θρησκευτικών είναι πολύ της ιστορίας δεν κάνει απλά αναφορές στην Ιστορία, απλά μας κάνει την ώρα των Θρησκευτικών ιστορία την περισσότερη ώρα! Μιλάει όλο για την Ιστορία και μπλα μπλα μπλα μπλα :evil: :evil: :evil: :evil:

Την ώρα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μόνο ξύλο που δεν ρίχνω με την καθηγήτρια γιατί αυτό το μάθημα, έχει μέσα με την κυβέρνηση και τους παρουσιάζουν ως Θεούς τους πολιτικούς και λένε πράγματα που για μένα όχι απλά δεν ισχύουν, αλλά είναι τελείως ανύπαρκτα! :-? Επίσης την ώρα της Κοινωνικής, κάνουμε Ιστορία, γιατί αυτή που μας κάνει Κοινωνική μας κάνει και Ιστορία. :evil:

Την ώρα των Κειμένων -που λέγετε ότι είναι Νεοελληνικό μάθημα-, έχουμε κάτι κείμενα γραμμένα από το 1600 και κάτι ποιητές που έχουν πεθάνει κλπ κλπ. Το κείμενό τους είναι γραμμένο στην καθαρεύουσα και κλείνει προς το αρχαίο -κάτι που όλοι ξέρουμε ότι μισώ!-.

Σας παραθέτω ένα ποίημα από τα Κείμενα (K.Π. Καβάφης):
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις και ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κι εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
Το ποιήμα γράφτηκε το 1913! Το παραπάνω το έγραψα ακριβώς όπως είναι στο βιβλίο των Κειμένων μας και όπως βλέπετε χρησιμοποιεί εκφράσεις και λέξεις καθόλου Νεοελληνικές και ας είναι το κείμενό του πολύ ωραίο και έχει βαθύ νόημα αλλά γιατί να κάτσεις να σκεφτείς το βαθύ νόημα του κειμένου, όταν δεν σου αρέσει ο τρόπος που είναι γραμμένο (όπως τότε που εγώ έγραψα το post εκείνο με greeklish)?

Την ώρα της Νεοελληνικής δεν γίνεται ποτέ μα ποτέ μάθημα, γίνεται πάντα της τρελής! Ο καθηγητής μας είχε ένα ατύχημα και δεν είναι στα καλά του και μόλις μπαίνει στην τάξη, αντικρύζει μία εικόνα όπως ακριβώς είναι η ελλάδα (ένα μπ0υρ3λ0 ή μπ0ρντ3λ0 αν θέλετε lol).. Το πιο βασικό -κατά την κρίση μου- μάθημα είναι τα Νεοελληνικά και εκεί έχουμε τον τρελάρα που ουρλιάζει -δικαιολογημένα- μέσα στην τάξη και ποτέ δεν κάνουμε μάθημα.

Δεν με νοιάζει τι λέει ο κόσμος, δεν με νοιάζει τι λέει το σύστημα, αλλά δε νομίζω ότι θα μπορέσω να κάνω ποτέ κάτι που δεν θέλω. Αλλά αυτό που θέλω θα το κάνω τον κώλο τους να χτυπάνε κάτω (αυτοί που δεν θέλουν να τα καταφέρω).

Προσπάθησα... αλλά δεν κατάφερα να μάθω τίποτα (γιατί δεν με ενδιαφέρουν)... ούτε γραμματική στα αρχαία, ούτε μετάφραση, ούτε Ιστορία, ούτε κάτι που δεν μ' άρεσε...

Από την άλλη είμαι πολύ καλός στην Φυσική, Βιολογία, Χημεία, Μαθηματικά και Πληροφορική :D Εκείνα τα μαθήματα είναι τρομερά ενδιαφέρον και ασχολούμαι... Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που έχω πολύ υψηλούς βαθμούς εκεί... :kaloe: (αυτό θα σήμαινε ότι διαβάζω).

Αλλά φίλοι μου όχι! Δεν διαβάζω ούτε εκεί! Δεν διαβάζω ούτε στα μαθήματα που είναι της αρεσκίας μου. Τότε θα αναρωτηθείτε αν διαβάζω ποτέ και τίποτα. Εγώ ότι θέλω να μάθω το μαθαίνω μέσα από το Internet και δεν είχα μέχρι στιγμής πρόβλημα. Στα μαθήματα που μου αρέσουν προσέχω στο μάθημα και δεν χρειάζεται ούτε να διαβάσω και τις ασκήσεις τις κάνω στο σχολείο την ώρα κάποιου βαρετού μαθήματος... :wink:

Είμαι μαθητής εδώ και 9 χρόνια και ποτέ στην ζωή μου μα ποτέ δεν με θυμάμαι να κάθομαι σε μία καρέκλα και να διαβάζω για το σχολείο. Ακόμη και μικρός όταν ήμουν (που υποτίθεται τότε κάνουν τα μικρά παιδιά ότι τους πουν οι γονείς τους), δεν διάβαζα και πάντα έβρισκα την ευκαιρία να κάνω κάτι άλλο... κάτι δημιουργικό (για μένα). Επίσης με ενδιαφέρει η ρομποτική και γενικά ότι έχει να κάνει με τεχνολογία κλπ κλπ. Φέτος δεν έχουμε το μάθημα "Τεχνολογία" αλλά το είχαμε στην 1η και στην 2α. Λέτε να είναι τυχαίο που είχα 20 σε όλα τα τρίμηνα?

Τσου, τυχαίο δεν είναι... απλά αυτό δείχνει το ενδιαφέρον μου προς τις επιστήμες που αναπτύσονται με τρομερό ρυθμό... και δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που αμφισβητεί ότι αυτές οι επιστήμες αναπτύσονται συνεχώς...

Μερικές φορές στα μαθήματα που μου αρέσουν κάνουμε πράγματα και λέω γιατί τα λέει αυτά αφού τα ξέρουμε! Και ρωτάω τα παιδιά γιατί το ξαναλέει και μου λένε ότι αυτό είναι το επόμενο μάθημα και δεν το έχουμε ξαναπεί. Αυτά που λέει είναι αυτονόητα, αλλά τα παιδιά λένε ότι δεν είναι και πρέπει να τα διαβάσουν. Πολλοί από αυτούς με ζηλεύουν γιατί δεν διαβάζω ποτέ και τα ξέρω πάντα... Φυσικά, κανένας δεν γεννήθηκε και τα ήξερε... Μήπως τα έχω μάθει και δεν το θυμάμαι? :o

Απαντήστε, περιμένω να κάνουμε αυτό το thread 100 σελίδες :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 06 Φεβ 2007 19:04

Αλήθεια είναι , και αν θες πιστεψε το για να μην σου έρθει ξαφνικά.

_Invisible_ έγραψε:Αυτό που λες ελπίζω να μην είναι αλήθεια ( :o ) για το σημερινό Λύκειο γιατί αν είναι να κάνω Αντιγόνη στο Λύκειο ή Αρχαία ή ότι άλλο δεν μ' αρέσει τότε να μην πάω... Εγώ μαθήματα του τύπου Αρχαία, Ελένη, Αντιγόνη δεν τα γουστάρω καθόλου γιατί όλα είναι παραμμύθια και τίποτα παραπάνω! Δεν με νοιάζει τι λέτε εγώ στο Λύκειο δεν κάνω τίποτα από αυτά που να χτυπάει η κυβέρνηση τον πισινό (LMFAO) της κάτω!

Όλα είναι ψέμματα και παραμύθια που ερχόντουσαν στο μυαλό των ανθρώπων και για να περάσουν την ώρα τους τα γράφαν και σε χαρτιά. Εγώ τι φταίω να κάθομαι να τα ανέχομαι ένα μάθημα που θα μου "διδάξουν"...? :evil: :evil: :evil: :evil:

Το σχολείο έχει καταντήσει αηδία και όσες φιλότιμες προσπάθειες και να έκανα για να διαβάσω δεν μου βγαίνει σε διάβασμα και ας μου βάλουν και 0 στον έλεγχο δεν με νοιάζει!

Ώπα ! Κάπου εδώ το χάνεις φίλε μου.

Η Κυβέρνηση θα χτυπάει τον πισινό της κάτω , αλλα θα έχει πλάκα όταν θα χτυπάς το κεφάλι σου στο τοιχο , γιατί πολύ απλά δεν θα έχεις περάσει πουθενά , αφου δεν θα διαβάζεις. Με λίγα λόγια Χ€στηκε η κυβέρνηση!

0 θα σου βάλουν , θα σε φάνε καθ θα τους φας στη μάπα άλλο ένα χρόνο , πάλι δεν θα περάσεις αν δεν γουστάρεις κ.ο.κ.

Μην νομίζεις οτί εγώ σκοτώνομαι στο διάβασμα , αλλά ούτε δεν διαβάζω και καθόλου.

Βέβαια ,

Μπορεί να είναι ιστορίες , αλλά να μην ξεχνάς οτί περιεχουν και ιστορικά στοιχεία.Επίσης αναλύοντας κάποιο κείμενο θα βοηθησει πάρα πολύ στην αναπτυξη της σκεψης σου και στο να καταλαβαινεις τι κρύβεται πίσω απο τον λόγο κάποιου.

Για παράδειγμα , στη 1η Λυκειου , θες δεν θες , θα "φας" στη μάπα πολύ πιθανώς , Τα "Ελληνικά" του Ξενοφώντα.

Εκεί λοιπόν (ναι θα έχει και μετάφραση) θα κάνεις ανάλυση κειμένου , πιο προχωρημένη σίγουρα απο αυτή που κάναμε στον Όμηρο.Εκεί τα ιστορικά στοιχεία είναι "max" και θα δεις πόσο θα αναπτυχθει η σκέψη σου.Θα βλέπεις πίσω απο το λόγο του καθενός αν κρύβει δολο , χιουμορ κλπ.

Αλλά δεν θα σου κάνω αναλυση αυτων.

Τώρα αυτό που λες
_Invisible_ έγραψε:Σας παραθέτω ένα ποίημα από τα Κείμενα (K.Π. Καβάφης):
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις και ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κι εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Το ποιήμα γράφτηκε το 1913! Το παραπάνω το έγραψα ακριβώς όπως είναι στο βιβλίο των Κειμένων μας και όπως βλέπετε χρησιμοποιεί εκφράσεις και λέξεις καθόλου Νεοελληνικές και ας είναι το κείμενό του πολύ ωραίο και έχει βαθύ νόημα αλλά γιατί να κάτσεις να σκεφτείς το βαθύ νόημα του κειμένου, όταν δεν σου αρέσει ο τρόπος που είναι γραμμένο (όπως τότε που εγώ έγραψα το post εκείνο με greeklish)?
Πραγματικά αδυνατώ να πισέψω οτι δεν καταλαβαίνεις κάτι απο εδώ.Ποια ακριβώς λέξη (και μην μου πεις οτι δεν καταλαβαίνεις το κάμω) Και ναι ! Νεοελληνικό είναι , 1913 είναι όχι 913 !

Και εμένα με μπερδεύει η καθαρεύουσα , αλλά αυτό το συγκεκριμένο απόσπασμα έχει πολύ απλό τρόπο γραφής.

Και όχι , μην συγκρίνεις τα greeklish με τη καθαρεύουσα , καμία σχέση.

--
Και εγώ , δεν εμαθα ποτέ καλά γραμματική , χρόνους κλπ στα αρχαία , δεν μου κάθονται καλά , αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι όταν πας να γράψεις θα πεις : Χα! Δεν γουστάρω , να τα γράψετε εσείς !.

Μπορεί να μην θυμάσαι να κάθεσαι να διαβάζεις , αλλά θα σε θυμάσαι σε λίγα χρόνια , που επειδή δεν διάβασες έψαχνες για δουλειά.

Αυτά τα λίγα.

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 19:13

με πίκρανε το post σου man... Δεν έγραψα 913, αλλά 1913 (δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς το είπες. Αν ήταν man να έδινα ένα κείμενο με χιλιάδες λέξεις γραμμένες στην καθαρεύουσα. Μπορεί βέβαια η σύγκριση με τα greeklish και την καθαρεύουσα να ήταν βλακεία, αλλά το έδιξα για να δείξω πως ήταν για εσάς κουραστικό να διαβάσετε ένα μεγάλο post σε greeklish. Ακριβώς αυτό συμβαίνει και με εμάς στα Κείμενα. Βάζουν πολλές σελίδες με κείμενο δύσκολο να το αναγνώσεις -όχι να το καταλάβεις-, και είναι κουραστικό.

Δύο λέξεις που μου την "έσπασαν" στο κείμενο αυτό: πηαίνοντάς, καθημερινήν

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 06 Φεβ 2007 19:30

Η αλήθεια πολλές φορές είναι πικρή , και πιστευω πως έχω δικιο σε πολλά σημεία.

Σχετικά με 913 και το 1913 θέλω να πω πως το 1913 είναι νεοελληνική περίοδος (μην σου πω και το 913) αλλά π.χ. το 913μ.Χ. όχι.

Κείμενα σαν αυτά σε λίγο καιρό θα τα έχεις για τη πλάκα σου.Θα δεις οτί υπάρχουν πολλά με πολύ ιδιαίτερο τρόπο γραφής και είναι πιο δύσκολα στην αναγνωση καθώς και στο να αντιληφθεις το νόημα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Φεβ 2007 21:04

_Invisible_ αγόρι μου...

Ένα σχόλιο θα μου επιτρέψεις... Και αν προσβληθείς πρόβλημά σου...

Ένα επιχείρημα δεν έχεις δώσει... Όλα σου τα πόστ είναι ανυπόστατες κατηγορίες χωρίς κανένα υπόβαθρο και καμία ποιότητα...

Ατάκες του τύπου "Η κυβέρνηση να χτυπάει τον κώλο της κάτω" είναι απλές μομφές ξεσηκωμένες από κανά Οδηγητή και κανένα νέο hiphop τραγουδάκι...

Τι θα πει ρε η Αντιγόνη και τα αρχαία κείμενα είναι παραμυθάκια??? Είσαι σοβαρός ρε???

Αν είχες την στοιχειώδη κριτική σκέψη μπορούσες να διαβάσεις πίσω από τις λέξεις και να δεις ότι αυτά που λες παραμυθάκια είναι όλη σου η ζωή... Αλλά μάλλον και αυτό είναι κάποιο Κυβερνητικό σχέδιο εξόντωσης της ελεύθερης σκέψης και κατακερματισμού των μαζών για ευκολότερη δαιχείρηση... Σωστά???

Καταλαβαίνεις τι λες??? Είσαι Έλληνας αγόρι μου, και δεν το εννοώ με την κρατική και πολιτική σημασία της λέξης... Έχεις μια ιστορία πίσω σου, μια από τις αρχαιότερες στον πλανήτη, και δεν έχεις την στοιχειώδη εγκεφαλική ικανότητα να το καταλάβεις...

Σε λίγο θα γίνουμε όλοι ένα συνονθύλευμα λαών και εσύ δεν θα ξέρεις από που ήρθες...

Κρίμα γιατί οι επαναστάτες χωρίς αιτία απλά πιάνουν χώρο στον πλανήτη μέχρι να μπουν σε καμία θεσούλα και να το κλείσουν...

Ελπίζω αυτό το ποστάκι να σε έκανε να σκεφτείς και λίγο εκτός από το να σε εκνεύρισε ή και να σε θύμωσε...

Αλλιώς τσάμπα γράφω...

Και γαμώ τα rap η Οδύσσεια ε??? 10.000 στίχοι... Φαντάσου να το rapαρε ο Όμηρος live... Χτύπαγε Euroβύζιον άνετα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Φεβ 2007 21:22

_Invisible_ έγραψε:Την ώρα των Κειμένων -που λέγετε ότι είναι Νεοελληνικό μάθημα-, έχουμε κάτι κείμενα γραμμένα από το 1600 και κάτι ποιητές που έχουν πεθάνει κλπ κλπ. Το κείμενό τους είναι γραμμένο στην καθαρεύουσα και κλείνει προς το αρχαίο -κάτι που όλοι ξέρουμε ότι μισώ!-.
Αν, λέω αν, διαβαζες ελάχιστα αρχαία και κείμενα, θα είχες αποκτήσει την απαραίτητη κρίση, και θα ήξερες ότι το κλίνει που θες να γράψεις, εχει ως ρίζα την κλίση, κι όχι το κλείσιμο, κι ότι γράφεται με "ι", κι ουχί με "ει". Ένα τυχαίο παράδειγμα, καθώς εκει πάνω έπεσε το μάτι μου (βαριεμαι να διαβαζω κατεβατά ποστ)

ΥΓ Εσύ για να διαβασεις εναν ποιητή ή συγγραφέα, πρέπει να ειναι ζωντανός? :-? :-? :-?

ΥΓ2 Εγώ, όπως πιστεύω όλοι εδώ μεσα, δε στα λεω με κακή πρόθεση. Μπορεί να τα λέω λίγο επιθετικά, αλλά έτσι ειμαι, και ίσως έτσι σε χτυπήσει κάπως, και αλλάξεις γνώμη.

Διονύσης

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 21:33

GeoStuff έγραψε: Και γαμώ τα rap η Οδύσσεια ε??? 10.000 στίχοι... Φαντάσου να το rapαρε ο Όμηρος live... Χτύπαγε Euroβύζιον άνετα...
Βασικά το post σου δεν με πείραξε καθόλου, γιατί εσύ προσπάθησες να με κάνεις να σκεφτώ (κάτι που κάνω και χωρίς να postareis κάτι για να με κάνεις να σκεφτώ). Έχεις δίκιο σε όλα αυτά, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιστεύεις ότι κανένα hip hop τραγουδάκι με ξεσήκωσε; Νομίζεις ότι κάνω επανάσταση; Απλά εκφράζω τις απόψεις μου και κάνουμε συζήτηση.

Υπάρχει ένας πολύ απλός λόγος σε όλα αυτά που έχω γράψει: δεν με ελκύουν καθόλου αυτά τα μαθήματα και με νευριάζουν (απλά δεν τα γουστάρω βρε αδερφέ!), και δεν θέλω να τα διαβάσω. Αυτό είναι όλο. Καμία επανάσταση. Καμία παρεξήγηση, όλα είναι εντάξει, απλά υπάρχει ανταλλαγή απόψεων :wink:

Πάντως αν ο Όμηρος το έκανε live τότε, μπορεί να έβγαινε και πρώτος... :pint:

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 21:35

deninho έγραψε: Αν, λέω αν, διαβαζες ελάχιστα αρχαία και κείμενα, θα είχες αποκτήσει την απαραίτητη κρίση, και θα ήξερες ότι το κλίνει που θες να γράψεις, εχει ως ρίζα την κλίση, κι όχι το κλείσιμο, κι ότι γράφεται με "ι", κι ουχί με "ει". Ένα τυχαίο παράδειγμα, καθώς εκει πάνω έπεσε το μάτι μου (βαριεμαι να διαβαζω κατεβατά ποστ)

ΥΓ Εσύ για να διαβασεις εναν ποιητή ή συγγραφέα, πρέπει να ειναι ζωντανός? :-? :-? :-?

ΥΓ2 Εγώ, όπως πιστεύω όλοι εδώ μεσα, δε στα λεω με κακή πρόθεση. Μπορεί να τα λέω λίγο επιθετικά, αλλά έτσι ειμαι, και ίσως έτσι σε χτυπήσει κάπως, και αλλάξεις γνώμη.

Διονύσης
εσύ δεν κάνεις λάθη, ok τότε... Mr. Τέλειε!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Φεβ 2007 21:37

thanx youngster :)

Βεβαια, δεν απάντησες στο υστερόγραφο 1...

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Φεβ 2007 21:44

α ναι, δεν ξέρω... απλά δεν μ' αρέσει να διαβάζω πράγματα που έχουν γράψει άνθρωποι που έχουν πεθάνει... Φυσικά έχω αποδεχθεί πλήρως τον θάνατό μου...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες