Άσχετος με apache ζητάει καθοδήγηση

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Φεβ 2007 09:29

Λοιπόν ο άσχετος είμαι εγώ. Το μόνο που ξέρω από apache είναι να τον εγκαθιστώ και να τον συνδέω με την php, άντε και να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, από αυτές που τις κάνεις χωρίς να ξέρεις τι πραγματικά είναι.

Λοιπόν, επειδή δυστυχώς είμαι διαχειριστής, παναθεμά με, σε μια ιστιοσελίδα, με πολύ ψηλό κατάρτι μπορώ να σας πω, και αυτή η ιστιοσελίδα επιπλέει εδώ και κάποιους μήνες στο πέλαγος του διαδικτύου, ανακάλυψα, όχι πως δεν το ήξερα αλλά έκανα τα στραβά μάτια λόγω μη επισκεψιμότητας της ιστιοσελίδας, ότι ο apache μου μπάζει νερά.

Ένας συνάδελφος, ΙΤ της μαμάς εταιρείας, με πληροφόρησε ότι το site μου δεν έχει καλή ασφάλεια. Με συμβούλεψε να εγκαταστήσω και την netcraft toolbar για να το δω και μόνος μου. Όντως όπου και να μπω όλοι είναι πράσινοι ή τέλος πάντων έχουν κάποιο security αλλά το δικό μου είναι κατακόκκινο.

Ρωτάω και εγώ ο αφελής/άσχετος τι ρυθμίσεις πρέπει να αλλάξω, κάνω, προσθέσω εντολές κτλ στον apache για να γίνει και μένα πράσινος?

Λοιπόν ο server τρέχει Windows Server 2003 και ο apache είναι v2.0.54

Αυτά, κάθε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο καπετάνιος της συμφοράς
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Φεβ 2007 13:55

Για να σου πούμε από εδώ τη χρειάζεται για να κάνεις ασφαλή τον server σου είναι αδύνατον,
ωστόσο μπορώ να σου πω 2 πράγματα
1 ξεκίνα το διάβασμα
2 άλλαξε σε linux

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 09 Φεβ 2007 14:30

οντως.
ψαξε για apache security & apache hardening.
Ακολουθησε την συμβουλη του sibas και βαλε linux.
Επειδη δεν ειναι σωστο να βαζεις vulns δημοσια αν θελεισ βοηθεια στειλε με pm τα vulns σου και αν μπορω να σε βοηθησω να τα κλεισεις
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Φεβ 2007 14:38

Ξέρετε, δεν είναι, να το πω, τεχνικά δυνατό και το αφήνω εκεί, να αλλάξει αυτή τη στιγμή το λειτουργικό, και μάλλον δεν θα αλλάξει ποτέ για πολλούς και διαφόρους λόγους. (δεν εξαρτάτε από εμένα ούτε στο ελάχιστο :P )

Οπότε αφού αυτό έχω έτσι πρέπει να δουλέψω, συμπαιρένω πως το vulns βγαίνει από το vulnerable, ε λοιπόν να σου πω την μαύρη μου αλήθεια δεν ξέρω ποια είναι τα τρωτά μου σημεία :P Ακόμα και να ήξερα πίστεψε με θα ήταν πολύ δύσκολο να σου στείλω ποια είναι που και πάλι δεν εξαρτάται από εμένα.

Τέλος πάντων απλά ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες και προς τα που να καθοδηγήσω την έρευνα/διάβασμα που θα κάνω.

Ευχαριστώ πολύ.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες