Stock Taking

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
antreas

Stock Taking

Δημοσίευση από antreas » 12 Φεβ 2007 19:19

Kalispera se olous..
Eimai sxetika neos ston programmatismo me php kai 8elo ti voi8eia sas.
Exo ftia3ei ena site pou einai offline kai to opoio 8a diaxirizete o idioktitis enos ggaraz autokiniton gia na katagrafei tous pelates tou kai ta provlimata ton autokiniton tous.

Auto pou 8elo na rotiso einai mporei o ipeu8inos tou ggaraz na exei kai mia lista me ta olon ton eidon ta e3artimata pou exei sto ggaraz tou oste otan xrisimopoiei kapia na ta afairei sto telos tis meras kai otan er8ei to telos tou xronou na mporei etsi pio eukola na kanei tin katagrafi tou stock tou.
dld gia paradeigma exei:
stock 100 filtra aera xrisimopoiise 20 ara tou apomenoun akoma 80
kai etsi na einai pio eukoli i douleia tou kai na einai panta enimeromenos gia ti iparxei sto magazi tou
iparxei kapios tropos na ginei auto me php kai na sindiastei kai me mia vasi dedomenon pou 8a iparxei apo mysql. i auto 8a itan kalitera na ginei me php kai msacces i excel?

sas euxaristo poli

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Stock Taking

Δημοσίευση από Banavas » 12 Φεβ 2007 19:45

Συνήθως η τήρηση αποθήκης βολεύει να συνδυάζεται με το πρόγραμμα τιμολόγησης διότι ενημερώνεται αυτόματα.
Με ατό τον τρόπο θα πρέπει να ενημερώνει ξεχωριστά την αποθήκη κατι που πολλές φορές μπορεί να ξεχνάει.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

antreas

Stock Taking

Δημοσίευση από antreas » 12 Φεβ 2007 20:31

simfono me auta pou les to 8ema einai oti epidi einai poli apli i efarmogi mou tin timi tin grafei o ipeu8inos xoris na einai automata ipologizomeni ara prepei na ginei kati 3exoristo gia stock take

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Stock Taking

Δημοσίευση από alexandr0s » 12 Φεβ 2007 21:59

Φυσικά και μπορεί, αρκεί να:
Καταχωρείς πότε ήρθε ένα είδος και σε ποια ποσότητα (από παραγγελεία πχ)
Ο τεχνικός να αφαιρεί ένα είδος όταν χρειάζεται
Να προσθέτεις ένα καινούργιο είδος όταν αυτό δεν έχει ξανακαταχωρηθεί
Να συνδέσεις τις επισκευές με τα αντικείμενα-εξαρτήματα που έχουν καταναλωθεί
Να αφαιρείς από τη ποσότητα του είδους τη ποσότητα που χρησιμοποιήθηκε (πχ -3 τακάκια) όταν αυτό χρησιμοποιείται (με ένα extra update κατά την αποθήκευση ή με trigger στη βάση ή ή ή)
Αν κάνεις τα παραπάνω (έχω αφαιρέσει κάποιες περιπτώσεις όπως επιστροφή προϊόντων, καταστροφή κτλ κτλ) ίσως έχειςκαλή εικόνα για το τι γίνεται στην αποθήκη

antreas

Stock Taking

Δημοσίευση από antreas » 12 Φεβ 2007 22:48

aalexandr0s se euxaristo gia tis plirofories mporeis omos na me voi8iseis kai me ligo kodika an sou einai eukolo?

Άβαταρ μέλους
papatzas

Stock Taking

Δημοσίευση από papatzas » 13 Φεβ 2007 01:09

χαχ

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Stock Taking

Δημοσίευση από Risk » 13 Φεβ 2007 01:17

Antrea αύτο που θα σου πω είναι μια καθαρά προσωπική συμβουλή και μάλιστα από ένα άτομο που ασχολείτε με δυναμικές ιστοσελίδες μόνο ένα 8μηνο. Πρόσφατα έφτιαξα και εγώ μια εφαρμογή e-learning, όπου καθηγητές και μαθητές έκαναν κάποιες λειτουργίες μέσα απ' αυτήν . Από κώδικα (php-mysql) γνώριζα ακριβώς τα βασικά για να αρχίσω, στην πορεία και μετά από πολλά ξενύχτια έμαθα όσα έπρεπε. Το αποτέλεσμα είναι αυτή την στιγμή να έχω locally μια εφαρμογή e-learning που δεν πιστεύω ότι την έχω φτιάξει εγώ. Λειτουργεί άψογα και όπως ακριβώς έπρεπε.

Γιατί στα λέω τώρα όλα αυτά θα αναρωτιέσαι. Στα λέω για να σου πω πως η υλοποίηση αυτού που ζητάς έχει σαν τελευταίο σκέλος το κομμάτι κώδικα (ή καλύτερα σαν προτελευταίο,αν υποθέσουμε ότι τελευταίο είναι το κομμάτι του ελέγχου). Ο alexandrOs σου πρότεινε μια σειρά από λειτουργίες που μπορεί να περιέχει αυτό που θες να φτιάξεις. Για εμένα η ουσία είναι να καθορίσεις εσυ που θα το υλοποιήσεις πως αυτές οι λειτουργίες θα συνδεθούν, τι είδους πληροφορίες χρειάζεται κάθε λειτουργία, ποια θα είναι η υλοποίηση της βάση σου για να υποστηρίξει αυτές τι λειτουργίες. Αφού καθορίσεις και το κυριότερο ξεκαθαρίσεις αυτά, μετά η ανάπτυξη κώδικα είναι φυσικό επακόλουθω. Προς θεού δεν λέω ότι ο κώδικας είναι εύκολος να γίνει, αλλά άμα δεν έχουν ξεκαθαριστεί κάποια βασικά λειτουργικά πράγματα ο ανάπτυξη κώδικα γίνεται ακόμα πιο δύσκολη!
Εικόνα

antreas

Stock Taking

Δημοσίευση από antreas » 13 Φεβ 2007 18:44

file mou Risk simfono me auta pou les kai ofeilo na omologiso oti me evales se skepseis kai 8a katso na prospa8iso na to ftia3o monos kai an xreiasto voi8eia 8a ti zitiso kai pali

Άβαταρ μέλους
stroumfm

Stock Taking

Δημοσίευση από stroumfm » 14 Φεβ 2007 00:00

Ο Risk ειχει δίκιο. Εγώ σαν νέα με τη σειρά μου θα σου πω ότι αν καταλήξεις σε αυτό που θες να κάνεις και άν έχεις μια βάση απο απλό προγραμματισμο π.χ. από C, είναι απλό να φτιάξεις ένα script να υλοποιεί αυτό που θες. Κι εγώ στην αρχή το έβλεπα βουνο! Έχω βέβαια πάρα πολλά ακόμα να μάθω και να κάνω αλλά δεν το βάζω κάτω!
Καλή δύναμη λοιπόν και ότι πρόβλημα έχεις δεν υπάρχει καλύτερο φορουμ για να το λύσεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες