Μεταβλητές

Συζητήσεις για τις γλώσσες του dot Net και για του Visual Studio της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Panoulis

Μεταβλητές

Δημοσίευση από Panoulis » 11 Φεβ 2003 00:11

Έχω μια φόρμα στην vb ένα (label1) και ένα (text1). Έχω δηλώσει μια μεταβλητή με όνομα (FntSz) που αλλάζει μέσα απο το (text1) το μέγεθος της γραμματοσειράς του (Label1).
Μέχρι εδώ δουλέυει μια χαρα. Αυτό που θέλω εγώ είναι να μπορώ να αλλάξω την τιμή της μεταβλητής (Fntsz) μέσα απο ένα (text) που βρίσκεται όμως σε κάποια άλλη φόρμα. Πως θα γίνει η μεταβλητή να ισχύει και σε άλλες φόρμες;

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Μεταβλητές

Δημοσίευση από agrippas » 11 Φεβ 2003 01:01

Την κάνεις public, οπότε αναφέρεται σε όλο το project. Τις public μεταβλητές τις δηλώνουμε στην ενότητα declaration κάποιου module (λειτουργικής μονάδας). Δηλ. γράφεις

Public FntSz as String

και τελείωσες.

Τώρα για να την καλέσεις μέσα από τη φόρμα 2 ας πούμε form2, και να της δώσεις την τιμή του text1 στη φόρμα 1 (form1), κάπου στον κώδικα της φόρμας 2 γράφεις...

FntSz = form1.text1.Text

και την τσάκωσες :)

Panoulis

Μεταβλητές

Δημοσίευση από Panoulis » 13 Φεβ 2003 11:56

Σ' ευχαριστώ agrippa που μου απαντάς :D Θέλω να μάθω και κάτι άλλο για τις μεταβλητές εάν ξέρεις. Έχω μια μεταβλητή που μόλις πατάω κάποιο κουμπί πέρνει κάθε φορά τυχαίες αριθμητικές τιμές. Αυτο που θέλω είναι κάθε φορά που η μεταβλητή πέρνει μια τυχαία τιμή το πρόγραμμα να την κρατάει την τιμή που έχει πάρει η μεταβλητή στη μνήμη και αν για παράδειγμα η μεταβλητή είχε πάρει προηγουμένος την τιμή 5, τότε μόλις ξαναπέρνει τυχαίο αριθμό η μεταβλητή να μην γίνεται να ξαναπάρει την τιμή 5 αφου την έχει πάρει ήδη. Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Μεταβλητές

Δημοσίευση από agrippas » 13 Φεβ 2003 16:20

Την κάνεις static. Η static μεταβλητή κρατάει την τιμή που έχει πάρει και μετά μπορείς εύκολα να ελέγξεις αν έχει πάρει την ίδια τιμή ή όχι.

Στις δηλώσεις μεταβλητών δίνεις

Static OnomaMetavlhths as EidosMetavlhths

Panoulis

Μεταβλητές

Δημοσίευση από Panoulis » 16 Φεβ 2003 17:08

Πως γίνεται να αποθηκέυσω μια μεταβλητή. Γίνεται να αποθηκευτεί στο ίδιο το EXE αρχείο η μεταβλητή ώστε να αποθηκέυονται κάποιες ρυθμίσεις που θα υπάρχουν στο προγραμμά μου;

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Μεταβλητές

Δημοσίευση από agrippas » 16 Φεβ 2003 20:55

Στο ίδιο το .exe όχι. Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα απλό αρχείο κειμένου και να τις αποθηκεύεις ή να τις ανακτείς από κει (για περισσότερα κοίτα στη βοήθεια της VB για OPEN, CLOSE, FILES.)

Μπορείς ακόμα να τις αποθηκεύεις και στη Registry. Κοίτα για την εντολή SAVESETTINGS.

Απάντηση

Επιστροφή στο “dot Net και Visual Studio”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης