επειγον πρόβλημα με dvd rom

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Φεβ 2007 00:49

καλησπερα. καθε βοηθεια δεκτη. Εχω το εξης προβλημα. οταν βαζω ενα οποιοδηποτε cd στο dvd rom δεν το διαβαζει.απλα στον φακελο ο υπολογιστης μου απο dvd rom το μετονομαζει σε μαναδα cd.δεν μπορω να βάλω κανενα cd/dvd. αν ομως μπώ σε ασφαλής λειτουργια τότε τα διαβάζει όλα κανονικά. Αρα δεν έχει χαλάσει το dvd rom αλλά κάποιο πρόγραμμα μου κάνει τη ζημιά. αλλά δεν ξέρω πιο.τι να κανω?
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από netrriper » 20 Φεβ 2007 02:07

Θα σού ελεγα οτι μάλλον το dvd τα έφτυσε αλλά αν λές οτι σε safe mode δουλεβει σωστά τ'οτε κατι τρέχει με το account σου (για winXP/2K μιλάμε πάντα.)
Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ASPI Drivers. ή / Καί ...
Τσέκαρε μήπως έχεις κολήσει κανενα ίο και αν βγεί καθαρο το σύστημα δοκίμασε να κάνείς επαναφορα σε κάποια παλιότερη state.

Eλπίζω να βήθησα :-)

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Φεβ 2007 02:34

επαναφορα εκανα.δεν επιασε ομως γιατι ειχα να το χρησιμοποιησω 2 μερες το dvd rom και απο τοτε εγιναν πολλες αλλαγές στο πισι.ιο δεν εχει. το ελεγξα. aspi drivers δεν μου εχουν δωσει ξεχωριστα. μπορώ να τους βρώ απο το ινερνετ?
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από netrriper » 20 Φεβ 2007 02:46

ASPI θα βρεις εδώ

αν δέν δουλέψει και αυτό δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τον guest account και μπές με αυτόν

αν εκει ολα καλά μπορείς να κάνεις export κομμάτι του μητρώου που αφορά cd drives και να το περάσεις στο κανονικο account ή για να μήν μπλέκεις
κανε το drive uninstall απο to system manager κανε επανεκίνηση

Για τήν ώρα (2:44 πμ) δέν μπορώ να σκευτώ κατι άλλο...

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Φεβ 2007 03:12

λοιπόν την βρήκα τη λύση

και για όσους έχουν πρόβλημα επειδή εγκατέστησαν κάποιο πρόγραμμα ή για άλλο λόγο και το dvd rom τους δεν δουλεύει(εφόσόν βεβαια δεν εχει καει) να η λύση.

Πάμε εναρξή/δεξι κλικ επανω στον υπολογιστή μου/ιδιότητες/υλικό/διαχείριση συσκευών/μονάδες dvd/cd rom επιλέγουμε την μονάδα dvd rom που έχει πρόβλημα και κάνουμε δεξί κλίκ και κατάργηση. Έπειτα κάνουμε επανεκκίνηση και όταν μπρουμε πάλι στην επιφανεια εργασιας τα windows θα βρούν μόνα τους και θα εγκαταστήσουν την νεα συσκευή. αν μετα από αυτή την εγκατάσταση μας βγάζει μήνυμα

The request could not be performed because of an I/O device error.

τότε πάμε εδώ http://support.microsoft.com/kb/891894

και ακολουθούμε τις οδηγίες που μας δίνει.

η δική μου συσκευή ηταν στη επιλογή

Secondary IDE channel, device 0.(δες στο λινκ πιο πανω)

και τώρα δουλευει μια χαρά

ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε netrriper.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
washcloud

Δημοσίευση από washcloud » 16 Απρ 2007 00:28

Καθυστερημένο σχόλιο,αλλά μπορεί να έχει νόημα για άλλους που ίσως το δουν..Η διαδικασία που περιγράφει τη "λύση" στο άρθρο της microsoft για το οποίο έχεις link,α) αφορά cd drive και όχι dvd
-άρα- πολύ πιθανώς άλλο να ήταν το πρόβλημα και η λύση λάθος ,ΔΙΟΤΙ με αυτή τη διαδικασία γύρισες το mode του controller από DMA σε PIO...(τώρα δεν ξέρω τι έφταιγε και δεν δούλευε το dvd σε dma,αλλά το να το γυρίσεις σε PIO σημαίνει ότι βάζεις a boy to do a man's job....Κι αναρωτιέμαι αν μπορείς από τότε να δεις ταινίες με το dvd se PIO mode,χωρίς αυτό να "σέρνεται"..Δεν το βλέπω να είναι dvd που ΔΕΝ μπορεί να υποστηρίξει DMA...Eκτός κι αν ήταν τόσο αρχαίο πια;;...Εγώ θα κοίταγα,αρχικά,εάν μήπως κάτι έχει αλλάξει στο BIOS και σου δημιουργούσε πρόβλημα..είτε στα PIO/DMA settings,ή και αλλού....
Από Τροχαία Προαστείων:Η Κλήση Σας Προωθείται...

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 21 Απρ 2007 17:57

φιλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον.εγκατεστησα τα windows απο πανω.δηλαδη εκανα repair και τωρα ειναι μια χαρα ολα.δεν θελω να του κανω φορματ ακομα γιατι του εχω βαλει πολλα πραγματα και θα μου παρει χρονο να τον ξαναφτιαξω ετσι πραγμα που δεν θελω.αλλα μαλλον οπως τα λες ειναι.πρεπει να ειχε πειραχτει κατι στο bios.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες