Ποια είναι η σχέση των 2 φύλων με τους Υπολογιστές ?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 11 Φεβ 2003 12:37

Λοιπόν είπα να θέσω κάποια ερωτήματα για να κάνω τις γυναίκες του forum να συμμετάσχουν περισσότερο στις συζητήσεις. :)

1ον Γιατί οι άνδρες αποτελούν τη μεγάλη πλειονότητα όσων ασχολούνται με την πληροφορική ?

2ον Υπάρχουν γυναίκες που δένονται με τον Υπολογιστή τους όπως οι άνδρες ?

3ον Παίρνοντας αφορμή από τα G3-G4 Girl στους Mac, τα οποία δεν είναι μόνο απλά κάποια Sexy Symbols, αλλά έχουν να κάνουν με μια ολόκληρη φιλοσοφία που βρίσκεται πίσω από τους Mac, μόνο οι άνδρες προσδίδουν θηλυκές ιδιότητες στο αντικείμενο ? :wink: (loukritia σου έχω μερικά νέα τοπία). :)

Και θα θελα να ακούσω από τις γυναίκες του forum, ποια ήταν η αιτία που ασχολήθηκαν με τους υπολογιστές, πως εξελίσσεται αυτή η σχέση τους με τα Computers, και πως βλέπουν από τις προσωπικές επαφές τους, να διαμορφώνεται η σχέση των γυναικών με τους Υπολογιστές.
Εικόνα

droopinos

Δημοσίευση από droopinos » 11 Φεβ 2003 13:02

Χμμμμ εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ξαφνικά ενώ βλέπεις μια γυναίκα επιτυχημένη επαγγελματίας δυναμική να δουλεύει με τις ώρες στο pc να σε ρωτάει ξαφνικά " να σε ρωτήσω ..... αν το γράψω αυτό το cd μετά μπορώ να σώσω τις αλλαγές στο cd ? "
ή να σου λένε "δεν δουλεύει το ποντίκι μου"
και να ρωτάς "το καθάρισες ? " και να σου λέει ναι και τελικά να έχει κάνει μόνο το μπαλάκι με οινόπνευμα !!!!! και η μαυρίλα στις ροδίτσες να έχει κάνει πάχος 2cm
Επίσης οι γυναίκες όλες έχουν desktop τον Γεωργούλη ή τον όποιον Γεωργούλη σε αντίθεση με εμάς που ουδέποτε πάνω στο desktop της δουλειάς μας δεν έχουμε την όποια καλλονή
Επίσης ο υπολογιστής είναι κάτι σαν "παιχνίδι" και οι γυναίκες δεν μένουν πάντα παιδιά ενώ εμείς μένουμε
Σωστός ? ? ? ? ? ? ? :lol:

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 11 Φεβ 2003 20:07

Droopino mou skopeva na afiso tin loukritia na apadisei proti... ala min to kanoume ke polemo ton filon e?

Xero oti sas akougete periergo na iparxei gineka pou na xerei apo ilektrologika, ipologistes, podosfero i oti alo theorite -eseis oxi emeis- antriki doulia, ala that's life kai ne einai pragmatikotita.

Xekinao tora me ta erotimata tou Enigma -an ke nomizo oti ego kai i loukritia simetexoume arketa sto forum.

Oi antres lipon, asxolounte me tin pliroforiki oxi giati exoun perisotero mialo, ala giati i pliroforiki den apetei orea emfanisi. Amfivalo oti katalavenoun perisotera apo emas, isa isa pou den exoun aneptigmeno to komati tou egefalou pou xreiazete gia ti sintheti skepsi. Apla i koinonia exei epivalei oi ginekes na kikloforoun me mini kai tagier kai na epidiknioun ta kali tous, kati to opio den xreiazete gia na asxolitheis me ipologistes. Otan ipa sti mana mou oti os computer freak, tha spoudaso programatismo, mou ipe, pedi mou ti pas kai krivese piso apo ena kouti, kai den pas na spoudaseis marketing? To piasate to iponooumeno etsi? :hammer:

Tora an denomaste me ton ipologisti mas oso oi adres den xero. Giati den xero poso denete me ton ipologisti tou enas adras. Afto pou xero ine oti o ipologistis mou exei akousei ta apistefta vrisidia -kala logia den tou leo, min ton kalomatho kiolas-, kai exei pathei ola osa tha mporouse na pathei enas ipologistis. Ne mou leipei otan kano na ton anixo pano apo 12 ores, mou leipoun ta email mou kai ta programata mou, kai theoro oti pada exo na kano kati me ton ipologisti.

Oson afora an tou prosdidoume antrikes idiotites, i apadisi ine oxi. An ke ine O Ipologistis, katharo arseniko diladi, skepsou oti mesa tou exei tin mitriki, tin karta ixou, tin mnimi, tin karta othonis klp. Theoro oti oi anthropoi pou denontai se exofreniko simio me ton ipologisti tous, apla den exoun prosopiki zoi. Oso kai na mas aresei i enasxolisi me ton ipologisti mas, kalo tha itan na min ton prosopopioume. Einai ena ergalio, isos kai kati parapano kapies fores, ala distixos den borei na ipokatastisei ton anthropo. (Exo akousei istories pou ftanoun ta oria tou pathetic). Life is out there, kai sigoura apo ti sintrofia tou ipologisti mou protimo afti tou telxina.

To pos asxolithika me tous ipologistes to exo xanapei. Apla mou arese na patao koumpakia. Otan apektisa ton proto mou ipologisti mazi me to proto mou armonio, katalava oti afto pou mou arese itan kati parapano apo aplo patima pliktron. Mou arese na dimiourgo. That's why egina programatistria.

Oi ginekes sto xoro afxanontai, arga ala stathera. Distixos pada tha ine ligoteres apo tous adres, poli apla giati i koinonia -kai oi adres- den apodexete efkola tis ginekes pou exoun mialo. Oi ginekes ine plasmenes -kata tous alous e?- gia diaforetika pragmata, na epidiknioun ta kali tous klp. Oses diathetoume ke ta dio (gia mena kai ti loukritia pou mas xero leo e?), antimetopizomaste os daktilodiktoumenes, kai sigoura ta pragmata gia mas ine poli pio diskola. Dexomaste apistefti kritiki kai diskola ginomaste apodektes se mia ipologistiki koinonia andron. Ala akomi ke otan kataferoume na apodixoume ta aftonoita gia tous andres, i amfivolia exakolouthei na iparxei. Ti na kanoume? Emeis ta xerame afta ala to epilexame!

Elpizo na mi sas kourasa. Exo ke ales poles istorioules na sas po, ala diavaste afta prota... :hammer:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 11 Φεβ 2003 21:38

Το μόνο που δεν θέλω είναι να γίνει και εδώ πόλεμος μεταξύ των δύο φύλων. :-?

Βέβαια ούτε λόγος να συζητάμε εδώ για ανδρική ή γυναικεία εξυπνάδα, το τι μπορούν να πετύχουν οι γυναίκες το έχουν δείξει πολύ καλά!

Φυσικά υπάρχουν επαγγέλματα που είναι κοντύτερα στην ανδρική φύση, όπως και επαγγέλματα που είναι κοντύτερα στην γυναικεία φύση, και που πιστεύω ότι οι γυναίκες πάντα θα εκπληρώνουν καλύτερα.

Πάντως υπάρχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό στους άνδρες, το οποίο τους κάνει να αναπτύσσουν ιδιαίτερες σχέσεις με μηχανήματα και γενικότερα με άψυχα αντικείμενα.

Και θα φέρω εδώ ως παράδειγμα την ιδιαίτερη σχέση που αναπτύσσουν οι άνδρες με το αυτοκίνητο τους ή την μηχανή τους. :wink:

Όμως υπάρχει από μέρος των γυναικών η συνήθεια να απορρίπτουν έναν αριθμό επαγγελμάτων, ως ανδρικά, και δεν βάζω εδώ το θέμα της εμφάνισης των γυναικών.
Απλώς υπάρχει αυτή η προκατάληψη και έτσι φοβούνται να ασχοληθούν με αυτά, φοβούμενες την κριτική και την σύγκριση με αυτούς, η οποία βέβαια πολλές φορές είναι άδικη.

Γι' αυτό φίλε μου droopinos ας έχουμε περισσότερη κατανόηση στις γυναίκες σε θέματα hardware. 8)
Είναι ένας τομέας με τον οποίο δεν έχουν ακόμη πολύ στενές σχέσεις.
Όσο για το "Επίσης οι γυναίκες όλες έχουν desktop τον Γεωργούλη ή τον όποιον Γεωργούλη σε αντίθεση με εμάς που ουδέποτε πάνω στο desktop της δουλειάς μας δεν έχουμε την όποια καλλονή" μην το λες γιατί ξέρω μερικούς που όχι μόνο στο σπίτι τους αλλά και στην δουλειά τους τα βάζουν αυτά. :wink: :lol:

Πάντως telxina σε σχέση με μηχανολογικά, ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά, οι υπολογιστές σε επίπεδο software πιστεύω είναι ευκολότερο να έρθουν κοντά στις γυναίκες.

Και εγώ ίσα ίσα, προσπαθώ να περάσω αυτό το πράγμα στις φίλες μου. :wink: Όσο για την ωραία εμφάνιση των γυναικών, εδώ θα πω ότι δεν φταίει μόνο η κοινωνία, για τις ιδέες της, αλλά και οι γυναίκες περισσότερο θα έλεγα, που χρησιμοποιούν αυτό το ωραίο πράγμα που τους έδωσε δωρεάν ο θεός, ως μία εύκολη λύση, για επαγγελματική, και όχι μόνο επιτυχία. :(
Ενώ θα μπορούσαν να το έχουν ως ένα ατού σε μία πετυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία, αλλά όχι σαν το πρώτο τους.

Έρευνες που έχουν γίνει έχουν αποδείξει ότι στις σχέσεις γυναίκας-υπολογιστή ρόλο παίζουν και οι τοπικές κοινωνίες των κρατών που ζουν. Και εννοώ σε επίπεδο ιδεών και εθίμων της οικογένειας. Στα Ασιατικά κράτη η σχέση των γυναικών με την τεχνολογία και τους υπολογιστές είναι αναπτυγμένη σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό.

Όσο για τις αισθηματικές σχέσεις που αναπτύσσονται αυτές σίγουρα αποτελούν μέρος ενός είδους φετιχισμού με αντικείμενα. :wink:

Το ξέρω telxina οτι εσύ και η loukritia συμμετέχετε αρκετά στο forum!

Περιμένω και άλλες απόψεις!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 16 Φεβ 2003 22:52

Καλά, εγώ πού ήμουν τόσες μέρες και δεν το πήρα είδηση το θέμα?????

Ευτυχώς που η telxina με κάλυψε απόλυτα (θύμισέ μου να σου στείλω λουλούδια στα γενέθλιά σου, αργούν όμως ακόμα)....

Οχι ότι εγώ είμαι πολύ "ειδική" στους υπολογιστές, αλλά τουλάχιστον έχω προσπαθήσει νά είμαι -όσο το δυνατόν- αυτοεξυπηρετούμενη, να ξέρω να χρησιμοποιώ τα προγράμματα που χρειάζομαι για τη δουλειά μου, να επισκευάζω απλές βλάβες (ναί, ξέρω να καθαρίζω και τα ροδάκια στο ποντίκι μου) και διάφορα άλλα απλά πραγματάκια.
Ετσι λοιπόν, έχει καθιερωθεί στις εταιρείες που εργάζομαι -βρίσκομαι στο χώρο του travel industry- να με θεωρούν κάτι σαν "IT πρώτων βοηθειών".
Μου έχουν συμβεί λοιπόν απίστευτα και έχω ακούσει τα πιο παλαβά πράγματα απο επιτυχημένους άρρενες συναδέλφους.
Θα αναφέρω 2-3 έτσι για να δείτε ότι δεν είναι μόνο οι γυναίκες άσχετες με το θέμα.

1. Συνάδελφος με φώναξε απελπισμένος στο γραφείο του για να μου δείξει (και να με ρωτήσει τι να κάνει γι'αυτό) το φίλτρο της οθόνης του που παρουσίαζε πρόβλημα τις τελευταίες ημέρες.
Κάθε πρωϊ το καθάριζε με το ειδικό υγρό και κάθε απόγευμα, όταν έσβηνε τον υπολογιστή του, το φίλτρο ήταν γεμάτο μικρά μπλέ σημαδάκια......
Ο καημένος ... δεν είχε προσέξει ποτέ του ότι την ώρα που μιλάει στο τηλέφωνο, και ταυτόχρονα κάνει κράτηση στον υπολογιστή.... φτύνει μιλώντας!

2. Αλλος συνάδελφος, στον οποίο πρόσφατα παραχώρησε η υπηρεσία υπολογιστή με πρόσβαση στο internet (πρόοδος ε;) και δικό του (!) λογαριασμό e-mail, με φώναξε κατά το μεσημέρι της πρώτης μέρας γεμάτος δυστυχία, για να μου πεί ότι το e-mail του δεν λειτουργεί. Ολα τα μηνύματα που είχε στείλει όλη την ημέρα, είχαν γυρίσει πίσω... για ένα μυστήριο λόγο....
Οι διευθύνσεις που είχε χρησιμοποιήσει;
www.thesite.gr, www.theothersite.gr κλπ!!!!!!!

3. Αλλος συνάδελφος (υψηλότατα ιστάμενος).
Εχει πάει στο γραφείο του κάποιο e-mail που έπρεπε να έρθει σε μένα.
Με παίρνει τηλέφωνο "πές μου τί να κάνω; να το τυπώσω και να στο στείλω με fax;"
Του απαντάω "κάνε το forward"
Αφού φυσικά με ξαναρωτάει τι ειναι αυτό, πώς θα το κάνει κλπ, του λέω "πάτα το κουμπάκι που γράφει forward ή προώθηση".....
Μετά απο παύση (και ψάξιμο-υποθέτω) 2-3 λεπτών μου απαντά:
"Δεν υπάρχει πάνω στο πληκτρολόγιό μου τέτοιο κουμπί"!!!!!!!!!

Οπως βλέπεις λοιπόν φίλε Enigma, δεν είναι θέμα φύλου. Είναι θέμα κατά πόσο θέλει ή δεν θέλει ο καθένας να ασχοληθεί με τους υπολογιστές και μέχρι πού θέλει να φτάσει.

Α... για τα desktops. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε περίεργα desktop backgrounds, ούτε screensavers.
Αρκετά έχει στο μυαλουδάκι του το καημένο το πισάκι μου. Μη σηκώνει και σαχλαμάρες.
Αλλά αφού οί αρρενες δεν βάζετε τέτοια.... τότε γιατί η πρώτη επιλογή του Enigma ήταν να φτιάξει wallpapers με τη Σκλεναρίκοβα και άλλες παρόμοιες?????? (Ψίτ, αυτό με τη φωτογραφία του Σκλάβου, ακόμα το περιμένω!!!!)

Δένομαι αρκετά με το πισί μου, το αγαπώ, το προσέχω, δεν το ξεσκονίζω όμως τακτικά και δεν του έχω φορέσει δαντελένιο πετσετάκι πλεγμένο απο τα χεράκια της μαμάς μου!
Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, αλλά μαζί του η ζωή είναι καλύτερη! Είναι ένα μηχάνημα το οποίο με βοηθάει να κάνω τη δουλειά μου καλύτερα και γρήγορα. Το ίδιο και το αυτοκίνητο.
Δεν νομίζω ότι οι γυναίκες παθαίνουμε αυτή την "εξάρτηση" που παθαίνουν οι ανδρες απο το πισί, το αυτοκίνητο ή τη μηχανή τους.

Ελπίζω να μην βαρεθήκατε με όλα αυτά... επίσης, ιστορίες με συναδέλφους και των δύο φύλων, έχω μπόλικες... στην επόμενη συνάντηση να έρθετε, για να τις πούμε και να γελάσουμε!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Φεβ 2003 00:16

loukritia έγραψε:Καλά, εγώ πού ήμουν τόσες μέρες και δεν το πήρα είδηση το θέμα?????
Ήσουν απασχολημένη με το μενού σου και την JavaScript ! :wink:
Τελικά το βρήκες το κόλπο ? Φτιάχνεις τις σελίδες τώρα ? :P
loukritia έγραψε:Οπως βλέπεις λοιπόν φίλε Enigma, δεν είναι θέμα φύλου. Είναι θέμα κατά πόσο θέλει ή δεν θέλει ο καθένας να ασχοληθεί με τους υπολογιστές και μέχρι πού θέλει να φτάσει.

Α... για τα desktops. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε περίεργα desktop backgrounds, ούτε screensavers.
Πολύ καλές οι ιστορίες σου ! :P Με ότι δεν ασχολείται ο καθένας είναι εύκολο να φανεί πολύ άσχετος !

Α καλά, νά ξέρες πόσοι την έχουν πατήσει με τα screensavers!
Ο κώδικας τους είναι χάλια, και τρώνε πολύ CPU!
Κάποιος είχε βάλει screensaver σε έναν Server και σερνόταν όλο το δίκτυο! :lol:
loukritia έγραψε: Αλλά αφού οί αρρενες δεν βάζετε τέτοια.... τότε γιατί η πρώτη επιλογή του Enigma ήταν να φτιάξει wallpapers με τη Σκλεναρίκοβα και άλλες παρόμοιες?????? (Ψίτ, αυτό με τη φωτογραφία του Σκλάβου, ακόμα το περιμένω!!!!)
Δέν ξέρω κάτι παθαίνω όταν βλέπω τέτοιες γυναίκες και ξυπνάει ο καλλιτέχνης μέσα μου ! :wink: :wink:
Μόλις βρω δωρεάν server για την σελίδα μου, και βαρεθώ να γράφω εδώ θα τις δημοσιεύσω και του Γιάννη !! :lol:
loukritia έγραψε: Δένομαι αρκετά με το πισί μου, το αγαπώ, το προσέχω, δεν το ξεσκονίζω όμως τακτικά και δεν του έχω φορέσει δαντελένιο πετσετάκι πλεγμένο απο τα χεράκια της μαμάς μου!
Εχω έναν φίλο που λέει οτι η σκόνη κάνει καλό, μαζεύει την υγρασία!! :lol:
loukritia έγραψε: Ελπίζω να μην βαρεθήκατε με όλα αυτά... επίσης, ιστορίες με συναδέλφους και των δύο φύλων, έχω μπόλικες... στην επόμενη συνάντηση να έρθετε, για να τις πούμε και να γελάσουμε!
Καθόλου, καλό είναι να γελάμε και λίγο!

Υ.Γ. Οι άλλες γυναίκες του forum τι γίνανε ? Τις καλωσορίζω με τόσο καλά λόγια και αυτές χάνονται :lol:
Μου φαίνεται θα το παίζω σκληρός τώρα ! :lol:

Υ.Γ.2 loykritia την είδες την φωτογραφία που έφτιαξε ο Ayakos (στο θέμα Desktop Backgrounds).

Υ.Γ.3 Και δεν την βάζω καλύτερα εδώ να την δουν όλοι ? :wink:

Εικόνα

Έγραψεεεε !!! :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 17 Φεβ 2003 09:51

Το ερώτημα είναι γιατί οι γυναίκες δεν ασχολούνται επαγγελματικά με τους υπολογιστές ή γενικά ως χόμπι, διασκέδαση κ.λ.π.;

Αν αναφέρεσαι στην επαγγελματική ενασχόληση με τους υπολογιστές τότε ειλικρινά δεν ξέρω γιατί οι γυναίκες δεν ασχολούνται με αυτό το επάγγελμα φανατικά αν και νομίζω ότι αυτό αλλάζει σιγά σιγά.

Αν αναφέρεσαι στην ενασχόληση με τους υπολογιστές ως χόμπι τότε νομίζω ότι ένας βασικός παράγοντας μη φανατικής ενασχόλησης των γυναικών είναι η έλλειψη χρόνου. Μια γυναίκα τελειώνοντας από τη δουλειά της και γυρίζοντας στο σπίτι έχει να ασχοληθεί με χίλια δυό πράγματα (παιδιά, μαγείρεμα, καθαριότητα κ.λ.π.). Οπότε ο χρόνος που μπορεί να διαθέσει σε κάποιο χόμπι είναι ελάχιστος. Οι άντρες δυστυχώς ή ευτυχώς έχετε το προνόμιο να διαθέτετε περισσότερο χρόνο στον εαυτό σας και ως εκ τούτου προκύπτει όλη αυτή η φανατίλα με το αυτοκίνητο, την μηχανή, το pc κ.λ.π.

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 17 Φεβ 2003 12:38

Enigma έγραψε:Ήσουν απασχολημένη με το μενού σου και την JavaScript ! :wink:
Τελικά το βρήκες το κόλπο ? Φτιάχνεις τις σελίδες τώρα ? :P
Οχι! Δεν είχα χρόνο να το ψάξω με ησυχία...
Enigma έγραψε:Πολύ καλές οι ιστορίες σου ! :P Με ότι δεν ασχολείται ο καθένας είναι εύκολο να φανεί πολύ άσχετος !
Περισσότερες στην επόμενη συνάντηση. (εκβιασμός, για να έρθουν περισσότεροι)
Enigma έγραψε:Εχω έναν φίλο που λέει οτι η σκόνη κάνει καλό, μαζεύει την υγρασία!! :lol:
Τα χνούδια, οι αγνώστου προελέυσεως βίδες και τα καμένα λαστιχάκια, προσφέρουν τίποτα χρήσιμο; Γιατί κάτι τέτοια αφαίρεσα σήμερα πρωϊ-πρωϊ απο το μηχάνημα της διπλανής μου στο γραφείο. Σφύριζε το άτιμο σαν παλαβό!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Φεβ 2003 12:51

loukritia έγραψε:Τα χνούδια, οι αγνώστου προελέυσεως βίδες και τα καμένα λαστιχάκια, προσφέρουν τίποτα χρήσιμο; Γιατί κάτι τέτοια αφαίρεσα σήμερα πρωϊ-πρωϊ απο το μηχάνημα της διπλανής μου στο γραφείο. Σφύριζε το άτιμο σαν παλαβό!
Όταν ανοίγετε κουτιά απο PC σε γραφεία να είστε προσεκτικοί (ιδίως εαν είστε γυναίκες) γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να πεταχτεί απο μέσα ! :lol: καμιά κατσαρίδα, κανένα ποντίκι! :lol: (εχει συμβεί και αυτό) !! :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 17 Φεβ 2003 12:58

Enigma έγραψε:Όταν ανοίγετε κουτιά απο PC σε γραφεία να είστε προσεκτικοί (ιδίως εαν είστε γυναίκες) γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να πεταχτεί απο μέσα ! :lol: καμιά κατσαρίδα, κανένα ποντίκι! :lol: (εχει συμβεί και αυτό) !! :lol:
Μην ανησυχείς, είχαμε προνοήσει και γι'αυτό... είχαμε ειδοποιήσει τη φιλοζωϊκή να είναι εδώ για να παραλάβει ότι πεταχτεί απο μέσα (για να μη χρειαστεί να σκοτώσουμε κανένα ζωντανό!)
Είμαστε και φιλόζωες βλέπεις :P

Ωπ... και αυτό είναι το 100 μήνυμα που γράφω :pint:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Φεβ 2003 20:55

Elli έγραψε: Το ερώτημα είναι γιατί οι γυναίκες δεν ασχολούνται επαγγελματικά με τους υπολογιστές ή γενικά ως χόμπι, διασκέδαση κ.λ.π.;
Κυρίως ως χόμπι και διασκέδαση ενοούσα, και κατά δεύτερον ως επάγγελμα.
Elli έγραψε: Αν αναφέρεσαι στην επαγγελματική ενασχόληση με τους υπολογιστές τότε ειλικρινά δεν ξέρω γιατί οι γυναίκες δεν ασχολούνται
με αυτό το επάγγελμα φανατικά αν και νομίζω ότι αυτό αλλάζει σιγά σιγά.
Μιάς και όπως συμπεραίνουμε, οτι δεν υπάρχει αυτό το δέσιμο των γυναικών με μηχανήματα όπως γίνεται στους άνδρες, καταλαβαίνουμε
γιατί συμβαίνει αυτό. Εχει καθιερωθεί στην σκέψη των γυναικών ως ανδρικός χώρος. Και χαίρομαι που βλέπω οτι αλλάζει αυτό! :)

Και θα σας φέρω και άλλο παράδειγμα. Πόσες γυναίκες ξέρετε να ασχολούνται με το Hi-Fi και το Home Theater ? :wink:
Οχι μόνο δεν ασχολούνται, αλλά δεν αφήνουν και τους άνδρες τους να ασχοληθούν με αυτά! :)

Και ξέρω αρκετές ιστορίες γύρω απο το θέμα, γιατί παρακολουθώ μία ειδική στήλη σε κάποιο σχετικό περιοδικό με τις πονεμένες ιστορίες
παντρεμένων, και το τι τραβάνε μέχρι να πείσουν την γυναίκα τους, να τους αφήσει να βάλουν στο σαλόνι 5 ηχεία για το Home Theater. :lol:

Όπως ακούω πολλοί φανατικοί επί του θέματος, άνδρες είναι διατεθειμένοι να ανοίξουν σπίτι με μία κοπέλα που θά έχει κάποια αγάπη για το ζήτημα, χωρίς άλλη σκέψη! :lol: :wink:

Πάντως εγώ όπως έχετε δει εκτός απο φανατικός του σινεμά, είμαι και φανατικός του Home Theater.
Ευχαριστιέμαι καλύτερα να βλέπω μία ταινία στο σπίτι μαζί με κάποιους καλούς φίλους και φίλες, και τα απαραίτητα Snacks μαζί εννοείται!! :)
Elli έγραψε: Αν αναφέρεσαι στην ενασχόληση με τους υπολογιστές ως χόμπι τότε νομίζω ότι ένας βασικός παράγοντας μη φανατικής ενασχόλησης
των γυναικών είναι η έλλειψη χρόνου. Μια γυναίκα τελειώνοντας από τη δουλειά της και γυρίζοντας στο σπίτι έχει να ασχοληθεί με χίλια
δυό πράγματα (παιδιά, μαγείρεμα, καθαριότητα κ.λ.π.). Οπότε ο χρόνος που μπορεί να διαθέσει σε κάποιο χόμπι είναι ελάχιστος.
Και δεν είναι μόνο αυτές οι ασχολίες. Απλώς μπαίνει τελευταίο στην λίστα των επιλογών σας, και φυσικό είναι να μην μένει χρόνος.
Μπορεί να γυρνάτε απο το πρωί έως το απόγευμα έξω στους δρόμους, και μετά το βράδι να θέλετε πάλι έξοδο για διασκέδαση, και άλλα πράγματα.
Βέβαια αλλο πράγμα η εργασία, και άλλο η διασκέδαση. :wink:

Οι άνδρες είναι πιο σπιτόγατοι, και μπορούν να διασκεδάσουν με πολλά πράγματα στο PC τους.
Games, Internet, Επεξεργασία φωτογραφιών και Video, προγραμματισμό, στήσιμο σελίδων, δορυφορικά, δημιουγία μουσικής, καταλόγων μουσικής σε mp3 κ.α.
Τα περισσότερα χόμπι που είναι πιο κοντά στους άνδρες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 17 Φεβ 2003 22:56

Καλά όλα.... αυτό όμως....
Enigma έγραψε:Οι άνδρες είναι πιο σπιτόγατοι.....
Δέν το κατάλαβα!
Εχουν κυκλοφορήσει νέα μοντελάκια που δεν τα πήρα είδηση?

Είδες βρε παιδί μου τι κακό πράγμα. Σε μια έκθεση να μην πάς, χάνεις όλες τις εξελίξεις της τεχνολογίας!!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Φεβ 2003 01:00

loukritia έγραψε:Είδες βρε παιδί μου τι κακό πράγμα. Σε μια έκθεση να μην πάς, χάνεις όλες τις εξελίξεις της τεχνολογίας!!!!
Έχεις χάσει επεισόδια χρυσή μου.. :wink:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Φεβ 2003 12:29

loukritia έγραψε:Καλά όλα.... αυτό όμως....
Enigma έγραψε:Οι άνδρες είναι πιο σπιτόγατοι.....
Δέν το κατάλαβα!
Εχουν κυκλοφορήσει νέα μοντελάκια που δεν τα πήρα είδηση?
Τι τα στατιστικά μου απο φίλους και γνωστούς τόσο λάθος είναι ?
Αν εξαιρέσουμε τα weekend τις άλλες μέρες της εβδομάδος μετά την δουλειά τους προτιμούν να κάτσουν σπίτι και να ασχοληθούν με το PC τους, την TV
τα αθλητικά τους, τις ταινίες τους, την μουσική τους. 8)

Εκτός και τους αρχίσει την γκρίνια η κοπέλα τους, ή η γυναίκα τους για βραδινή έξοδο, ή κοινωνικές υποχρεώσεις, ή να βγάλουν βόλτα
τα παιδιά τους, ή τον σκύλο τους. :wink: :lol:

Δεν έχουν τέτοια χόμπι οι γνωστοί σου ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 18 Φεβ 2003 15:06

[/quote]

Τι τα στατιστικά μου απο φίλους και γνωστούς τόσο λάθος είναι ?
Αν εξαιρέσουμε τα weekend τις άλλες μέρες της εβδομάδος μετά την δουλειά τους προτιμούν να κάτσουν σπίτι και να ασχοληθούν με το PC τους, την TV
τα αθλητικά τους, τις ταινίες τους, την μουσική τους. 8)

Εκτός και τους αρχίσει την γκρίνια η κοπέλα τους, ή η γυναίκα τους για βραδινή έξοδο, ή κοινωνικές υποχρεώσεις, ή να βγάλουν βόλτα
τα παιδιά τους, ή τον σκύλο τους. :wink: :lol:

Δεν έχουν τέτοια χόμπι οι γνωστοί σου ?[/quote]

Δεν κατάλαβα Enigma. Υπονοείς ότι σας σέρνουμε από την μύτη; Για δες που είχαμε τόση δύναμη και δεν το είχαμε καταλάβει :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες