Ποια είναι η σχέση των 2 φύλων με τους Υπολογιστές ?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Φεβ 2003 16:22

Κατ' αρχάς ποιός πήγε το θέμα στα Χαραλά κι Ανάλαφρα :x εδώ γίνεται σοβαρή συζήτηση! :) Γιάννηηη ! :)
Elli έγραψε:Δεν κατάλαβα Enigma. Υπονοείς ότι σας σέρνουμε από την μύτη; Για δες που είχαμε τόση δύναμη και δεν το είχαμε καταλάβει :P
Κοίτα, αυτό συμβαίνει στην αρχή μιάς σχέσης!
Αργότερα αυτό μετατρέπεται σε ψυχολογικό πόλεμο και βία! :D
Ποιός αντέχει την γκρίνια σας? :wink:

Συμπαράσταση στους παντρεμένους! :wink:

(Εγώ δεν είμαι ακόμα ευτυχώς!) :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 18 Φεβ 2003 17:33

Enigma έγραψε: ή να βγάλουν βόλτα
τα παιδιά τους, ή τον σκύλο τους.
Δεν κατάλαβα...
Δηλαδή και τα παιδιά, και τα σκυλιά πρέπει να τα βγάζουμε εμείς βόλτα?
Αν τα κάνουμε και αυτά, πλέον των όσων κάνουμε κατά τη διάρκεια του 24ώρου, μετά που θα βρούμε χρόνο για ν'ασχοληθούμε με υπολογιστές?

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Φεβ 2003 18:23

Κοίτα να δεις που θα πάει στο τέλος η συζήτηση! :) (και εγώ δεν ξέρω!) :D

Λοιπόν:

1ον φροντίστε λοιπόν να μάθετε καλά Computers για να μπορούμε να σας αναθέτουμε και καμιά δικιά μας δουλειά όσο εμείς βγάζουμε βόλτα τα παιδιά! (υπομονή μέχρι να μεγαλώσουν!) :wink:

2ον για το θέμα του σκύλου, μπορείτε να κάνετε επίσης, αυτό που κάνει ένας γείτονας μου.
Να τον εκπαιδεύσετε να είναι κοινωνικός (δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει σε όλες τις ράτσες αυτό) ώστε μερικές φορές να βγαίνει και μόνος του βόλτα. :wink:
Δεν κάνω πλάκα. Όχι μόνο βγαίνει μόνος του βόλτα, αλλά έχει πιάσει και γνωριμίες σε διάφορα μαγαζιά, για να κονομάει και κανένα μεζεδάκι! :lol:

Πρίν καιρό είχαν δείξει στις ειδήσεις για έναν σκύλο που ζει σε κάποιο νησί, και έχει μάθει κάθε πρωί να παίρνει το φέρι-μποτ της γραμμής,
να πηγαίνει στην Πόλη για την βόλτα του και το φαγητό του, και να γυρνάει το βράδι πάλι με το φέρι-μποτ στο νησί του!
Τον είχαν μάθει όλοι! Απίστευτο! :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tsigeroula
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsigeroula » 19 Φεβ 2003 02:08

emena pantos i mama mou mou peire ipologisti gia na mporo na mpeno sto internet kai na enimeronome gia tis nees taseis tis modas, na diavazo ta zodia, na kano ta psonia pou apo ton veropoulo xoris na anagazomai na vgeno ekso pou parepiptontos kanei kai polu kako stin epidermida mou logo nefous. o ipologisteis vevea exei kai alla uper. to agori mou pleon me theorei polu eksipni pou mporo kai xirizomai tetio pragma kai oi files mou me zilevoun giati matheno ta panta prin apo aftes. ase pou tora exo kai e-mail kai mporo na milao kai me tin fili mou tin eftalia apo tin ameriki.

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 19 Φεβ 2003 04:58

Πληροφοριακά να πω ότι πολλά άτομα που γνωρίζω και που τυχαίνει να είναι κοπέλες ξέρουν από internet τα μαλλιά της κεφαλής τους! Και το τι δεν ξέρουν. Ασφαλώς ξέρουν να χειρίζονται το forward σε ένα email αλλά και άλλα πράγματα που ακόμα και στα αγόρια φαίνεται παράξενο. Γιατί δηλαδή να μην γνωρίζουν; Συγκεκριμένα ξέρω 2 κορίτσια που ξέρουν πιο πολλά και από εμένα! (Υποθέτω ότι όλοι με θυμούνται από παλιά και ξέρουν ότι έχω πολλές γνώσεις, μην κοιτάτε που τώρα τελευταία δεν πολύ γράφω! Γιάννη υπάρχει λόγος γι' αυτό). Από την άλλη υπάρχουν και κορίτσια που όχι μόνο δεν ξέρουν αλλά δεν έχουν ακουστά ούτε μερικούς όρους όπως "η σελίδα μου", "email" και το πιο κουφό; Το "internet"!! Πιο πολύ το ξέρουν ως "διαδίκτυο"! Θυμάμαι μίλαγα μια μέρα με ένα κορίτσι και της λέω "θα πάω σπίτι να φτιάξω την σελίδα μου". Εκείνη με κοίταξε με ένα ύφος λες και το είχα σκάσει από το δαφνί και με ρώτησε "τι είναι αυτό;" Ένα ακριβώς παρόμοιο περιστατικό είχε συμβεί σε ένα φίλο μου! Ένας φίλος μου είχε γνωρίσει ένα άλλο παιδί μέσω forum και είπαν να συναντηθούν κάπου στην Αθήνα! Σαν σημείο αναγνώρισεις είχαν βάλει κάτι κοινό δηλ, μια φανέλα με το σήμα του ολυμπιακού. Πράγματι την ώρα του ραντεβού πάει ο ένας και βλέπει έναν με μια τέτοιο φανέλα. Τον πλησιάζει και του λέει "είσαι από το forum;". Η απάντηση ήταν "τι σημαίνει αυτό;". Όπως είδατε δεν έχει σχέση με το αν είσαι αγόρι ή κορίτσι αλλά τα ενδιαφέροντα που έχεις. Ένα άλλο κορίτσι που ξέρω είναι λάτρης των γραφικών και ξέρει τα πάντα από το πως να χειρίζειται ένα πρόγραμμα μέχρι ...ούτε και εγώ ξερω τι. Πάντως έχει τα πάντα στο pc της που μπορεί να έχει σχέση με γραφικά. Μην κρίνετε λοιπόν από το φύλο αλλά από την αγάπη προς το αντικείμενο!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Φεβ 2003 10:40

hellas έγραψε:Πληροφοριακά να πω ότι πολλά άτομα που γνωρίζω και που τυχαίνει να είναι κοπέλες
νομίζω ότι θα κάνουμε καλή παρέα... πότε είπαμε ότι θα βγούμε για καφέ με τις φίλες σου :question: :lol:
hellas έγραψε:μην κοιτάτε που τώρα τελευταία δεν πολύ γράφω! Γιάννη υπάρχει λόγος γι' αυτό
αυτό θα το ερευνήσω.. :wink:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
loukritia

Δημοσίευση από loukritia » 19 Φεβ 2003 12:37

John Sclavos έγραψε:
hellas έγραψε:Πληροφοριακά να πω ότι πολλά άτομα που γνωρίζω και που τυχαίνει να είναι κοπέλες
νομίζω ότι θα κάνουμε καλή παρέα... πότε είπαμε ότι θα βγούμε για καφέ με τις φίλες σου :question: :lol:
hellas έγραψε:μην κοιτάτε που τώρα τελευταία δεν πολύ γράφω! Γιάννη υπάρχει λόγος γι' αυτό
αυτό θα το ερευνήσω.. :wink:
Τι να ερευνήσεις Γιάννη μ'?

Που να προλάβει ο άνθρωπος, μέχρι να βγάλει όλες αυτές τις φίλες για καφέ (υποθέτω ότι τις βγάζει μία-μία, όχι όλες μαζί :wink: )
Πότε να προλάβει να γράψει και στο forum?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 19 Φεβ 2003 14:03

Enigma έγραψε: Όταν ανοίγετε κουτιά απο PC σε γραφεία να είστε προσεκτικοί (ιδίως εαν είστε γυναίκες) γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να πεταχτεί απο μέσα ! :lol: καμιά κατσαρίδα, κανένα ποντίκι! :lol: (εχει συμβεί και αυτό) !! :lol:
Μόνο;

Για ρίξτε μια ματιά εδώ:
http://www.bordergatewayprotocol.net/~j ... ead_snake/

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 19 Φεβ 2003 14:42

EneMe έγραψε:
Μόνο;
Για ρίξτε μια ματιά εδώ:
http://www.bordergatewayprotocol.net/~j ... ead_snake/
Δεν το πιστεύω !!! :o :lol:

Παιδιά από δω και πέρα, άμα σας μυρίζει κάτι να καίγεται στο PC, μην νομίσετε αμέσως οτι σας καίγεται ο επεξεργαστής !!! :-?

Και προσοχή οσοι έχετε μικρά ζωάκια σπίτι, να κλείνετε καλά το κουτί ! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 17 Απρ 2003 13:06

antrikes kai gynaikeies douleies e? yparxei akoma ayto?
apla na anaferw oti gia megalo xroniko diasthma ergazomoyn se kentro enhmerwshs dasarxeioy arketa xiliometra apo katoikimenh perioxh "MONH MOY" xwris metaforiko meso kai xwris thlefwno. episis to na kykloforw sto dasos htan episis mia periergh katastash giati anarwtiomoyn an eprepe na anisixw gia ta agriogourouna kai ta tsakalia toy dasous h gia toys la8rokinigous me ta opla...
na anaferw episis oti megalyteri tryferothta niw8w gia ena amstrad poy dia8etw xwris skliro disko kai ekei pathsa gia prwth fora plhktra para gia to twrino pc moy.
Oso gia software kai internet de mporw na pw oti kserw polla alla kata ena periergo tropo ka8e fora poy erxete enas filos texnikos na moy ferei diafora ka8ete kai ma8ainei apo mena tis ekselikseis opws leei kai ekneyrizete giati apo tote poy douleyei se poly megali etairia (na min anaferw pia) de prolabainei na parakolou8hsei tipota.
ayta pros to paron kai apo mena

1. Me ekneyrizoun ta diafora poy bazoun sthn epifaneia ergasias
2. De kserw gia pc alla apo ena klimatistiko (otan douleya sto dasos) bgalame mia nyxterida thn opoia diathrhsa ws katoikidio sth douleia mexri na mpei h anoiksi kai na bgei apo to xeimerio ypno ths. Opote prosoxi kai sta klimatistika
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Απρ 2003 16:50

Μαίρη θα έλεγα ότι υπάρχουν δουλειές που ταιριάζουν καλύτερα στην ανδρική φύση και δουλειές που ταιριάζουν στην γυναικεία φύση.
Προσωπικά εγώ πάντως δεν θα ήθελα να βλέπω γυναίκες σε κάποια δύσκολα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, όχι όμως ότι δεν μπορούν να τα κάνουν οι γυναίκες.

Κατ'αρχάς ήταν πολύ ωραίο που σπούδασες διακόσμηση και θα ήταν ωραίο να ασχοληθείς και με αυτό, αλλά πολύ ωραίο και ιδιαίτερο και αυτό που κάνεις!
Πράγματι είναι αρκετά δύσκολες οι συνθήκες στην χώρα μας γι' αυτό που κάνεις, και φαντάζομαι ποσο πιο ωραίο θα ήταν το επάγγελμά σου, εαν υπήρχαν και εδώ οι συνθήκες, και η οργάνωση που επικρατούν σε άλλα κράτη, για τα δάση, και τα μεγάλα εθνικά πάρκα.

Πάντως μου φαίνεσαι μικρή για να είχες πάρει κάποιον Amstrad, μήπως στον είχε δώσει κάποιος άλλος ? :wink: :D
Αλλά και πάλι αυτό το δέσιμο που λές, με εκπλήσσει!
Γιατί και εγώ, το πρώτο μου Computer ήταν ένας Amstrad 6128, αλλά τον πούλησα σε έναν μικρό φίλο μου πριν πολλά-πολλά χρόνια!

Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι το Internet ήταν αυτό που σε έφερε περισσότερο κοντά στα PC!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 17 Απρ 2003 23:49

file Enigma
an eixes pote idieteres filies me arkoudes, an paizan gyrw sou mikra lykakia kai sou glyfan to xeri, an agaliazes sthn palamh sou mikro alepoudaki, an eixes yio8ethsei 2 skatzoxoirakia hmerwn mexri na megalwsoun gia na epistrepsoun sth fysh, an edines tiw prwtes boi8eies se pyrobolimenous aetous pou se koitousan me xamenh perifania... ligo dyskolo meta na gyrizes 8essaloniki gia na asxoli8eis me tis apoxroseis sta maksilarakia twn kanapedwn kai tis neoploutes katines :hammer: to misw xexexexe
Opote h 8a ksanaparw ta bouna h 8a palepsw na ta kataferw me to web design 8essaloniki mesh lysh de blepw :wink:
Pantws mesa sto dasos eixame kai home cinema xexexe

Oson afora ton amstrad ton eixa parei deytero xeri kai toy exw adynamia(kapote 8a einai mousiako kommati plaka plaka). H sxesh mou me ta pc ksekinise me thn palia gwbasic kai gia xronia agnoousa thn yparksi twn windows giati eixa strafei se alla pragmata epeidi de 8ewrousa oti mporw na kanw kati dimiourgiko. Ayto allakse me to internet kai me to web design (e kati mas emeine kai apo th diakosmhsh :P) opote kai efaga to megalo kolima!
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Απρ 2003 00:36

Σε καταλαβαίνω, η επαφή με την φύση, και τα ζώα σου δίνει μοναδικά αισθήματα και συναισθήματα! :P

Home Cinema στο δάσος ? Καλό !! :P

Λοιπόν μου ήρθε μία καταπληκτική εικόνα τώρα...
Να δουλεύεις με ένα laptop, μέσα στην γαλήνη του δάσους, και να κάνεις διαλειμματάκια παρατηρώντας τα διάφορα ζώα ...
Πολύ ωραίο ...
Και μία τηλεφωνική γραμμή για το Internet ... :wink:

Μήπως ασχολήθηκες καθόλου και με την φωτογραφία ?
Θα έχεις δει πολύ ωραία μέρη και ζώα ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 18 Απρ 2003 01:33

μπα δεν είχα ποτε καλή φωτ.μηχανή
όσο για το ιντερνετ ... τηλεφωνο μεσα σε δασος ... σπανιο πράγμα :-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης