«O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο»

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 11 Ιαν 2009 11:42

lefterian έγραψε:Εμβόλιμα 'εξετάσθηκαν' (γιατί μόνο εντός εισαγωγικών μπορεί να λεχθεί αυτό) και αυτά:

Η προσευχή στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία απέναντι στη φιλοσοφία.
Η προέλευση της λέξης 'άνθρωπος'.
Κανόνες γραμματικής.
Το ζήτημα της θρησκείας.
Επιστημολογικά θέματα (Ok, σε αυτό ευθύνομαι κι εγώ).
Σχέσεις θεολογίας-επιστήμης.
Ορθόδοξη δογματική Θεολογία.
Η θέση του Ιερατείου στην Εκκλησία και η σημασία του.
Ορθόδοξη Εκκλησία και Αρχαίος κόσμος.
Η Εκκλησία στην εποχή της Τουρκοκρατίας (αναφορά σε σχέσεις με τον Σουλτάνο).
Το καθεστώς του Αγίου Όρους.
Το θέμα της 'επικρατούσας θρησκείας' στο Ελληνικό Κράτος.
Το θέμα των θρησκευτικών στο σχολείο.
Εκκλησία και Κοινωνία.
Αν κανείς νομίζει ότι όλα αυτά τα θέματα είναι... εντός θέματος, ουδέν σχόλιον!
Τα περισσότερα από αυτά τα θέματα αξίζουν το λιγότερο, από μία διδακτορική διατριβή και προφανώς, οι σχεδόν μονολεκτικές απαντήσεις και οι ατακοποιημένες τοποθετήσεις σου cdhyper (επειδή... μην ξεχνιόμαστε, είναι ένα... τεχνολογικό φόρουμ αυτό) απέχουν πολύ από το να απαντήσουν στα ερωτήματα που τίθενται.
ταχιά σαμπάλια :bouncy:

υγ. cdhyper, είπα 'να μου στείλεις', προφανώς εννοώ σε pm. εγώ έχω άλλη πληροφόρηση από τη δικιά σου, συν ότι οποιαδήποτε άποψη επί της ιστορίας, καλό είναι να συνοδεύεται από βιβλ. δεδομένα, αλλιώς (κατά τη γνώμη μου) να μη γίνεται

υγ2. patriot, αναξέρτητα με το ότι συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, όταν κάποιος βλέπει ένα θέμα με τον τίτλο του συγκεκριμένου, αυτό που περιμένει να δει είναι μία κριτική στο περιεχόμενό του και όχι Θεολογικές, φιλοσοφικές ή πολιτειακές αναλύσεις ή ο,τιδήποτε άλλο
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Ιαν 2009 01:37

Λευτέρη, το ξέρω ότι έχεις δίκιο αλλά βλέπεις όταν οι άνθρωποι έχουν μια δυνατότητα τίποτα δεν τους αναγκάζει να την χρησιμοποιήσουν για καλό σκοπό. Όταν δε είναι και μορφωμένοι, το κοτσομπολιό ζει και βασιλεύει. :D
ταχιά σαμπάλια
Τι σημαίνει αυτό; :o

Cdhyper οι τελευταίες μέρες (πέρα από τα κοτσομπολιά της κυρά Κατίνας :lol: ) ήταν ήταν πολύ οφέλημες για μένα. Άθελα σου με έκανες να δω κάτι που με εξυπηρέτισε πολύ. Μόνο και μόνο γι' αυτό, σταματάω εδώ την κουβέντα. Μόνο αυτά να σου πω, για να μην σε αφήσω παραπονεμένο. Να ξέρεις ότι δεν θα ξαναπαντήσω σε αυτό το θέμα, ή άντε το πολύ-πολύ στον Λευτέρη.

1) Οκ, το ξεκαθαρίσαμε για την πολιτική. Επαναλαμβάνω: δεν ενδιαφέρομαι.
2) Ήξερα ότι κάπου μέσα σου έχεις την αυτογνωσία. Τουλάχιστον το παραδέχεσαι! :lol:

3) Πρέπει να μου βρεις ένα τρόπο να σου κάνω την ένεση της εξής ιδέας χωρίς να πονέσεις (...πολύ :lol: ):
- α) έχω δεσμεύση την προσωπική μου πίστη με την θέληση μου στην ορθοδοξία. Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει αυτό, αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό μου.

- β) Δεν χρειάζεται να περιμένω από σένα να να με θεωρήσεις σωστό. Μόνο και μόνο που απαιτείς να κάνω ΕΓΩ κάτι που εκτιμάς ΕΣΥ αποδεικνύει ότι δεν διαφέρεις από αυτούς που κατηγορείς. ΟΧΙ δεν το λέω ως κατηγορία. Ως αξιοσημείωτη παρατήρηση το λέω. Αν παρατηρήσεις θα δεις ότι αυτοί που κατηγορείς θέλουν "οπαδούς που να τους υποστηρίζουν", "άμυαλα πρόβατα" που "δεν έχουν μυαλό να σκεφτούν" κ.τ.λ.... Όταν εγώ σου πάω κόντρα κρίνοντας με το δικό μου το μυαλό (που σ' αρέσει δεν σ' αρέσει τι να κάνουμε αυτό έχουμε) παραξενεύσε και αντιδράς. Το ότι είσαι αντιφατικός φαίνεται και από το σημείο που ενώ λογικά -συμφωνα με τα λεγόμενα σου- θα έπρεπε να με θαυμάζεις που "έχω δικό μου μυαλό" και δεν "τρέφομαι από τους άλλους" και έχω την ικανότητα να σου πηγαίνω κόντρα εσύ αντιθέτως στραβο-μουτσουνιάζεις. Είσαι 2 μέτρα και 2 σταθμά.

- β, μέρος 2ον) Άσε δε που δεν μπορείς να ανταποκριθείς σε κάτι που αφορά άλλα θέματα από αυτά που αρέσουν σε σένα. Η περιγραφή που έδωσα εδώ:
Όταν όμως φτάνει σε κάποιο νόημα που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά ξέρει ότι δεν μπορεί να το διαψεύσει γιατί γνωρίζει ότι είναι αλήθεια, μια αλήθεια τύπου "γιατί φταίει η θρησκεία για τάδε πράγμα αφού δεν θρησκεία δεν το υποστηρίζει αυτό, αλλά ούτε ΚΑΝ το λέει" ή δεν σου δίνει απάντηση καθόλου ή σου αλλάζει θέμα για το τι όμορφος που είναι ο καιρός (π.χ τι ωραία πράγματα που έχει η επιστήμη ενώ η θρησκεία όχι), ή σου λέει καμουφλαρισμένα σε απάντηση σχόλια ενώ στην πραγματικότητα σου πετάει μια μπάλα ονόματι "αλλαγή θέματος" για να φταίς εσύ για την αλλαγή του θέματος.
είναι ολοκληρωμένη. Επίτηδες δεν απάντησες σε ερωτήσεις που σε ρώτησα. Θαρρώ πως κάποιος -έστω ένας- θα αναρωτηθεί το γιατί το κάνεις. Αλλά τέσπα... δεν με ενδιαφέρει πια αυτή η κουβέντα. Εμένα το βιβλίο μου αρέσει, το βρίσκω χρήσιμο, και το κυριότερο δεν έχει μέσα φόβους και σατανολατρείες τις οποίες -Έμμεσα- τις εκτιμάς εσύ. Τέλος.

- γ) Όπως κάθε Κυριακή!! :P :P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :kaloe: (Και ελπίζω σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου)

Λοιπόν bye, bye... Και σόρρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου χάλασε το Modem.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
nickmarvel

Δημοσίευση από nickmarvel » 24 Οκτ 2009 22:51

Σας έχω μια είδηση... :D

Έχει ετοιμαστεί και είναι για έκδοση το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που αποτελεί συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Ελπίζουμε, συν Θεώ, να το έχουμε τον Δεκέμβριο.

Και το πειστήριο του... «Εγκλήματος»! :kaloe:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Οκτ 2009 00:30

Βοήθειά μας. Στείλτο στον Καρατζαφέρη να το προμοτάρει και στον πατέρα Πλεύρη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
nickmarvel

Δημοσίευση από nickmarvel » 26 Οκτ 2009 16:25

cdhyper έγραψε:Βοήθειά μας. Στείλτο στον Καρατζαφέρη να το προμοτάρει και στον πατέρα Πλεύρη.
Βλέπω ότι δεν έχεις χάσει το χιούμορ σου, παρ’ ό,τι έχουμε να βρεθούμε πάνω από ένα χρόνο, φίλε cdhyper (αν και κινδυνεύω να ακούσω πάλι τα «εξ αμάξης» αποκαλώντας σε έτσι)... :D :roll:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Οκτ 2009 18:42

Δεν είναι χιούμορ, είμαι σίγουρος ότι θα το λατρέψουν.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
nickmarvel

Δημοσίευση από nickmarvel » 26 Ιουν 2012 18:09

Τότε, θα πρέπει να ενημερώσω ότι βγήκε και το 3ο βιβλίο: «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης»! http://www.ppu.gr/nickmarvel/01.htm 8)

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tatiani1990 » 08 Μαρ 2014 18:20

Ένας ήρωας που λατρεύουμε.

Ένας ήρωας, που εγώ κι όλα μου τα αδέλφια λατρεύουμε είναι ο Νικ Μάρβελ.

Και για να συνοψίζουμε λίγο τα πράγματα, θα επαναλάβω ότι...

Κυκλοφορούν τρία βιβλία του: «Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο», «Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς» και τη συνέχειά τους «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης».
Και τα πειστήρια του... «Εγκλήματος»!

Εικόνα

Αν κανείς διάβασε κάποιο από τα 3 βιβλία είμαι στη διάθεσή του για κουβέντα. :yea:
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tatiani1990 » 13 Απρ 2014 17:00

Εικόνα
Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
tatiani1990