Πρόβλημα με αναφορά νεκρού πτηνού υπόπτου για Γρίπη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2007 14:00

Σήμερα κατά την διάρκεια τακτικού ελέγχου στον χώρο εργασίας μου εντόπισα νεκρό αγνώστου είδους πτηνό
Θεώρησα κατάλληλο να μην το πλησιάσω και να αποφασίσω να καλέσω την ειδική υπηρεσία να το συλλέξει
Έκανα λοιπόν ένα τηλεφώνημα στο 100 για να ζητήσω την συμβουλή και την κατεύθυνση τους
Από εκεί μου είπαν να καλέσω την εταιρεία προστασίας πτηνών η κάπως έτσι στον αριθμό 210******
Κάλεσα λοιπόν τον αριθμό και μου είπαν ότι δεν έχουν καμία σχέση και πρέπει να καλέσω την Νομαρχία και την διεύθυνση Κτηνιατρικής στον αριθμό 210*******
Κάλεσα εκεί αλλά και πάλι δεν ήταν αυτό το κατάλληλο τηλέφωνο και με παρέπεμψαν στο τοπικό τμήμα στην περιοχή που είμαι στον αριθμό 210*******
Τελικά ήταν αυτό αλλά έκανα τόσα τηλεφώνα άδικα αφού θα μπορούσαν από την άμεσο δράση να δώσουν απευθείας το κατάλληλο τηλέφωνο
Κάλεσα λοιπόν εκεί και άμεσα οι κύριοι κράτησαν πλήρη στοιχεία μου και τον τόπο αναφοράς και είπαν ότι θα στείλουν κάποιον για την παραλαβή
Μετά από αρκετές ώρες ( 10:28 – 13:30 ) ειρθε ένα ΙΧ με 2 άτομα και περισυνέλλεξαν το πτηνό το οποίο ήταν τελικά γλάρος
Πήραν δείγμα υλικού με όλες τις κατάλληλες προφυλάξεις μιας και είναι ύποπτο για γρίπη των πτηνών και αφού το έβαλαν σε διπλή σακούλα αποχώρησαν λέγοντας μου ότι είναι το πρώτο περιστατικό αυτόν τον χρόνο και αν πέσει στην αντίληψη μου και άλλο τέτοιο περιστατικό μεγάλου πουλιού να τους καλέσω άμεσα

Βέβαια όλο αυτό το θέμα το δημοσιοποιώ για να δείξω ότι είναι τελικά δύσκολο να κάνεις την δουλειά σου και να αναφέρεις ένα περιστατικό άμα δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση από τις αρμόδιες αρχές

Εικόνα

Εικόνα

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 08 Μαρ 2007 10:59

Τι έγινε τελικά Αγγελε, έμαθες από ΤΙ πήγε ο γλάρος;
Ήταν άρρωστο ή χτύπησε σε καλώδια,κεραίες κλπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης