προβλημα με ntfs

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
em_ma

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από em_ma » 07 Μαρ 2007 13:33

καλησπερα....ειμαι κατοχοσ ενοσ λαπτοπ acer 3023wlmi με sempron 3000+ με 512 ram
80αρι σκληρο και 128 ατι χ700.....και αντιμετοπιζω το εξησ προβλημα....απο την αρχη ο σκληροσ ηταν σε μορφη fat(χωρισμενοσ σε 2 μερη)....διαβαζοντασ σε περιοδικα και στο ιντερνετ οτι το συστημα αρχειων ntfs ειναι πολυ καλυτερο αποφασισα να τον μετατρεψω σε ntfs....ε,απο εκει και περα ο pc εχει αρχισει να καθυστερη πολυ..και να κανει κολληματα σε πολυ απλεσ διαδικαιεσ οπωσ να ανοιξω το ''ο υπολογιστησ μου'' η τον μοζιλα...αν εχει κανεισ καμια ιδεα θα του ημουν υποχρεωσ.....ευχαριστω..

lakritidis
Επικοινωνία:

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από lakritidis » 07 Μαρ 2007 17:23

Έκανες λάθος αλλάζοντας το file system χωρίς format. Πραγματικά το NTFS προσφέρει μεγαλύτερη ταχύτητα και κανει καλύτερη διαχείριση των αρχείων αλλά όχι χωρίς format.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα δοκίμασε να κάνεις defrag το δίσκο του φορητού.
Αν η κατάσταση δε βελτιωθεί η μόνη λύση είναι format με ntfs και καθαρή επανεγκατάσταση των windows.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από supernet » 07 Μαρ 2007 21:36

lakritidis έγραψε:Αν η κατάσταση δε βελτιωθεί η μόνη λύση είναι format με ntfs και καθαρή επανεγκατάσταση των windows.
Όπως ήρθαν τα πράγματα, κράτα backup ότι υλικό σου είναι απαραίτητο και κάνε το Format που σοου προτάθηκε.

Θα ησυχάσεις. Γιατί με την μετατροπή αυτή που έκανες, μπορεί να σου σκάσει τπτ άλλο πιο σοβαρό πέραν της καθυστέρησης.

em_ma

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από em_ma » 08 Μαρ 2007 04:09

οκ παιδια...ευχαριστω πολυ...

em_ma

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από em_ma » 09 Μαρ 2007 01:10

λοιπον!!!!ακουστε τι εγινε τωρα!εκανα φορματ οπωσ μου προτεινατε,με τα cd που μου ειχαν δωσει οταν πηρα το λαπτοπ...το φορματ εγινε μια χαρα...αλλα...εκανε φορματ μονο στο κομματι c[εκει που ηταν τα windows]το d το αφησε ανεπαφο!!!και το κοματι c to εκανε fat32{ενω το μεγεθοσ ειναι ακομα οπωσ οταν ειναι ntfs]επεισησ δεν μου εδωσε καμια επιλογη για να διαλεξω ntfs η fat32!!!και τωρα εχω...ενα σκληρο 80gb...χωρισμενο σε 2 μερη,οπου το c ειναι fat32{αλλα με μεγεθοσ ntfs]και το d οπου ειναι ntfs....οποιοσ εχει καμια ιδεα θα του ημουν ευγνομων....

Tempelia

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από Tempelia » 09 Μαρ 2007 01:32

lipon auto pou prepei na kaneis einai na valis pali to cd ton windows gia na kaneis pali format afou trexi to cd ton windows tha se rotisi ti thes na kaneis an psaxeis tis entoles oles leei na kanei delete to partision esu tha epilexeis kai to d alla meta kai to c partision kai tha ta sviseis afou to kaneis auto tha dimiourgiseis ena neo partision opou tha egkatastiseis ta windows se NTFS morfi auto einai olo elpizw na katalaves kai na min se mperdepsa

Evi_J

προβλημα με ntfs

Δημοσίευση από Evi_J » 09 Μαρ 2007 01:38

1) Φορμάτ σημαίνει ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!
2) Αν κάνεις φορμάτ και στον άλλον δίσκο θα χάσεις τα αρχεία σου. Κάνε πρώτα ένα back up!
3) Όταν τελειώσεις το back up τότε κάνε φορμάτ σε NTFS.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες