Κατοχύρωση Επωμυνίας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Digiwolf

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Digiwolf » 16 Μαρ 2007 13:52

Panagioths έγραψε:Βασικά χρειάζεσαι μόνο τις πληροφορίες ή και να αναλάβει την υπόθεση; Γιατί (δυστυχώς για εμάς που θέλουμε να κατοχυρώσουμε ένα σήμα) ο υπ. Ανάπτυξης απαιτεί αναγκαστικά η υπόθεση να γίνει μόνο από δικηγόρο.
Να το αναλάβει κιόλας. :D

Panagioths

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Panagioths » 16 Μαρ 2007 14:27

Μόλις σου έστειλα PM.

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από selemeles » 16 Μαρ 2007 14:58

Μόλις μάθεις τιμές πες ;)
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Lilian

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Lilian » 21 Απρ 2008 13:54

selemeles έγραψε:Μόλις μάθεις τιμές πες ;)
Digiwolf σου εστειλα πριν λιγο pm. Γενικά παιδιά επειδή κι εγώ ταλαιπωρηθηκα λιγάκι κατάφερα μέσω φίλης να κατοχυρώσω το σήμα μου με 450 ευρώ αλλά γενικά εξαρτάται από το τι θες κλπ ακαταλαβίστηκα. Οποιος ενδιαφερεται ας μου στείλει pm na ton ενημερώσω

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από cordis » 21 Απρ 2008 23:16

πες μας κι εδώ ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Lilian

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Lilian » 22 Απρ 2008 01:16

cordis έγραψε:πες μας κι εδώ ;)
Loipon, an to sima ginei dekto me ti mia kai den exeis alla travigmata klp, plironeis kati paravola dimosiou pou ksekinoun apo 120euro kai mia stadar proeispraksi dikhgorou pou tote itan sta 200kati euro kai mazi me kati ensima klp ftaneis sta 400+Apokei kai pera einai oti sou zitisei o dikigoros gia ta eksoda tou alla idrauliko pairneis kai dineis minimum 100 episkepsi,de ginetai o dikhgoros na sou parei ligotera (auto itan to epixeirima tis filis mou :-? )anyway,auta eixa na po,kala ksemperdemata..[/wiki]

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2008 03:28

έτσι, αυτά είναι το ελάχιστο που θα πληρώσει κάποιος και φυσικά όχι για global κατοχύρωση, αλλά μόνο τοπική και για συγκεκριμένη δραστηριότητα.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Lilian

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Lilian » 22 Απρ 2008 11:33

cordis έγραψε:έτσι, αυτά είναι το ελάχιστο που θα πληρώσει κάποιος και φυσικά όχι για global κατοχύρωση, αλλά μόνο τοπική και για συγκεκριμένη δραστηριότητα.. ;)
sosti i simplirosi,etsi akrivos einai ta pragmata! :P

smiley

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από smiley » 22 Απρ 2008 13:29

κατωχύρωσε το σε ευρωπαική εμβέλεια πέφτει σχετικά φτηνότερα και απομείζονε τους μεταγενέστερους, αν και δεν το νομίζω ίσως τελεικά να μη σε κοστίσει κατ αυτό τον τρόπο τίποτα... έτσι...

Άβαταρ μέλους
Edit

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Edit » 10 Μάιος 2008 22:12

Να ρωτήσω και γω τι γίνεται με τα Ελληνικά και τα Αγγλικά;

Έστω η επωνυμία είναι "Edit"
στα Ελληνικά προφέρεται και γράφεται "'Εντιτ"
το λογότυπο είναι μια εικόνα (σχήμα) μαζί με τη λέξη/φράση "Edit.gr"
Πως γίνεται η καταχώρηση; Ρωτάω γιατί έχω δει πολλές ελληνικές εταιρίες με ξένο λογότυπο και διακριτικό τίτλο αλλά οι οργανισμοί μας (υπουργεία, επιμελητήρια κλπ) καταχωρούν τις εταιρίες αυτές με ελληνικούς χαρακτήρες. Πως γίνεται η σωστή καταχώρηση και τι εν τέλει κατοχυρώνεται;

Και κάτι ακόμα, σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχω το δικαίωμα να κατοχυρώσω κάποιο λογότυπο, επωνυμία ή διακριτικό τίτλο;

Σημ. Το "Edit.gr" αναφέρεται καθαρά ως παράδειγμα, δενμου ανήκει!

Lilian

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από Lilian » 11 Μάιος 2008 12:36

Το σήμα είναι σήμα. Το κατοχυρώνεις όπως θα το χρησιμοποιείς, προφανώς αγγλικά. Πρόσοχή στο εξής:Δεν κατοχυρώνεις το λογότυπο της εταιρίας σου,αυτό το κατοχύρωσες με την ιδρυση στο καταστατικό, με την κατάθεση σήματος μπορείς να κατοχυρώσες μόνο ΠΡΟΙΟΝΤΑ και ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Αν λοιπόν πχ. έχεις εταιρία που εμπορεύεται λάδι,δεν κατοχυρώνεις το σήμα της εταιρίας αλλά το σήμα-όνομα για το συγκεκριμένο προϊόν:λάδι (που μπορεί να είναι και το όνομα της εταιρίας σου,δεν έχει σημασία).

vtzanet

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από vtzanet » 24 Ιαν 2011 21:37

Αναφορικά με την αρχική ερώτηση, κατοχύρωσα το σήμα μου σε 6 μήνες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vtzanet την 24 Ιαν 2011 22:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση Επωμυνίας

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2011 21:58

Όλγα, μη σπαμάρεις.. μια φορά αρκεί...
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες