Δικαιώματα σε κατασκευή ιστοσελίδας.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
messebau

Δημοσίευση από messebau » 06 Αύγ 2007 14:18

Βεβαίως και είσαι υποχρεωμένος να δίνεις πακέτο όλα τα σχέδια. Κατόψεις, όψεις, στατικά τα πάντα και μάλιστα με την σφραγίδα και την υπογραφή σου. Πλήρης φάκελος κανονικά και με τον νόμο. Ο πελάτης έχει το δικαίωμα αν θέλει να κατασκευάσει την οικοδομή με δικά του συνεργεία τις επιλογής του και ο μηχανικός έχει την πλήρη επίβλεψη των εργασιών και την ευθύνη γιατί πολύ απλά έχει πληρωθεί για αυτό. Σε μία μελέτη αναφέρονται ρητά τα πάντα. Μελέτη χχχ euros επίβλεψη χχχχχ euros. Δηλ φανταστείτε κάποιον μηχανικό που έχει κάνει μελέτη για μια αντιπαροχή, να προτάσσει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.
Όσο για τον φίλο που ανέφερε για κατσαβίδια υδραυλικού και ιστορίες δεν το σχολιάζω.

Το θέμα παιδιά είναι πολύ απλό.
Πληρώνεις ένα τεράστιο ποσό έχεις την ιδέα, δίνεις ακριβώς στην εταιρεία τι ακριβώς θέλεις, περνάς εσύ όλα τα δεδομένα, κάνεις την διαφήμιση για την σελίδα πληρώνεις και εκεί τρελά ποσά και στο τέλος από τα λεγόμενά σας δεν έχεις τίποτα στα χέρια σου. Δηλ θα είσαι υποχείριο πάντα κάποιου άλλου. Πείτε μου εσείς ποια μορφή επιχείρησης έχει τα ίδια προβλήματα πνευματικών δικαιωμάτων κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος messebau την 06 Αύγ 2007 20:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 06 Αύγ 2007 15:05

Για να λέμε την αλήθεια ο messebau έχει ένα δίκιο εδώ.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Αύγ 2007 21:59

cool παίδες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 07 Αύγ 2007 15:42

Παιδια γεια χαρα,

Για να σας περιγραψω μια δικια μου περιπετεια που εμπλεκεται και δικαιοσυνη..

Καταρχην εξαρχης καλα ειναι να συμφωνουνται ολα και να ξεκαθαριζονται. Ο πελάτης συνηθως αγοράζει το αποτελεσμα. Τα υλικα ειναι του δημιουργου. Αν αυτα εινai template ή δικες του κατασκευες δεν παιζει ρολο.

Ακομη και τα template λενε πχ 60 ευρω για κανονικη χρηση και 2000 ευρω για αποκλειστικη χρηση. Αρα θετουμε μια τιμη η οποία μας ικανοποιει και πουλαμε τα παντα αν θελουμε. Εκτός αυτου σε περιπτωση που εχετε αγορασει ενα template flash πχ και το χρησιμοποιηται σε έναν πελατη, δεν έχετε δικαιωμα ούτε να το πουλήσετε, ούτε να το ξαναχρησιμοποιήσετε (αναφερετε στους ορους που κανεις δεν διαβαζει ποτε). Αρα τι να παραδωσω...? Με διαιπει η αρχική συμφωνια από την εταιρία των templates...

Στους φωτογραφους για παραδειγμα (και το ξερω γιατι ειμαι) υπάρχει σαφη νομος για την ιδιοκτησια των αρνητικών ή ψηφιακων αρχειων, κατα την οποία δεν υποχρεούται να τα παραδωσει στον πελάτη παρα μονο μετα απο συμφωνημενη αμοιβη ( λογο χασουρας επανεκτυπωσης πχ). Υποχρεούται ομως να τα διατηρησει για τουλαχιστον 10 χρονια σε αριστη κατασταση ώστε όποτε θελησει ο πελατης να επανεκτυπώσει...

Τα site περιεχουν κώδικα που διέπεται απο πνευματικά δικαιώματα πολύ συγκεκριμένα. Αν τα έχετε κατοχυρώσει είστε οκ αν όχι ο πρωτος τυγχών τα κατοχυρώνει και δυστυχώς .. χασατε. (ετυχε σε πελάτη μου με πρόγραμμα υπολογισμου χαρτιιου για τυπογραφιο, ο οποίος δεν πληρωσε την πατέντα του, έληξε και μια εταιρια απο Γερμανια έχει τωρα την πατέντα και το εχει κανει προϊον και το πουλα...)

Αρα καλα όλα τα παραπανω για λεκτικες συμφωνιες αλλά όταν έχεις να κανεις με περισσότερους πελάτες και μάλιστα άγνωστους σε εσένα, τότε ας γραφονται σε ένα χαρτί ολα αυτα και να μπαίνουν και 2 υπογραφές γιατι οι καλοι λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Πιστέψτε με πιο πολύ θα το εκτιμήσει μια εταιρια ένα συμβόλαιο παρα μια λεκτικη συμφωνια.

Και συν τοις αλλοις θα φανούμε και πιο επαγγελματίες.

sympan

Δημοσίευση από sympan » 07 Αύγ 2007 15:50

συνηθως οταν κλεινεις μια δουλεια, ασχετα με το αν εχεις συμβολαιο ή οχι αναλογα το κοστος που θα πεις στον πελατη ξερεις και τι ωρες θα φας. Πολλοι στο χωρο χρεωνουν 2.000 ευρω πχ για να αλαξουν ενα template στο oscommerce (και αυτο κατεβασμενο απο warez). Αν γραψεις κωδικα και δεν του προσφερεις καποια λυση συνηθως ή χρησιμοποιεις κωδικα που εχεις και για αλλους πελατες και του δινεις χαμηλη τιμή ή αν ειναι 100% custom ζητας παραπανω ...
το θεμα ειναι οτι καλο ειναι να κλειδωνεις τον κωδικα με encoder ακομα και αν του τον δωσεις επειδη δεν εισαι σιγουρος οτι ο επομενος δεν θα το βγαλει στον αερα σαν δικο του και σε τιμες χαμηλοτερες (μιας και δεν θα γραψει τιποτα αυτος)
η αγορα εχει χαλασει αρκετα, και πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι, επειδη δεν ειναι λιγοι που χρησιμοποιουν τεχνασματα για να βαλουν στο χερι τον κωδικα καποιου, μπορει πχ να ζητησει ελαχιστα χρηματα για τις αλλαγες, αλλα θα εχει ολο τον κωδικα στο χερι να τον δωσει οπου θελει.
Καθε περιπτωση την εξεταζεις ξεχωριστα, απλα πιστευω πως αν απο την αρχη ο πελατης δεν εχει ζητησει τον κωδικα ανοιχτο ... δεν θα πρεπει να τον δωσεις χωρις κωδικοποιηση... και βασικο στοιχειο ειναι ο τροπος με τον οποιο "παει" αλλου.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 07 Αύγ 2007 22:04

Όταν αγοράζεις τα windows μήπως πρέπει να σου παραδίδουν και το source code μαζί? Δεν μπορεί κάποιος που έχει φτιάξει πχ ένα cms δικό του να το δίνει έτσι απλά και ο άλλος να μπορεί να το κάνει ότι θέλει. Τι λέμε τώρα!
Πουλάς την εφαρμογή και όχι όλη την τεχνογνωσία όπως ισχύει και σε όλα τα Software. Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Αύγ 2007 22:39

αν πληρώσεις 4δισ ευρώ θα σου τον δώσουν, ότι πληρώνεις παίρνεις γι' αυτό και το Ατλαντίς κάνει 50.000 ευρώ, αλλά μια custom εφαρμογή μόνο για εσένα και με το source code κάνει 500.000 ευρώ. Ότι πληρώσεις παίρνεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

kokokoko

Δημοσίευση από kokokoko » 09 Αύγ 2007 13:24

Γεια σας...διάβασα μόνο την 1η και την τελευταία σελίδα του θέματος οπότε δεν ξέρω τι ειπώθηκε ενδιάμεσα.

Να σας πω εγώ τι πιστεύω: Δεν δίνεται να δοθεί ο κώδικας στον πελάτη (δηλαδή τα source αρχεία). Ο πελάτης το μόνο που μπορεί να πάρει είναι το τελικό προϊόν, εκτός και αν έχει τεθεί όρος σε συμβόλαιο.

Αν κάθε φορά που φτιαχνόταν μια σελίδα ή ένα διαφημιστικό δίναμε την μακέτα στον πελάτη ή στον τυπογράφο θα είχαμε κλείσει (αν κ οι τελευταίοι επιμένουν να ζητάνε μακέτες για να κάνουν παρόμοια διαφημιστικά αργότερα)! Ο πελάτης πληρώνει για το τελικό προϊόν και όχι για τα source files.

Πάρτε παράδειγμα να πάτε να αγοράσετε κουστούμι και να ζητήσετε μαζί με αυτό και το σχέδιο του μόδιστρου!!! Ο μόδιστρος θα το κλεινε το μαγαζί. Αν αγοράσετε μια ταινία σε DVD πιστεύετε ότι μπορείτε να το κάνετε κόπιες και να το δίνεται αλλού;ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ και το ξέρετε χωρίς να έχετε υπογράψει καν συμβόλαιο γι αυτό. Γιατί λοιπόν ο φίλος να δώσει τα source files δεν καταλαβαίνω. Μήπως επειδή έτσι συμφέρει την αγορά; Να κρατήσουν δηλαδή το Design σε χαμηλές τιμές και να κάνουν ότι θέλουν; Στην χώρα μας οι επιχειρηματίες παινεύονται για τα sites τους θέλουν το site να κάνει και καφέ, αλλά δεν έχουν ρωτήσει ποτέ τιμές στην υπόλοιπη Ευρώπη! Ή έχουν ρωτήσει και κάνουν την πάπια, γιατί εδώ δουλεύουν όλοι οι designers στο τζαμπέ! Και όσο κάνει ο σχεδιαστής τον παλαβό για να βγάλει κάποια λεφτά τόσο θέλουν οι επιχειρηματίες...να κάνε και ένα banneraki, δεν είναι τίποτα λένε, δε θες λεφτά έ? Βάλε και άλλες 20 φώτο στο site ...έλα μωρέ δεν είναι τίποτα λίγο επεξεργασία στο Photoshop (το μάθανε κι αυτό), λίγο αλλαγή στο template του σιτε και φυσικά δεν θέλεις λεφτά γι αυτό.....ΑΑΑΑαααα ξέχασα τώρα που έκανες ότι ήθελα δώσε και στα source files γιατί βρήκα άλλο μ....... που μου τα κάνει τζάμπα χωρίς μουρμούρα! Ε φυσικά δε θέλεις λεφτα ούτε γι αυτά, άσχετα που δεν το σύμφωνήσαμε και που είναι ιδιοκτησία σου, αλλά δώστα για να είσαι καλός επαγγελματίας και να διαφημιστείς, διαφορετικά δεν είσαι καλός και θα κλείσεις! ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΕ!

Και κάπου διάβασα το ποστ κάποιου που λέει ότι εγώ θέλω τα source files για να τα αλλάζω, να τα χαλάσω κτλ. Αυτά είναι τα κόλπα των επιχειρηματιών μόλις βρουν κάτι φτηνότερο (πχ φιλοξενία ή γραφίστα για οικονομικές αλλαγές). Αυτοί μας δίνουν τα σχέδια των προιόντων τους; Αν από την άλλη κάνουν πατάτα και τα χαλάσουν τα αρχεία μετά θα πληρώσουν το παληκάρι να τους τα διορθώσει;

Anyway ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ SOURCE FILES ΣΟΥ - ΜΌΝΟ ΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΉΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

saladin

Δημοσίευση από saladin » 09 Αύγ 2007 14:26

Με λίγα λόγια πρέπει να δημιουργηθεί ένας φορέσς τελικά που να δίνει της τελικές οδηγίες ώστε όλοι να ακολουθούν ένα "περπατημένο μονοπάτι".

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Αύγ 2007 04:19

entelos eironika diavaza auto to poli oreo arthro gia mia analogi periptosi alla me vasi to aggliko dikaio -pou ipopsin oti einai entelos diaforetiko apo to diko mas dikaio- kai tha echei perisotero endiaferon an o "tipos pou plironei tin zimia" to kinigisi se megalitero vathmo kai eidika ektos UK

http://www.out-law.com/page-8365
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

foncastel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από foncastel » 12 Αύγ 2007 11:23

Καλιμέρα

σε όλους. Γιατί τόσο φασαρία, τα πράγματα είναι απλά. Εμένα μου έτυχε κάτι ανάλογο τώρα τελευταία. Μου ηρθε πελάτης δυσαρεστημένος απο τον προηγούμενο κατασκευαστή ιστοσελίδων και μου ανέθεσε τη κατασκευή ενός νέου. Το φωτογραφικό υλικό ήταν δικό του μιας και είχε τουριστικό γραφείο, από το παλιό δε κρατήσαμε τίποτα γιατί πολύ απλά δεν του άρεσε πια τι να κρατήσει. Μου ανέθεσε και καινούρια λογοτυπα τα οποία τα έδωσα στο γραφίστα που συνεργάζομαι και ολα οκ. Πείρα και το Hosting. Ολα ωραία και καλα. Το Site ενα προιον είναι σαν ολα τα αλλά μόνο που δεν είναι κάτι χειροπιαστό. Δηλαδή δε μπορώ να καταλάβω λέει ο άλλος το πλήρωσα και θέλω να το τροποποιήσω αν πρόκειται για τροποποίηση γιατί να αλλάξεις και κατασκευαστή. Αν δεν σου αρέσει η το βαρέθηκες αγοράζεις ένα καινούριο από έναν άλλο κατασκευαστή. Βαρέθηκες το αμάξι σου ρε αδερφέ άλλαξε το.

Άβαταρ μέλους
Αλέξης

Δημοσίευση από Αλέξης » 12 Αύγ 2007 12:02

foncastel? ...από την πόλη έρχομαι και στην κορυφή κανέλα!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Αύγ 2007 15:17

foncastel έγραψε:Βαρέθηκες το αμάξι σου ρε αδερφέ άλλαξε το.
Όταν αλλάζεις αμάξι το παλιό δεν το πετάς, το πουλάς μεταχειρισμένο.

Αν υπάρχει κάτι σε αφθονία σε αυτό το topic, νομίζω είναι οι ακατάλληλες παρομοιώσεις.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

messebau

Δημοσίευση από messebau » 13 Αύγ 2007 15:12

skeftomilos έγραψε:
foncastel έγραψε: Αν υπάρχει κάτι σε αφθονία σε αυτό το topic, νομίζω είναι οι ακατάλληλες παρομοιώσεις.
Κάπως έτσι είναι δυστυχώς.
Δεν μιλάμε αν έχουμε πρόβλημα με την εταιρεία μας, ούτε με την σελίδα μας. Μιλάμε σε περίπτωση που θες να κάνεις το βήμα να αναπτύξεις την εταιρεία σου, να προσλάβεις υπαλλήλους, η να πουλήσεις την σελίδα, εκεί τι γίνετε.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 14 Αύγ 2007 11:30

cordis έγραψε:αν πληρώσεις 4δισ ευρώ θα σου τον δώσουν, ότι πληρώνεις παίρνεις γι' αυτό και το Ατλαντίς κάνει 50.000 ευρώ, αλλά μια custom εφαρμογή μόνο για εσένα και με το source code κάνει 500.000 ευρώ. Ότι πληρώσεις παίρνεις...
Ακριβως. Ολα ειναι θεμα αρχικης συμφωνιας. προσωπικα χρησιμοποιω ιδιωτικα συμφωνητικα (και ξεκαθαριζω ακριβως στο πελατη) τι θα παρει στα χερια του και κατω απο ποιες συνθηκες.

Βεβαια την εφαγα και εγω για να μαθω μιας και αυτη τη στιγμη 2 πολυ γνωστα sites φερουν υπογραφη αλλου αλλα δε μαμεις. ε, δεν ηξερες, ε δε ρωτουσες; χεχ..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης