Προβλημα με σκληρο - "δεν εχει εκχωρηθει"

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 10 Μαρ 2007 13:20

Την πάτησα ασχημα μου φαίνεται...
Ο slave σκληρος εξαφανιστηκε απο τον υπολογιστη μου, πηγαινω στη διαχειρηση και τον αναγνωριζει μεν αλλα λεει πως δεν εχει εκχωρηθει. Τι ειναι αυτό παλι; Πως εγινε και μπορω να το διορθωσω. Δεν με νοιζει καθολου ο δισκος αλλα εχω (ειχα) μεσα 80Gb δεδομενα που δεν γινεται να χασω...
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ γιατι καιγομαι.
Ο δισκος δεν πρεπει να τα εχει παιξει γιατι αναγνωριζεται κανονικα, διαμορφωση δεν το εχω κανει, οποτε γινεται να ανακτησω οτι ειχε μεσα; Να το παω σε κανα ειδικο οσο προλαβαίνω;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 10 Μαρ 2007 13:40

Γιατί δεν τον βγάζεις πρώτα και να τον βάλεις σε ένα άλλο pc και βλέπεις αν παίζει ή όχι. Κάνε πρώτα αυτό και βλέπεις.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 10 Μαρ 2007 17:07

Αυτό δε μπορώ να το κανω προς το παρον. Στη διαχειρηση δισκων στον master αναφερεται μετα τη χωρητικότητα ο τύπος τον δεδομενων NTFS ενω στον συγκεκριμενο δεν αναφερεται τιποτα. Αυτο σημαινει το ότι δεν εχει εκχωρηθει; Δηλαδη είναι σε RAW;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 10 Μαρ 2007 17:44

Προφανώς δεν έχει εκχωρηθεί. Βασικά δεν ξέρω γιατί ενώ ήταν λειτουργικός σταμάτησε να είναι και δεν είμαι και ο πλέον ειδικός να σου πει τι να κάνεις, απλά μια ιδέα είπα :P

Το να του δώσεις γράμμα τώρα δεν παίζει? χωρίς να τον διαμορφώσεις εννοείται, αν σου λέει ότι πρέπει να τον διαμορφώσεις να μην το κάνεις γιατί όπως είπες τα αρχεία τα θες.

Το να τον πας σε άλλο pc είναι μάλλον το πιο εύκολο για να δεις αν δεν έχει κρασάρει, γιατί έτσι που τα λες δεν ξέρουμε αν είναι πρόβλημα του δίσκου ή του λειτουργικού. Αν και τέτοια προβλήματα νομίζω είναι του λειτουργικού αφού λες ότι τον βλέπει στη διαχείριση.

Αυτά, δεν ξέρω τι άλλο να πω, ας μιλήσει και κάποιος πιο expert, κάνας mod ας πούμε :P
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
mad_greek

Δημοσίευση από mad_greek » 10 Μαρ 2007 19:00

νομηζω εσβησες το partition κ αν ειναι ετσι δυσκολα τα πραγματα..

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 11 Μαρ 2007 22:38

Εντάξυ, σώθηκα. Χρησημοποιησα ενα προγραμμα ανακτησης δεδομενων ( το file Scavenger) και τα βρηκα ολα. Στη συνεχεια τον εκανα διαμορφωση και τωρα ειναι ολα ενταξυ. Μαλλον είχε γινει διαγραφει του διαμερίσματος...

Άβαταρ μέλους
washcloud

Δημοσίευση από washcloud » 15 Απρ 2007 23:16

(για οσουν το διαβαζουν για γκυκλοπαιδικους λογους,αφου λυση βρεθηκε..)..Το πιο πιθανο ειναι να τα ειχε παιξει το file system ,πραγμα που επισης το πιο πιθανο ειναι να εγινε επειδη ο δισκος αρχισε να "χαλαει"..ειδικα αν ηταν αρκετα παλιος...Το οποιο σημαινει,σε τετοιες περιπτωσεις,backup στα σημαντικα μας αρχεια,μη τα χασουμε για παντα...(και εξεταση του δισκου με προγραμματα που υπαρχουν παμπολα,αρχιζοντας απ τα διαγνωστικα δισκων που προσφερει η καθε σχετικη εταιρια για τους δισκους της,εαν θελουμε να βγαλουμε συμπερασμα αν μας παιρνει να συνεχισουμε να τον χρησιμοποιουμε..)
Από Τροχαία Προαστείων:Η Κλήση Σας Προωθείται...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης