tft i crt

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gamemaniac2

tft i crt

Δημοσίευση από gamemaniac2 » 14 Φεβ 2003 10:02

Pairno new pc se ligo kairo kai tha ithela tin gnomi saw pano sto thema tis othonis. tft i crt? Tin thelo gia games kai dvd. Ego pisteuo crt giati exei perissotera Hz kai megaliteri analisi 8) .
Gia peite mou :question:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

tft i crt

Δημοσίευση από Enigma » 14 Φεβ 2003 12:01

Για μένα το βασικότερο πράγμα οταν πήρα οθόνη ήταν το μέγεθος της.
Χρειαζόμουν τουλάχινστον μια 19'.
Δεν ξέρω σε εσένα πόσο μετράει αυτό.
Πόσο έχει σήμερα μια 19' tft ? 2000 - 3000 Euro ? Η έστω μια καλή 18 ? 1500 Euro ?
Οπότε το θέμα για μένα σταματάει εκεί, υπέρ CRT.

Μετά κοιτάς κατά πόσο, έχεις πρόβλημα χώρου. Εαν δεν υπάρχει το αφήνουμε στην άκρη αυτό.

Μετά αυτό που ήθελα εγώ ήταν, πολύ πιστή απόδοση χρωμάτων για Graphics και ταχύτητα απόκρισης για Video-DivX.
Οι παλιότερες tft είχαν πρόβλημα σε αυτά, οι νέες εχουν βελτιωθεί αλλά δεν έχω δεί πολλά μοντέλα να σου πω σε τι επίπεδο εχουν φτάσει.

Πάντως έαν πάρεις CRT σου συνιστώ κάποιο καλό μοντέλο τύπου black trinitron ή diamondtron, με μεγάλα refresh rate.
Είναι αρκετά ξεκούραστες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

tft i crt

Δημοσίευση από greekbytes » 14 Φεβ 2003 14:24

Apo pleuras aktinovolias i TFT lene oti einai poli kaliteres... Pisteuete tha aksize apo mia 15ara CRT na eperne kapoios pali 15' TFT ? (leo pali 15' giati tha mas ton piasoun pou tha mas ton piasoun ton ko**, min mas minei kai melania:P)

Άβαταρ μέλους
dvexp

tft i crt

Δημοσίευση από dvexp » 03 Απρ 2003 22:54

File ENIGMA perimena apo sena na eisai pio sygkatabatikos kai aksiopistos. To thema den einai i diafora timhs mias TFT kai mias CRT othonis alla to ti deixeni telika i kathemia. An o filos mas pou ekane tin erwthsh exei skopo na kaneis grammiko sxedio tote to na parei tft katw apo 600-700 tha eimai megisth m****** an omws protima na kanei figoura kai den ton noiazei na bgalei ta matakia tou alla pou ola ta matia tha einai stramena ston ypologisth tou tote as thn parei !
Kalytera mia CRT 17 para mia TFT 15 an milame gia parapanw inches kai plhrwnei o babas tote den to sizitame tipota ligotero apo EIZO. Syxnotha ananewshs se ypsiles analyseis apo 85HZ kai panw na einai mono!
kai min ksanakousw blakeies oti h othoni eythinetai gia ta divx sou Enigma .... merikes fores an den ksereis na kaneis swsto frameserving otan ftixneis ena divx kai sou kremaei aliwnei xrwmata kinhsh kai petaei skoupidia ... gi auto OXI den ftaei oute to pc .. oute i othoni an einai palioteri tft...min trelathoume.. i apo kataskeuhs pleura tou divx kai i S3 4mb karta grafikwn pou pithanon na exeis. Ante geia mas :pint:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

tft i crt

Δημοσίευση από Enigma » 04 Απρ 2003 00:59

Φίλε dvexp αφού λές οτι περίμενες να είμαι πιο αξιόπιστος, τότε σίγουρα θα ξέρεις και πόσα χρόνια ασχολούμαι με τα PC και το Hi-Fi.

Επειδή λοιπόν εγώ δεν πρόκειται να κάνω μαθήματα περί των γνώσεων που διαθέτω, για το θέμα της ταχύτητας απόκρισης στο Video για οθόνες TFT, έαν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις κάπου αλλού, να δείς εάν έχω δίκιο σε αυτό.
Εδώ σίγουρα δεν μιλάω για προβληματικά DivX !!!

Αλλά βλέπω ακόμη, ότι ξέρεις και τι hardware έχω! Ήθελα να ήξερα ποιός τα μαρτύρησε όλα αυτά! Που θα πάει θα τον βρώ! :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

tft i crt

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Απρ 2003 01:57

Ego na sas po thn gnomh mou oi CRT exoun ligaki kalyterh apodosh xromatwn. Doulevo edo kai xronia Photoshop kai alla sxediastika utilities kai apo oti vlepo oi CRT exoun ligakiii kaliterh apikonhsh. Ok den exo dei kai ta teleytaia modela TFT alla fadazomai pos tha exoun kaliterepsei ta pragmata. Oso apo thema xrhmatwn ... h tseph pezei megalo rolo gia olous mas kai oxi o ogkos kai h aktinivolia pistevo :)

Άβαταρ μέλους
dvexp

tft i crt

Δημοσίευση από dvexp » 05 Απρ 2003 01:31

Enigma ... opoios diabazei to RAM kai mathainei orologies.. den paei na pei oti ta kserei kai ola e! Plhroforiaka tha sou pw oti sto periptero ths geitronias sou mporei na exei kai alla periodika! Rikse mia matia... klefths na ginei o kakomoiros o albanos peripteras pou perimenei na sou poulhsei mono ena Ram to mhna 8)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

tft i crt

Δημοσίευση από cordis » 05 Απρ 2003 01:41

dvexp έγραψε:Enigma ... opoios diabazei to RAM kai mathainei orologies.. den paei na pei oti ta kserei kai ola e! Plhroforiaka tha sou pw oti sto periptero ths geitronias sou mporei na exei kai alla periodika! Rikse mia matia... klefths na ginei o kakomoiros o albanos peripteras pou perimenei na sou poulhsei mono ena Ram to mhna 8)
φιλέ μου θα το εκτιμούσαμε πολύ εάν απαντούσες χωρίς ειρωνείες και χωρίς αισχρολογίες
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

tft i crt

Δημοσίευση από Enigma » 05 Απρ 2003 11:17

Οχι ρε να πάρει, ξέρεις και τι διαβάζω ...
Μπας και είσαι ο περιπτεράς της γειτονιάς μου και δεν το ήξερα ...

Καλά, μετά απο αυτά που είπες, θα αλλάξω περίπτερο! :lol:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες