Τελικα ποσο μικροι ειμαστε στο Συμπαν !!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 06 Σεπ 2007 15:26

Ρε ολα αυτα ειναι ενα ΨΕΜΑ για να θρέφουν τον εγκέφαλο μας. Ορίστε πόσο πραγματικά μικροί είμαστε!

http://www.youtube.com/watch?v=-CKPqGx6edE
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Σεπ 2007 15:31

Ακούγεται μία θεωρία βασιζόμενη στην αλλαγή της πορείας του φωτός από τα μαγνητικά πεδία των πλανητών, ότι υπάρχουν μερικοί γαλαξίες στο σύμπαν οι οποίοι φαίνονται πολλαπλάσιοι λόγου του παραπάνου φαινομένου και έτσι φαίνεται άπειρο το διάστημα.

Σαν να καθόμαστε σε ένα δωμάτιο που όλες οι πλευρές του είναι καθρέπτης και βλέπουμε τον εαυτό μας μέχρι το άπειρο.

Φυσικά αυτό δεν το έχει αποδείξει κανεις. Απλά μία θεωρία είναι :P

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 06 Σεπ 2007 15:34

cordis έγραψε:...και το internet είναι το freestuff... :P
Μήπως η γη περιστρέφεται γύρω απ' το freestuff??? :P :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Σεπ 2007 15:47

κοννορ μπορεις να εξηγησεις που το στηριζεις οτι δεν εχει παει ο ανθρωπος στο φεγγαρι?
Δεν εχω δει να παταει ανθρωπος στο moon.
Εσυ?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 06 Σεπ 2007 16:26

Μα φυσικά ο Άρμστρονγκ. Να ή απόδειξη: louis.moonwalk
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Σεπ 2007 16:30

Κόνορας Μακ-Λέωντας έγραψε:Δεν εχω δει να παταει ανθρωπος στο moon.
Εσυ?
..άρα ό,τι δεν βλέπουμε δεν έγινε ;
ή ό,τι δεν βλέπουμε δεν το πιστεύουμε ;
ή ό,τι δεν βλέπουμε δεν το εμπιστευόμαστε ;

..ή αλλιώς μας λές πως τα γεγονότα που εννοούμε ως δεδομένα, αποδεικνύονται μόνο με την όραση και άρα δεν αληθεύουν αφού έχομεν και άλλες από αυτή αισθήσεις ;
Θές μήπως να μας πείς αλλιώτικα πως μια αίσθηση δεν είναι μονάχα ορισμένη από τον ορισμό της αλλά και απο το μέσω αυτής κάθε φορά τον εκάστοτε άνθρωπο δηλ πως αυτό βιώνει τα γεγονότα μέσω αυτής άραγες αυτό είναι η αλήθεια κατ' εσέ και άρα το πιστεύεις ή ξέρεις ο,τι υπάρχει .. :question:

..
και έστω πως είναι έτσι τότε στον Φεγγάρι δεν επατήσαμεν (το είδαμε στη ΤV), στο Κουsτό δεν βούτηξε ποτέ στις πιο βαθιές θάλλασες (το είδαμε στη ΤV) ..κτλ κτλ

αυτό μας λές Κόνορα ;
γιατί αν δεν μας λές αυτό ή κάτι άλλο που δεν μας είπες ακόμα.. πρίν πας σπίτι πες μας το core joking secret σου να γελάσομεν δίοτι εκατίντισαται παπικός είς το δόγμαν οσονούπω !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALKIVIADES την 06 Σεπ 2007 16:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Σεπ 2007 16:32

Κι εγώ έχω δει, τον Άρμοστρονγκ, παρέα με κάποιους άλλους τα ονόματα των οποίων δε θυμάμαι. Και μια σαφής απόδειξη του ότι πήγαν είναι η τοποθέτηση των κατόπτρων, για την μέτρηση της απόστασης Γης-Σελήνης :wink:

Αφού 4η διασταση δεν υπάρχει, εξήγησέ μου γτ οι γαλαξίες πλησιάζουν ο ένας στον άλλο, αντί να απομακρύνονται (όπως θα έπρεπε να συμβαίνει αν ο κόσμος μας ήταν 3διαστατος, θεωρόντας σωστή τη θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Σεπ 2007 16:34

άρα ό,τι δεν βλέπουμε δεν έγινε ;
Oxι.
Οτι δίχνει η TV δεν πιστευουμε.
Και εγώ έχω ένα βίντεο οτι περπατάω στην λάβα.Αν στο δωσω?Θα με πιστέψεις?

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Σεπ 2007 16:45

..ωραία απάντησες και λίγο ξεκάθαρα..
δεν πιστεύεις στo ό,τι σου δείχνει η TV για αλήθεια το λοιπόν , πιστεύεις ο,τι βλέπεις ο ίδιος κατ ιδίαν :oops: :P σωστός.. οι περισσότεροι έχουν πάθει Αλτσχάιμερ περιμένοντας να δούν τη συνέχεια της αποστολής στο Φεγγάρι, λόγω διαφημίσεων ! :lol:

a
nywayz.. όμως Κόνορα δέν να ούμε.. πάλι μισά τα λές, εσύ δεν μας έλεγες δια το Οξυγόνο ;
αυτό δεν το βλέπουμε στη ΤV, αυτό το μάθαμε απο τη θητεία μας στην εκπαίδευση δημόσια ή ιδιωτική dosent matter , οπότες εδώ τι αμφισβητείς ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mescalito

Δημοσίευση από Mescalito » 06 Σεπ 2007 17:37

Ειδα φως και μπηκα...
Λες Connor οτι δεν πιστευεις στις ψευτιες που σου προβαλουν στην τηλεοραση.Εχεις δικιο γιατι οταν προκειτε για συνδιασμο υποκριτικης και μονταζ κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.Εσυ ομως δειχνεις να μην πιστευεις ουτε στον τροπο που λειτουργει η τηλεοραση ή το ραδιοφωνο ή οι δορυφορικες επικοινωνιες.Μηπως τελικα πιστευεις οτι οι ραδιοτηλεοπτικοι και οι δορυφορικοι πομποδεκτες δεν ανταλλασουν τιποτα μεταξυ τους?Φυσικα και ανταλλασουν κατι.Απλα δεν το βλεπεις.Και ξερεις γιατι δεν το βλεπεις?Γιατι βλεπεις οτι σε βολευει.Και τι σε βολευει να δεις?Οτι δεν σε αφηνει να περασεις απο μεσα του.Φαντασου να γινοταν το αντιθετο.Δηλαδη να εβλεπες ολες τις συχνοτητες ή τα μορια του αερα που σε περιβαλλουν.Θα περπαταγες χαμενος μεσα σε ενα συννεφο χρωματων μεχρι που θα κουτουλαγες πανω σε ενα διαφανη τοιχο.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 06 Σεπ 2007 19:18

Cha0s έγραψε:Πάλι το ίδιο κάνεις... κολάς στις λέξεις.
Μπορεί να μην είμαι καλός στο μπλα μπλα αλλά το νόημα πιστέυω το περνάω έστω και με μερικώς λανθασμένα πράγματα.
Μια επιστημονική θεωρία που αποδίδει ανώτερη αντίληψη σε μικροοργανισμούς και φυτά δε νομίζω πως αρκεί να την εξετάσουμε ως προς το γενικό της νόημα μόνο. Διαφορετικά κι η χειρομαντεία θα ήταν επιστήμη και θα διδασκόταν στα Πανεπιστήμια.

Cha0s τις αποδείξεις μην ξεχάσεις! :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Σεπ 2007 11:24

Αν από αυτά που είπα εσύ κατάλαβες ότι τα φυτά και οι κατσαρίδες έχουν ανώτερη αντίληψη τότε δεν χρειάζονται αποδείξεις.

Απλά απόρριψε ότι είπα και άσε με εμένα να πιστεύω τα δικά μου :wink:

ps: αν και δύσκολο να το προλάβουμε στην δική μας γενιά, κάποτε θα διδάσκεται στα πανεπιστήμια η χειρομαντεία. (αν μέχρι τότε δεν έχουμε καταστραφεί σαν ανθρωπότητα :P)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Σεπ 2007 11:27

:o
Ναι. και μετα θα έχει στα δημοτικά πρακτική ασκηση πάνω στο μάθημα της sexολογίας :lol:

Και τέλος θα παίζουμε Live RPG.
Θα εχουν όλοι οι ανθρωποι καποια skills απο τότε που γενιούντε και στο σχολείο θα διαλέγουν πια απο αυτα θα τα ανεβάσουν
Αλοι θα μαθενουν χειρομαντία και θα γινονται wizzards, άλοι θα μαθένουν την τέχνη του κλέφτοι και θα ορίζονται thiefs, άλοι θα μαθένουν πάλι και θα γίνονται Warriors! 8)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Σεπ 2007 13:20

Cha0s έγραψε:Απλά απόρριψε ότι είπα και άσε με εμένα να πιστεύω τα δικά μου :wink:
Χμ, έχω την υποψία ότι ούτε κι εσύ εμπιστεύεσαι στ' αλήθεια αυτή τη θεωρία, διαφορετικά δε θα κατέθετες τα όπλα τόσο εύκολα. Ουσιαστικά την έχεις αφήσει χωρίς υποστήριξη μέχρι στιγμής. Αν πραγματικά ήταν αξιόλογη θεωρία, θα άξιζε περισσότερη συμπαράσταση. :-)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Σεπ 2007 13:26

αυτή τη θεωρια που μας είπε ο Cha0s-Βαγγέλης, την έχω ξανακούσει, και μάλιστα στο αμφιθέατρο. Φυσικά δεν μας αναλύθηκε ως θεωρία που ισχύει σίγουρα, καθώς ακόμα δεν έχει αποδειχθεί η ισχύς της. Το θέμα είναι ότι ούτε η μη ισχύς έχει αποδειχθεί :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες