Cable TV - triple play

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Nightfall25gr
Επικοινωνία:

Cable TV - triple play

Δημοσίευση από Nightfall25gr » 21 Μαρ 2007 13:58

ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΚΕΤΑ CABLE TV (triple play)

*και αυτό γιατί δεν υπάρχει χαρτογράφηση των δυκτίων εδώ στην Ελλάδα. Στη Γερμάνια ας πούμε έχουν βάσεις δεδομένων στις οποίες έχουν καταγραφές από το 1987 για το ΚΑΘΕ καλώδιο - σε τι κατάσταση είναι, σε πόσα σημεία έχει κοπεί, τι επίπεδα θορύβου έχει, αν είναι συνεχόμενο ή είναι σαν μπαλαντέζα δηλαδή κόβεται σε ένα σημείο και μετά ενώνεται και συνεχίζει από εκεί και πέρα…-!!! Εδώ στην ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ PROVIDERS δε γνωρίζουν σε τι κατάσταση είναι ένα καλώδιο και τι δυνατότητα έχει γιαυτό και δε μπορούν να εγγυηθούν για την ταχύτητα που θα έχεις. Απλά σου λένε ότι μπορείς να έχεις μέχρι 20 mbps ταχύτητα!
(χαρτογράφηση με μηχανήματα εννοώ, με το νομό του ΟΗΜ να βρουν το μήκος του καλωδίου τι απώλειες έχει κ.τ.λ. γιατί τώρα ξέρουν αν μία γραμμή είναι σε καλή κατάσταση η όχι από τα παράπονα της κάθε περιοχής. Οποίος παραπονιέται συμπεραίνουν ότι η γραμμή δεν είναι σε καλή κατάσταση).

Θεωρητικά με το υπάρχον δύκτιο του ΟΤΕ που έχουμε, αυτά τα χάλκινα καλώδια μπορούν έχουν μεταφορά δεδομένων έως και 100mbps! (το ίδιο χάλκινο καλώδιο με την τεχνολογία ADSL μπορεί να έχει μέγιστη ταχύτητα 8MBPS, με τεχνολογία ADSL2+ ταχύτητα 24 MBPS και με την τεχνολογία VDSL2 αγγίζει τα 100MBPS).
Έλα όμως που όλα αυτά είναι θεωρητικά! Δε ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι το καλώδιο που θα φιλοξενήσει triple play. Το ότι ι vivo ή η Forthnet στρώνουν οπτικές ίνες ή το ότι μπορεί σε κάποια στιγμή να έχουν υψηλό broadcasting από το εξωτερικό δε μου λέει και πολλά!!! Από τη στιγμή που τα δεδομένα από το σπίτι μου φεύγουν σε χάλκινο καλώδιο και στο δρόμο το καλώδιο είναι 5-6 φορές κομμένο, σκαμμένο και μπάζει νερό, δε με ενδιαφέρει μετά αν μεταφράζονται σε φως και ταξιδεύουν μέσα σε οπτική ίνα! Αφού ήδη θα έχω χάσει αρκετή ταχύτητα μέσα στα χάλκινα καλώδια.

***Σε περίπτωση πάντως που το χάλκινο καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση, τότε είναι σίγουρο 100% ότι μπορεί να φιλοξενήσει triple – play και όχι μόνο!!!
Αλλά εδώ μπαίνει το άλλο ερώτημα. Κατά πόσο είναι σε θέση η εταιρία να μας παρέχει και cable tv και internet υψηλό και τηλέφωνο.
Πάντως σκοπεύω να πληρώσω κάποιον τεχνικό να μου μετρήσει τη δική μου γραμμή! Πόσο απέχει από το κέντρο του ΟΤΕ, σε τι κατάσταση είναι και μέχρι πόσο download speed μπορεί να έχει.

Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ο τρόπος που μας προωθούν οι εταιρίες τα πακέτα triple play! Ο τρόπος που κάνουν διαφήμιση και marketing δηλαδή! Και αυτό γιατί στοχεύουν στο να μας πείσουν να βάλουμε φτηνό τηλέφωνο VOIP!!! Τονίζουν ιδιαίτερα το φτηνό τηλέφωνο VOIP (το οποίο το καημένο το τηλεφωνάκι χρησιμοποιεί μόνο 192 kbps του καλωδίου)…και όλα τα υπόλοιπα internet και cable tv έρχονται δευτερεύοντα. Απλά τα πρόσθεσαν αυτά στο πακέτο για να γίνει πιο ελκυστικό…και δεν εγγυώνται τίποτα γιαυτά!!! Όποιος θέλει φτηνό τηλέφωνο είναι κάλη λύση αυτό το πακέτο. Όποιος όμως θέλει να έχει το πολύ υψηλό internet και cable tv και και και…Τότε είναι γελασμένος αν με 33 ευρώ θα τα αποκτήσει αυτή τη στιγμή!!! Μετά από 1 χρόνο ίσως να μπορέσει…αν το επιχειρήσει τώρα να αγοράσει τέτοιο πακέτο, απλά θα γίνει πειραματόζωο...γιατί πειραματίζονται ακόμα οι εταιρίες στο triple play! Η μάλλον να το πω καλύτερα, θέλουν να επενδύσουν στο triple play και να το προωθήσουν αλλά δεν έχουν τα λεφτά! Και ένας καλός τρόπος να βρουν τα λεφτά είναι να βρουν πειραματόζωα τα οποία και λεφτά θα τους δίνουν και θα δοκιμάζουν επάνω τους την νέα αυτή τεχνολογία.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΙΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ TRIPLE PLAY ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Να μην είναι σε μεγάλη απόσταση απο τον κόμβο του provider να γνωρίζει οτι το καλώδιο του είναι σε καλή κατάσταση αν αυτό είναι εφικτό...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nightfall25gr την 22 Μαρ 2007 02:44, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Cable TV - triple play

Δημοσίευση από EneMe » 21 Μαρ 2007 15:57

Έχω την εντύπωση ότι έχεις να πεις κάτι σοβαρό...

Αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω...

Γράψ΄το στα ελληνικά please...

crisav

Cable TV - triple play

Δημοσίευση από crisav » 21 Μαρ 2007 23:31

Αφού εδώ δεν έχουμε καθαρές γραμμές aDSL θα έχουμε και 3play? μήπως πρεπει η Ελλαδα να περάσει σε 5 play κατευθείαν?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Cable TV - triple play

Δημοσίευση από KGP » 21 Μαρ 2007 23:36

giati pou eiparchoun kathares grammes adsl?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης