Πρόβλημα με κρυπτογράφηση σε wi fi

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 21 Μαρ 2007 22:30

Καλησπέρα μετά απο αρκετό καιρό λόγω υποχρεώσεων λοιπών εχθές αγόρασα και εγκατέστησα ενα access point της linksys στο laptop μου, του οποίου η τοπολογία έχει ως εξής:
.
pc 1 -----router (ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ)-------> hub -------> access point ---- laptop μέχρι στιγμης κατάφερα και συνδέθηκα χωρείς αρκετά προβλήματα αλλα το δύκτιο μου δεν έχει καμια ασφάλεια όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες το πρόβλημα είναι οτι οπωτε πάω να βαλω ενα secure mode π.χ wep τότε με πετάει εκτος σύνδεσης και αναγκάζομαι να κάνω restart το acces point γιατι δε μπορώ να μπω στο menu για να κάνω disable πχ το web ... δοκίμασα 3-4 φορές άλλα δε τα κατάφερα... :cry:
Επίσεις κάτι άλλο που μου δημιούργησε αποροία είναι οτι το access point μου δίνει static ip ενώ απο το ρούτερ παίρνω αυτόματα dhcp

ευχαριστώ.
Συνημμένα
screen-1.jpg
Συνδέσεις δυκτίου, είναι τα settings που εχω..
screen-2.jpg
οι ρυθμισεις του μενού του access point
screen6.jpg
για να χρησιμοποιήσω mac filtering πρεπει να δώσω απο το λαπτοπ chcp ?
screen5.jpg

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 22 Μαρ 2007 13:56

1ον το router σου εχει και δυνατοτητες wireless οποτε δεν καταλαβαινω γιατι εχεις και access point.
2ον Η εικονα απο το ap σου ειναι γαι την ip του ap σου.Γενικοτερα εγω βαζω παντα καρφωτες ip για να ξερω τι ειναι τι και οχι οτι θελει να μου δωσει το dhcp.
3oν Οταν βαζεις wep σε πεταει απο το internet η απλα απο το wireless.Αν σε πεταει απλα απο το wireless βεβαιωσου οτι βαζεις σωστα τα keys στο configuration απο τα windows
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης