βοήθεια σε mySql PHP

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LordOfRings

βοήθεια σε mySql PHP

Δημοσίευση από LordOfRings » 22 Μαρ 2007 02:52

καλησπερα..
σε μια εφαρμογη εχω κολλήσει...
1)Ο χρήστης διάλεγει το προιόν και το βάζει στο καλάθι, το καλάθι το εχω βάλει σε μια array list και οταν κάνει checkout το αφαιρώ απο την βάση και το γράφω σε εναν πίνακα στη βάση "παραγγελείες.." -userId productId quantity οrderId

Το πρόβλημα ειναι οτι στο quantity πρεπει να μπαίνει το προιόν αν το εχει παραγείλει 2 φορες ή παραπάνω ο χρήστης . αυτο που εχω καταφέρει ειναι αν το προιον εχει αγοραστει 2-3 φορές να το βγάζει σε ξεχωριστές καταχωρίσεις με quantity 1 .. καμία λύση .. έχω κολλήσει...

2) το αποθεμα βρίσκετε σε 3 ξεχωριστές αποθήκες στη βάση (s1, s2, s3.) για κάθε προιόν... Ο αdmin βλέπει της παραγγελείες και αποφασίζει απο ποια αποθήκη θα αφαιρέσει το προιόν ετσι το προιον απο το την αποθήκη θα πάει -1 για κάθε προιόν και θα στείλει τις παραγγελείες στέλνοντας mail στον πελάτη (αν ο πελατης εχει παραγγείλει 4-5προίοντα θα στέλνει 1mail..
καμία βοήθεια ..

ευχαριστώ..
[/img]

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

βοήθεια σε mySql PHP

Δημοσίευση από cherouvim » 22 Μαρ 2007 07:29

Μη ξεχνάς να σώνεις και την εκάστοτε τιμή του προϊόντος. Αν ο πελάτης αγοράσει το Χ με €5, και μέχρι να διεκπεραιωθεί η παραγγελία η τιμή του Χ αλλάξει σε €6, ο πελάτης δεν θα χαρεί πολύ.

Άβαταρ μέλους
LordOfRings

βοήθεια σε mySql PHP

Δημοσίευση από LordOfRings » 22 Μαρ 2007 14:01

cherouvim έγραψε:Μη ξεχνάς να σώνεις και την εκάστοτε τιμή του προϊόντος. Αν ο πελάτης αγοράσει το Χ με €5, και μέχρι να διεκπεραιωθεί η παραγγελία η τιμή του Χ αλλάξει σε €6, ο πελάτης δεν θα χαρεί πολύ.
Για μια εργασία το θέλω στο μεταπτυχιακό που είμαι..
Απλα εχω σελιδες των προιόντων μετά μία σελίδα με το καλάθι.. και καθε φορά διαβάζει την session array και βγάζει την τιμή και το άθροισμα...και όταν πάω πίσω στα προιόντα διαβαζει τα προιόντα και τα αφαιρεί απο το αποθέμα αν ειναι στο καλάθι.. Aλα δεν πειράζει την βάση... Την βάση την πειράζει μόνο στο checkout.. στο Checkout βάζει τα προιόντα σε έναν αλο πίνακα και δίνει τελική λίστα με ποια προιόντα καταχωρήθικαν ποια όχι και με ποια τιμή ...

Αλα δεν μπορώ να να grouparo το ίδιο προιόν ώστε να καταχωριθει μια φορα με διαφορατική ποσότητα .. :(

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες