Βοήθεια σχετικά με αγορά WiFi

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ScullShot

Δημοσίευση από ScullShot » 23 Μαρ 2007 15:32

Γεία σας,
ακούστε πως έχουν τα πράγματα...
στο μέρος που σπουδάζω υπάρχει ασύρματο δίκτυο κάπου εκεί έξω το οποίο μπορώ να εντοπίσω με το laptop μου αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να συνδεθώ πιθανότατα γιατί δεν έχει καλό σήμα (πιάνει 2 γραμμές) δεν βρίσκω κάποιον άλλον λόγω για τον οποίο δεν μπορώ να συνδεθώ καθώς το ασύρματο δίκτυο είναι και ξεκλείδωτο. Ετσι σκέφτομαι να αγοράσω κάποια ασύρματη WiFI συσκευή η οποία να έχει μεγαλύτερη εμβέλεια. Κοίταξα στο priveshop.gr αλλά δεν κτλβάινω πια η διαφορά των ACCESS POINTS , BRIDGES , WIFI ROUTERS , ADAPTERS?? ποιό απο ολα αυτα πρεπει να αγοράσω για να εξυπηρετεί τον σκοπό μου? :roll:
Ευχαριστώ προκαταβολικά :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ScullShot την 24 Μαρ 2007 13:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 23 Μαρ 2007 15:34

Wifi Adapter θες.
Και να έχει και σύνδεση για εξωτερική κεραία ώστε να έχεις καλύτερη λήψη.

Για συγκεκριμένες προτάσεις περίμενε να δεί το θέμα ο Cha0s που ασχολείται εκτενώς με το θέμα :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

ScullShot

Δημοσίευση από ScullShot » 24 Μαρ 2007 12:59

Σ'ευχαριστώ πολύ
Αυτά τα adapters που ακριβώς μπαίνουν? Ρωτάω γιατι έχω laptop και μόνο μεσω usb μπορώ να κάνω συνδέσεις έχεις να μου προτείνεις κάποιο wifi adapter? thanks και πάλι

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 24 Μαρ 2007 16:57

Συγκεκριμένη πρόταση, δεν μπορώ να κάνω.

Ψάχνεις όμως για έναν Wifi network adapter PCMCIA (ή usb) που να έχει δυνατότητα για εξωτερική κεραία, έτσι ώστε να έχει ενισχυμένη λήψη..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες