Απειλητικό email από εταιρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 30 Μαρ 2007 18:01

Είναι διαφορετικό αν βάζεις παραπάνω από μια λέξη. Πρόσφατα είχα ρωτήσει δικηγόρο για αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην εγκρίνονται λέξεις πολύ γενικές πχ τηλέφωνο ή κήπος ή δεν ξέρω τι άλλο. Αν το σήμα/λέξη είναι παραπάνω από 1 λέξεις μαζί συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. πχ μπορείς να βάλεις τηλεφωνόκηπος (!). Τώρα γενικά αυτά τα θέματα είναι πονεμένη ιστορία πχ στο εξωτερικό η google έκανε μήνυση σε μια εταιρία που λεγόταν ***ble (δεν γράφω όλο το όνομα επειδή είναι adult search engine) επειδή λέει ότι ακούγονταν το ίδιο(!)

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 01 Απρ 2007 02:33

http://www.eexi.net/content/nomikh-sthri3h.php ριξε μια ματια εδω αν θελεις!

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 04 Ιουν 2007 19:12

Καλησπέρα σε όλους.

Ως εκπρόσωπος της εταιρίας με κατοχυρωμένο το διακριτικό που αναφέρετε στο post αυτό θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα. Κατά πρώτον το email θεωρήθηκε απειλητικό και χαρακτηρίστικε ως και ''εξώδικο''. Ζητώ συγγνώμη για τις διατυπώσεις και ίσως να φταίει η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε αλλά δεν μπορεί να συνταχθεί διαφορετικά, ούτε μπορεί να γίνει παράκληση το δικαίωμα κάποιου. Μόνο απαίτηση μπορεί να γίνει. Συν τοις άλλοις δεν νομίζω πως υπάρχει απειλή όταν πρόκειται για νομική περίπτωση. Οι λέξεις "Κέντρο Κήπου" στην Ελληνική γλώσσα, επ' ουδενεί δεν μπορούν να θεωρηθούν και να εκληφθούν ως "σήμα". Ξένες εκφράσεις όμως στην Ελλάδα και ειδικά όταν τις χρησιμοποιείς επί δεκαετίες γίνονται "ΣΗΜΑ". Όταν επίσης, ένα διοικητικό όργανο, όπως το υπουργείο εμπορίου δέχεται μια λεκτική αποτύπωση ως σήμα, τότε και κάθε δικαστήριο είναι υποχρεωμένο να το δεχτεί είτε σε κάποιους φαίνεται παράλογο ή λογικό. Το trademark είναι trademark.

Αν π.χ. σας ζητούσα να μου καταχωρήσετε σε search engine το διακριτικό ''Βαγγέλης Κοκα Κολα" κι εσείς το κάνατε, κι έπειτα μετά από λίγες μέρες σας έστελνε ένα τέτοιο email η 3Ε ζητώντας την αφαίρεσή του, λόγω παρανομίας, τι θα κάνατε?? Για μένα για οποιοδήποτε "ΣΗΜΑ" ισχύουν τα ίδια. Περιμένω τις απόψεις σας.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 04 Ιουν 2007 23:39

Μικρό που είναι το (ελληνικό) internet :)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 04 Ιουν 2007 23:57

:hammer:
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Ιουν 2007 07:49

κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τελειως ανισχυρο ενα εξωδικο μεσω email

πρεπει να γινει φυσικη παραδοση μεσω δικαστικου επιμελητη στον ιδιοκτητη της καταγγελωμενης ιστοσελιδας στην εδρα της σελιδας και να υπογραφει απο τον παραληπτη η να γινει θυροκοληση

ακομα και ο κυριος που βγηκε εδω με το ονομα syniolakis δεν αποδυκνειει του λογου του το αληθες

εχουμε δει πολλα εδω στην Ελλαδα και ειμαστε επιφυλακτικοι
και αυτο ελειπε μετα απο καθε τετοιο μηνυμα να αρχισουμε να ανεβοκατεβαζουμε σελιδες επειδη καποιος εχει την εντυπωση οτι κατι δεν του αρεσει

αυτες οι διαδικασιες περνουν χρονο και μονο αν υπαρχουν ασφαλιστικα μετρα πρεπει να κατεβει προσωρινα η σελιδα η να αφερεθει κατι μεχρι να διευθετηθει το θεμα

ειχα και εγω μια παρομοια περιπτωση πριν απο λιγες μερες με σελιδα που φιλοξενω και δειτε και την απαντηση μου

παρελαβα
> sxetika me tin selida http://*******.host-gr.eu/
> sas zitw na anasteilete tin leitourgia tis kathws kathw katapatwntai
> pnevmatika diakiomata se sygkekrimena simeia tis selidas.. Mexri na
> lithoun afta ta provlimata me ton webmaster tis selidas kalo tha itan gia
> olous na parameinei anenergi.. efxaristw
και απαντησα
κύριε

για να προχωρήσουμε στην αναστολή λειτουργίας της σελίδας θα πρέπει

επώνυμα με πλήρη στοιχεία ( όνομα , επώνυμο , αριθμό τηλεφώνου , αριθμο
αστυνομικής ταυτότητας , διεύθυνση )
να μας αναφέρετε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και σε ποια σελίδα ειναι
αυτό
μέχρι να λάβουμε το αιτημα σας αυτο όπως το ζητούμε δεν μπορούμε να
προχωρήσουμε στην αναστολή της σελίδας
το αίτημα σας αυτο θα κοινοποιηθεί και στον ιδιοκτήτη της σελίδας
και απο εκεινη την μερα ( μια βδομαδα πριν ) μουγκα στην στρουγκα

πως το βλεπετε ??

οσο για το επιμαχο θεμα Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 516 για "Garden Center" .
με δεκαδες διαφορετικες εταιριες που εχουν το ιδιο moto και ειναι απο διαφορα μερη της ελλαδας

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 05 Ιουν 2007 08:25

to email mporei na echei nomiki ipostasi

oso tora gia to trademark einai ligo periergo kai "delicato" to thema kathos gia osous den to gnorizoun akoma kai o "oros" web 2.0 einai trademark.... opote katalavenete oti o kathenas mporei na to dei me tin diki tou logiki kai fisika me to diko tou sinferon pou einai vevea parapano apo themito
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιουν 2007 12:53

Και ένα άλλο ερώτημα.. ποιον κυνηγάς; Αυτόν που έχει την εταιρεία που σου "έκλεψε" το trademark; Αυτόν που του έφτιαξε την σελίδα; Αυτόν που τον καταχώρισε στην μηχανή αναζήτησης; Ή την μηχανή αναζήτησης;

Λίγο στραβά δε πήγε το θέμα; Συνήθως από την ρίζα ξεκινάμε...

Αν το είχε αναλάβει νομικός το θέμα, από εκεί θα ξεκινούσε και οι εταιρείες που "έκλεψαν" θα έτρεχαν να αφαιρέσουν, παρακαλώντας, την καταχώρισή τους από τις μηχανές.

Στο Google στείλατε "εξώδικο";
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Ιουν 2007 18:24

Στο Google στείλατε "εξώδικο";
Δεν είναι ανάγκη. Θα επιληφθεί του θέματος η ελληνική δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος με τα τσακάλια της και θα βάλει στον Alan Page χειροπέδες. Το μάθαμε το κόλπο.

Τώρα πλάκα πλάκα το Garden Center είναι γελοίο να αποτελεί trademark άσχετα το τι λένε οι ελληνικοί νόμοι του 1930. Πλέον το "εθνικό" είναι σχετικό. Μπορεί εγώ να είμαι Έλληνας, να ζω στην Ελλάδα και να ανεβάσω μια ιστοσελίδα σε ξένο server στα αγγλικά απευθυνόμενος σε ξένους χρήστες και να γράψω ένα εγκυκλοπαιδικό κείμενο λέγοντας: "You could make your own garden center by using this kind of tools in your home". Θα με κυνηγήσετε και μένα;

Αλλά τι ρωτάω, στην Ελλάδα είμαστε, οι άσχετες και τεχνολογικά αναλφάβητες ελληνικές αρχές κυβερνούν, θα τις είχατε σύμμαχο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 06 Ιουν 2007 02:35

fiskilis έγραψε:οσο για το επιμαχο θεμα Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 516 για "Garden Center"
Sorry mate αλλά εμένα μου εμφανίζει 67,400 Greek pages for Garden Center
ωστόσο πρώτη πρώτη μου έβγαλε αυτή www.siniolakis.gr
Τώρα siniolaki μου φαίνεται ότι έχεις να κυνηγήσεις πολλούς περισσότερους από ότι φαίνεται :roll:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Ιουν 2007 03:53

sinepithete den chriazete... diladi epidi einai i google einai sto apirovlito? min ksechname ti "paizete" teleutea sto velgio kai stin galia...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 11:00

Όχι ρε δεν είναι στο απυρόβλητο. Να τους κλείσουμε όλους μέσα για τη μαλακία που δέρνει τον καθένα.

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 10:34

Παιδιά νομίζω ξεφύγαμε από το θέμα.. Το google, in, yahoo κτλ είναι search engines που αναζητούν σελίδες βάσει των τίτλων της σελίδας ή στην περίπτωση google βάσει των alt tags από τα images. Όταν απευθύνθηκα στον εκκινητή του topic αυτού απευθύνθηκα σε κατάλογο προβολής επιχειρήσεων και όχι σε μηχανή αναζήτησης. Η μηχανή αναζήτησης απ' όσο μου επιτρέπουν οι περί παγκοσμίου δικτύου γνώσεις μου να πω, αναζητά τίτλους και σελίδες των πάντων. Οι κατάλογοι προβολής όμως έχουν καταχωρήσεις (πολλές φορές επί πληρωμή). Επιπλέον, αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω ποιος κατάλογος είναι αφού έχω απευθυνθεί σε διαφόρους (με αποτέλεσμα την αφαίρεση της έκφρασης). Σίγουρα απευθύνθηκα με email σε όσους δεν εύρισκα άλλα στοιχεία επικοινωνίας πέραν από τη φόρμα επικοινωνίας.
cdhyper έγραψε:Τώρα πλάκα πλάκα το Garden Center είναι γελοίο να αποτελεί trademark άσχετα το τι λένε οι ελληνικοί νόμοι του 1930. Πλέον το "εθνικό" είναι σχετικό. Μπορεί εγώ να είμαι Έλληνας, να ζω στην Ελλάδα και να ανεβάσω μια ιστοσελίδα σε ξένο server στα αγγλικά απευθυνόμενος σε ξένους χρήστες και να γράψω ένα εγκυκλοπαιδικό κείμενο λέγοντας: "You could make your own garden center by using this kind of tools in your home". Θα με κυνηγήσετε και μένα;
Πίστεψε με το Υπουργείο Εμπορίου εξετάζει το θέμα βάσει νόμων αλλά και βάσει δεδομένων. Συν τοις άλλοις ο νόμος περί σημάτων είναι από το 1994. (Νόμος 2239/1994 ΦΕΚ Α 152 19940916. Τέθηκε σε ισχύ από 31/10/1994). Το εγκυκλοπαιδικό σου κείμενο είναι στην αγγλική γλώσσα. Στα ελληνικά πως θα το έγραφες; Όπως προαναφέρθηκε από τον KGP είναι λεπτό το θέμα του σήματος. Αν σκεφτείς ότι το συγκεκριμένο λεκτικό αποτελεί σήμα από το 1993...

Απόσπασμα : Άρθρο 1 παρ.1 "Θεωρείται σήμα κάθε σημείο επιδεκτικό γραφικής παραστάσεως, ικανό να διακρίνει τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες μιας επιχειρήσεως από εκείνα άλλων επιχειρήσεων. Μπορούν να αποτελέσουν σήμα ιδίως οι λέξεις, τα ονόματα φυσικών προσώπων, τα ψευδώνυμα, οι απεικονίσεις, τα σχέδια, τα γράμματα, οι αριθμοί, οι ήχοι, συμπεριλαμβανομένων των μουσικών φράσεων, το σχήμα του προϊόντος ή της συσκευασίας του"
fiskilis έγραψε:κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τελειως ανισχυρο ενα εξωδικο μεσω email

και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Προανέφερα στην πρώτη μου απάντηση ότι το email δεν ενέχει την μορφή εξωδίκου πρόσκλησης. Επίσης fiskilis τα emails και τηλέφωνα της εταιρίας μας υπάρχουν στο site μας. Όποιος θα ήθελε να τα πούμε και τηλεφωνικά, ελεύθερα.
fiskilis έγραψε:οσο για το επιμαχο θεμα Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 516 για "Garden Center" .
με δεκαδες διαφορετικες εταιριες που εχουν το ιδιο moto και ειναι απο διαφορα μερη της ελλαδας
δεν μιλάμε για περιγραφή υπηρεσιών στα αγγλικά παιδιά.. έλεος... ούτε για moto.. Μιλάμε για τίτλο επιχείρησης. Αυτό που την ξεχωρίζει από τις άλλες επιχειρήσεις του είδους.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιουν 2007 11:19

Ναι αυτό λέω, υπάρχει ελληνικό νομοθετικό πλαίσιο που σου επιτρέπει να κυνηγάς τα ακυνήγητα. Το ότι είναι παράλογο δεν σε ενδιαφέρει. Οι κοινότοπες λέξεις και εκφράσεις δεν πρέπει να αποτελούν σήμα σε οποιαδήποτε γλώσσα. Και αυτό γιατί ζούμε στην κοινωνία του διαδικτύου και της πληροφορίας όπου όλα είναι ένα click μακριά. Δεν ζούμε στο 94 όπου όποιος είχε 14άρι modem ήταν τυχερός. Μπορεί ένας Κινέζος να είναι στην Ελλάδα και να γράφει για τους Έλληνες κινεζόφωνους ή ένας Αλβανός στην Ελλάδα να γράφει για τους Ουρουγουανούς της Ζουαζιλάνδης. Επομένως κάποιος που έχει κατοχυρώσει μια κοινότοπη έκφραση στις παραπάνω γλώσσες ως trademark δεν θα προλαβαίνει να κάνει μηνύσεις.

Το κείμενό μου δεν θα το έγραφα στα ελληνικά γιατί γουστάρω να απευθύνομαι στους αγγλομαθείς. Όμως ζω στην Ελλάδα και μπορεί να καταχωρήσω αυτή τη σελίδα μου σε έναν ελληνικό κατάλογο με τίτλο "How to make your garden center".

Το να εκμεταλλεύεσαι την απαρχαιωμένη αντι-ιντερνετική νομοθεσία της Ελλάδας για να προωθήσεις τα δικά σου συμφέροντα δε νομίζω ότι είναι κάτι που θα σε κάνει συμπαθή στον κόσμο του διαδικτύου.

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 11:24

Και ποιός πιστεύεις είναι ο αρμόδιος να κρίνει μια έκφραση ως κοινότυπη;;; Γιατί αυτή είναι η βάση άλλων πραγμάτων και δεδομένων που προανέφερα πάνω στην οποία κρίνει η επιτροπή σημάτων του Υπουργείου Εμπορίου. Ήμουν παρών στη διαδικασία και πίστεψέ με ρώτησαν πολλά και έθιξαν και το θέμα κοινοτύπου. Κατέληξαν όμως στο ότι δεν αποτελεί κοινότυπο. Ποιός ξέρει καλύτερα τελικά. Εμείς ή η Επιτροπή του Υπουργείου που ασχολείται με αυτά αδιαλείπτως;;

Όποιος προστατεύει τα συμφέροντά του και τα κεκτημένα από την πολιτεία του είναι αντιπαθής δηλαδή;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες