Απειλητικό email από εταιρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιουν 2007 11:42

Η κοινοτοπία (και όχι κοινοτυπία) αποδεικνύεται πολύ εύκολα με την παρουσία κάποιου γλωσσολόγου/φιλολόγου. Είχαν εκεί κάποιον συνάδελφο; Σαφώς και η επιστήμη (θεωρητική και τεχνολογική) ξέρει καλύτερα και όχι το υπουργείο Εμπορίου που δεν έχει ιδέα από νέες τεχνολογίες και είναι όλοι τους διορισμένα κομματόσκυλα. Εδώ αποφασίζει η ΕΕΤΤ να ακυρώνει ονόματα με παρεμφερή σκεπτικά και τρώει κατραπακιές από τα διοικητικά δικαστήρια. Ποιος έχει δίκιο λοιπόν;

Αντιπαθής είσαι όταν αρνείσαι να παραδεχτείς δημόσια το αυτονόητο στηριζόμενος στην αδυναμία και την άγνοια της ελληνικής νομοθεσίας και διοίκησης. Και μένα μου επιτρέπει η πολιτεία να εκμεταλλευτώ το πανεπιστημιακό άσυλο αλλά δεν το κάνω.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 11:49

Αν ήταν κοινότοπο ως λες θα μπορούσες να το βρεις μπροστά σε κάθε κέντρο κήπου ή φυτώριο, ή αν όχι σε τουλάχιστο 70-80 % αυτών ;;

Σκέψου μόνο ότι σε μια βόλτα που έκανα στις κεντρικότερες οδικές αρτηρίες του νομού Αττικής βρήκα μόνο 2 από 88 (2,27%). Αν θες και τις φωτογραφίες απ' όλα αυτά τα φυτώρια, μπορώ να τις παραθέσω.

Κι όλη αυτή η βόλτα και τα χιλιόμετρα (2 μέρες μου πήρε) γιατί αναρωτήθηκα μήπως όντως έχει καταστεί κοινότοπο

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιουν 2007 12:16

Κοινότοπο δεν είναι ό,τι αφορά τον εμπορικό κόσμο ή τις οδικές αρτηρίες αλλά την καθομιλουμένη. Και αυτό σίγουρα δεν το διευκρινίζεις με μια βόλτα, γι αυτό και είναι δουλειά ειδικού.

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 15:25

cdhyper έγραψε:Κοινότοπο δεν είναι ό,τι αφορά τον εμπορικό κόσμο ή τις οδικές αρτηρίες αλλά την καθομιλουμένη. Και αυτό σίγουρα δεν το διευκρινίζεις με μια βόλτα, γι αυτό και είναι δουλειά ειδικού.
Το λεξικό μου έδωσε αυτό που λες ακριβώς..
κοινότοπος [λόγ. κοινοτοπ(ία) -ος (αναδρ. σχημ.)] για σκέψεις ή λόγια που δεν τα χαρακτηρίζει καμία πρωτοτυπία, καθώς έχουν λεχθεί ή χρησιμοποιηθεί κατά κόρον Κοινότοπες εκφράσεις
Δηλαδή πιστεύεις οτι ο κόσμος όταν θέλει να αναφερθεί στο φυτώριο χρησιμοποιεί την έκφραση garden center??

Γιατί όταν αρκετές φορές πελάτες μου απαντούν στο κινητό τους, λένε είμαι στο 'φυτώριο'.. Επίσης όταν απαντώ τα τηλέφωνα μου και λέω "Garden Center παρακαλώ?" μου λένε "Ναι, φυτώριο εκεί??" Πόσο στην καθομιλουμένη λοιπόν, ανήκει ο διακριτικός μου τίτλος?

Αν ήταν καθομιλουμένη δεν θα το έβλεπες σε όλες τις ταμπέλες που γράφουν απ' έξω "ΦΥΤΩΡΙΟ"..?? βλέπεις κατα κόρον χρήση πουθενά? (στην Ελλάδα.. στην Ελληνική πραγματικότητα ζούμε)

Υ.Γ. Βλέπουμε βέβαια το θέμα από δυο διαφορετικές οπτικές γωνίες. Εσύ ως γλωσσολόγος-φιλόλογος, εγώ ως επικοινωνιολόγος (αυτή είναι η ιδιότητα μου άσχετα με το που την εφαρμόζω)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιουν 2007 16:19

Καλά άσε μην ψάχνεις τη δική μου οπτική γιατί εκτός από φιλόλογος είμαι και web designer αλλά και με master στα business ethics :lol:

Λοιπόν άκου αυτό ακριβώς λέω. Ο νομοθέτης όταν έφτιαχνε το νόμο το 94 είχε στο μυαλό του ότι δεν επρόκειτο ποτέ να γίνουμε μια γειτονιά με το Μανχάταν. Επομένως το 94 το garden center όντως για την Ελλάδα δεν ήταν κοινότοπη έκφραση όμως τώρα αφενός με το διαδίκτυο αφετέρου με την κοινωνική πολυσυλλεκτικότητα αποτελεί κοινότοπη έκφραση. Κάθε κοινότοπη ξενόγλωσση έκφραση πλέον δεν είναι κοινότοπη μόνο για το χωρικά περιορισμένο κράτος στο οποίο ανήκει αλλά σε όλο τον κόσμο γενικά. Υπό την προϋπόθεση ότι μιλούμε πάντα για εξελιγμένες δυτικές κοινωνίες.

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 16:41

cdhyper έγραψε:Επομένως το 94 το garden center όντως για την Ελλάδα δεν ήταν κοινότοπη έκφραση όμως τώρα αφενός με το διαδίκτυο αφετέρου με την κοινωνική πολυσυλλεκτικότητα αποτελεί κοινότοπη έκφραση.
Αν αποτελεί κοινότοπη (έμαθα και μια λέξη σωστά!!) έκφραση, γιατί δεν την ακούμε παρά ακούμε, αλλά και βλέπουμε, "φυτώρια", "κέντρα κήπου", "φυτοτεχνική", φυτόπολις" κτλ κτλ αλλά όχι garden center??

Θα συμφωνήσω όσον αφορά την ηλεκτρονική γειτονιά με το Manhattan. Κανονική γειτονιά όμως δεν είμαστε. Όσο αφορά τον κοινοτικό νόμο περί internet (ο οποίος είναι και πιό ''δυτικός''), έδρα και νομική υπόσταση κάθε ηλεκτρονική προβολή στο διαδίκτυο έχει στην χώρα την οποία υπάγεται η επιχείρηση και όχι στην χώρα στην οποία βρίσκεται ο server που τη φιλοξενεί. Οι προβολές λοιπόν στο internet αφορούν την Ελληνική επικράτεια. Κι άσχετα αν ο νόμος είναι του '94 καλύπτει τα περί κοινότοπων σε άλλο άρθρο του απ' αυτό που ανέφερα. Κοινότοπο δεν μπορεί να θεωρηθεί επειδή είναι μετάφραση του "κέντρο κήπου". Σου λέει 'πες το "Κέντρο Κήπου" ανθρωπέ μου, που χαρακτηρίζει είδος επιχειρησης'. Είναι ένα νομικό πλάισιο το οποίο έχει χαρακτηρίσει καινότοπο το "supermarket" και σωστά έκανε καθότι το supermarket χρησιμοποιήθηκε από πάρα πολλές επιχειρήσεις πρωτού προφτάσει κανεις να το κατοχυρώσει. Κατοχύρωσε όμως το "language center". Κέντρο γλωσσών μπορείς να πεις όλα τα κέντρα γλωσσών, "language center" όμως?? το λες? κι ας είναι ακριβής μετάφραση. Το ίδιο ισχύει και για τα "auto center", shoes center" κι ένα σωρό άλλα. Απλά και μόνο επειδή δεν είναι κοινότοπα.

Κανονική γειτονιά με το Manhattan δεν πρόκειται να γίνουμε. Αυτό λοιπόν που συμβαίνει στις εδαφικές γειτονιές μας πρέπει να αντικατοπρίζεται και στην ηλεκτρονική μας γειτονιά. Υποψιν οτι δεν ζήτησα αφαίρεση ξένης επιχείρησης από πουθενά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιουν 2007 16:59

Επαναλαμβανόμαστε. Εσύ υποστηρίζεις ότι στην Ελλάδα το garden center δεν είναι κοινότοπο και εγώ σου λέω ότι παντού στον κόσμο (τουλάχιστον στις δυτικές κοινωνίες) είναι κοινότοπο και εξήγησα σαφώς τα επιχειρήματά μου. Πλέον δεν υπάρχουν "κανονικές γειτονιές" και "ακανόνιστες γειτονιές". Όλα είναι ένα click μακριά. Και αυτό βέβαια οι Έλληνες νομοθέτες το παραβλέπουν.

syniolakis

Δημοσίευση από syniolakis » 07 Ιουν 2007 18:36

cdhyper έγραψε:Επαναλαμβανόμαστε. Εσύ υποστηρίζεις ότι στην Ελλάδα το garden center δεν είναι κοινότοπο και εγώ σου λέω ότι παντού στον κόσμο (τουλάχιστον στις δυτικές κοινωνίες) είναι κοινότοπο και εξήγησα σαφώς τα επιχειρήματά μου. Πλέον δεν υπάρχουν "κανονικές γειτονιές" και "ακανόνιστες γειτονιές". Όλα είναι ένα click μακριά. Και αυτό βέβαια οι Έλληνες νομοθέτες το παραβλέπουν.
Δεν το υποστηρίζω, σου δίνω επιχειρήματα και απτές αποδείξεις. Όχι ένα search στο net το οποίο απλά σου μετράει τα αποτελέσματα είτε βρεί τη λέξη garden ή τη λέξη center. 1000000 και βάλε αποτελέσματα. Επίσης στην Ελλάδα όσο δυτική κοινωνία και να είμαστε μην ξεχνάμε πως μιλάμε Ελληνικά.

Όσο για τις παραβλέψεις των Ελλήνων νομοθετών.. Δεν νομίζω πως μας πέφτει λόγος.

Παρ' όλ' αύτα δεν έχεις απαντήσει σε αρκετά από τα ερωτήματά μου και ίσως για αυτό να επαναλαμβανόμαστε.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 22 Αύγ 2007 07:54

fantazomai pos gia tin ellada mporei na kinithei dikastikos efoson einai kataxorimeno sima elladikis emveleias (akoma kai me tin google.gr na tin apagoreusei na provalei emfaniseis adsense me to sima)... to idio tha mporouse an itan kataxorimeno sima europaikis emveleias k.o.k... ap oso katalava diladi psaxnontas gia kati pou me aforouse kai eida mia kataxorisi agglia enos kai dio kataxoriseis usa enos allou... kai an kataxoriso to diko mou sima ellada tha yparxei mia tetarti diki mou kataxorisi gia ellada me to idio sima kai afto poli pithanon prepei na ginei prin kataxorithei apo kapoion allo europaikos kai apo oti fantazomai tha pianei kai tin ellada... opote, meta arxizoun toulaxiston gia mena na mperdeuonte ta pragmata, an kai to domain to exo prin ginei afto an ginei pote... ti lete;

Shma: Garden Center

EU Community Trademarks 1 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 28 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 103 Doc.
French Trademarks 1 Doc.
Italian Trademarks 8 Doc.
Spanish Trademarks 48 Doc.
Danish Trademarks 1 Doc.
BeNeLux Trademarks 1 Doc.
Norwegian Trademarks 1 Doc.
Mexican Trademarks 1 Doc.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Αύγ 2007 19:15

an to eiches kanei ltd eteria me ta antisticha onoma kai ta diakritika vasi agglikou dikaiou echeis to pano cheri kai para polli kales pithanotites vasi europaikou dikaiou.

pantos na ksereis oti se autes tis periptoseis sinithos kerdizei autos pou echei tous kaliterous dikigorous kai to kalitero "chrimatiko back up" gia autous, pio charaktiristiko paradeigma apo ton stelios.com den iparchei pou akomi kai easympourmpoutsala.com domain and/or site na katochiroseis tha archisoun automata ta "lagonika tou" tis kiniseis.... (metaforika milao os pros to siggekrimeno domain...kai den to echeo dokimasei gia na eime eilikrineis)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 23 Αύγ 2007 05:19

για την συγκεκριμένη περίπτωση με το δικό μου domain υπάρχουν απ ότι βλέπω τώρα πιο προσεκτικά 4 καταχωρήσεις:

U.S.A. Federal Trademarks 2 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 1 Doc.
U.K. Trademarks 1 Doc.

η καταχώρηση από αγγλία έγινε (πιθανόν αργότερα) από ένα άγγλο που εκτώς από το .co.uk domain είχε και στο .com το προστατευμένο σήμα... με έβαλε σε σκέψεις, όταν είδα πως το .com δεν φαίνετε σε λειτουργία... για ποιό λόγο να υπάρχει η καταχώρηση του σήματος στην U.K. ; τελεικά είναι να ανησυχεί κανείς... σκέψου να σηκώσω ένα project 25000 ευρώ με αυτό το domain και μετά να μου έρθει κάποιος και να μου ζητήσει να του το δωρήσω για να μην μπω σε ταλαιπωρίες διπλάσιας συνολικής δαπάνης...

μπορεί αυτός από αμερική ltd. να καταχωρήσει το σήμα του ελλάδα πριν από μένα και άντε τότε... πιθανόν για αυτό ο άγγλος να έκανε το domain του trademarked... αν και κάτω από το ίδιο σήμα διακινούνται διαφορετικές υπηρεσίες ή συμφέροντα και ακόμα σε διαφορετικό κοινό...

και κάτι άλλο... δέστε για google πως έχουν τα πράγματα...

τουλάχιστον οι παρακάτω καταχωρήσεις:

EU Community Trademarks 3 Doc.
WIPO International Trademarks 5 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 27 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 1 Doc.
U.K. Trademarks 6 Doc.
French Trademarks 5 Doc.
Italian Trademarks 3 Doc.
Spanish Trademarks 4 Doc.
Danish Trademarks 1 Doc.
BeNeLux Trademarks 3 Doc.
Swedish Trademarks 1 Doc.
Norwegian Trademarks 2 Doc.
Canadian Trademarks 8 Doc.
Mexican Trademarks 7 Doc.
Swiss Trademarks 2 Doc
German Trademarks 1 Doc.

για pathfinder:

EU Community Trademarks 24 Doc.
WIPO International Trademarks 4 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 177 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 71 Doc.
U.K. Trademarks 122 Doc.
German Trademarks 23 Doc.
French Trademarks 10 Doc.
Italian Trademarks 11 Doc.
Spanish Trademarks 17 Doc.
Danish Trademarks 3 Doc.
BeNeLux Trademarks 9 Doc.
Swedish Trademarks 7 Doc.
Norwegian Trademarks 7 Doc.
Finnish Trademarks 3 Doc.
Canadian Trademarks 83 Doc.
Mexican Trademarks 22 Doc.
Swiss Trademarks 6 Doc.
Irish Trademarks 8 Doc.

για apn:

WIPO International Trademarks 3 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 9 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 4 Doc.
U.K. Trademarks 1 Doc.
German Trademarks 2 Doc.
French Trademarks 8 Doc.
Italian Trademarks 1 Doc.
Spanish Trademarks 4 Doc.
Swiss Trademarks 1 Doc.

για yaya:

EU Community Trademarks 8 Doc.
WIPO International Trademarks 6 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 27 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 14 Doc.
U.K. Trademarks 2 Doc.
German Trademarks 8 Doc.
French Trademarks 5 Doc.
Italian Trademarks 4 Doc.
Spanish Trademarks 27 Doc.
BeNeLux Trademarks 2 Doc.
Swedish Trademarks 1 Doc.
Norwegian Trademarks 1 Doc.
Canadian Trademarks 11 Doc.
Mexican Trademarks 8 Doc.
Swiss Trademarks 2 Doc.

για way:

EU Community Trademarks 436 Doc.
WIPO International Trademarks 204 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 6148 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 3591 Doc.
U.K. Trademarks 759 Doc.
German Trademarks 377 Doc.
French Trademarks 612 Doc.
Italian Trademarks 420 Doc.
Spanish Trademarks 574 Doc.
Danish Trademarks 67 Doc.
BeNeLux Trademarks 269 Doc.
Swedish Trademarks 171 Doc.
Norwegian Trademarks 108 Doc.
Finnish Trademarks 63 Doc.
Canadian Trademarks 2184 Doc.
Mexican Trademarks 440 Doc.
Swiss Trademarks 140 Doc.
Irish Trademarks 103 Doc.

και για davidoff:

EU Community Trademarks 4 Doc.
WIPO International Trademarks 49 Doc.
U.S.A. Federal Trademarks 41 Doc.
U.S.A. 51 States Trademarks 15 Doc.
U.K. Trademarks 51 Doc.
French Trademarks 3 Doc.
Italian Trademarks 2 Doc.
Spanish Trademarks 37 Doc.
Danish Trademarks 22 Doc.
Swedish Trademarks 17 Doc.
Norwegian Trademarks 11 Doc.
Finnish Trademarks 15 Doc.
Canadian Trademarks 32 Doc.
Mexican Trademarks 75 Doc.
Swiss Trademarks 68 Doc.
Irish Trademarks 24 Doc.

Dimpet

Δημοσίευση από Dimpet » 25 Σεπ 2013 12:58

Δυστυχώς κάποιοι "επαγγελματίες" στην Ελλάδα προσπαθούν ακόμα με διάφορες τακτικές να περιορίσουν τους άλλους. Πρόσφατα δεχτήκαμε και εμείς ενα αντίστοιχο email περί διαγραφής των λέξεων "Garden Center" στην σελίδα μας στο facebook. Δυστυχώς η πολιτική του facebook δεν δίνει την δυνατότητα αντίλογου, και η εταιρεία αν λάβει μια καταγγελία για παράνονη χρήση "trademark", κατεβάζει την σελίδα χωρίς προειδοποίηση. Η εταιρεία μας έχει την επωνυμία "GreenLeaf" (χωρίς καμία προσπάθεια διαφήμησης) και η δραστηριότητα της είναι κέντρο κήπου-φυτώριο. Θεωρήσαμε λοιπόν λογικό μιας και έχουμε και ξένους πελάτες, να χρησιμοποιήσουμε ως περιγραφη των υπηρεσιών μας τις άνω λέξεις, δηλαδή: GreenLeaf Garden Center. Τώρα το κατά πόσο οι δύο αυτές λέξεις αποτελούν καταπάτηση trademark, πιστεύω ότι και ο πιο αφελής μπορεί να καταλάβει ότι αποτελούν περιγραφή των υπηρεσιών, όπως χιλιάδες άλλα φυτώρια που χρησιμοποιούν τις ίδιες λέξεις. Είναι σαν κάποιος να κατοχυρώνει την λέξη "hotel" και μετά να απαιτεί να την χρησιμοποιεί μόνο αυτός και κανένα άλλο ξενοδοχείο.
Μαζί με άλλες παρόμειες επιχειρήσεις, που χρησιμοποιούσαν τις λέξεις "Garden Center" καθαρά για περιγραφή της επιχείρησής τους, σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά την προσφυγή για ακύρωση του παραπάνω trademark, όχι για την διακίωση μας και την χρήση του, αλλά για την αποκατάσταση της ένομης χρήσης από όποιον επιθυμεί, των παραπάνω λέξεων για την περιγραφή της επιχείρησής του.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 25 Σεπ 2013 16:15

Καλησπέρα, λέγομαι Ανθή Φύτα και απαιτώ να κατεβάσεις την ταμπέλα από το φυτώριό σου :lol:

ΥΓ εντυπωσιακό που ένα πρόβλημα που συζητήθηκε πριν 6 χρόνια συνεχίζει ακόμα να υφίσταται...

Dimpet

Δημοσίευση από Dimpet » 25 Σεπ 2013 17:33

Η "επίθεση" είναι προς οποιονδήποτε έχει φυτώριο στη Ελλάδα και έχει τολμήσει να το περιγράψει ως "garden center" αντί απλά ως φυτώριο ή κέντρο κήπου....

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 25 Σεπ 2013 20:41

alou έγραψε:Καλησπέρα, λέγομαι Ανθή Φύτα και απαιτώ να κατεβάσεις την ταμπέλα από το φυτώριό σου :lol:

ΥΓ εντυπωσιακό που ένα πρόβλημα που συζητήθηκε πριν 6 χρόνια συνεχίζει ακόμα να υφίσταται...
Ωραίος, χαχα... :D :D :D
Όντως φοβερό! :hammer: :hammer: :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες