Είναι η ταχύτητα σημαντικός παράγοντας στις μνήμες ram?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mertzianis

Δημοσίευση από mertzianis » 02 Απρ 2007 10:56

Γεια σας παιδιά, έχω και εγώ 3 μνήμες ddr 512mb και βγαίνει κανονικά στις πληροφορίες συστήματος οτι υπάρχουν 1,5 gb ram. Έχω ακούσει βέβαια οτι αν η μια απο τις τρεις είναι μικρότερης ταχύτητας, το σύστημα τρέχει με τη μικρότερη δυνατή ταχύτητα για να μην την κάψει.Από τις τρεις που έχω η μία είναι από το 2003, ενώ οι δυο άλλες είναι 2006 και 07 αντίστοιχα. Περισσότερες λεπτομέρεις δε μπορώ να αποσαφηνίσω, μόνο οτι η τελευταία είναι μάρκας kingston.Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό, σας ευχαριστώ...
Tha paiksei pote normal to pes6 sto pc mou?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 02 Απρ 2007 11:38

στην ερωτηση του τιτλου, η απαντηση ειναι ναι. Αν δεις, αμεσως μετα τη χωρητικοτητα, η επομενη κατηγοριοποιηση ειναι αναλογα με τη συχνοτητα. Παρά ταυτα, δεν ειναι ευκολα αντιληπτη η διαφορα, οποτε δε σε πειραζει

ΥΓ Με τα 3 dimms, αυτο που σε επηρρεαζει αρνητικα, ειναι η μη λειτουργια του dual channel. Εκει βλεπεις διαφορα, αλλα για να ειμαι ειλικρινης, προιτμω το 1,5gb, από 1gb με dual channel

mertzianis

Δημοσίευση από mertzianis » 02 Απρ 2007 23:36

thanx deninho molis ebgala apo to pc mou thn palia ddr kai enw apo ta 1,5 gb pige sto 1, arxise na trexei grigorotera kapoia games!!!!Eimai sigouros oti den prokeitai apla gia entuiposi mou. Eyxaristw pantws
Tha paiksei pote normal to pes6 sto pc mou?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Απρ 2007 00:02

προφανως θα φταει το dual channel (θεωρητικα διπλασιαζει τη διαμεταγωγη δεδομενων απο τη μνημη στο chipset ή στη cpu. πρακτικα την αυξανει σε μεγαλο βαθμό)

Πάντως σε παιχνιδια στυλ company of heroes θα χρειαστεις το 1,5gb παρα την ταχυτητα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες