Είναι αλήθεια αυτό ρε παιδιά ?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
droopinos

Δημοσίευση από droopinos » 18 Φεβ 2003 13:26

http://iraklios.ath.cx/02_HL_FAKELOMA/asfalia.htm

Είναι αλήθεια αυτό ή είναι κάποιο τρικ ? ? ? ? ? ?
Και αν είναι αλήθεια τι μπορούμε να κάνουμε για να μην υπάρχει τέτοιος κίνδυνος ?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 18 Φεβ 2003 14:22

δεν υπαρχει κανενας κινδυνος σαν κι αυτον που παει να περασει αυτος ο αρρωστος με το παλιο script του. Συνηθώς κατι τετοιο μπορει να γινει με χρηση ActiveX controls τα οποια αναλογως τις ρυθμισεις στην ασφαλεια του browser τουλαχιστον θα σου εμφανισει ενα παραθυρο για το αν θα επιτρεψεις να τρεξει η οχι. Προσωπικα εχω αναπτυξει ενα παρομοιο script αλλα για χρηση σε ενα content management system που διαθετω και προσωπικη αποψη ειναι οτι το συγκεκριμενο ειναι αφοβο. Τωρα σε περιπτωση που στον δικο σου Explorer δημιουργει καποιο προβλημα πανε μια βολτα μεχρι τη σελιδα της microsoft να δεις πως μπορεις να εχεις απολυτο ελεγχο ασφαλειας (οσο γινεται λογο Microsoft) βαλε κανα Firewall ε και κανε και καμια προσευχη στον Αγιο Γερασιμο :D

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 18 Φεβ 2003 16:00

Αυτό είναι ένα παμπάλαιο javascript που απλά δείχνει (μόνο σε σένα) το περιεχόμενο του σκληρού σου δίσκου.Δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθεις τίποτα.Είναι ένα μέσο εντυπωσιασμού από wannabe hackers.

droopinos

Δημοσίευση από droopinos » 18 Φεβ 2003 16:10

Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά
Τα έχω ψιλοπάρει με όλη αυτή τη κατασκοπεία
Αηδία έχουν καταντήσει αλλά .......... τι να κάνεις ..... άντε κάνα filewall το πολύ πολύ

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 18 Φεβ 2003 16:23

Ektos apo auto to javascript, an doseis se ena iframe source "file://C:\" pali tha emfanisei ta periexomena tou diskou. Den exei tipota to tromero kai aporo pos vrethike ston server auton.. Ksero to paidi pou ton exei kai to iraklios.ath.cx einai site peri orthodoksias, A.Orous klp.. Pou kollaei auto den ksero!

droopinos

Δημοσίευση από droopinos » 18 Φεβ 2003 16:39

greekbytes έγραψε:Ektos apo auto to javascript, an doseis se ena iframe source "file://C:" pali tha emfanisei ta periexomena tou diskou. Den exei tipota to tromero kai aporo pos vrethike ston server auton.. Ksero to paidi pou ton exei kai to iraklios.ath.cx einai site peri orthodoksias, A.Orous klp.. Pou kollaei auto den ksero!
Είχε ένα θέμα για την ηλεκτρονική παρακολούθηση γενικά και για την ασφάλεια στο Internet και το είχε αυτό σαν στοιχείο του τι μπορεί κάποιος να κάνει με το internet
Ούτε ο ίδιος προφανώς γνωρίζει ότι αυτό είναι ένα απλό τρικ

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 18 Φεβ 2003 17:01

Να σας πω και τι κάνω εγώ και κάποιοι φίλοι μου που έχουμε ψάξει λίγο το θέμα.

Απαραίτητα ένα firewall ένα antivirus (και για Internet online check) και το Ad-Aware, κατά πρώτον.

Και έχουμε Internet Explorer για τα γνωστά και καλά site που θέλουμε να κρατήσουμε στην cache, (με ερώτηση για java - Javascript και cookies)
και Netscape 4.7x με κομμένα τα πάντα, για τα άγνωστα, και αυτά που καθαρίζω τακτικά την Cache.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 19 Φεβ 2003 14:25

Να σας πω και εγω τι εχω κανει και το θεωρω το καλυτερω απ'ολα τα antivirus του κοσμου!!!! :wink:

Εναν δισκο γυρω στα 10gb με τα τελειως βασικα, norton updated καθημερινος, το Zone Allarm pro και μα φυσικα και το adaware οπως ειπε και ο Enigma πιο πανω!
ΤΙΠΟΤΑ αλλο στο δισκο μεσα.
Και εναν δευτερο σκληρο, οτι χωριτικοτητας ικανοποιει τον καθενα με ολα τα αρχεια του τα προσωπικα πανω σε ενα mobile rack για να το βγαζεις οποτε μπαινεις στο internet.

Συμφωνειτε :question: :question: :question:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

droopinos

Δημοσίευση από droopinos » 19 Φεβ 2003 16:22

e-times έγραψε:Να σας πω και εγω τι εχω κανει και το θεωρω το καλυτερω απ'ολα τα antivirus του κοσμου!!!! :wink:

Εναν δισκο γυρω στα 10gb με τα τελειως βασικα, norton updated καθημερινος, το Zone Allarm pro και μα φυσικα και το adaware οπως ειπε και ο Enigma πιο πανω!
Και εναν δευτερο σκληρο, οτι χωριτικοτητας ικανοποιει τον καθενα με ολα τα αρχεια του τα προσωπικα πανω σε ενα mobile rack για να το βγαζεις οποτε μπαινεις στο internet.

Να μας έλεγες τι είναι και το mobile rack θα μας ήταν πιο χρήσιμο ακόμα :wink:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 19 Φεβ 2003 16:33

>> droopinos
>> Να μας έλεγες τι είναι και το mobile rack θα μας ήταν πιο χρήσιμο ακόμα.

Είναι μία συρταρωτή θήκη που μπαίνει σε θύρα 5 1/4 και βάζεις σε αυτήν ότι δίσκο θέλεις. Και μπορείς να τον αφαιρείς εύκολα όποτε θέλεις.

Μπορείτε να κάνετε και το άλλο επίσης για ασφάλεια!

Εχετε το παλιό σας PC για να μπαίνετε μόνο στο Internet, και στο καινούργιο σας όλα τα προγράμματα σας.
Και τα συνδέετε δικτυακά, με πρόσβαση μόνο απο το νέο στο παλιό ! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gamemaniac2

Δημοσίευση από gamemaniac2 » 19 Φεβ 2003 20:25

Mia kai milame peri kataskopias. Eixa ta xp se antigrafi,mpaino sto site tis microsoft kai tin epomeni mera pou ton anoixa mou ton ebgale se beta! Exete akousei tpt paromoio?

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 19 Φεβ 2003 20:53

η αληθεια ειναι πως οχι.. μπηκες να κανεις Update or something?

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 19 Φεβ 2003 22:36

Enigma έγραψε:Είναι μία συρταρωτή θήκη που μπαίνει σε θύρα 5 1/4 και βάζεις σε αυτήν ότι δίσκο θέλεις. Και μπορείς να τον αφαιρείς εύκολα όποτε θέλεις.
Ακριβός... :wink:

Φίλε gememaniac2

Τα xp έχουν αρκετές δικλείδες ασφαλείας. Αυτό που λές δεν το έχω ξανακούσει αλλά δεν μου φάνηκε και περίεργο.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

diaplous

Δημοσίευση από diaplous » 19 Φεβ 2003 23:03

e-times έγραψε:Να σας πω και εγω τι εχω κανει και το θεωρω το καλυτερω απ'ολα τα antivirus του κοσμου!!!! :wink:

Υπάρχουν απλούστερες και φτηνότερες λύσεις. Και εν πάσει περιπτώσει δεν κατάλαβα αυτό το "...μα και φυσικά και το adaware..."
Αν δεν χρησιμοποιείς το Outlook (express η όχι), αν προσέχεις τι κατεβάζεις και τι τρέχεις στο υπολογιστή σου, αν σερφάρεις με java και active-X απενεργοποιημένα και χρησιμοποιείς και ένα firewall που σου δίνει την δυνατότητα να κλείνεις όλα τα ports που θέλεις (inbound και outbound) δεν χρειάζεσαι όλα τα υπόλοιπα.
Πολλή κουβέντα γίνεται γύρω από την ασφάλεια και πολλά παρανοϊκά σενάρια κυκλοφορούν για να πουλάνε και οι εταιρίες.
Χρησιμοποιώ και συνιστώ:
AtGuard - firewall παλιό, μικρό και αποτελεσματικό,
Proxomitron - σε αλυσσίδα με το Junkbusters, με εναλλασσόμενα ανώνυμα proxies
Pegasus η Bat e-mail
και e-trust EZantivirus κ.α.

ΜΦΧ

Άβαταρ μέλους
gamemaniac2

Δημοσίευση από gamemaniac2 » 19 Φεβ 2003 23:49

ontos an thimame kala ekana update :o
Aman auti i microsoft :evil: