Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Live streaming video

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
antonet

Live streaming video

Δημοσίευση από antonet » 06 Απρ 2007 23:45

Για σας.
Εχω μια ερώτηση αν μπορείτε να μου απαντήσετε να καταλάβω.
Εχω αναλάβει να βοηθήσω στη κατασκευή ενως καναλιού webtv - live streaming video που να καλύπτει κάποια επιστημονικά συνέδρια μερικές φορές το χρόνο.

Η πηγή video βγαίνει προς τα εξω απο τη πόρτα 8080 του PC, και με μια static ΙΡ που έχουμε και με την βοήθεια του windows media encoder δινουμε πχ 201.123.12.50:8080

Αυτή την ΙΡ την δίνω σε ενα συνεργάτη στο εξωτερικό και μου στέλνει πίσω ενα λινκ με καταληξη asx ,που βαζω στη σελίδα πχ http://mysynergatissite.com/myname.asx και κανοντας κλικ οι επισκεπτες ανοιγει ο player και βλέπουν εικόνα.

Να πω οτι εχουμε πάρει ένα dedicated server linux οπου εκει ειναι και η επίσημη ιστοσελίδα,και εκει βάζουμε το link με το asx που μας δίνουν.

Ετσι με την παραπανω διαδικασία μεσω του συνεργάτη, οι χρήστες δεν ερχοντε κατευθείαν στο PC μας να τραβανε badwith αλλα το περνουν απο το server του συνεργάτη(οπου μας χρεωνει το bandwith).

Ανοιξα το αρχειο asx με ενα notepad και μεσα δεν ειδα την δική μου IP οπου γινεται η εκπομπή αλλα κατι οπως πχ
<ref HREF="mms://a1081.l8585385056.c85687.e.lm.akamaistream.net/D/1091/8507/v0001/reflector:38506"/>

Δε καταλαβαίνω τι δουλειά εχει το akamaistream.net(πάτησα να δω τι είναι ,αν εχει site αλλά δεν εμφανίζει σελίδα)

Μήπως αφου εχω δικό μου dedicated server μπορω να φτιαχω εγω asx αρχειο , ωστε να μη τραβαει το bandwith απο το PC της εκπομπης,αλλα του δικου μας dedicated server και να μη πληρώνουμε εξτρα χρηματα σε συνεργάτες στο εξωτερικο ?

Ας μου εξηγησει καποιος τι παιζει γιατι δεν καταλαβενω.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Live streaming video

Δημοσίευση από veriotis » 07 Απρ 2007 08:20

μπορείς να κάνεις τον δικό σου media streaming server αλλά το θέμα είναι αν σηκώνει η γραμμή του ίντερνετ ,έχεις αρκετή ταχύτητα ώστε να μπορούν να δουν αρκετά άτομα;

antonet

Live streaming video

Δημοσίευση από antonet » 07 Απρ 2007 12:40

Κοιτα,το upload εναι 256,εμεις στελνουμε πανω με 108kbps ,ετσι δε μπορούμε να τους δεχτουμε ολους στο PC με WME
........αν συνδεθουν πολλοί ( φαντασου 300-500 ατομα) δεν φτανει για ολους το upload.Για αυτο και στελνουμε απο την 8080 στο συνεργάτη και κανει τη δουλειά.
Το θεμα ειναι αν εμεισ μπορουμε να εκμεταλλευθούμε τον dedicated οπως κανει ο συνεργατης,να τον κανουμε live server (και τι ειναι το ....e.lm.akamaistream.net)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Live streaming video

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Απρ 2007 18:04

Εσύ μπορείς να στέλνεις το streaming σε έναν πχ αμερικάνικο server με υψηλό bandwidth και ο server να εξυπηρετεί τους χρήστες. Δηλ. να μην είσαι εσύ ταυτόχρονα και η πηγή εκπομπής και ο αποδέκτης των επισκεπτών. Έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο το bandwidth του. Λογικά μια εφαρμογή χρειάζεσαι να την εγκαταστήσεις και στο pc εκπομπής και στον high bandwith server που θα κάνει αυτή τη δουλειά. Η akamai νομίζω σου δίνω το σύστημα αυτό έτοιμο γι αυτό και την προτιμούν πολλοί.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες