firefox problem

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 08 Απρ 2007 20:37

Δεν περίμενα να το πώ ποτέ αυτό αλλά τελευταία αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον firefox (ver:2.0.0.2):
όταν πατάω "αποθήκευση σελίδας ως" --> πλήρης, ενώ τα εξωτερικά αρχεία όπως css και εικόνες αποθηκεύονται σε ένα φάκελο δεν τα προβάλει ο firefox.Κοιτάζω στον source code και από ότι φαίνεται το πρόβλημα βρίσκεται στο url encoding δηλαδή ο φάκελος με τα αρχεία μιας σελίδας "page.htm" θα είναι ο "page_αρχεία" και στη μετατροπή του "αρχεία" σε "αλαμπουρνέζικα" γίνεται κάποιο λάθος.
Έτσι ενώ στον source code είναι:

"_%E1%F1%F7%E5%DF%E1/pixel.gif"

ανοίγοντας όμως την pixel.gif με τον firefox είναι:

/page_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/pixel.gif

Προφανώς το δεύτερο είναι το σωστό, λοιπόν αυτό που θέλω δηλαδή είναι ο φάκελος μιας σελίδας να αποθηκεύεται ως page_files η κάτι τέτοιο.

με εκτίμηση (ου απεριόριστη...) mhtsos.

Άβαταρ μέλους
georged

firefox problem

Δημοσίευση από georged » 09 Απρ 2007 12:48

Προσωπικα δν καταλβα τι προβλημα εχεις
αλλα κατι παρομοιο αντιμετωπιζω και γω οταν αποθηκευω εγγραφα pdf,doc και αλλα αλλα υποθετω οτι κατι με τα ελληνικα παιζει.δν ειναι και τοσο σημαντικο.

mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 09 Απρ 2007 13:02

όχι δεν με καταλάβεις πατάω αποθήκευση ως μια σελίδα για να την έχω και off line και όταν την ανοίγω οι εικόνες π.χ. δεν εμφανίζονται

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

firefox problem

Δημοσίευση από EneMe » 09 Απρ 2007 13:05

Αν και δεν βρίσκω λογική εξήγηση στο πρόβλημά σου -προφανώς δεν ασχολούμαι με αυτό, να κρατάω σελίδες- δοκίμασε να βάλεις την έκδοση 2.0.0.3...

mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 09 Απρ 2007 16:18

Έχω 56αρι modem κ βαριέμαι να περιμένω 40' να κατεβεί ούτε μου χει μείνει πολύς χρόνος σύνδεσης
άλλωστε το _αρχεία πάντα μου έσπαγε τα νεύρα κυρίως γιατί σε url encoding είναι _%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1
κάτι που (πέρα από το αυξημένο μέγεθος στις σελίδες
(φαντάσου ένα φάκελο "εργασια_του_μητσου_αρχεια" url encoded) )
χαλάει την καθαρότητα του πηγαίου κώδικα
-προφανώς δεν ασχολούμαι με αυτό, να κρατάω σελίδες-
Αν είχες 56αρι modem θα ασχολιώσουν<-- υπάρχει αυτή η λέξη?

Άβαταρ μέλους
georged

firefox problem

Δημοσίευση από georged » 09 Απρ 2007 23:06

Εμενα ενημερωνεται μονο του με 56Κμια χαρα παει.

mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 10 Απρ 2007 15:11

καλά και εμένα μόνο του ενημερώνεται πάντως δεν θέλω να μπλέξω με εκ νέου εγκαταστάσεις μην πάθουν τίποτα οι extensions αυτό που ψάχνω είναι Κανά κλειδί στο μητρώο να το αλλάξω από _αρχεία σε _files

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

firefox problem

Δημοσίευση από soteres2002 » 10 Απρ 2007 18:06

pane se ena internet kafe gia ena lepto kai katebase to. Diaforetika borei na to breis kai se kanena sinodeutiko CD periodikon pliroforikis.
Simbouli: giati den sozeis ta extensions sou locally? Meta apo kathe install ta ksanapernas...

mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 10 Απρ 2007 21:10

Δεν μου φταιει το 56αρι, 40' ειναι αυτα,θα περάσουν
ισως δεν καταλαβατε τι εννοώ/δεν το διατύπωσα αρκετα καλα/και απο οτι φαινεται αλλαξα και γνώμη κατα τη διαρκεια του topic.
Εξηγω:
Αυτη τη στιγμη ειμαι πεπισμενος οτι με ενα uninstall,διαγραφη ολων των αρχειων και κλειδιων που συσχετιζονται με τον firefox,και install θα φτιαχτει το προβλημα(και εχω κανει ειδη backup τις extensions μ'ενα προγραμμα) αυτο ομως που πραγματικα θέλω ειναι το ονομα του φακελου αρχειων μιας σελιδας αντι για "page_αρχεια" να ειναι "page" η "page_files" οπως ειπα:
αυτό που ψάχνω είναι Κανά κλειδί στο μητρώο να το αλλάξω από _αρχεία σε _files
Y.G.Ρε φιλε Σωτηρη οταν λες locally αν παρω τον φακελο των extensions οπως ειναι και τον αντιγράψω,και κάνω reinstall,και τον ξαναβαλλω στη θέση του θα ειναι οπως πριν?Ακόμη και αν ειναι οπως πριν οι εξτενσιονς αυτες καθ'αυτες Τι θαγινει με τις ριθμήσεις τους?(θα μου παρει καμια-2 ωρες μεχρι να τις ξαναconfigurαρω) α μπορω να κανω το ιδιο και με τα bookmarks?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

firefox problem

Δημοσίευση από soteres2002 » 10 Απρ 2007 21:54

oxi, ennoo na katebaseis ta .xpi arxeia se ena folder, kai na ta grapseis se ena CD/DVD (opou kaneis backups). Den ksero ti programma exeis brei gia na kaneis backup ta extensions sou, alla iparxei kai ena auxiliary extension sta add-ons gia na kaneis backup oxi mono ta ipoloipa extensions, alla kai tis rithmiseis. tha to breis edo https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2109 -- legetai febe.

mhtsos

firefox problem

Δημοσίευση από mhtsos » 11 Απρ 2007 23:52

Μπράβο ρε Σωτήρη καιρό έψαχνα μια τέτοια extension, πως μου ξέφυγε?Μπράβο και πάλι,javascript:emoticon(':bouncy:')
javascript:emoticon(':bouncy:')
... αλλά δυστυχώς ακόμη δεν μου έχει απαντήσει κανείς "υπάρχει τρόπος να αλλάξω τον τρόπο που αποθηκεύονται οι σελίδες?"

έκανα uninstall, έσβησα τα πάντα και πάλι το κάνει, νομίζω είναι bug της έκδοσης...javascript:emoticon(':hammer:')
ToolTimes at work

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες