δεν θα μπορούσε να είναι μια φωτογραφία;

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
FanisS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από FanisS » 11 Απρ 2007 07:40

Η τέχνη του 3D είναι να πραγματοποιεί την φαντασία και το όνειρο σε πραγματικότητα του ματιού και όχι να καταγράφει κάποια υπαρκτή κατάσταση ( την δουλειά αυτή την κάνει πολύ καλά η φωτογραφία ).
Επαγγελματικά ( δηλ. Κατά παραγγελία καλύπτει και άλλες ανάγκες όπως την προθέαση (prevue) με εμψύχωση (animation) για καλλίτερη αντίληψη κτηρίων υπό κατασκευή, σκηνοθετικών θεμάτων , μηχανολογικών κατασκευών, κτηριακών ανακατασκευών και πολλά άλλα που δεν είναι δυνατών να καλυφθούν πλήρως και με ρεαλιστική παρουσίαση αυτού του επιπέδου από κάποια άλλη τέχνη.
Βέβαια σαν τέχνη, έχει και αυτή τους δρόμους και την προσωπικότητα του δημιουργού του κάθε έργου.

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 13 Ιουν 2007 02:37

λοιπον guys αργησα να δω το post αλλα συγχωρεστε με γιατι ειμαι noob!!
Μην με κραξετε που εφερα στην επιφανεια αυτο το παλιο post!!

αυτο ειναι αναμφισβητητα 3d..... τουλαχιστον με την δικη μου εμπειρια μπορω να το καταλαβω αμεσως...
πως?
ας ξεκινησω απ τον ενισχυτη.... ενω τα textures ειναι πολυ αληθινα το προβλημα ειναι στο μοντελο... δηλαδη ειναι ενα τετραγωνο και εχει τελειες γωνιες..!! αν οι γωνιες ηταν πιο στρογγυλες εστω και χιλιοστα θα φαινοταν πιο πιστευτο....δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα δεν μπορω να το πω πιο απλα... τεσπα οι γωνιες προδιδουν το 3d...

ας παμε στην κιθαρα... κατι δεν μου καθεται καλα στην αντανακλαση που κανει το νικελ κομματι, χαμηλα, ναι, εκει κατω... στις χορδες.... εεε?? το καταλαβε κανεις? κανει θαλασσια αντανακλαση η μου φαινεται??? ουρανος ειναι αυτο η ο απεναντι τοιχος ειναι βαμμενος αλλο χρωμα? η μηπως δεν υπαρχει καθολου τοιχος??????? δηλαδη μηπως ο καλλιτεχνης μας εκανε ενα πατωμα, ενα ταβανι και δυο τοιχους και τα υπολοιπα...... το χαος????
οκ πες οτι αυτο ειναι πταισμα.....

τωρα.... οι σκιες.... παιδια απ την εμπειρια μου στο max σας λεω οτι οι σκιες για να βγουν αληθινες δεν φτανει μονο ενα skylight....... χρειαζεται πολλα ακομα.... αν παρατηρησεις απο μακρυα τον ενισχυτη θα νομισεις οτι ειναι cut paste απο αλλη εικονα πανω σε αυτη... εχεις την αισθηση οτι αιωρειται.... εχω αδικο? ποιος το παρατηρει??

το ιδιο και με την κιθαρα.... ενω και τα δυο αντικειμενα στον τοιχο κανουν τελεια σκιαση... στο πατωμα εχουμε προβλημα.......

επεισης στην κιθαρα κατι λειπει... δεν ξερω απο κιθαρες αλλα κατω απο τις χορδες στα 5 αυτα γκρι ορθογωνια (συγγνωμη αλλα δεν ξερω τι ειναι αυτα) εχω την εντυπωση οτι κατι λειπει.... δεν ξερω ομως τι... :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 13 Ιουν 2007 05:47

Αυτά είναι οι μαγνήτες και ναι δεν τους ολοκλήρωσα ποτε :P

Οσο για τα άλλα δεν θυμάμαι το θέμα και βαριέμαι να το διαβάσω για να δώσω απάντηση..:P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mkpk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mkpk » 13 Ιουν 2007 21:38

BanOr έγραψε:Αυτά είναι οι μαγνήτες και ναι δεν τους ολοκλήρωσα ποτε :P

Οσο για τα άλλα δεν θυμάμαι το θέμα και βαριέμαι να το διαβάσω για να δώσω απάντηση..:P
BanOr αν αρχιζουν να μπερδευουν τα 3δ σου με φοτογραφιες εισαι καλο δρομο :) :D :D

δεν σε εχω δει να κανεις κατι αλλο στο maxwell why???no time...

διστυχως (μαλλον ευτυχως)που εχουν πεσει και σε μενα δουλειες αλλα δεν μπορωνα τις δειξω........ 8) 8) 8) 8) 8)

αργοτερα ισως......
----> www.8051DT.freegr.net version 1.0 Released<----
Εικόνα

Core 2 Quad QX9770 EXTREME @4.0Ghz (overclocked)on P5E....4gb Ram
Core 2 Quad QX9650 EXTREME @4.0 on DQ6 Χ-48 4gb Ram

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 14 Ιουν 2007 02:34

Έχω καιρό να ασχολήθω με 3Ντι.
Δεν έχω ιδέες.
Τώρα "κοιτάω" το zbrush 3.

Αντε ας κανουμε κανεναν διαγωνισμό γιατι σκουριάσαμε... :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 14 Ιουν 2007 04:54

αντε να ψηφισουμε κιολας
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες