Μια ερώτηση σχετικά με στήσιμο server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
christof_19

Δημοσίευση από christof_19 » 10 Απρ 2007 20:11

Καλησπέρα!

Θέλω να δοκιμάσω ένα website που φτιάχνω σε PHP.Είπα να στήσω ένα server στον υπολογιστή μου και για το σκοπό αυτό αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το XAMPP. Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι καλυμένος με αυτό ή υπάρχει εναλλακτική καλύτερη επιλογή. (π.χ. wamp 5_1.7.0) .

Δεύτερον δεν θέλω ο server να έχει επικοινωνία με το Ιnternet, αλλά να εξυπηρετήσει μόνο το σκοπό της δοκιμής... Ο server μπορεί να ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο ώστε να μην έχει πρόσβαση στο Interner ή αυτό γίνεται μόνο με τη χρήση κάποιου firewall; Δηλαδή να μπορώ να τεστάρω μόνο την σελίδα μου την οποία θα ανεβάζω και να μην έχω επικοινωνία με άλλους εξωτερικούς παράγοντες.

Θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιο link με οδηγίες υπό μορφή tutorial (μήπως υπάρχει στο site και δεν το έχω δει) για το πώς θα πετύχω γενικά αυτά που περιγράφω παραπάνω.

Έχω μπανίσει αρκετά tutorials στο site τα οποία μιλούν για το στήσιμο server αλλά αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω βρει λύση είναι το παραπάνω.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 10 Απρ 2007 20:19

To XAMPP χρησιμοποιεί τον Apache 2.0 webserver.

Νομίζω ότι έχει εύκολο installation, δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ποτε.. :(

Το να παίζει μόνο local, είναι το πιο εύκολο.
Απλώς τον κάνεις εγκατάσταση. Δηλαδή δεν κάνεις redirect την port 80 του router, στην port 80 του σερβερ. :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 10 Απρ 2007 20:20

Φαντάζομαι ότι μιλάς για windows, ε?

Apachefriends.org are your friends :)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

christof_19

Δημοσίευση από christof_19 » 10 Απρ 2007 20:24

Ναι για windows . Σ' ευχαριστώ ! Πιστεύεις ότι είναι καλή επιλογή το ΧΑΜPP ή να βάλω κάποιο άλλο?

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 10 Απρ 2007 20:27

Δεν έχω στήσει ποτέ τον Apache σε windows, γιατί το θεωρώ "μαζοχιστικό" :P

Προτιμώ LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP).
Οπότε περίμενε να πάρεις καμία πιο διαφωτιστική άποψη :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Απρ 2007 08:37

id12586 έγραψε:Δεν έχω στήσει ποτέ τον Apache σε windows, γιατί το θεωρώ "μαζοχιστικό"
Λοιπόν και επειδή είμαι μαζόχας λέγω 8)

Το XAMPP είναι μια καλή επιλογή, εύκολο στην εγκατάσταση και εύχρηστο.

Απλά αν θες πραγματικά να παιδευτείς και να γίνεις πραγματικά μαζόχας όπως εγώ, μπορείς να κατεβάσεις php, mysql, και apache ξεχωριστά να τα εγκαταστήσεις και να τα κάνεις να δουλέψουν :P

Αλλά οκ αν απλά θες να δοκιμάσεις κάτι που φτιάχνεις το XAMPP είναι μια καλή επιλογή.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

satsilem
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από satsilem » 11 Απρ 2007 10:10

Βασικά είναι ο πιό εύκολος τρόπος να τρέχεις έναν test server στο PC σου.

Είναι πολύ απλό και εύκολο και θα σε βοηθήσει να συγκεντρωθείς στο καθαρά develop κομμάτι.

christof_19

Δημοσίευση από christof_19 » 11 Απρ 2007 13:54

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με οδηγίες για το πως μπορώ να χρησιποιήσω το XAMPP και το WAMP . Kάτι σαν tutorial ας πούμε

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 11 Απρ 2007 16:44

giati den xrisimopoieis to Appserv? Akoma kai an den ksereis kai ta basika sxetika me Apache/MySQL kai PHP, i egatastasi einai toso apli p to mono "periergo pou tha sou fanei" (pou sigoura den tha sou fanei) tha einai to epithimito password gia to root user sto MySQL server. Akomi, ta services tha setaristoune na trexoune automata gia ta epomena reboots, opote sou erxetai kouti olokliri i ipothesi...

Den ksero an to WAMP borei na sou prosferei mia kaliteri lisi sto problima sou (an kai to WAMP - windows apache mysql php prosopika den m leei oti einai "antaksio" to LAMP san piotita). Pistebo pantos oti den iparxei kapoia alli diafora sta dio auta, isos na exei kalitero support to ena apo to allo...

Prosopika merikes fores xrisimopoio to appserv se Windows otan einai aparaitito, kai eimai iper - euxaristimenos gia tin eukolia pou prosferei...

Άβαταρ μέλους
bilakios

Δημοσίευση από bilakios » 18 Απρ 2007 23:56

Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με οδηγίες για το πως μπορώ να χρησιποιήσω το XAMPP και το WAMP . Kάτι σαν tutorial ας πούμε
Το XAMPP ειναι πολυ καλο.
Αφου το φορτωσεις πχ στον : D:\apachefriends\xampp ,βαλε τα αρχεια που θελεις να δοκιμασεις σε ενα νεο folder που θα φτιαξεις μεσα στον htdocs ,ας πουμε οτι το αρχειο σου ειναι το index.php και το νεο folder το newfolder τοτε θα εχεις τα παρακατω: D:\apachefriends\xampp\htdocs\newfolder\index.php και για να το τρεξεις δωσε στον IE http://localhost/newfolder/index.php και θα δεις το αρχειο σου.
Ελπιζω να σε βοηθησα.

katerina28

Δημοσίευση από katerina28 » 28 Μαρ 2008 06:45

δεν ξερω αυτο που θα πω αν ειναι εφικτο.
θελω να κανω εγκατασταση του xampp σε pc το οποιο δεν εχει internet θα μπορεσω εκει να κανω δοκιμες σε σελιδες php και μετα να τις ανεβασω στον server απο αλλο pc με συνδεση στο internet?

mzindilis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mzindilis » 28 Μαρ 2008 20:14

Εφικτότατο :)

Θα κάνεις την εγκατάσταση και θα βάζεις το site που φτιάχνεις στο folder που είναι ρυθμισμένο το xampp να "κοιτάει". Μετά θα γράφεις localhost στον browser και θα θαυμάζεις το έργο σου.

katerina28

Δημοσίευση από katerina28 » 28 Μαρ 2008 21:04

mzindilis ευχαριστω πολυ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες