Wireless network: δεν μπορεί να συνδεθεί

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Fotini1980

Δημοσίευση από Fotini1980 » 12 Απρ 2007 10:09

Καλημέρα σε όλους!

Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόβλημα που έχω με το wireless δίκτυο που προσπαθώ να φτιάξω... Είμαι λιγάκι άσχετη από δίκτυα, σας προειδοποιώ

Έχω λοιπόν 3 PC. Η απόσταση μεταξύ τους έχει ως εξής: το ένα PC βρίσκεται στο σαλόνι (Windows Xp), το δεύτερο βρίσκεται σε διπλανό δωμάτιο (Windows Vista Home Premium, όχι μεγάλη απόσταση, αλλά παρεμβάλλονται τοίχοι) και το τρίτο (Windows Xp) βρίσκεται σε ένα χώρο στην ταράτσα. Το "κεντρικό" ας πούμε PC έχει ADSL σύνδεση με otenet και θέλω να φτιάξω ένα wireless δίκτυο για να έχουν και τα άλλα δύο πρόσβαση στο internet.

Εγκατέστησα στο κεντρικό το ADSL2+ Modem/Router της Level One σύμφωνα με τις οδηγίες, συνδέοντάς το στην μέσω USB και το είδε κανονικά, πέρασα τις ρυθμίσεις για την otenet, συνέχισα να έχω internet, όλα καλά. Στη συνέχεια σύνδεσα με το Router το Wireless-G Acess Point της Linksys (μοντέλο WAP54G), ακολουθώντας πάλι τις δικές του οδηγίες και η μόνη ρύθμιση που έκανα ήταν να βάλω το paraphrase για το WEP.

Αφού τελείωσα με αυτά, πήγα στο PC του άλλου δωματίου για να περάσω την Wireless-G PCI Adapter της Linksys πάλι (version 4.1, μοντέλο WMP54G). Οι οδηγίες έλεγαν να βάλω πρώτα το cd για να αρχίσει η εγκατάσταση και ότι σε κάποιο σημείο θα μου έλεγε να σβήσω το PC για να περάσω την κάρτα, και αφού το έκανα αυτό, κάνοντας reboot η εγκατάσταση θα συνεχιζόταν και θα έκανα τις σχετικές ρυθμίσεις.

Ε, εδώ είναι το πρόβλημα. Έκανα το πρώτο μέρος τη εγκατάστασης, όντως μου ζήτησε να κλείσω το PC και να συνδέσω την κάρτα. Κλείνω το PC, τη συνδέω, κάνω reboot και... τα Vista αναγνωρίζουν τη κάρτα, κάνουν μόνα τους την εγκατάσταση και χάνω τελείως το δεύτερο μέρος της εγκατάστασης απ' το cd, που θα με έβγαζε και στις ρυθμίσεις!

Το αποτέλεσμα ήταν το εξής: τα Vista βλέπουν την κάρτα κανονικά, αλλά όταν πάω να συνδεθώ, δεν βλέπει το ασύρματο δίκτυο. Για την ακρίβεια, το είδε δυο-τρεις φορές αλλά με πολύ ασθενές σήμα και όταν προσπάθησα να συνδεθώ μου έβγαλε ότι δεν ήταν δυνατή η σύνδεση.

Δεν πιστεύω να φταίει το σήμα, γιατί α) έχω ακούσει για ανθρώπους που έχουν κάνει σύνδεση με αυτό τον εξοπλισμό σε πολυκατοικίες και έχουν μια χαρά σήμα και β) τότε πώς υπάρχει περίπτωση π.χ. να "κλέψουν" οι γείτονες το σήμα και χρειάζεται κωδικοποίηση, αν δεν φτάνει από το ένα δωμάτιο στο άλλο;

Είμαι λοιπόν σίγουρη ότι δεν έχω κάνει τις ρυθμίσεις και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας: τι ακριβώς ρυθμίσεις πρέπει να κάνω και που; Δεν έχω ιδέα για ip addresses και τα σχετικά, οπότε κάθε βοήθεια (με απλά λογάκια ) είναι επιθυμητή! Τέλος, υπάρχει τρόπος να μην δουν αυτόματα τα Vista την κάρτα, για να μπορέσει το cd να κάνει όλη την εγκατάσταση και να δω εκεί τις ρυθμίσεις; (Έκανα κατάργηση υλικού, έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, είπα "όχι" στην προτροπή των Vista να εγκαταστήσουν τα προγράμματα οδήγησης αλλά πάντα το αποτέλεσμα είναι ίδιο).

Ελπίζω να μη σας κούρασα και να ξέρει κάποιος να μου πει τι να κάνω, γιατί κοντεύω να κάψω τον εγκέφαλο τρία απογεύματα σερί μπροστά απ' τα pc...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Απρ 2007 21:27

Δεν έχω χρησιμοποιήσει Vista & WiFi καρτούλες για να δω αν δουλεύουν τα utilities που δίνουν οι κατασκευαστές, αλλά από όσα έγραψες μου ακούγεται λογικό να μην πιάνει σήμα από την ταράτσα.

Οι πλάκες από όροφο σε όροφο έχουν σιδερόβεργες μέσα και η διάταξη τους είναι τέτοια που για τα μικροκύμματα λειτουργούν σαν εννιαίες μεταλικές επιφάνειες.
Οπότε μόνο από εκεί έχεις χάσει αρκετό σήμα αν όχι όλο.

Από δωμάτιο σε δωμάτιο δεν ισχύει αυτό αφενώς γιατί οι τοίχοι δεν έχουν σιδερόβεργες εσωτερικά (αλλά μόνο τούβλα) και αφετέρου γιατί από τις ανακλάσεις μέσα στο σπίτι καταφέρνει το σήμα να ταξιδέψει μέσα στα δωμάτια.

Σε ποιον όροφο μένεις;

Τα λινκς που έχουν γίνει από ταράτσα σε ταράτσα ναι μεν έχουν τις ίδιες κάρτες αλλά έχουν κατευθυντικές κεραίες που ενισχύουν και την λήψη και την εκπομπή.

Το κεραιάκι που δίνει ο κατασκευαστής είναι πάρα πολύ μικρό για να πεις ότι θα σου δώσει πολύ σήμα.

Επίσης τα λινκς από ταράτσα σε ταράτσα επί το πλήστον απαιτούν οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων, αλλιώς το σήμα είναι χαμηλό, κάνει διακοπες και γενικά έχει την συμπεριφορά που ανέφερες και εσύ (δεν συνδέεται κλπ).

Προσωπικά θα πρότεινα από την ταράτσα μέχρι το σπίτι να τραβήξεις ένα UTP και να συνδέσεις εκεί ένα access point ώστε να το πιάνουν κανονικά τα 2 PC που έχεις.

Για το θέμα της εγκατάστασης μην σε αγχώνει και τόσο αν τα windows αναγνώρισαν την κάρτα.
Μπορείς να χειριστείς την κάρτα και από τα windows χωρίς το utility της κάρτας.

Fotini1980

Δημοσίευση από Fotini1980 » 13 Απρ 2007 10:19

Ναι, αλλά η πλάκα είναι πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε στο κάτω PC, όχι το PC της ταράτσας! Το σπίτι είναι μονοκατοικία, οπότε είμαι ισόγειο, δεν μένω σε κάποιο όροφο.

Επειδή λοιπόν με τα Vista τα είδα όλα, είπα να δοκιμάσω με το PC της ταράτσας, που έχει ΧΡ. Εκεί η εγκατάσταση της pci κάρτας έγινε κανονικά (και μετά το reboot δηλαδή), μου έβγαλε ένα προγραμματάκι της κάρτας που ψάχνει για το ασύρματο και όντως το βλέπει! Επιτυχία σκέφτηκα εγώ, αλλά πριν αρχίσω να πανηγυρίζω, όταν κάνω κλικ στο ασύρματο και πατάω connect μου βγάζει "cannot associate with the access point".

Τις προστασίες τις έχω απενεργοποιήσει, WEΡ κλπ., δεν είναι ενεργοποιημένο το MAC filter κι όμως μου βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα, ενώ το βλέπει το δίκτυο!! Το σήμα παίζει από 25% - 47%. Καμιά ιδέα;

Fotini1980

Δημοσίευση από Fotini1980 » 16 Απρ 2007 11:41

Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε. Έκανα εγκατάσταση απ' την αρχή στο router και το access point, πέρασα απ' την αρχή τις ρυθμίσεις στα pc και συνδέθηκαν όλα πλην αυτού με τα Vista, λόγω σήματος. Όταν έφερα το pc κοντά στο access point το έβλεπε κανονικά. Άρα θα πάρω κεραία.

Τι έφταιγε;
Η εφαρμογή απ' το cd των drivers για τις pci κάρτες έκανε conflict με τα Windows, ακόμη και τα ΧΡ... Τώρα γιατί δίνουν ένα τέτοιο cd... ένας θεός ξέρει!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες