Παγκόσμιοι πρωταθλητές στο μπάσκετ οι μαθητές του Βυρωνα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Μάιος 2007 17:34

Είναι πρόκληση απέναντι στην επιστήμη και σε όλα τα παιδιά που διαλέγουν τον δύσκολο δρόμο φίλε και όχι το να πετάνε το τόπι στο καλάθι. Κι εγώ έπαιζα μπάσκετ όπως σου είπα σε κατηγορίες των Αθηνών μέχρι πρότινος και μάλιστα ήμουν και καλός σκόρερ. Δεν το θεωρούσα όμως και μεγάλο κατόρθωμα. Δεν είναι και καμια ιδιαίτερη πνευματική άσκηση. Ίσα ίσα που παίζουν μεγάλο ρόλο τα φυσικά (σωματικά) προσόντα.

Είναι καιρός να σταματήσει αυτή η εμπλοκή άσχετων πραγμάτων μεταξύ τους. Άλλο αθλητισμός, άλλο επιστήμη, άλλο τέχνη. Δεν πρέπει να τα μπλέκουμε και να πηδάμε με τόση ευκολία από το ένα στο άλλο. Δηλαδή εγώ που θα γίνω διδάκτορας φιλοσοφίας πρέπει να με προσλάβουν ομοσπονδιακό προπονητή στην ξιφασκία; Έχουμε χάσει τα νοήματα μου φαίνεται. Το μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα και ο αθλητισμός γενικότερα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από μια απλή ανθρώπινη δραστηριότητα.

Ένας πρωταθλητής στο μπάσκετ δεν είναι σε τίποτα ανώτερος ή σε τίποτα καλύτερος από έναν πολύ καλό ξυλουργό ή έναν πρωταθλητή στο σκάκι, στη μπιρίμπα ή στο web development. Ίσα ίσα επειδή το μπάσκετ και όλα τα αθλήματα απαιτούν κατά κύριο λόγο φυσικά προσόντα και λιγότερο πνευματικά προσόντα είναι κατά τη γνώμη μου υποδεέστερες ανθρώπινες δραστηριότητες μιας και το μυαλό έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 08 Μάιος 2007 18:24

Στο ελληνικό Πανεπιστήμιο αμα μπεις θα βγεις. Κακά τα ψέματα. Τελειώνει όποιος θέλει. Μα σε 10 μα σε 15 χρόνια, κάποιος μπορεί να γβει γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος κλπ.

Θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια συναδέλφους 28ου (!!) εξαμήνου. Εγώ τελείωσα πριν από αυτούς. Και αντε αυτός εγινε μηχανικός.

Ο άλλος, ο μπασκετάκιας που θα γίνει γιατρός; Πόσους θα κάψει; Ο άλλος που θα γίνει δικηγόρος;

Τέλος πάντων είναι ένα θέμα και αυτό, αλλά είναι πραγματικά παρανυχίδα μπροστά στο μπάχαλο, μπροστά στο τσίρκο που λέγεται τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Μάιος 2007 18:33

Όταν του ανοίγεις την πόρτα του Πανεπιστημίου στην Ελλάδα είναι σα να του δίνεις πτυχίο. Διαφορετικά πρέπει να είναι για πολύ στόκος ο άλλος.

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 08 Μάιος 2007 22:32

Σπάνιο γεγονός, αλλά συμφωνώ με τον cdhyper, το ότι κάποιος είναι καλός αθλητής δε σημαίνει ότι η πολιτεία πρέπει να τον επιβραβεύσει με "νοημοσύνη μαϊμού" (μετάφραση: επιπλέον μόρια από αυτά που αξίζει. Το να τους ανοίξουν τις πόρτες της γυμναστικής ακαδημίας δεκτό, αλλά από πότε θεωρείται λογικό να μεταφράζονται τα μετάλλια σε εξυπνάδα δευτερευόντως και σκληρή μελέτη πρωτίστως?!?! :question: :question: :question: :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 08 Μάιος 2007 23:27

cdhyper έγραψε:Είναι πρόκληση απέναντι στην επιστήμη και σε όλα τα παιδιά που διαλέγουν τον δύσκολο δρόμο φίλε και όχι το να πετάνε το τόπι στο καλάθι. Κι εγώ έπαιζα μπάσκετ όπως σου είπα σε κατηγορίες των Αθηνών μέχρι πρότινος και μάλιστα ήμουν και καλός σκόρερ. Δεν το θεωρούσα όμως και μεγάλο κατόρθωμα. Δεν είναι και καμια ιδιαίτερη πνευματική άσκηση. Ίσα ίσα που παίζουν μεγάλο ρόλο τα φυσικά (σωματικά) προσόντα.
Το λες αυτό έχοντας παίξει και μπάσκετ? Περίεργο!! Εγώ πάλι πιστεύω πως ο αθλητισμός και μάλιστα σε κορυφαίο επίπεδο, όπως ο αθλητισμός που κάνουν τα εν λόγω παιδιά είναι και πνευματική άσκηση.
cdhyper έγραψε:Το μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα και ο αθλητισμός γενικότερα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από μια απλή ανθρώπινη δραστηριότητα.
Ο αθλητισμός ναι αλλά ο πρωταθλητισμός όμως όχι, για σκέψου το λίγο αυτό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Και τα παιδιά αυτά κάνουν πρωταθλητισμό σε υψηλό επίπεδο μάλιστα. Δεν είναι ένα παιχνίδι για αυτά τα παιδιά, είναι αυτό που επέλεξαν να κάνουν, έχουν ταλέντο σε αυτό και είναι τυχερά να έχουν τη δυνατότητα να μπορούν να κάνουν το χόμπι τους και επάγγελμα αν μπορούν.
cdhyper έγραψε:Ένας πρωταθλητής στο μπάσκετ δεν είναι σε τίποτα ανώτερος ή σε τίποτα καλύτερος από έναν πολύ καλό ξυλουργό ή έναν πρωταθλητή στο σκάκι, στη μπιρίμπα ή στο web development.
Δηλαδή συμφωνείς πρωταθλητές στο σκάκι να μπαίνουν στο πανεπιστήμιο απλά και μόνο με το άθλημά τους αλλά όχι οι πρωταθλητές του μπάσκετ? Γιατί σε πληροφορώ πως και το σκάκι άθλημα είναι και αν κάποιος Έλληνας/Ελληνίδα βγει πρωταθλήτης/τρια ευρώπης/κόσμου και πάλι θα μπει σε όποιο πανεπιστήμιο θέλει.

cdhyper έγραψε:Ίσα ίσα επειδή το μπάσκετ και όλα τα αθλήματα απαιτούν κατά κύριο λόγο φυσικά προσόντα και λιγότερο πνευματικά προσόντα είναι κατά τη γνώμη μου υποδεέστερες ανθρώπινες δραστηριότητες μιας και το μυαλό έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Καλά εδώ διαφωνούμε εντελώς, ο αθλητισμός, σε οποιαδήποτε υγιεί μορφή του, είναι από τις κορυφαίες ανθρώπινες δραστηριότητες. Όχι μόνο επειδή γυμνάζει το σώμα αλλά και το πνεύμα.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 09 Μάιος 2007 10:22

Ti epivravefsh / kinitra tha eprepe na dwsei to kratos sta paidia pou afierwsan XX wres kathe mera kai edwsan tetia diakrisi sthn Ellada ?
Gimnastirio ?
Pws na kanoun to management mias kai den exoun gnwseis/empiria ?.. se 1 xrono eklise. na tous dwsei lefta kai na to sintirisoun 1-2 xronia wspou na vgazei ta eksoda tou ?

Einai san na les tou Marantona na parei rimpaount apo ton Rodman.

Na tous dwsei lefta ? na ta kanoun ti (?) mias kai oute exoun spoudasei oute exoun katastalaksei se kapia apasxolish.

To mono pou mporei na kanei einai na tous valoun se mia sxolh kai na tous voithisei na vroun to dromo tous.
Όταν του ανοίγεις την πόρτα του Πανεπιστημίου στην Ελλάδα είναι σα να του δίνεις πτυχίο.
To provlima sou nomizw pws einai to oti oloi pairnoun ptixio (an mpoun) oxi to oti to kratos evale afta ta paidia se opia sxolh theloun.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Μάιος 2007 10:24

fiskili min to psachneis einai opos to gnosto anekdoto me tin katsika tou geitona...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Μάιος 2007 11:04

φίλε figaro, όχι δεν είναι έτσι όπως τα λες. Είναι μία ιστορική στιγμή, μιας και συμφωνώ με τον cdhyper :lol: , και θεωρώ ότι όσον αφορά στην 3βάθμια, το μόνο που θα έπρεπε να τους δώσει είναι να μπουν στη Γυμναστική Ακαδημία.

Εγώ δηλαδή ήμουν χαζός που παράτησα τον αθλητισμό, σκίστηκα να πάρω το Prof πριν τη Δευτέρα Λυκείου, και το GrundStuffe πριν το Λύκειο, και διάβαζα για να μπω κάπου, κι εν τέλει δεν μπήκα εκεί που ήθελα;

Όπως όταν τα παιδιά διακρίνονται στους διαγωνισμούς Πληροφορικής/Μαθηματικών/Φυσικής/οτι_άλλο_υπάρχει, περνάνε μόνο σε αντίστοιχες σχολές, έτσι πρέπει να γίνει και με τα παιδιά που διακρίνονται σε αθλητικό επίπεδο. Γτ? οι άλλοι σε πηγάδι κατ'ρήσανε;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 09 Μάιος 2007 11:28

Tin idia "diafimisi" kanei se mia xwra enas diagwnismos sta mathimatika kai mia prwtia se pagkosmio protathlima mpasket (apo ta pio dimofilh athlimata) ?

Eksakolouthw na pistevw pws to provlima einai oti sxedon oloi teliwnoun mia sxolh an mpoun kai oxi to pws mpenoun ta sigkekrimena atoma sth sxolh.
An kseran pws einai palouki na pareis to xarti apo tin X sxolh... oute kan tha mpenan kai tha epilegan vash twn dinatotitwn tous.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Μάιος 2007 11:38

φυσικά... Γτ μετά το ΠΑνελλήνιο Πρωτάθλημα Μαθηματικών, οι νικητές φεύγουν για την Ολυμπιάδα Μαθηματικών, όπου έχουμε ουκ ολίγες επιτυχίες. Κι όχι μια φορά :wink:

ΥΓ Προς θεού, δεν θέλω να μειώσω την επιτυχία των παιδιών, αλλά η κίνηση του να περάσουν όπου θέλουν, μειώνει τη δική μας προσπάθεια

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 09 Μάιος 2007 14:28

Καλά ναι... δέν λέω, τεράστια διαφήμιση. Είμαι σίγουρος πώς άν ρωτήσω μάλιστα κάποιον στο εξωτερικό ποιος κατέκτησε το χρυσό, στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ, θα το γνωρίζει! :lol:

Πλάκα κάνουμε τώρα? Φυσικά και άν πρέπει να επιβραβευτούν με κάτι, αυτό είναι με την είσοδό τους στην γυμναστική ακαδημία and that's all folks. Δηλαδή οι υπόλοιποι είναι βλάκες που κάθονται και διαβάζουν??? Και επειδή στο λύκειο που ήμουν η γυναικεία ομάδα μπάσκετ είχε φέρει στο παρελθόν ανάλογες διακρίσεις... σας πληροφορώ πώς είναι απίστευτα εκνευριστικό να βλέπεις τούβλα, που δέν ξέρουν κάν πώς είναι τα εξώφυλλα των βιβλίων, να περνάνε σε σχολές επειδή βάραγαν ένα τόπι.

Άν θέλει κάποιος τόσο πολύ να πάιζει μπάσκετ ας γίνει επαγγελματίας μπασκεμπολίστας, ποδοσφαιριστής κτλ. Σιγά μήν τους εξασφαλίσουμε και το μέλλον επειδή έπαιζαν μπαλίτσα όταν οι άλλοι μελετούσαν. Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και λουζόμαστε τις συνέπειες. Όποιος θέλει να μπέι σε κάποια σχολή άς κάτσει να διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Μάιος 2007 14:35

Είναι απίστευτο που μερικοί βλέπετε το Πανεπιστήμιο ως επιβράβευση που μπορεί να δοθεί ως τρόπαιο σε οποιονδήποτε. Κάτι τόσο απλό δεν μπορείτε να το καταλάβετε; Ο καλός σε ένα άθλημα να γίνει γυμναστής, ο καλός στην ιστορία να γίνει ιστορικός. Τόσο πολύπλοκο είναι; Δηλ. αν ο Forest Gump ήταν Έλληνας, ως πρωταθλητής του πινγκ πονγκ θα έπρεπε να τον κάνουμε καρδιολόγο;

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 09 Μάιος 2007 14:41

Forest Gump ήταν Έλληνας, ως πρωταθλητής του πινγκ πονγκ θα έπρεπε να τον κάνουμε καρδιολόγο;
τι μονο; ..πρωί δημόσιος, το βράδυ ιδιότης, και τα κανάλια να 'κουλουθάν 'πο πίσω να βρούνε τη "λαδιά" :oops: balamos story τι δάσος camp :p
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Μάιος 2007 14:43

ego den to vlepo oute san epivraveusi oute san tipota allo...

siga ta oua...an peraseis sto panepistimio esto kai etsi... kai kala me tin morfi "dorou"... to thema einai na pareis to ptichio...

vevea tha mou peis sta ellinika panepistimia den eiparchei standard (opos den eiparchei kai aksiologisi sta idia ta panepistimia) etc kai mporei na parei ptichio o kathenas... auto to thema eucharistos na to ksanasizitisoume...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 09 Μάιος 2007 14:47

aksiologisi
μην αλλάξουμε το θεμα.. αλλά νομίζω πως αυτή είναι η λέξη κλειδί, αξιολόγηση, τα όλα τ'άλλα είναι περιττά :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες