Προσθήκη-ορισμός nameserver (NS1) σε Windows Server 2003

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
antonet

Δημοσίευση από antonet » 21 Απρ 2007 19:52

Θα περιγράψω την κατάσταση όσο πιο απλά γίνεται
Ειμαι διαχειριστής για ενώς domain στη δουλειά μου, το οποίο ήταν στημένο σε ενα dedicated server με linux οπου εκει είχα αντιστοιχήσει στην IP του server με το ns1.mydomainame.com
Ειχα λοιπον δηλώσει για nameservers στο mydomainame.com :ns1.mydomainame.com με ΙΡ 88.123.23.ΧΧ και ολα ηταν ΟΚ.
Ομως για κάποιους λόγους αλλαξε το hosting απο linux σε Windows Server 2003
Η ΙΡ παρέμεινε η ιδια και εγώ με Remote Desktop πρέπει να σετάρω ns1.mydomainame.com στο νεο server και δε ξερω πως.

Ονόμασα το κεντρικό root του IIS σε mydomainame.com (δε ξέρω αν αρκεί αυτό) και εβαλα τις σελίδες πάνω.
Αν καλέσω 88.123.23.ΧΧ απο τονbrowser το site εμφανιζετε ΟΚ
Αν το καλέσω όμως mydomainame.com, δεν θα εμφανιστεί,και ειναι λογικό αφού δεν εχω ορίσει κάπου NS1.mydomainame.com/ΙΡ .
Διαβασα κάπου στη microsoft οτι κατι πρπει να κάνω στα TCP/IP και στο DNS (cname? δε ξέρω αν έπεσα στο σωστό κεφάλαιο)αλλα μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ,οπότε ζητάω βοήθεια απο εδώ.

Γνωρίζει κανείς λοιπον με πια διαδικασία μπορω να το κάνω να παίξει, ορίζοντας ns/dns και οτι αλλο χρειαζομαι?

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 21 Απρ 2007 22:39

To proto pou prepei na kaneis einai na stiseis dns.
Sto dns tha kaneis tis analoges eggrafes gia www ns a record kai mx record an exis anagkh gia mail.
Meta tha pas sto registrar tou domain sou kai tha oriseis tous ns pou tha exeis idi kanei.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

antonet

Δημοσίευση από antonet » 22 Απρ 2007 23:27

Σε ευχαριστώ.
Το βρήκα!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες