Θέλω να δημιουργήσω έναν Server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spkgold

Δημοσίευση από spkgold » 30 Απρ 2007 12:07

Λοιπόν δεν eίμαι καθόλου καλά ενημερωμένος στο θέμα Server.

Έχω ένα αρκετά καλό μηχάνημα και θέλω να τον κάνω Server όταν εννοώ Server εννοώ να μοιράζω πακετα φιλοξενίας και domain, Τί ακριβώς χρειάζομαι δεν γνωρίζω σχεδόν τπτ. Εάν υπάρχει κάποιος οδηγός έτοιμος ας μου τον αναφέρουν κάποια απο τα μέλη. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
::Adsl2gr.gr::

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 30 Απρ 2007 12:09

Μεταφέρεται στο forum Apache, IIS, DNS Servers

Αυτο που ζητάς δεν είναι plug n play.

Εξήγησε λίγο τί ακριβώς θες να κάνεις..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
spkgold

Δημοσίευση από spkgold » 30 Απρ 2007 13:20

Θέλω να δημιουργήσω έναν server που να παρέχω φιλοξενία για κατασκευή ιστοσελίδων και domain. Πιο αναλυτικά τι εννοείς?

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 30 Απρ 2007 13:27

Και πες ότι τον φτιάχνεις τον server.

Σε τί γραμμή θα τον συνδέσεις?
Γιατι με xDSL ξέχασε το..

Δεν είναι απλώς να φτιάξεις ένα μηχάνημα. :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
spkgold

Δημοσίευση από spkgold » 30 Απρ 2007 13:43

Και τι χρειάζεται ακριβώς? Θέλω να ενημερωθώ τι χρειάζεται για να φτιάξω έναν server, το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μου πείς αναλυτικά, γι αυτό και ρώτησα εάν υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτο το θέμα.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 01 Μάιος 2007 00:15

Για να κάνεις κάτι τέτοιο θέλεις πολλούς servers ένας μόνος του δεν κάνει τίποτα.
Έπειτα χρειάζεται να έχεις πιο πολλές γνώσεις από ότι φαντάζεσαι γιατί δεν είναι μόνο το στήσιμο του αλλά και η συντήρηση του,
backup, ασφάλεια και άλλα πολλά.
Οδηγός δεν υπάρχει απλά ξεκινάς το διάβασμα...

Άβαταρ μέλους
spkgold

Δημοσίευση από spkgold » 01 Μάιος 2007 00:22

οκ thanks άρχισα το διάβασμα πήγα και πήρα βιβλία (SQL SERVER 2005, PHP και MSQL Ανάπτυξη Web Εφαρμογών και άλλο ένα, PHP - Mysql και Apache) Πώς με βλέπεις, χρειάζομαι κάτι παραπάνω? :)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 01 Μάιος 2007 18:35

Μάθε αυτά και μετά το ξανά συζητάμε :lol:

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 02 Μάιος 2007 10:55

Α και MS Server OS ?

Kαλά κρασιά..

Άβαταρ μέλους
spkgold

Δημοσίευση από spkgold » 02 Μάιος 2007 11:57

Με κοροιδεύτε ρε :hammer: ? Δεν θα τα διαβάσω όλα μαζί ένα ένα σιγά σιγά.

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 02 Μάιος 2007 13:08

Δεν σε κορoιδεύω απλά κατακρίνω τις όσες πηγές πληροφόρησης προμηθεύτηκες και αναφέρονται σε προιόντα της Microsoft.

Γνωρίζεις οτι θα πρέπει να αγοράσεις και αυθεντικές εκδόσεις τους σε περίπτωση που επιχειρήσεις να παρέχεις υπηρεσίες βασιζόμενος σε αυτά τα προιόντα?

Τώρα αναφορικά και μόνο.. Δεν χρειάζεσε καμία γνώση σε php, mysql, ms sql για να υλοποιήσεις την δημιουργία-στήσιμο ενός webserver καθώς και κάποιας πλατφόρμας διαχείρισης.

Εγώ προσωπικά τα μόνα που πιστεύω πως χρειάζεσε είναι:

Γνώσεις βασικής διαχείρισης του λειτουργικού Linux ανεξαρτήτου distro.
Έναν καλό οδηγό θωράκισης του webserver.
To απόσπασμα από το manual του Apache για την εγκατάσταση του.
To manual του Bind9.
To manual της εγκατάστασης της MySql.
To manual ενός control panel στην περίπτωση του plesk χρειάζεσε και την αγορά ενός licence.

Μέσα σε όλα αυτά που προυποθέτουν την ΒΑΣΙΚΗ εγκατάσταση ενός webserver χρειάζεσε και ένα tutorial για διαχείριση webserver οχι τόσο για την ορθή πορεία σου αλλά περισσότερο για την εξοικείωση με τα ακρονύμια και την ορολογία του χώρου.

Υ.Γ: Παραλείψεις, ορθογραφικά και τυπογραφικά λάθη είναι εύλογο να υπάρχουν είμαι άυπνος 2 μερες πάνω στο χαζοκούτι μου.

qtgeo

Δημοσίευση από qtgeo » 08 Μάιος 2007 00:30

NIkoz θα συμφωνήσω σε όλα εκτός απο το ότι θεωρείς ότι ο MS Server είναι για τα μπάζα...
Φίλος μου όπου έχει κολλοσό εταιρία μηχανοργάνωσης στην Αμερική και έχει ακόμα και την μηχανοργάνωση της Google, Τρύφωνας Χρήστος λέγεται το παλικάρι και είναι απο την Κέρκυρα, έχει στήσει την εταιρία του - που τώρα αξίζει 1δις δολάρια στην Αμερική - πάνω σε Linux συστήματα!

Ε, σε πληροφορώ ότι αναθεματίζει την ώρα και την στιγμή και μου λέει ότι οι developers του και ο ίδιος ο οποίος είναι Μηχανικός H/Y και κάθε μέρα είναι στην παραγωγή στα μεγάλα πράγματα και όχι σαν κι εμάς....μου λέει πως θα ήταν 1000 φορές καλύτερα να τα έκανε όλα σε Windows.

Η εταιρία του: http://www.kazeon.com/

Εγώ είμαι φανατικός Linuxας...αλλά για να το λέει αυτό προφανώς έχει δεί εμπόδια που τα Windows δέν του τα παρουσιάζουν.
Καταλήγωντας λοιπόν.
Μην τα πέρνουμε όλα τις μετροιτής και μήν το παίζουμε όλοι επιστήμονες γιατί όταν εταιρίες όπως και η IBM σου λένε Windows τί στο διάολο είμαστε πιό έξυπνοι απο αυτούς?

Να βλέπουμε και επιχειρησιακά το θέμα ε?
Άσε που θα του έρθει και πιο δύσκολο του παιδιού στην τελική με Linux!
Εικόνα

B Cool...But Stay Wild!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 08 Μάιος 2007 01:26

Μου φαίνεται ότι το πήξαμε το θέμα στις ανακρίβιες και στα γενικόλογα.

Δεν υπάρχει καλύτερο λειτουργικό. Όλα είναι σε σχέση με τις ανάγκες, τις γνώσεις και το budget σου . +-

Και, qtgeo, αν ο φίλος σου είχε στηρίξει όλη του την δουλειά σε windows, απο την αρχή της επιχείρησης, τώρα θα είχε κλείσει, γιατί το κόστος απο τα licences θα ήταν δυσβάστακτο για ένα μικρό κρατίδιο, πόσο μάλλον για νεοσύστατη εταιρία :wink:

Και κάνε μας την χάρη να μας πείς γιατί ακριβώς το linux δεν τον βολεύει πλέον? Ή έτσι ξύπνησε μια μέρα και αποφάσισε να αλλάξει αυτά στα οποία βασίστηκε τόσο καιρό? :roll: Γιατί με το να αφορίζουμε ή να ευλογούμε κάτι τόσο γενικό, όπως ένα OS καντάει γελοίο.

Και μια διευκρίνηση για να μην παρεξηγηθώ απο αυτούς που δεν με ξέρουν: Θεωρώ ότι τα Windows 2003 είναι κορύφαιο OS για server, αλλά προτιμώ linux, γιατί δεν ανήκψ σε αυτούς που μπορούν να δώσουν 2-3000 για ένα server λειτουργικό.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

qtgeo

Δημοσίευση από qtgeo » 08 Μάιος 2007 01:37

Όχι απλά το παλικάρι και η εταιρία του κάνει εφαρμογές κυρίως για Windows και καταλαβαίνεις ότι το portabillity για αυτούς είναι ένα ζώρικο θέμα!

Επίσης να σου πώ πώς μου είπε ότι οι εταιρίες τους δίνουν τόσο λογισμικό όσο και υλικό πολύ πιο φθηνά γιατί τα αγοράζουν σε μεγάλες ποσότητες.

Μην το βλέπεις λοιπόν τόσο ατομικά.

Ξέρουν αυτοί τι κάνουν!!!!

Επίσης δεν λέω ανακρίβιες και γενικόλογα...είμαι σαφής.
Εάν δεν με πιστεύεις δε, μπορείς απλά να αναφέρεις το ονομά μου και να του στείλεις e-mail και να στα εξηγήσει πολύ πιο καλά.

Εγώ Linux μαζί σου αλλά όταν έχεις τέτοια προβλήματα?
Αυτοί τρέχουν....και ο χρόνος είναι χρήμα ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ...δέν θα κάθονται να ασχολούνται με το δε δουλεύει και γιατί ή έχει συμβατότητα ή όχι......
Έτσι δεν είναι?

Άσε δε που μου είπε ότι γενικά από την παραγωγή του λογισμικού περνάνε πρώτα 6 μήνες TESTS!!!!!! πρίν το εκδώσουν.

Εν πάση περιπτώση ενοχλησέ τον και θα στα εξηγήσει.
Θα μπείς κι εσύ στο κλίμα όπως μπήκα κι εγώ και ξενέρωσα.......

Επίσης για να κλείσω την σκέψη μου θέλω να πώ πώς το έχουν δεί και καλά ξερολούκουμο το Linux. Όπως κι εσύ λοιπόν λές κανένα λειτουργικό δέν είναι τέλειο. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.
Κλείνωντας λοιπόν θέλω να πώ ότι γιατί να πετάγεται ο καθένας να πεί κάτι για να το παίξει έξυπνος αφού δέν έχει δεί πρώτα και άλλα λειτουργικά για να κρίνει.
Για παράδειγμα, επειδή δουλεύω πάνω απο 5 λειτουργικά αυτή την στιγμή γνωρίζω καλά ότι για Servers το ποιο advanced δέν είναι το Linux αλλά το OpenBSD....Unix δηλαδή.
Ε κάι? Σιγά μην κάτσω να λέω και να πεδαίυω τον κόσμο. Αφήστε που θα χαθείται εκει μέσα.
Ας επικεντρωθούμε λοιπόν σε λογικά πλαίσια με γνώμονα την ευελιξία και την σταθερότητα και όχι την τάση μας για διαφήμιση...
Εικόνα

B Cool...But Stay Wild!

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 09 Μάιος 2007 10:15

Dear teo,
δεν θα μπώ στο τρυπάκι του να αναφέρω μύρια παραδείγματα που αποδεικνύουν τα όσα λέω και είναι σύμφωνα με την ταπεινή γνώμη μου :P

Απλά θα σου αναφέρω πως η ίδια η MS άρχισε πλέον να αγγαλιάζει το Linux, θα σου τονίσω πως σφάλεις διότι είναι πολύ ευκολότερη και γρηγορότερη δουλειά η δημιουργία ενός webserver με χρήση unix ή unix-like λειτουργικό σύστημα.

Δίχως να θέλω να αναφέρω το οτι μια έρευνα στο Google θα σε πείσει θα αρκεστώ μοναχά στις προσωπικές μου εμπειρίες.

Επίσης ποθώ να μου αναφέρεις πότε - πού η IBM τάχθηκε υπέρ των Windows :>

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης