Πως γίνεται....?

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stefanos4

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από stefanos4 » 10 Μάιος 2007 14:33

Γεια σας παιδια και απο μενα.

Θα ηθελα απο τους ειδικους, αν μπορουν να ριξουν μια ματια στο www.1069.gr και να παρατηρησουν το TOP BANNER του site. Θα μπορουσε καποιος να δωσει καποια ιδεα πως υλοποιειται το συγκεκριμενο? Η' αν υπαρχει καποιο παραδειγμα να το εξηγεί. Γενικοτερα θέλω να ασχοληθώ με δημιουργία ελκυστικών κα μοντέρνων banner οποιος εχει καποιο tutorial ή οτιδηοτε βοηθησει ας κανει το κόπο να το πει.

Σας ευχαριστω πολυ.

spookyb52
Επικοινωνία:

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από spookyb52 » 11 Μάιος 2007 00:40

Δέν είναι τίποτα δύσκολο. Απλά tween animations και masking είναι. Τα υπόλοιπα είναι θέμα φαντασίας.

Σε αυτό το tutorial θα βρείς κάποια βασικά παραδείγματα masking και animation

Εισαγωγή στο flash

stefanos4

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από stefanos4 » 11 Μάιος 2007 09:42

Spooky52 σε ευχαριστω για την απαντηση σου, εχω κοιταξει σχεδον ολα τα flash tutorial του freestuff αλλα δεν εχω βρει κατι παρομοιο, εκτος απο το παραδειγμα με το καρδιογραφημα. Ειμαι καινουριος στο flash επομενως ζητω τη κατανοηση σου. Αν μπορεις να μου πεις κατι ποιο συγκεκριμενο η καποιο λινκ παρομοιο, θα με βοηθουσε πολυ. Να σαι καλα.

spookyb52
Επικοινωνία:

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από spookyb52 » 11 Μάιος 2007 10:35

Δέν έχω πρόβλημα να σου πώ πώς γίνεται αλλά θα πρέπει να ξέρεις μερικά βασικά πράγματα. Δηλαδή :

Να φτιάχνεις Movie symbols
Να μπορείς να δημιουργήσεις ένα απλό tween motion animation
Να μπορείς να φτιάξεις ένα απλό mask

Άν δέν ξέρεις πώς, κοίταξε πρώτα στο tutorial που σου έδωσα και τα ξαναλέμε :wink:

stefanos4

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από stefanos4 » 11 Μάιος 2007 17:03

Αν μπορεις να μου πεις καλο θα ηταν. Απο ολα αυτα που μου λες ξερω τα βασικα απλα δεν εχω και πολυ εμπειρια. Επι της ευκαιριας αλλη μια ερωτηση πως γινεται να βαζεις μια λαμψη να γυριζει γυρω απο το Ο ας πουμε ή γύρω από ένα πλανήτη. Ευχαριστω.

spookyb52
Επικοινωνία:

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από spookyb52 » 12 Μάιος 2007 12:22

Κοίταξε πρώτα τα 3 flash αρχεία που έχω στο attachment. Άν καταλάβεις πώς δουλεύουν θα ξέρεις πώς να φτιάξεις ένα banner, σαν αυτό που έδειξες. Άν κολλήσεις κάπου, η δέν καταλάβεις κάτι, μου το λές.

Το background που αλλάζει εικόνα μπορεί να φτιαχτεί με διάφορους τρόπους. Εγώ θα το έφτιαχνα με κώδικα και αρχεία εικόνας να φορτώνουν εξωτερικά.

Νομίζω πώς υπάρχει κάτι σχετικό στο forum, από τον lightforce, άν δέν κάνω λάθος.
Συνημμένα
aa_ydrogeios.rar
(17.57 KiB) Μεταφορτώθηκε 386 φορές

stefanos4

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από stefanos4 » 14 Μάιος 2007 12:30

spooky52 μιας και κανεις το κοπο και με βοηθας, θα μπορουσες να μου πεις αφου κάνω τη γραμμη όπως μου έστειλες πως θα βάλω μια εικόνα σαν background? Γιατι με τη μασκα φαϊνεται μονο η γραμμη χωρίς την εικονα ολόκληρη που θελω να φαινεται και να αλλαζει μονο η γραμμη. Επισης δεν βρηκα του Lightforce το topic σχετικα με το να προσθετω μια λαμψη να γυριιζει γυρω απο τη γη. Οπως ενας δορυφορος γυρω απο ενα πλανητη, απλα να ειναι σαν μαι λαμψη. Ευχαριστω για τη βοηθεια.

spookyb52
Επικοινωνία:

Πως γίνεται....?

Δημοσίευση από spookyb52 » 15 Μάιος 2007 11:25

Βάλε την εικόνα σου σε ένα Layer κάτω από αυτό που έχεις την εικόνα για masking

όπως στην εικόνα που σου δείχνω από κάτω

Εικόνα

Το λάθος σου είναι πώς βάζεις το background layer να γίνεται masked από το mask layer, όπως στην επόμενη εικόνα

Εικόνα

Άν συμβαίνει αυτό, κάνε κλίκ πάνω στο layer και κρατ΄ντας το πατημένο, κάντο drag λίγο πρός τα κάτω αρχικα και μετα αριστερά και θα βγεί από την λίστα με τα masked layers (αρκεί να είναι το τελευταίο layer στην λίστα με τα masked layers, διαφορετικά θε πρέπει να το σύρεις εκτός λίστας)

Για το εφέ της λάμψης δέν ξέρω τι θές να κάνει αλλά φτιάξε πρώτα ένα Movie και στην συνέχεια πήγαινε στα properties και στο tab: Filters δοκίμασε τα φίλτρα του flash μέχρι να πάρεις αυτό που θέλεις. Τα υπόλοιπα είναι θέμα tween motion animation και masking. Δοκίμασε να πειραματιστείς με αυτά και θα βγάλεις άκρη.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες