Διαφορά Web Developer και web designer

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Μάιος 2007 19:11

Κι εγώ έχω μακριές φαβορίτες αλλά δεν σκέφτηκα να τις αφήσω επειδή είμαι web designer :D

Το latte δεν το ξέρω. Καφέ νες με γάλα ή φρεντοτσίνο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 15 Μάιος 2007 19:24

cdhyper, σου ήρθε ενστικτωδώς η ανάγκη να της αφήσεις ρε... πώς φαίνετε ο άνθρωπος που το χει στο αίμα του... :lol:
Εικόνα

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 15 Μάιος 2007 20:16

Δεν φτιάχνω ποτέ σάιτ άλλων, είμαι web developer των δικών μου σάιτ. Και τα δικά μου σάιτ αν δεν τα αναπτύξω δεν κάνουν τπτ. Και δυστυχώς δεν είμαι καλός στην ανάπτυξη κοινοτήτων (θα ήμουν πολύ πιο πλούσιος αν τα κατάφερνα καλύτερα). Άρα δεν μιλάω για τους ιδιοκτήτες κοινοτήτων.

Οι στατικές σελίδες που φέρνουν σε επαφή τον ιδιοκτήτη με τον πελάτη είναι άχρηστες αν ο πελάτης δεν μπει στο σάιτ. Κοινώς οι σελίδες χρειάζονται ανάπτυξη για να είναι χρήσιμες. Δεν είναι αυτοπροωθούμενες, παρα μόνο μέχρι ένα (φρικτά) περιορισμένο σημείο.

Ο καταστηματάρχης διαφημίζει την ταμπέλα που έχει έξω από το κατάστημά του. Αν δεν προωθήσει και την ιντερνετική του ταμπέλα (με ότι συνεπάγεται η ιντερνετική προώθηση), τότε είτε αυτή βρίσκεται στο πισί του, είτε στο web, είναι το ίδιο και το αυτό.

Θα μπορούσα να πω αρκετά παραπάνω αλλά μάλλον θα ακουστώ υπερφίαλος και δεν το θέλω.

Υ.Γ. Πολύ ευχαριστιέμαι την συζήτηση και τον αντίλογο, Archangelx

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Μάιος 2007 20:48

Τώρα μπήκε και στο παιχνίδι ο "SEO guru" [τίτλος web2.0 job :p] ή για να το θέσω αλλιώς και ο marketistas.

Ναι, για να δημιουργηθεί μία σελίδα κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν 2-3 διαφορετικοί άνθρωποι που θα συνεργάζονται - αναλαμβάνουν κομμάτια ώστε να επιτύχουν την καλύτερη λύση.

ΟΚ, μέχρι εδώ. Αλλά μιλάμε για την Ελλάδα, ή έστω και για την Ε.Ε.
Τα Software Houses ή αν θέλετε αλλιώς οι μικρές εταιρίες που απαρτίζονται από 1-2 συναίτερους και μερικούς εργαζόμενους [που δεν είναι απαραίτητα συμμέτοχοι στο παραγωγικό κομμάτι] είναι ΠΟΛΛΑ.

Συχνά ένας web designer [ειδικά κάποιος ελ. επαγγελματίας] κάνει και την δουλεία του πωλητή, ψάχνει τρόπους προόθησης και γενικά δουλείες άσχετες με τον τομέα του [δηλ. καθαρά παραγωγή interface και στήσιμο του frontend]

Εγώ δηλαδή τι θεωρούμε; Γιατί προσωπικά αν το λάμβανα με "τίτλους" δεν θα χώραγαν σε μία επαγγελματική κάρτα. Λόγω της αγοράς έχω έναν "βασικό" τίτλο που με χαρακτηρίζει ως προς την επαγγελματική μου ιδιότητα αλλά μέσα στην καθημερινή μου ρουτίνα αναλαμβάνω δουλείες που δεν είναι του τομέα μου. Ο αναλυτής βάσεων δεδομένων από πότε είναι και developer ή το αντίθετο;

Είναι μπερδεμένα τα πράγματα.. Η καλύτερη ονομασία που έχω σκεφτεί [job description] είναι: Senior Web Slave :D
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 15 Μάιος 2007 20:54

χεχε σωστός ο βίκτωρας!

Το ερώτημα είναι άλλο. Αφού πρόκειται για ίντερνετ, γιατί το θέτεις στα στενά όρια της Ελλάδας ή της ΕΕ;

Είσαι εργαζόμενος σε παγκόσμιο δίκτυο.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Μάιος 2007 20:58

Βασικά το έθεσα λάθος όντως, όπου ΕΕ βάλε χώρες από γερμανία και ανατολικότερα. Σε Ισπανία, Γαλλία, UK και Αμέρικα επικρατούν άλλες συνθήκες. Ίσως καλές, ίσως και όχι [π.χ. υπερβολική οργάνωση σε μία επιχείρηση με συνέπεια την παραμέληση της παραγωγικής και δημιουργικής διαδικασίας]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 15 Μάιος 2007 21:10

Αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για χόμπυ τότε μπορείς να πεις ότι ίσως τα πράγματα στην Ευρώπη είναι πιο δημιουργικά για παράδειγμα.

Αλλά αν αντιμετωπίσουμε αυτή μας την ενασχόληση ως δουλειά/επάγγελμα, τότε δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ευρώπης και Αμερικής. Αλλά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι.. γιατί ο Έλληνας δεν μπορεί να διεισδύσει στην αγορά της Αμερικής, ή ο Βόσνιος, ή ο ιθαγένής του Βόρνεο.

Το ίντερνετ είναι παγκόσμιο και ο καθένας μπορεί να δουλέψει με πελάτη από την άλλη άκρη της γης. Και η κατασκευή ιστοσελίδων για άλλους, είναι μόνο ένας από τους πάαααρα πολλούς τρόπους που μπορεί να βγάλει κάποιος χρήματα. Και κυρίαρχοι επαγγελματίες σε αυτό τον χώρο είναι οι web developers. Πως λέμε γιατρός, δικηγόρος κλπ.

Ο θεός βοηθός, ελπίζω να μην είναι ενοχλητικά τα ποστ μου.

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 30 Δεκ 2008 18:14

Αν και είναι λίγο παλιό το θέμα...

εάν ένας είναι και από τα 2 και web designer & web developer ποιος είναι ο επίσημος τίτλος του? web engineer ? web architecture?
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Δεκ 2008 19:02

Ανάλογα από ποιο βγάζει περισσότερα χρήματα ή γουστάρει ο ίδιος περισσότερο, web designer, developer και αντίστροφα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 30 Δεκ 2008 19:06

WebBuilder :D
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Δεκ 2008 20:23

PixelDog έγραψε:WebBuilder :D
Δεν είμαστε στο χαλαρά και ανάλαφρα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες