Υποχρεωτικά πεδία φόρμας

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zekia

Υποχρεωτικά πεδία φόρμας

Δημοσίευση από zekia » 11 Μάιος 2007 17:19

έχω την εντύπωση πως είναι αρκετά κοινότυπη η ερώτηση όμως με μία πρώτη ματιά δε βρήκα κάτι στα υπόλοιπα θέματα γι'αυτο συγχωρέστε με αν σας κάνω να επαναλαμβάνεστε.

Έχω μια φόρμα επικοινωνίας σε php, δεν την έφτιαξα εγώ, τη βρήκα έτοιμη και δεν έχω ιδέα απο php. Σε κάποιους υπολογιστές εμφανίζει κάποια πεδία πχ όνομα και τηλέφωνο, σαν υποχρεωτικά (το text box γινεται κίτρινο). Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω κάποια διαφορά κώδικα μεταξύ των πεδίων. Είναι ίδιος για όλα. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποιές παράμετροι το καθορίζουν αυτό για να τις ψάξω και να τις διορθώσω;

Επίσης στον δικό μου υπολογιστή τα πεδία δεν εμφανίζονται κίτρινα όταν μπαίνω στη σελίδα. Γιατί;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Υποχρεωτικά πεδία φόρμας

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μάιος 2007 09:04

Λογικά θα κάνει client validation χρησιμοποιώντας κάποιο external javascript αρχείο.
Ψάξε στον κώδικα HTML (view source) του site από όπου τον πήρες για αρχεία .js έπειτα αντέγραψε τα στις αντίστοιχες θέσεις (folders) στο δικό σου δίσκο ή άλλαξε τον κώδικα σου να δείχνει σωστά στο αρχείο .js που κατέβασες.
Λογικά θα κάνει το validation με κανένα <form μπλα μπλα onsubmit="return function_gia_validation()">
όπου στο function εκείνο θα έχει και έλεγχο του στυλ, if document.formname.fieldname.value=='' βγάλε μήνυμα, κάντο κίτρινο κλπ κλπ

nastis
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικά πεδία φόρμας

Δημοσίευση από nastis » 12 Μάιος 2007 10:42

Βασικά δεν είναι θέμα κώδικα, είναι θέμα browser plugin.

Έχεις ένα google toolbar στον Internet Explorer που έχει ένα "Autofill".
http://toolbar.google.com/autofill_help.html
Αυτό πρέπει να το απενεργοποιήσεις.

Υποτίθεται ότι κρατάει τα συνήθη data όταν επανεπισκέπτεσαι σελίδες και με το πάτημα του κουμπιού τα γεμίζει (δεν έχει σχέση με υποχρεωτικά ή όχι πεδία).

Φιλικά
Β.
www.oktonia.com - Παγκόσμιο Χωριό Γνώσης Λυμένα Θέματα Εξετάσεων - Ασκήσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες