Ρυθμισεις samba σε Arch Linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ironwiller

Δημοσίευση από ironwiller » 12 Μάιος 2007 19:15

καλησπερα..
χρειαζομαι βοηθεια με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες για να ρυθμισω το samba .(ο λογος που λεω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες και οχι απλα "πηγαινε εκει και κανε αυτο" ειναι διοτι ΔΕΝ εχω σχεδον καμια ΙΔΕΑ απο δυκτια...οποτε θα το εκτιμουσα αν καποιος εχει την υπομονη και την ευχαριστηση να με βοηθησει, ευχαριστω εκ των προτερων ) (επισης να πω οτι εχω παει και στο samba.org και στο wiki του arch, αλλα δυστυχως εκει μου φαινονται ολα Kinezika!)

λοιπον βασικα αυτο που θελω να κανω, ειναι να συνδεσω 4 υπολογιστες μεταξυ τους. οι 2 εχουν arch και οι αλλοι 2 windows, εκ των οποιων ο ενας Vista και ο αλλος XP.(απλα αναφερω με λεπτομερεια σε περιπτωση που χρειαζονται λεπτομερειες). να αναφερω οτι αυτο που ηδη εχω κανει ειναι να εχω δωσει στο καθενα δικο του IP address (ex: 192.168.1.2 192.168.1.3 192.168.1.4 192.168.1.5) με default gateway 192.168.1.1 και subnet mask: 255.255.255.248 (το εχω βαλει επιτηδες περιορισμενο, και θελω να παραμεινει ετσι, οποτε οι ρυθμισεις θα πρεπει να ειναι διαμορφωμενες βαση αυτου)

τωρα βασικα το μονο που θελω, και πιστευω οτι ειναι απλο απλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας... με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες, ειναι να μπορω να μεταφερω απο τον εναν στον αλλον αρχεια και να μπορω να αποθηκευω παραλληλα απο τον εναν στον αλλον (δλδ read & write)(αν χρειαζεται διευκρινση εδω ask me)

επισης κατι τελευταιο. υπαρχει ενας εκτυπωτης που ειναι συνδεδεμενος μεσω modem/router. απλα το αναφερω και αυτο εδω σε περιπτωση που χρειαζεται να γινει καποια ρυθμιση γι αυτον απο εδω.

ευχαριστω ξανα για την υπομονη σας και την βοηθεια σας εκ των προτερων.

ΥΓ:
(αυτο δεν αναιρει αυτο που ζηταω παραπανω)
εχω καταφερει μεσα απο το γραφικο περιβαλλον στα: K menu -> Settings -> Internet & Network -> Samba

να φτιαξω ετσι τις ρυθμισεις ωστε να μπορω να βλεπω στα αλλα PC τους φακελους που εχω κανει share.
τωρα στην περιπτωση linux σε windows μπορω να μπαινω μεσα στον φακελο να βλεπω τα αρχεια, να τα παιρνω και να σβηνω οτι αρχεια θελω.
στην περιπτωση linux σε linux μπορω να δω μονο τους φακελους, χωρις ομως να μου δινει προσβαση να μπω μεσα.
και απο windows σε linux μπορω να να δω ξανα τους φακελους που ειναι share αλλα δε μου δινει προσβαση να μπω μεσα.

το επιπεδο στις γενικες ρυθμισεις του samba το εχω κανει share και οχι user ωστε να μη μου ζηταει password..

οποτε τι ειναι αυτο που δεν εχω κανει ωστε να μπορω απο linux ->linux & απο windows -> linux να μπορω να δω και να γραφω - σβηνω αρχεια?

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Μάιος 2007 21:22

<offtopic>

Υπάρχει linux που ταιριάζει μέχρι και με το nickname μου (στο χαϊδευτικό του) και δεν μπορώ να το βάλω... :myeye: :crash:

</offtopic>
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 13 Μάιος 2007 02:40

Θα μπεις με terminal και θα κανεις chmod 777 τους φακελους που εχεις shared και θα τους αλλαζεις (εναλλακτικα μπορεις να το κανεις και με δεξι κλικ και αλλαγη στα permissions read+write+execute)
Μετα θα κανεις απο το γραφικο περιβαλλον της samba τα shares writable και θα εισαι ok.
Αν θελεις ποιο συγκεκριμενες οδηγιες πες μου να σου γραψω την δευτερα που θα ειμαι μπροστα σε KDE.
Παντως το οτι δεν μπορεις να κανεις listing στους φακελους σημαινει οτι πιθανον δεν εχεις δωσει δικαιωματα execute.
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Δημοσίευση από ironwiller » 13 Μάιος 2007 10:36

tix-3- έγραψε:Θα μπεις με terminal και θα κανεις chmod 777 τους φακελους που εχεις shared και θα τους αλλαζεις (εναλλακτικα μπορεις να το κανεις και με δεξι κλικ και αλλαγη στα permissions read+write+execute)
Μετα θα κανεις απο το γραφικο περιβαλλον της samba τα shares writable και θα εισαι ok.
Αν θελεις ποιο συγκεκριμενες οδηγιες πες μου να σου γραψω την δευτερα που θα ειμαι μπροστα σε KDE.
Παντως το οτι δεν μπορεις να κανεις listing στους φακελους σημαινει οτι πιθανον δεν εχεις δωσει δικαιωματα execute.
σε υπερ ευχαριστω απο την αρχη!
θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες αν και νομιζω ειναι ηδη ετσι οι ρυθμισεις (συγκεκριμενα επειδη θελω να βλεπω τον σκληρο των windows, τον εχω κανει με ntfs-3g, οποτε εχει ηδη δικαιωματα read+write+execute), παντως θα το ξανακοιταξω.
αυτο που θα εκτιμουσα ειναι αν μπορεις ειναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ οδηγιες :) :) :) .

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 17 Μάιος 2007 01:31

Συγνωμη και παλι αλλα δεν ειμαι μπροστα σε Linuxοκουτο οποτε θα σου δωσω πληροφοριες μονο απο κονσολα.
Ξεκιναμε λοιπον εστω οτι το directory που θελεις να κανεις share ειναι το /home/share
Θα μπεις ΣΑΝ ROOT στο /home και θα εκτελεσεις
#chmod 777 share.
Κανε ενα τεστ απο windows αν τα βλέπεις δινωντας \\linuxboxname στον explorer αν το βλεπεις τελειωσαμε με αυτο.Αν οχι ξανακανεις post.
Για να δεις windows share απο linux ανοιγεις τον konqueror και γραφεις smb://windowsboxname Αν δουλεψουν και τα 2 εχει καλως.
Αν οχι κανε ποστ λεγωντας τα error messages.
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες