MyCorner.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2007 02:13

Καλώς ήρθες POLISPASIMO, πολύ σωστά αυτά που γράφεις και ελπίζω τα παιδιά που το έχουν να σε ακούσουν. Εδώ και το phpBB, που για την εποχή του είναι καλογραμμένο όταν η κίνηση ανεβαίνει ο server αναστενάζει... και είμαστε σε dedicated...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

MyCorner.gr

Δημοσίευση από fafos » 26 Ιουν 2007 02:43

POLISPASIMO έγραψε:Καλό το mycorner. Το ίδιο καλό και το worldwidegreeks.com, το ίδιο καλό και το myparea.net, το ίδιο καλό και τα όσα υπόλοιπα sites χρησιμοποιούνε phpfox. Αυτό που πρέπει να καταλάβετε όλοι όσοι χρησιμοποιείτε phpfox, είναι οτι αυτή τη στιγμή δεν ξεχωρίζει το ένα site aπό το άλλο. Είναι όλα ακριβώς το ίδιο. Και δεν μιλάω για αισθητική ή design, δές'το styledojo.com για το τι μπορείς να κάνεις από άποψη design, αλλά για το τι προσφέρει το πρόγραμμα στους χρήστες. Και το χειρότερο απ'όλα είναι ότι το phpfox είναι ένα από τα χειρότερα γραμμένα προγράμματα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Και είναι και υπερτιμημένο. Πολύ χάλια κωδικό μιλάμε.

Όσο λοιπόν και να το δουλέψετε, όσο και να το διαφημίσετε, σε τελική ανάλυση δεν θα διαφέρετε πουθενά και σε κανένα σημείο από οποινδήποτε άλλον που χρησιμοποιεί phpfox. Και για social networking sites στην Ελλάδα το πάνω χέρι το έχει και θα το έχει για πολύ καιρό το joy. Μέχρι τουλάχιστον να βρεθέι ένας άλλος προγραμματιστής με καλές διασυνδέσεις και χτίσει ένα δικό του πρόγραμμα που να προσφέρει κάτι παραπάνω. Και έιμαι 100% σίγουρος πως αυτό θα συμβεί πολύ σύντομα.

Αλλά, δεν πρέπει να υποτιμάμε και την γενικότερη μαλακία που δέρνει τον κάθε χρήστη στο διαδύκτιο. Μόλις βγει κάτι καινούργιο θα τρέξει να το δοκιμάσει κι'ας το'χει ξαναδεί χιλιάδες φορές. Γι'αυτό είναι απαραίτητο εάν το έχετε πάρει απόφαση να φτάσετε κάπου ψηλά, εστω και με το phpfox, να μην έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα με servers, bandwidth, κτλ. Να έιστε πρωτοπόροι στα mods που βγαίνουν, κι'αν έχετε τις δυνατότητες παραγγείλετε αποκλειστικά mods aπο προγραμματιστές. Και πολύ πιο σημαντικό απ'όλα είναι η κοινότητα. Δημιουργήστε μια κοινότητα που να συμμετέχει στο site. Δεν φτάνει απλά να δημιουργούν προφίλ και να στέλνουν μυνήματα ο ένας στον άλλον. Πρέπει να υπάρχει κίνηση στα φορουμ, στα chat, και στην αρχική σελίδα. Η αρχική σελίδα πρέπει να δείχνει συνεχώς καινουργιο περιεχόμενο.

Μ'αλλα λόγια θέλει δουλειά. Θέλει πολύ δουλειά.
Καλή επιτυχία να έχετε.
Diafono sto thema ths emfanishs.. gnorizo phpfox 10 mhnon me to default design aki me 200.000+ melh kai eisodhma 200-300$ thn hmera..
To kolpo einai to periexomeno.. autoi eriksan kolarakia, vyzakia klp xaritomena kai mazepsan ton kosmo.. kai ololeukh na htan h selida pali tha tous mazeue.

Tora gia ton xalia kodika den ksero kata poso gnorizeis to phpfox (milame gia nees ekdoseis).. ego ton vrisko mia xara.. merika bugs pou yparxoun ta diorthonoun ana periodous kai den einai shmantika..

Apo thn stigmh pou stoxeueis kapou psila thes oposdhpote toulaxiston 1 server... alla as mazepsei 3-4.000 melh kai vlepoume..

To kako me emas tous ellhnes einai oti vlepoume to dentro kai xanoume to dasos.. Oloi stoxeoun se ena periorismeno koino opos einai h Ellada me tous tosous ligous xrhstes kai ta myria provlhmata, eno sthn pragmatikothta oloi prepei na ksekiname kati me stoxo tous pantes (alla edo xreiazontai kai oi analoges gnoseis). Tora an anoiksei kapoio social sthn Ellada oso kalo kai na einai aplos tha moirastei thn pitoula me ta hdh anagnorismena (joy, zoo klp) kai to poly poly na vgazei ta eksoda tou..

To kalytero paradeigma einai auto edo to forum to opoio an htan sta agglika pistevo oti tha htan stis koryfes tou eidous.. alla vlepeis einai sthn Elladitsa kai vgazei ta eksoda tou me to zori..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Comfis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από Comfis » 26 Ιουν 2007 05:53

Χαίρομαι που γίνεται αυτή η συζητήση, και έχει ανοίξει έτσι!

Είμαι της γνώμης ότι το regional έχει να δώσει κάτι παραπάνω από το παγκόσμιο, στο θέμα του social network. και έχω διαβάσει πολλές απόψεις που συνειγορούν προς αυτό. δλδ υπάρχουν πχ 30 καλά παγκόσμια social network. Γιατί να έρθει ο χρήστης στο δικό σου;; αλλά υπάρχει μισό ελληνικό καλό social network, οπότε μπορείς αρκετά εύκολα να τον προσεγγίσεις, τον έλληνα χρήστη.

Επίσης είναι πολύ σημαντικό, από όσο φαίνεται, από το αν υπάρχει οργάνωση στην ιστοσελίδα, άτομα που κάνουν συγκεκριμένες εργασίες, καλή υποδοχή των μελών, ενδιαφέρον για τα μέλη, βοήθεια στα μέλη κλπ κλπ.

Τo phpfox έχει φοβερά features, και ανανεώνεται συνεχώς. τα νέα Mods που θα ρθουν με το 1.6 αναμένονται πολύ ζούπερ. Με 2-3k uniques/day ένα τέτοιο σάιτ μπορεί να βγάλει αρκετά παραπάνω από όσα κοστίζει και αυτό είναι σίγουρο (με ένα καλό Monetizing). Πόσο μάλλον αν πιάσει κόσμο επιπέδου 10 και 20 χιλιάδων unique την μέρα.

Το MyCorner έφτασε τα 1000 μέλη, με μεγάλο ποσοστό δραστηριότητας σε 40 μέρες. άρα τα 3,4 χιλιάρικα είναι πολύ κοντά.. θα δούμεν.

Όσο για το σέρβερ και εγώ συμφωνώ ότι χρειάζεται dedicated.

To όνομα του domain αρκεί να είναι εύκολο, κατά τη γνώμη μ, και να σου μένει. Και προτιμώ τέτοια ονόματα, όπως και το Joy, από άλλα του στυλ "φάτσα", κλπ

ΥΓ. Το freestuff αν ήταν παγκόσμιο site, το πιο πιθανό ήταν να μην το γνωρίζε σχεδόν κανείς από μας. Εγώ το επισκέπτομαι, μόνο και μόνο επειδή έχει αυτόν τον regional χαρακτήρα, με όσα πλεονεκτήματα αυτό προσφέρει.

POLISPASIMO

MyCorner.gr

Δημοσίευση από POLISPASIMO » 26 Ιουν 2007 08:36

fafos έγραψε: Diafono sto thema ths emfanishs.. gnorizo phpfox 10 mhnon me to default design aki me 200.000+ melh kai eisodhma 200-300$ thn hmera..
To kolpo einai to periexomeno.. autoi eriksan kolarakia, vyzakia klp xaritomena kai mazepsan ton kosmo.. kai ololeukh na htan h selida pali tha tous mazeue.
Μου φαίνετε δεν κατάλαβες τι εννοούσα γιατί κι'εγώ ειπα οτι το design βασικά δεν έχει σημασία. Μιλούσα συγκεκριμένα για το πρόγραμμα.
fafos έγραψε: Tora gia ton xalia kodika den ksero kata poso gnorizeis to phpfox (milame gia nees ekdoseis).. ego ton vrisko mia xara.. merika bugs pou yparxoun ta diorthonoun ana periodous kai den einai shmantika..
Έχω το τελευταίο που βγήκε τώρα Ιούνιο. 1.6.3 νομιζω, άλλα δεν πρόλαβα να κοιτάξω τις αλλαγές. Μιλάω παντως για το 1.6+.
Δεν μιλώ για bugs. Ta bugs, είτε θες είτε δεν θες σε μεγάλα scripts παντα θα υπάρχουν. Μιλώ αποκλειστικά για τον τρόπο προγραμματισμου. Εάν νομίζεις ότι το phpfox είναι γραμμένο καλά, κανε το συγκριση με το vbulletin. Είναι το μόνο άλλο php scrιpt που γνωρίζω, και δεν συγκρίνοντε. Αλλοίμονο σε όλους εάν τα παιδιά από το VB αποφασίσουν να κανουν sns addon για το vb.

fafos έγραψε: To kako me emas tous ellhnes einai oti vlepoume to dentro kai xanoume to dasos.. Oloi stoxeoun se ena periorismeno koino opos einai h Ellada me tous tosous ligous xrhstes kai ta myria provlhmata, eno sthn pragmatikothta oloi prepei na ksekiname kati me stoxo tous pantes (alla edo xreiazontai kai oi analoges gnoseis). Tora an anoiksei kapoio social sthn Ellada oso kalo kai na einai aplos tha moirastei thn pitoula me ta hdh anagnorismena (joy, zoo klp) kai to poly poly na vgazei ta eksoda tou..
Συμφωνώ μ'αυτό.
Comfis έγραψε: Είμαι της γνώμης ότι το regional έχει να δώσει κάτι παραπάνω από το παγκόσμιο, στο θέμα του social network. και έχω διαβάσει πολλές απόψεις που συνειγορούν προς αυτό. δλδ υπάρχουν πχ 30 καλά παγκόσμια social network. Γιατί να έρθει ο χρήστης στο δικό σου;; αλλά υπάρχει μισό ελληνικό καλό social network, οπότε μπορείς αρκετά εύκολα να τον προσεγγίσεις, τον έλληνα χρήστη.
Αυτό φίλε Comfis δουλεύει όσον αφορά αυτό που λέμε niche targeting ή niche marketing. Μιλάμε για συγκεκριμένες κατηγορίες όπως π.χ. τους λάτρες αυτοκινήτων. Εκεί θα μαζέψεις όλους όσους γουστάρουν τα αυτοκίνητα, είτε εινα Ελληνες, Αγγλοι, Κινεζοι κτλ. Είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις το ίδιο με μια ολόκληρη χώρα, γιατί εγώ ως car enthusiast(παράδειγμα φέρνω), μολονότι Ελληνας, θα περάσω την ώρα μου σε sns που ασχολείτε με αυτοκίνητα, και όχι σε site που απλά είναι όλοι Έλληνες. Το ίδιο ισχύει με χιλια δυο άλλα συγκεκριμένα θέματα. Goth music, hip hop music, ποδοσφαιρο, μπασκετ, κτλ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συμφωνώ πάντως με τα υπόλοιπα που λες και ειλικρινά σας εύχομαι καλή επιτυχία. Αφού να φανταστείς είμε κι'εγω μέλος του corner.

Μπαρμπα Τ ιζ ιν δι χάους.
Συζήτηση να γίνετε κι'ας είναι και καυγάς.

Comfis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από Comfis » 26 Ιουν 2007 11:59

Γειά σου ρε μπαρμπατάκη!! ευχαριστώ για τις ευχές. Το 1.6.3 βγήκε;; ο dazed είχε εξεταστική και δεν το πήρε είδηση. φουλ για το 1.6.3.

Γιατί συγκρίνεις vbulletin με phpfox. το vbulletin είναι ουσιαστικά ένα καλό φόρουμ! Το phpfox είναι χίλια άλλα πράγματα.

Πιστεύω ότι σε niche sites έχει νόημα να κάνεις κάτι σε διεθνές ίντερνετ, αλλά σε σάιτ όπως το Mycorner με ευρύ γκρουπ, μπορείς να αρκεστείς στα της Ελλάδας, αρκεί να γίνεις πολύ καλός.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

MyCorner.gr

Δημοσίευση από fafos » 26 Ιουν 2007 18:49

@Comfis.. ti mods perimeneis apo to phpfox? Den tha exei kati to shmantiko.. an enoeis ta news kai kati na kaneis invite apo alla sites h messengers den nomizo oti einai kati to shmantiko.. ase pou ta plugins den yposthrizontai epishma apo thn phpfox..

@POLISPASIMO.. to phpfox doulevei me mia parallagh tou smarty.. den exei dikiatou mhxanh, kai pistevo oti to ekanan auto gia na einai poio eukolh h diamorfosh apo tous ekastote programmatistes.. ego hdh efeiaksa mia nea version gia to video mod mesa se 3 hmeres me dekades nea futures.. opoios gnorizei pos doulevei h smarty mporei eukola na diamorfosei h na epekteinei to phpfox..

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

MyCorner.gr

Δημοσίευση από KGP » 26 Ιουν 2007 19:47

to thema gia mena einai oti den mporeis na diaforopiitheis... an den mporeis na diaforopiitheis tote einai diskolo na antekseis kai ston antagonismo...

gia auto kai apantisa me ena sketo ochi archika stin erotisi tou mycorner

tora schetika me niche sites... kai social sites pisteuo oti me to phpfox apla dimiourgite sinostismos... kai den einai kalo
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιουν 2007 01:15

ίσως απλά εξοικειώνουν τον κόσμο για να καταλήξει τελικά στο hi5
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από telas » 27 Ιουν 2007 01:32

λες; :o
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιουν 2007 02:01

δυστυχώς, όταν βασίζεσαι σε ένα έτοιμο script, όπως κι εγώ στο phpBB, φτάνεις κάποια στιγμή (αν επιτύχεις) να ανακαλύψεις τα όριά του, αυτά τα όρια που ο άλλος που έχει το team που γράφει μόνο για εκείνον, δεν τα έχει.. τα θέτει...
- follow me @twitter

Comfis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από Comfis » 27 Ιουν 2007 11:49

Cordis συμφωνώ εν μέρει. Τα updates βοηθούν. Επίσης, μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο λογισμικό και να το φτιάξεις όπως θες και να το επεκτείνεις. Έχω προηγούμενη εμπειρία σ αυτό. Και o daz πήρε το RockaRolla (αρχικά ήταν ένα έτοιμο σκριπτ) και το έκανε όπως ήθελε εκείνος να γίνει. Τώρα έχει πολλάααααα features.

Η διαφοροποίηση μπορεί να επιτευχθεί και με τρόπους που δεν γίνονται αντιληπτοί με μια απλή περιήγηση στη σελίδα (συμπεριφορα αντμίν κλπ κλπ). Αλλά επιμένω ότι όταν είσαι ελληνικό site με phpfox και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλο ελληνικό site με phpfox, αυτή είναι major διαφοροποίηση.

Επίσης ο συναγωνισμός είναι πολύ πτωχός εδώ πέρα. Το joy, που λέτε ότι είναι κραταιό, πόσα features έχει πια;; αρκετά λιγότερα.
Tι συνωστισμός να δημιουργηθεί από ένα phpfox όταν στην ελλάδα υπάρχει άλλο ενάμιση.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

MyCorner.gr

Δημοσίευση από fafos » 27 Ιουν 2007 17:01

Comfis έγραψε:Αλλά επιμένω ότι όταν είσαι ελληνικό site με phpfox και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλο ελληνικό site με phpfox, αυτή είναι major διαφοροποίηση.
den yparxei? auto edo einai poly prin apo sena kai den mporeis na fantasteis ti exei mesa kai ti tha exei apo ton Oktovrh me thn stable ekdosh tou 1.6 h 1.7

Comfis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από Comfis » 27 Ιουν 2007 17:11

βρε και 4, 5 σοβαρά σάιτ να υπάρχουν πάλι ο ανταγωνισμός είναι μικρός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιουν 2007 17:15

fafos έγραψε:den yparxei? auto edo einai poly prin apo sena kai den mporeis na fantasteis ti exei mesa kai ti tha exei apo ton Oktovrh me thn stable ekdosh tou 1.6 h 1.7
This page is accessing information that is not under its control. This poses a security risk. Do you want to continue?

NO... 8)
- follow me @twitter

Comfis
Επικοινωνία:

MyCorner.gr

Δημοσίευση από Comfis » 27 Ιουν 2007 17:19

Επίσης το σάιτ αυτό υπάρχει για κάποια χρόνια, χμ;; σκέψου τι θα υπάρχει στο MyCorner (40 ημερών) σε λίγα χρόνια.

Btw πολύ ωραίο το Fatsimare!! μπράβο των παιδιών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης