Ένα ορθόδοξο φόρουμ

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ένα ορθόδοξο φόρουμ

Δημοσίευση από patriot » 16 Μάιος 2007 13:45

cdhyper έγραψε:Πού να φτάσετε τους καθολικούς. Πήγαινε μια βόλτα στη Ρώμη να δεις τι προσφέρουν στο κράτους τους καθημερινά και μετά έλα να μου πεις. Αν δεν υπήρχε η δυτική εκκλησία δεν θα υπήρχε η Αναγέννηση. Δεν θα ξέραμε ούτε Da Vinci ούτε Μιχαήλ Αγγέλους ούτε τίποτα. Η ανατολική το μόνο που έχει προσφέρει είναι η μούχλα του ανύπαρκτου "βυζαντίου".
Να σε ρωτήσω κάτι.
Ας πούμε ότι σου λέει ένας βασιλιάς ότι μπορείς να διαλέξεις από το τάδε πράγμα που λατρεύεις σε μια από τις εξής ποσότητες:

Ή 1 μικρή ποσότητα ικανή όμως να σε γεμίση με ευτυχία για ΟΛΗ την ζωή σου...
Ή 1 μεγάλη που φυσικά δίνει περισσότερα.

Και το ποιο ωραίο από ολα.... ΔΕΝ έχει παγίδες. Χωρίς κρυφά και ύπουλα πράγματα που κρύβονται από πίσω ή ψιλά γράμματα. Τίμια και καθαρά. Εσύ ποιο από τα δύο θα διάλεγες;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

lakritidis
Επικοινωνία:

Ένα ορθόδοξο φόρουμ

Δημοσίευση από lakritidis » 16 Μάιος 2007 14:01

Με όλο το σεβασμό cdhyper, η δυτική εκκλησία εκτός από την Αναγέννηση είναι επίσης υπεύθυνη για το κάψιμο βιβλίων και ανθρώπων για τις ιδέες τους. Χαρακτηρισιτικό παράδειγμα ο Γαλιλαίος που διατύπωσε το "αιρετικό" η Γη γυρίζει γύρω από τον Ήλιο" και οδηγήθηκε στην πυρά. Σαν υποψήφιος διδάκτορας της Φιλοσοφικής νομίζω ότι θα έπρεπε να σε αηδιάζει αυτό.

Δεν ξέρω αν οι καθολικοί προσφέρουν στο κράτος τους, πάντως σίγουρα προσφέρουν και από αυτά που άρπαξαν από το Βυζάντιο κατά τις Σταυροφορίες και το πλιάτσικο που ακολούθησε την άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1204. Οι "μούχλες" Βυζαντινοί έλεγαν μάλιστα ότι "καλύτερο το φέσι του Τούρκου από τη Βαρβαρότητα των Δυτικών".

Επίσης οι πολιτισμένοι Δυτικοί (Ούνοι, Αγγλοσάξωνες, Λατίνοι) έχουν να απολογηθούν για πολλά ακόμη (Ν. Κορέα, Αφγανιστάν, Βιετνάμ, Γιουγκοσλαβία, Ιράκ, Ιράν, Παλαιστίνη, Χιροσίμα, Ναγκασάκι και μακρύς ακόμη ο κατάλογος).

Φυσικά δεν υπερασπίζομαι την Ανατολική Εκκλησία που έχει κάνει και αυτή πολλά λάθη. Και το χειρότερο είναι ότι δεν εκφράζει το χριστιανικό συναίσθημα των Ορθοδόξων.

Επίσης θα διαφωνήσω με τον όρο "ανύπαρκτο" για το Βυζάντιο. Μία αυτοκρατορία χιλίων ετών σίγουρα δε χαρακτηρίζεται ως ανύπαρκτη.

Τέλος για να κράξω και λίγο, να πω ότι παραδέχομαι ότι δεν έχω και πολλές γνώσεις για το Βυζάντιο. Και αυτό γιατί οι φωστήρες της παιδείας φρόντισαν να μου μάθουν Βυζαντινή ιστορία στην Πέμπτη Δημοτικού και από εκεί και πέρα πάπαλα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα ορθόδοξο φόρουμ

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Μάιος 2007 14:06

νομιζω εχετε παρεκτραπει
και αν δεν κανω λαθος συζητησεις περι θρησκειας δεν επιτρεπονται εδω !!

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ένα ορθόδοξο φόρουμ

Δημοσίευση από manolism » 16 Μάιος 2007 14:09

Κλειδώνεται γιατί έφυγε από τον αρχικό σκοπό του post.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες