Προσωπική Web Page!!

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 15:14

Ανεβηκε η προσωπικη μου ιστοσελιδα εδω και λιγες μερες!!
Επισης εχει ανεβει και το forum της!!!! :lol: 8) :kaloe:

Δειτε την και πειτε μου..-> http://allmvp.dyndns.org/
Εδω ειναι και το forum ->http://allmvp.dyndns.org/forum/

Ελπιζω να μπορεσω να το φτιαξω ολο το site οπως και το freestuff αφου ειναι και τα 2 με PHP..
<a href="http://allmvp.dyndns.org/">**My Personal Brand New Web Site!!!**</a>

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από ArchangelX » 15 Μάιος 2007 16:21

allstuff.gr? σε html? το καλύτερο site της Ελλάδας?

Μα φυσικά. Το καλυτερότερο. Τρομερά γραφικά με touch απο web2 style. Δυναμικό content και θεματολογία που τα πιάνει όλα. Απλα δεν έχει περιεχόμενο μια και τα 2/3 των μενού δεν λειτουργούν. Header το οποίο εκτός το οτι είναι ευκρινέστατο, δηλώνει μία διευθυνση η οποία δεν υφίσταται. Ευανάγνωστες γραμματοσειρές και απαλά χρώματα που ξεκουράζουν το μάτι. Αυθεντικότητα στα άρθρα μια και τα γράφεις μονος.

Δεν είναι κακό να έχεις φιλοδοξίες. Απλα δεν αρκούν μονο οι φιλοδοξίες. Χρειάζεται δουλειά και ιδρώτας και επιμονή και υπομονή.

ΠιΕς. Και ο maddox λέει οτι έχει την καλύτερη σελίδα στον κόσμο. Μονο που αυτουνού δεν του κολάει κανείς γιατι αλλιώς μαυρο φίδι που τον έφαγε.
Εικόνα

ibanezix

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από ibanezix » 15 Μάιος 2007 16:24

Έχω την εντύπωση ότι τόσο γενικού περιεχομένου fora τείνουν να εκλείψουν, προς όφελος άλλων πιο στενά προσανατολισμένων σε ένα πεδίο δραστηριότητας, ή ακόμα και blogs που είναι πιο μονόπλευρα καθοδηγούμενα από τον συγγραφέα τους.

Εσύ προς τα πού βλέπεις να πηγαίνει αυτή η προσπάθειά σου; Σε τι θέλεις να καταλήξει; Μήπως ένα blog θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα;

Edit: ArchangelX, δε λέει ότι είναι το καλύτερο, λέει ίσως το καλύτερο.

Είναι και η μπύρα η Carlsberg που έχει slogan "Probably the best beer in the world". ίσως να το εμπνεύστηκε κατά τη διάρκεια κάποιας ζυθοποσίας;

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 16:31

ArchangelX έγραψε:allstuff.gr? σε html? το καλύτερο site της Ελλάδας?

Μα φυσικά. Το καλυτερότερο. Τρομερά γραφικά με touch απο web2 style. Δυναμικό content και θεματολογία που τα πιάνει όλα. Απλα δεν έχει περιεχόμενο μια και τα 2/3 των μενού δεν λειτουργούν. Header το οποίο εκτός το οτι είναι ευκρινέστατο, δηλώνει μία διευθυνση η οποία δεν υφίσταται. Ευανάγνωστες γραμματοσειρές και απαλά χρώματα που ξεκουράζουν το μάτι. Αυθεντικότητα στα άρθρα μια και τα γράφεις μονος.

Δεν είναι κακό να έχεις φιλοδοξίες. Απλα δεν αρκούν μονο οι φιλοδοξίες. Χρειάζεται δουλειά και ιδρώτας και επιμονή και υπομονή.

ΠιΕς. Και ο maddox λέει οτι έχει την καλύτερη σελίδα στον κόσμο. Μονο που αυτουνού δεν του κολάει κανείς γιατι αλλιώς μαυρο φίδι που τον έφαγε.
Χεχε!!
Το site δεν ειναι 100% ετοιμο(μαλλον επρεπε να το αναφερω! :hammer: :lol: )
Το header θα το αλλαξω φυσικα απλα ειχε στηθει για να παρει αυτο το domain αρχικα!!
Αλλο το τι εγινε στη συνεχεια..
Τα χρωματα μια χαρα ειναι.. για μενα.. τι δεν σου αρεσει σε αυτα?
Τα αρθρα δεν ειναι δικα μου(ακομα..) αλλα αναφερω την πηγη.. αν οχι παραληψης..
Οσο για το οτι ειναι το καλυτερο site της Ελλαδας , τι να σχολιασω?Πλακα κανω!!!!!

Παντος μου αρεσει του εδωσες σημασια!!
Ευχαριστω..

PS: Sorry αλλα τι εννοεις web2 style?Πεπαλαιωμενο εννοεις?

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 16:41

ibanezix έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι τόσο γενικού περιεχομένου fora τείνουν να εκλείψουν, προς όφελος άλλων πιο στενά προσανατολισμένων σε ένα πεδίο δραστηριότητας, ή ακόμα και blogs που είναι πιο μονόπλευρα καθοδηγούμενα από τον συγγραφέα τους.
Σωστα!.. Αυτο ειναι ενα καθαρα γενικου περιεχομενου οπως ειπες site και forum που φτιαχτηκε για να καλυψει τις απαιτησεις ενος σχολικου μαθηματος!!Εγω προσπαθω να παω το πραγμα λιγο παραπερα..
ibanezix έγραψε:Εσύ προς τα πού βλέπεις να πηγαίνει αυτή η προσπάθειά σου; Σε τι θέλεις να καταλήξει; Μήπως ένα blog θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα;
Οχι το blog δεν με καλυπτει.. Δεν ειναι πως βλεπω την πορεια του.. Οπως παει!
ibanezix έγραψε:Edit: ArchangelX, δε λέει ότι είναι το καλύτερο, λέει ίσως το καλύτερο.
Παιδια.. Μην το παιρνετε τοσο σοβαρα..
ibanezix έγραψε:Είναι και η μπύρα η Carlsberg που έχει slogan "Probably the best beer in the world". ίσως να το εμπνεύστηκε κατά τη διάρκεια κάποιας ζυθοποσίας;
Χαχα.. Αμα με ξαναρωτησουν αυτο θα πω!!!!! :D

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από id12586 » 15 Μάιος 2007 16:45

off topic αλλά η Carlsberg, είναι πιθανόν η χειρότερη μπύρα του εμπορίου! :)

Το μόνο της καλό, είναι η (χρόνια) χορηγία στην liverpool
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

smiley

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από smiley » 15 Μάιος 2007 16:54

ένα blog θα σε κάλυπτε... έχω δει αρκετά ξενόγλωσσα με ενδιαφέρον πληροφορίες και το κυριότερο πολύ χρήσιμες που πολύ σπάνια συναντάς σε υποτηθέμενα καλά σαιτς... στην ουσία το 99% όλων των προσωπικών κατά κανόνα μη κερδοσκοπικών σαιτς εντάσσονται στην κατηγορία των blogs... απλά παλαιότερα δεν υπήρχε η ιδέα των blog systems όπως σήμερα με επακόλουθο τα σαιτς για τους περισσότερους χρήστες να μένανε υπό κατασκευή... ακριβώς εκεί δηλαδή όταν ξεκίνησαν την φιλόδοξη προσπάθειά τους, επειδή αποπροσανατολίζονταν από τον κύριο σκοπό τους που ήταν η εύκολη παρουσίαση περιεχομένου προσωπικής εκτίμησης δίχως πολλές τεχνικές γνώσεις...

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 17:07

smiley έγραψε:ένα blog θα σε κάλυπτε... έχω δει αρκετά ξενόγλωσσα με ενδιαφέρον πληροφορίες και το κυριότερο πολύ χρήσιμες που πολύ σπάνια συναντάς σε υποτηθέμενα καλά σαιτς... στην ουσία το 99% όλων των προσωπικών κατά κανόνα μη κερδοσκοπικών σαιτς εντάσσονται στην κατηγορία των blogs... απλά παλαιότερα δεν υπήρχε η ιδέα των blog systems όπως σήμερα με επακόλουθο τα σαιτς για τους περισσότερους χρήστες να μένανε υπό κατασκευή... ακριβώς εκεί δηλαδή όταν ξεκίνησαν την φιλόδοξη προσπάθειά τους, επειδή αποπροσανατολίζονταν από τον κύριο σκοπό τους που ήταν η εύκολη παρουσίαση περιεχομένου προσωπικής εκτίμησης δίχως πολλές τεχνικές γνώσεις...
Μα το θεμα δεν ηταν να ανεβασω καποιες σελιδες με πληροφοριες, αρθρα κλπ(που κατα κυριο λογο θα εχω γραψει εγω)..
Το θεμα ηταν να κατσω να ασχοληθω και λιγο με το design, λιγο με το forum να παρω μια ιδεα για το πως εχουν τα πραγματα..
Αλλωστε ο τομεας που θα ακολουθησω ειναι της πληροφορικης και για μενα ολα αυτα ειναι must!
Επισης ανοιξα αυτο το thread για να ακουσω και τις προτασεις σας εκτος απο τα σχολια σας..

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από ArchangelX » 15 Μάιος 2007 17:48

GnMvP έγραψε: Χεχε!!
Το site δεν ειναι 100% ετοιμο(μαλλον επρεπε να το αναφερω! :hammer: :lol: )
Το header θα το αλλαξω φυσικα απλα ειχε στηθει για να παρει αυτο το domain αρχικα!!
Αλλο το τι εγινε στη συνεχεια..
Τα χρωματα μια χαρα ειναι.. για μενα.. τι δεν σου αρεσει σε αυτα?
Τα αρθρα δεν ειναι δικα μου(ακομα..) αλλα αναφερω την πηγη.. αν οχι παραληψης..
Οσο για το οτι ειναι το καλυτερο site της Ελλαδας , τι να σχολιασω?Πλακα κανω!!!!!

Παντος μου αρεσει του εδωσες σημασια!!
Ευχαριστω..

PS: Sorry αλλα τι εννοεις web2 style?Πεπαλαιωμενο εννοεις?

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκω κάποιον που του τραβάω το αφτί για να διορθωθεί και με αντιμετωπίζει όπως ακριβώς θα έπρεπε, κατανοώντας την ουσία αυτών που λέω. Και με χιουμορ! :)

Καλό θα ήταν να το ολοκληρώσεις πριν το βγάλεις έξω προς κρίση. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει και να σου προτείνει τρόπου βελτίωσης για κάτι το οποίο δεν υπάρχει. Ούτε καν τα μέντιουμ του 090. Αυτα με το κληρονομικό χάρισμα ντε... :P

Χρώματα και usability. Μία πολύ εύθραυστη έννοια. Ρίξε μία ματιά εδω:
http://www.freestuff.gr/tutorials/f/4/W ... essibility
Τήρησε όσα περισσότερα απο αυτα μπορείς.

Οσο για το καλύτερο, ίσως το καλύτερο site της Ελλάδας, ντακς, το λένε ακόμα και κάποιοι που μολις στησαν ένα phpbb και το πιστευουν και απο πάνω. Επρεπε να σιγουρευτω... :P

Οσο για το web2 στύλ, εννοώ την τεχνοτροπία του. Glass και plastic effect. To avatar και το bannerάκι μου είναι σε τέτοιο στυλ. Για να δείς πώς γίνεται ρίξε μία ματιά στο topic του εκλεκτού μας.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28198
Δεν είναι απαραίτητο φυσικά κάτι τέτοιο. Η σελίδα σου υποτίθεται οτι προσφέρει περιεχόμενο και όχι φρουφρου και αρώματα. Δεν θα έβλαπτε όμως να την εκμορντενίσεις λιγάκι. Δεν ξέρω αν είχες δει το Freestuff στην παλιότερη μορφή του για να καταλάβεις τί εννοώ. Οι αναλογίες εδω είναι άψογες. Είναι σαν να έχεις ένα Honda S2000 του οποίο είχε σιδερένιες ζάντες με τάσια και τις άλλαξες με νικελ. Αρκεί για να ομορφύνει ;)

Δώσε ιδιαίτερη βάση στο πρώτο link που σου δίνω με τα βοηθήματα και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από cordis » 15 Μάιος 2007 18:25

ArchangelX έγραψε: Δεν ξέρω αν είχες δει το Freestuff στην παλιότερη μορφή του για να καταλάβεις τί εννοώ. Οι αναλογίες εδω είναι άψογες. Είναι σαν να έχεις ένα Honda S2000 του οποίο είχε σιδερένιες ζάντες με τάσια και τις άλλαξες με νικελ. Αρκεί για να ομορφύνει ;)
Εδώ που τα λέμε τις ήθελε τις ζαντούλες του.. :P

Ως προς την σελίδα τώρα.

Αν θέλεις πραγματικά να φτιάξεις μια προσωπική σελίδα, βαλέ πιο πολλά στοιχεία από τον εαυτό σου μέσα της.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 19:01

ArchangelX έγραψε:Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκω κάποιον που του τραβάω το αφτί για να διορθωθεί και με αντιμετωπίζει όπως ακριβώς θα έπρεπε, κατανοώντας την ουσία αυτών που λέω. Και με χιουμορ! :)

Καλό θα ήταν να το ολοκληρώσεις πριν το βγάλεις έξω προς κρίση. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει και να σου προτείνει τρόπου βελτίωσης για κάτι το οποίο δεν υπάρχει. Ούτε καν τα μέντιουμ του 090. Αυτα με το κληρονομικό χάρισμα ντε... :P

Χρώματα και usability. Μία πολύ εύθραυστη έννοια. Ρίξε μία ματιά εδω:
http://www.freestuff.gr/tutorials/f/4/W ... essibility
Τήρησε όσα περισσότερα απο αυτα μπορείς.

Οσο για το καλύτερο, ίσως το καλύτερο site της Ελλάδας, ντακς, το λένε ακόμα και κάποιοι που μολις στησαν ένα phpbb και το πιστευουν και απο πάνω. Επρεπε να σιγουρευτω... :P

Οσο για το web2 στύλ, εννοώ την τεχνοτροπία του. Glass και plastic effect. To avatar και το bannerάκι μου είναι σε τέτοιο στυλ. Για να δείς πώς γίνεται ρίξε μία ματιά στο topic του εκλεκτού μας.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28198
Δεν είναι απαραίτητο φυσικά κάτι τέτοιο. Η σελίδα σου υποτίθεται οτι προσφέρει περιεχόμενο και όχι φρουφρου και αρώματα. Δεν θα έβλαπτε όμως να την εκμορντενίσεις λιγάκι. Δεν ξέρω αν είχες δει το Freestuff στην παλιότερη μορφή του για να καταλάβεις τί εννοώ. Οι αναλογίες εδω είναι άψογες. Είναι σαν να έχεις ένα Honda S2000 του οποίο είχε σιδερένιες ζάντες με τάσια και τις άλλαξες με νικελ. Αρκεί για να ομορφύνει ;)

Δώσε ιδιαίτερη βάση στο πρώτο link που σου δίνω με τα βοηθήματα και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία. :)
Καθομαι σχεδον μια ωρα και διαβαζω τα tutorials!!
Πολυ καλη δουλεια και πραγματικα αναφερει πραγματα που ουτε ειχα σκεφτει μεχρι τωρα!!
Και τωρα που ειπες μεντιουμ μου ηρθε "φλασια"!!!!!!!
Θα βαλω feature στο site και θα μπορει ο user να μαθαινει το μελλον του μεσω της IP ΔΩΡΕΑΝ!!
Φυσικα θα φτιαχτει κωδικας για τις dynamik IPs μην μπερδευονται.. ξερεις τωρα!!
Και γυρναω λιγο πισω.. Ο χρηστης tsiger μας τα λεει πολυ ωραια για τα χρωματα, και καταληγει στο οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε μονο 22 απο τα εκατομυρια χρωματα που υπαρχουν!Ολα τελεια μεχρι εδω οσπου φτανω στο τελος της σελιδας και δεν βλεπω ΠΟΙΑ ειναι αυτα τα 22 χρωματα.. :oops:
Ειδα το 2ο tutorial αλλα δυστυχως no photoshop no party!!Και εχω "αγορασει" και το CS3 αλλα ακομα να το εγκαταστησω!! :hammer:
Οσο για το design του site ουτε εμενα με τρελαινει.. Η αληθεια ειναι πως ειχα κατεβασει ενα αρχειο με 5000+ templates αλλα βαριομουνα να τα ψαξω ολα!Οποτε βρηκα αυτο που ειναι στο στυλ που εψαχνα και παρατησα αυτο το θεμα..(βιαζομουνα να το παραδωσω)
Γενικα μου αρεσουν τα απλα site.. ουτε πολλα flash ουτε πολλα effects..!!
Tωρα που λες για την παλαιοτερη εκδοση του freestuff, οχι δεν τη θυμαμαι!Τωρα πια ομως παροτι στηριζεται στην PHPbb -που την θεωρω πολυ κατωτερη της vBulletin- ειναι πολυ ωραιο!!
Και επειδη ξεχασα το στησιμο PHPbb στην απλη μορφη ειναι απλουστατο.. Εμενα μου πηρε ουσιαστικα μια μερα και ηταν η πρωτη μου φορα.. Τωρα πιστευω οτι σε 1 ωρα το στηνω!

PS: Οταν πρωτοειπα να βαλω forum λεω θα βαλω vBulletin...............
..............
.....................και μετα ειδα τις τιμες!! :kaloe: :hammer:

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 15 Μάιος 2007 19:06

cordis έγραψε:
ArchangelX έγραψε: Δεν ξέρω αν είχες δει το Freestuff στην παλιότερη μορφή του για να καταλάβεις τί εννοώ. Οι αναλογίες εδω είναι άψογες. Είναι σαν να έχεις ένα Honda S2000 του οποίο είχε σιδερένιες ζάντες με τάσια και τις άλλαξες με νικελ. Αρκεί για να ομορφύνει ;)
Εδώ που τα λέμε τις ήθελε τις ζαντούλες του.. :P

Ως προς την σελίδα τώρα.

Αν θέλεις πραγματικά να φτιάξεις μια προσωπική σελίδα, βαλέ πιο πολλά στοιχεία από τον εαυτό σου μέσα της.
Τι εννοεις φιλτατε? 8)
Να βαλω πιο πολλα στοιχεια που να με χαρακτηριζουν?
Η να γραψω περισσοτερα πραγματα για μενα??

Αν εννοεις το 2ο οποιος θελει μπορει να μου ζητησει το λινκ για το myspace εχει και φωτο εχει απ' ολα! :lol:
Το site αυτο δεν ειναι για να προβαλει εμενα αλλα για την ενημερωση του χρηστη(λεμε τωρα..χεχε)!!!

Edit: [offtopic]Υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ WebMaster και Administrator?Η ειναι το ιδιο πραγμα με αλλες λεξεις?[/offtopic]

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Μάιος 2007 02:09

cordis έγραψε:βαλέ πιο πολλά στοιχεία από τον εαυτό σου μέσα της.
Αυτό είναι το κλειδί και σε άλλα πράγματα στη ζωή. :o
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μάιος 2007 12:16

Φτιάξε ένα blog στο blogger ή στο wordpress καλύτερα και δεν στο γράφω ούτε με ειρωνεία ούτε για πλάκα. Είναι από τα πλέον εύκολα και παράλληλα δυνατά εργαλεία διαχείρισης πάσης φύσεως περιεχομένου.

GnMvP
Επικοινωνία:

Προσωπική Web Page!!

Δημοσίευση από GnMvP » 16 Μάιος 2007 14:14

dimsis έγραψε:Φτιάξε ένα blog στο blogger ή στο wordpress καλύτερα και δεν στο γράφω ούτε με ειρωνεία ούτε για πλάκα. Είναι από τα πλέον εύκολα και παράλληλα δυνατά εργαλεία διαχείρισης πάσης φύσεως περιεχομένου.
Αμα διαβασεις τα προηγουμενα posts μου θα δεις το λογο για τον οποιο εφτιαξα το site!!
Δεν σνομπαρω τα Blogs απλα δεν ηθελα να ασχοληθω με αυτα!
Το επομενο βημα ειναι να στησω το site πανω στο forum οπως δηλαδη ειναι φτιαγμενο το freestuff..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες